Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum scap de buruieni ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut !

Am (co-indivizar) un teren fost extravilan devenit intravilan intre timp intr-o comuna alaturata orasului de domiciuliu pe care arendasul n-a mai arat sa-l cultive deoarece nu mai are cum sa intre cu utilajele (nu stiu motivul, asa mi-a raspuns).

Nici nu mai are interes , "Financiar, nu merita! Doar pentru legume sau ceva de genul. Pentru agricultura mare nu mai merge."

Am primit o notificare de la primaria comunei - in baza OUG nr. 195 din 22 decembrie 2005 privind protecția mediului - "privind ridicarea deseurilor existente" - motivat ca "s-a constatat existenta unei cantitati insemnate de vegetatie ierboasa abundenta si lastaris crescut necontrolat", ceea  ce contravine OUG 195/2005.

M-am uitat putin pe OUG si n-am gasit despre burieni decat asta, poate or fi mai multe :

"Articolul 68
Deținătorii de terenuri, cu orice titlu, precum și orice persoană fizică sau juridică care desfășoară o activitate pe un teren, fără a avea un titlu juridic, au următoarele obligații:
a) să prevină, pe baza reglementărilor în domeniu, deteriorarea calității mediului geologic;
b) să asigure luarea măsurilor de salubrizare a terenurilor neocupate productiv sau funcțional, în special a celor situate de-a lungul căilor de comunicații rutiere, feroviare și de navigație;
c) să respecte orice alte obligații prevăzute de reglementările legale în domeniu."

"reglementările legale în domeniu" - poate le cunoaste cineva

Pentru ca n-am experienta cu buruienile, am zis sa intreb aici, care-i procedura,

_trebuie gasit cineva cu o cositoare mica,
_care-i treaba cu ierbicidele,
_am inteles de la cineva care are curte mare si locuieste la tara ca buruienile astea pot aparea de 2-3 ori pe an - deci nu e ceva ce platesti o data si se rezolva,
_poate stie cineva per 1000 mp cat ar costa cositul

Ma gandesc ca ar trebui sa fie cateva solutii dar deocamdata nu le cunosc - poate ar putea fi arendat cuiva interesat de zona pt agricultura "mica", daca pt agricultura mare nu mai e rentabil.

Un vecin care are teren la tara mi-a zis ca si-a cumparat cositoare si ca in mod regulat coseste iarba + buruieni doar ca i s-a rupt tamburul la coasa la unele buruieni mai solide.

Multumesc anticipat

Edited by Malineanu, 08 August 2022 - 16:01.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Singura solutie viabila este cositul regulat.
Eventual poti sa dai, o data pe an, cu Gliphosat, pentru rarirea buruienilor.

Pentru buruieni mai solide se folosesc discuri speciale. Cu cat cosesti mai des, cu atat e mai usor de cosit.

Edited by pasilla, 08 August 2022 - 16:16.


#3
omen66

omen66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.09.2020
Ca si erbicid recomand erbicid total pe baza de glifosat  care omoara tot ce este verde si frumos, iar dupa 14zile le poti cosii. Pretul poate varia foarte mult in functie de cat de mare este parcela si poate sa fie de la 3-4lei/100mp pana la 10lei/100mp daca parcela este mica (asta in cazul lucrului cu utilaje mari, nu cu cositoare de mana).

Dupa erbicidare, cosire, recomand o alta erbicidare totala dupa ce apar din nou buruieni.

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Alte țări interzic glifosatul, la noi încă este recomandat cu voioșie. Să ne trăiască mințile luminate ;)

#5
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Tot cositul o data la 1-3 luni (in functie de anotimp) e cea mai buna solutie.

#6
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Erbicidele au distinsa calitate de a omori si plantele bune ale vecinilor, odata cu buruienile proprii.

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu mai otraviti pamantul degeaba ! Cat de complicat e raspunsul ?
Ori iti iei motocoasa si prestezi , ori platesti pe altul ! Sau pe unul cu tractor care sa are/discuiasca macar o data pe sezon sa nu creasca copacei , ca in ei si-a busit vecinul motocoasa .

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alltrack, on 08 august 2022 - 17:38, said:

Sau pe unul cu tractor care sa are/discuiasca macar o data pe sezon .
Asta nu e o idee buna. Merge cu Si, nu cu Sau.

#9
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.12.2013
Nu otravi pamantul !
Curatat,arat, semanat lucerna.
In cateva sezoane lucerna elimina competiția.
In functie de vecini,animale in jur etc, o vinzi sau platesti sa o ia cineva. Sau vorbesti cu cineva sa "parcheze" o vaca,un cal acolo.

#10
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 09.01.2009

 2muschi, on 08 august 2022 - 17:44, said:

Nu otravi pamantul !
Curatat,arat, semanat lucerna.
In cateva sezoane lucerna elimina competiția.
In functie de vecini,animale in jur etc, o vinzi sau platesti sa o ia cineva. Sau vorbesti cu cineva sa "parcheze" o vaca,un cal acolo.
Oho ,cand or auzi  vecinii   ca este  rost de nutret  gratis  sa vezi  cum or sa se ofere  sa ajute.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Contra cost evident, altfel nu ii intereseaza.

Edited by pasilla, 08 August 2022 - 18:07.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 NelsonMandela, on 08 august 2022 - 16:33, said:

Alte țări interzic glifosatul, la noi încă este recomandat cu voioșie. Să ne trăiască mințile luminate Posted Image
acele alte țări îl produc

#13
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 NelsonMandela, on 08 august 2022 - 16:33, said:

Alte țări interzic glifosatul, la noi încă este recomandat cu voioșie. Să ne trăiască mințile luminate Posted Image
Am tot vazut si eu pe forum ca mai toti vorbesc de glifosat ca si cum ar da cu azot, totul e ok.
Alte tari se chinuie ca nu mai scapa de aceasta substanta, si a aparut si in apele potabile.

#14
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 cotizo_dacul, on 08 august 2022 - 18:02, said:

Oho ,cand or auzi  vecinii   ca este  rost de nutret  gratis  sa vezi  cum or sa se ofere  sa ajute.
La mine in zona nici gata cosit nu-l vrea nimeni. Trebuie sa il ard. Cam 2000mp de livada.

#15
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 09.01.2009

 Malineanu, on 08 august 2022 - 16:00, said:

Salut !

Am (co-indivizar) un teren fost extravilan devenit intravilan intre timp intr-o comuna alaturata orasului de domiciuliu pe care arendasul n-a mai arat sa-l cultive deoarece nu mai are cum sa intre cu utilajele (nu stiu motivul, asa mi-a raspuns).

Nici nu mai are interes , "Financiar, nu merita! Doar pentru legume sau ceva de genul. Pentru agricultura mare nu mai merge."

Am primit o notificare de la primaria comunei - in baza OUG nr. 195 din 22 decembrie 2005 privind protecția mediului - "privind ridicarea deseurilor existente" - motivat ca "s-a constatat existenta unei cantitati insemnate de vegetatie ierboasa abundenta si lastaris crescut necontrolat", ceea  ce contravine OUG 195/2005.

M-am uitat putin pe OUG si n-am gasit despre burieni decat asta, poate or fi mai multe :

"Articolul 68
Deținătorii de terenuri, cu orice titlu, precum și orice persoană fizică sau juridică care desfășoară o activitate pe un teren, fără a avea un titlu juridic, au următoarele obligații:
a) să prevină, pe baza reglementărilor în domeniu, deteriorarea calității mediului geologic;
b) să asigure luarea măsurilor de salubrizare a terenurilor neocupate productiv sau funcțional, în special a celor situate de-a lungul căilor de comunicații rutiere, feroviare și de navigație;
c) să respecte orice alte obligații prevăzute de reglementările legale în domeniu."

"reglementările legale în domeniu" - poate le cunoaste cineva

Pentru ca n-am experienta cu buruienile, am zis sa intreb aici, care-i procedura,

_trebuie gasit cineva cu o cositoare mica,
_care-i treaba cu ierbicidele,
_am inteles de la cineva care are curte mare si locuieste la tara ca buruienile astea pot aparea de 2-3 ori pe an - deci nu e ceva ce platesti o data si se rezolva,
_poate stie cineva per 1000 mp cat ar costa cositul

Ma gandesc ca ar trebui sa fie cateva solutii dar deocamdata nu le cunosc - poate ar putea fi arendat cuiva interesat de zona pt agricultura "mica", daca pt agricultura mare nu mai e rentabil.

Un vecin care are teren la tara mi-a zis ca si-a cumparat cositoare si ca in mod regulat coseste iarba + buruieni doar ca i s-a rupt tamburul la coasa la unele buruieni mai solide.

Multumesc anticipat
Daca  iarba este  destul   de mare  vorbeste  cu un cioban,zici ca ii  dai voie sa pasca oile  pe teerenul  tau.Sa  vezi ce ecologic si ieftin iesi,plus ca s-ar  putea sa  te alegi si cu putina  branza.La cata seceta este acum pe camp...terenul tau este aur curat pt ciobani.

 nico99900, on 08 august 2022 - 18:25, said:

La mine in zona nici gata cosit nu-l vrea nimeni. Trebuie sa il ard. Cam 2000mp de livada.
Oho,la maica-mea  pe langa buzau este seceta  mare.Ciobanii  dau oile acasa  ca nu  au unde sa  le mai duca  pe islaz.Se  duc oamenii pe santuri cu  sacii si secera sa  caute un brat  de nutret.

#16
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Dai cu ierbicid si se usuca tot. Tot.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si dupa doua luni se inverzete tot. Tot.

#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 nico99900, on 08 august 2022 - 18:25, said:

La mine in zona nici gata cosit nu-l vrea nimeni. Trebuie sa il ard.
va veni ziua cand nici sa-l arzi nu mai poti!

 cotizo_dacul, on 08 august 2022 - 18:31, said:

te alegi si cu putina  branza.
de berbec...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate