Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Combina frigorifica stricata dupa 2,5 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013
Buna ziua! Am o combina frigorifica Beko de 2 ani si jumatate. De ceva timp a inceput sa scoata un zgomot urat, ca de tractor si a fost din ce in ce mai rau. Ieri facea atat de urat incat credeam ca o sa ia foc cu noi in casa. L-am scos din priza.
Urmeaza sa vina cineva sa se uite la el, dar am inteles ca e posibil sa fie motorul.
A mai patit cineva ceva similar? Oare cat ar costa un motor nou? Nici nu stim daca sa-l reparam sau sa luam direct altceva.
Oricum, mi se pare inacceptabil pentru un produs de atat de putin timp sa se si strice.
Multumesc!

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Beko nu sunt cei mai renumiti pe parte de fiabilitate... Cat timp dau garantie 2 ani e clar ca nu o sa te tima mult peste acea perioada de 2 ani.

Gandeste-te ca Samsung ofera 10 ani garantie pe motoarele(compresoarele) inverter de pe frigidere, deci trage tu concluzia daca un Beko e normal sa se strice dupa 2 ani jumatate.

Edited by mirel3003, 08 August 2022 - 08:52.


#3
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 07.09.2007
Montezi un compresor SH de pe modele vechi. Sunt mult mai fiabile si scapi cu 2-300 lei cu tot cu manopera.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
La ,,de astea,, ai garantie extinsa.  Platesti ceva in plus dar acoperi inca ceva ani daca karma e rea cu tine si viitorul agregat electric.  Ps. confirm  post 2.  Garantie 10 ani pe compresor din fabrica si 2 fabrica/magazin+3 extins(platit ceva suplimentar.)

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

 Floriiia, on 08 august 2022 - 08:29, said:

Oricum, mi se pare inacceptabil pentru un produs de atat de putin timp sa se si strice.
Ai dezghetat-o vreodata? Poate fi si de aici cauza.

#6
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022
Se mai poate citi ceva pe eticheta compresorului ? Banui ca e fabricatie China. in urma 5 ani am cumparat Arctic, cum a iesit din garantie s-a stricat. Nici nu m-am stresat sa-l repar. Am cumparat altul nou.
Te sfatuiesc acelasi lucru, cumperi nou si atentie cu garantia, cat mai exstina.

Edited by Paco_ste1, 08 August 2022 - 09:07.


#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Mergeti odata la Medigalaxy sau Altex si daca aveti acces, vedeti ce compresoare au frigiderele.
Eu am facut asta candva si absolut toate cele entry level aveau compresoare chinezesti, indiferent de marca.
Cele mai scumpe erau incapsulate si nu le puteai vedea.

2. La orice frigider sau AC, daca devine zgomotos, inseamna ca e lipsa agent frigorific.
Lipsa Ag Frigorific pt mult timp duce la deteriorarea motorului.


3. Compresoarele sunt pe capacitati, iar and il schimbati, vedeti sa fie de aceeasi capacitate sau mai mare, pt ca altfel n va rezista nici cel "nou" prea mult timp.

Edited by Ahasverus, 08 August 2022 - 09:08.


#8
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013

 florinbad, on 08 august 2022 - 09:03, said:

Ai dezghetat-o vreodata? Poate fi si de aici cauza.
Nu face gheata. Sau ma rog, teoretic nu face gheata, ca ei zic ca e NoFrost. Dar da, a facut gheata de se umflase mai demult placajul din spate si a fost dezghetat congelatorul acum cateva luni.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 mirel3003, on 08 august 2022 - 08:38, said:

Beko nu sunt cei mai renumiti pe parte de fiabilitate... Cat timp dau garantie 2 ani e clar ca nu o sa te tima mult peste acea perioada de 2 ani.

Gandeste-te ca Samsung ofera 10 ani garantie pe motoarele(compresoarele) inverter de pe frigidere, deci trage tu concluzia daca un Beko e normal sa se strice dupa 2 ani jumatate.

Am o combina frigorifica no-frost BEKO NDP 9660 cumparata in 2005, care avea 2 ani de garantie. Au trecut 17 ani si....n-are nici pe dracu.
Am un aragaz BEKO FG 662 IGMTR cumparat in 2007 care avea 2 ani de garantie. Au trecut 15 ani si...n-are nici pe dracu.
De asemenea am si o masina de spalat BEKO WMB 71242M cumparata in 2013 cu 5 ani garantie. Au trecut 9 ani si...n-are nici pe dracu.

Asa ca tot ce ai scris acolo n-are nici o relevanta.
In cazul de fata, initiatorul a avut ghinion, ca atati multi altii. Doar traim intr-o societate de consum globalizata.

ps.
De abia astept comentariul tau cand va veni cineva cu vreun Samsung sytricat inainte de vreme.

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 adisz, on 08 august 2022 - 09:28, said:

Am o combina frigorifica no-frost BEKO NDP 9660 cumparata in 2005, care avea 2 ani de garantie. Au trecut 17 ani si....n-are nici pe dracu.
Am un aragaz BEKO FG 662 IGMTR cumparat in 2007 care avea 2 ani de garantie. Au trecut 15 ani si...n-are nici pe dracu.
De asemenea am si o masina de spalat BEKO WMB 71242M cumparata in 2013 cu 5 ani garantie. Au trecut 9 ani si...n-are nici pe dracu.


Ai avut noroc cu combina frigorifica si masina de spalat... la aragaz ce drac sa se strice? ala tine o viata, il schimbi cand te plictisesti de el.
Am si eu masina de spalat Samsung din 2011 si refuza la fel sa se strice...si in sinea mea vreau sa se strice ca am pus ochi pe una cu automatic dispenser (ii pui detergent si balsam pentru aprox 15 spalari si isi trage ea automat cat are nevoie)

 adisz, on 08 august 2022 - 09:28, said:

ps.
De abia astept comentariul tau cand va veni cineva cu vreun Samsung sytricat inainte de vreme.
Daca se strica in cei 10 ani de garantie nu-i nici o problema se repara free... daca se strica la 10 ani si 1 luna, asta e, oricum a tinut 10 ani si in 10 ani apar tehnologi noi si merita schimbat.

#11
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
S-a dus demult vremea aia cand combinele Arctic aveau motoare de Electrolux ( prima combina A+ , aprox 2005 anul)

#12
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Daca este in garantie este bine, daca nu, alta combina frigorifica Samsung sau LG cu inverter.Reparatia la beko va fi cel putin 500 lei.

#13
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

 Paco_ste1, on 08 august 2022 - 09:06, said:

Se mai poate citi ceva pe eticheta compresorului ? Banui ca e fabricatie China. in urma 5 ani am cumparat Arctic, cum a iesit din garantie s-a stricat. Nici nu m-am stresat sa-l repar. Am cumparat altul nou.
Te sfatuiesc acelasi lucru, cumperi nou si atentie cu garantia, cat mai exstina.
Scuze, din graba am pus o litera unde nu trebuia , "extinsa" . Posted Image

#14
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.03.2008

 mirel3003, on 08 august 2022 - 08:38, said:

Beko nu sunt cei mai renumiti pe parte de fiabilitate... Cat timp dau garantie 2 ani e clar ca nu o sa te tima mult peste acea perioada de 2 ani.
Gandeste-te ca Samsung ofera 10 ani garantie pe motoarele(compresoarele) inverter de pe frigidere, deci trage tu concluzia daca un Beko e normal sa se strice dupa 2 ani jumatate.

La toate masinile de spalat si aparatele frigorifice nu se defecteaza motorul inverter , ( din cauza asta se da si 10 ani garantie , ca sa te atraga la cumparare ) , se defecteaza placa electronica care il comanda ( cu circuite specializate ) . Pentru ea ai garantie 2 ani , dupa aia scoti banul gros pentru reparatie . ( la o masina de spalat poate costa si 1000 de lei )

#15
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

 skystars, on 08 august 2022 - 10:09, said:

La toate masinile de spalat si aparatele frigorifice nu se defecteaza motorul inverter , ( din cauza asta se da si 10 ani garantie , ca sa te atraga la cumparare ) , se defecteaza placa electronica care il comanda ( cu circuite specializate ) . Pentru ea ai garantie 2 ani , dupa aia scoti banul gros pentru reparatie . ( la o masina de spalat poate costa si 1000 de lei )
Motorul fara controller nu functioneaza. Pe cand cele non-inverter functioneaza motorul si fara vreo placa de control.
Apropo, acel controller se poate repara findca defectul e localizat la componentele finale care sta sub tensiune mare.

#16
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013
A venit cineva sa se uite la el si se pare ca pagubosul a făcut iar gheata in spate si de asta facea asa. Acum, dupa ca a stat toata noaptea la odihnit scos din priza nu mai face gălăgie si se aide cum se sparge gheata in spatele placajului.
Cica e no frost. Oricum facuse gheata cu cateva luni in urma si a fost atunci dezghetat.
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

#17
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.03.2008

 Paco_ste1, on 08 august 2022 - 10:41, said:

Motorul fara controller nu functioneaza. Pe cand cele non-inverter functioneaza motorul si fara vreo placa de control.
Apropo, acel controller se poate repara findca defectul e localizat la componentele finale care sta sub tensiune mare.

Tu te prefaci ca nu intelegi ? Garantie ai 10 ani la motor fara placa de comanda . Firmele care asigura garantia chiar si dupa expirarea ei , nu repara placile de comanda , exact ca la centralele termice , le inlocuiesc .
Si ca meserias daca vrei sa repari acea placa tot costa reparatia 4-500 de lei .

#18
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

 Floriiia, on 08 august 2022 - 10:46, said:

A venit cineva sa se uite la el si se pare ca pagubosul a făcut iar gheata in spate si de asta facea asa. Acum, dupa ca a stat toata noaptea la odihnit scos din priza nu mai face gălăgie si se aide cum se sparge gheata in spatele placajului.
Cica e no frost. Oricum facuse gheata cu cateva luni in urma si a fost atunci dezghetat.
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!
Verifică să nu fie înfundată conducta/traseul pentru scurgerea condensului. Că probabil de aceea îți face aşa gheață, nu se scurge unde trebuie apa condensată.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate