Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Pe Windows 10 am dat o scanare a fisierelor sistem de pe SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Pe Windows 10 am dat o scanare a fisierelor sistem de pe SSD.
sfc /scannow blocat la 75%.
Health-ul SSD-ului este la 94%.
Am scris in total pe el 25,5 TB.
SSD-ul este un Samsung 860 QVO 1 TB, SATA 3, cumparat in 2019.
Daca nu merge mai departe, inseamna ca SSD-ul e defect si trebuie inlocuit?
Multumesc!

Edited by JustXXL, 08 August 2022 - 21:37.


#2
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
In cele din urma a finalizat verificarea si repararea.
Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Ai avut buseli dar probabil nu cred ca e vina ssd-ului cat ceva instabilitati de sistem la momentul scrierii sau opriri bruste, erori windows datorate hardware. Vezi exact ce fisiere sunt afectate sa nu ai alte surprize. Aia cu health nu e realist, un ssd se tine mult si bine lasand suficient spatiu liber pentru permutari si refresh.
Cel mai important e sa nu blochezi spatiu mult cu fisiere permanente pentru ca atunci acele celule nu sunt refolosite si altele ajung sa se uzeze mai mult din aceasta cauza.

Edited by andreic, 08 August 2022 - 21:57.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJustXXL, on 08 august 2022 - 21:32, said:

Am scris in total pe el 25,5 TB.
Pai limita de garantie e la 360TB. Plus ca nu moare fix atunci.

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
De murit nu moare sigur nici mult după limita aia, dar e posibil să piardă capacitatea de retenție a datelor când este deconectat de la sursa de tensiune pentru mai mult timp. Cu alte cuvinte apar coruperi de date, dar și asta e pur teoretic, eu încă n-am întâlnit așa ceva.

#6
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
pe un Intel 530 avea health la 80% si absolut nimic, ala e doar un indicator si atat, atata timp cat nu face probleme si functioneaza normal. unele builduri de windows 10/11 au sfc stricat "din fabrica", dar banuiesc ca nu e cazul aici; sa nu fie de la inchideri bruste de curent sau daca te-ai "jucat" cu programele sau alte functii si s-a dat peste cap

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
SFC si DISM pot ramane "blocate" o vreme in timpul scanarii, mai ales daca au ceva de reparat.

Nu inseamna ca are SSD-ul ceva. Ala il poti testa un pic cu Samsung Magician sau ceva, vedea SMART, etc.
Daca sunt probleme la fisierele pe el, Windows adica, poti testa si DISM restorehealth si apoi sfc scannow din nou.
Manual CheckDisk pe fiecare partitie.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator, scanarea sfc dureaza destul de mult chiar si pe SSD - sunt zeci de mii de fisiere de verificat si eventual de reparat.
E recomandat chiar sa dai lunar un astfel de scan - fiecare update cumulativ poate duce la corupere de fisiere si erorile se pot propaga luna de luna.
Eu dau dupa fiecare update cumulativ. Cam de 5-6 ori pe an imi gaseste erori. Uneori chiar nu el poate repara si atunci trebuei sa rulez si SISM sa descarc o noua imagine a lor.

Samsung face SSD-uri foarte bune, chiar daca modelul tau e QLC - mai putin fiabil decat TLC sau MLC.
Ptr performanta optima e bine sa ai un OP lasat pe el ( spatiu nepartitionat ) - daca nu ai lasat la instalare o poti face din Samsung Magician.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate