Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Radiere masina care nu a fost inmatriculata si la politie.

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016
Salut! Saptamana trecuta am cumparat o masina, cu acte in regula, fiscal, rca pe numele meu in vederea inmatricularii si tot ce trebuie. Am apucat sa o iau pe numele meu la impozite, dar nu si la drpciv, am programare pentru numere abia peste 2 saptamani. In seara asta am avut un accident si masina nu mai merita reparata, as vrea sa o dezmembrez rapid si cu ce mai primesc de la asigurari sa cumpar alta.

As vrea sa stiu daca o pot radia de la fisc fara sa o trec pe numele meu si in acte, sau trebuie sa merg mai departe cu transcrierea, sa scot numere si talon nou si abia apoi sa o radiez si de la fisc si de la politie?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din moment ce ai acte de proprietate, ar trebui sa o poti radia si de la DRPCIV.

#3
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 10.10.2005

 r_a_d_uk, on 07 august 2022 - 23:54, said:

As vrea sa stiu daca o pot radia de la fisc fara sa o trec pe numele meu si in acte, sau trebuie sa merg mai departe cu transcrierea, sa scot numere si talon nou si abia apoi sa o radiez si de la fisc si de la politie?

Pai e pe numele tau in acte, deocamdata doar la primarie. Nu trebuie sa o mai si treci pe numele tau si la politie. Doar ca daca vrei sa o radiezi de la fisc trebuie sa faci dovada, ca ai dat-o la REmat sau ca ai un loc de depozitare, dovedit cu act de proprietate.

Edited by trid_ovi, 08 August 2022 - 08:16.


#4
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
dai o declaratie la notar ca o depozitezi sau o casezi personal si mergi cu declaratia la Primarie.

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Daca o dai la piese SH sau la Remat primesti dovada ... mergi cu aia la locale

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

 trid_ovi, on 08 august 2022 - 08:14, said:

Doar ca daca vrei sa o radiezi de la fisc trebuie sa faci dovada, ca ai dat-o la REmat sau ca ai un loc de depozitare, dovedit cu act de proprietate.
Doar că în baza declarației cu locul de depozitare, Fiscul nu te radiază. Merge numai la Poliție, pentru scoaterea din circulație. Fiscul spune că ei percep "impozit pe proprietatea maşinii" şi faptul că tu nu poți circula cu ea este numai un detaliu de care ei nu sunt sub nici o formă interesați.

#7
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 04.11.2016

 r_a_d_uk, on 07 august 2022 - 23:54, said:

Salut! Saptamana trecuta am cumparat o masina, cu acte in regula, fiscal, rca pe numele meu in vederea inmatricularii si tot ce trebuie. Am apucat sa o iau pe numele meu la impozite, dar nu si la drpciv, am programare pentru numere abia peste 2 saptamani. In seara asta am avut un accident si masina nu mai merita reparata, as vrea sa o dezmembrez rapid si cu ce mai primesc de la asigurari sa cumpar alta.

As vrea sa stiu daca o pot radia de la fisc fara sa o trec pe numele meu si in acte, sau trebuie sa merg mai departe cu transcrierea, sa scot numere si talon nou si abia apoi sa o radiez si de la fisc si de la politie?
Deoarece ai inregistrat-o deja fiscal o poti si radia (fiscal) la aceeasi Directie de Taxe si Impozite Locale.
Dosarul cu care te vei prezenta pentru radierea fiscala a unei masini va cuprinde urmatoarele documente:
- declaratie pentru scoaterea din evidenta a masinii;
- cerere pentru eliberarea certificatului de atestare fiscala;
- actul de identitate al solicitantului in copie si in original;
- cartea de identitate a vehiculului (CIV) in copie si in original;
- Adeverinta de la REMAT/dovada dezmembrarii.

Dupa asta iei decizia daca o radiezi sau nu si din circulatie. Daca vrei sa o radiezi sa ai grija sa pastrezi numerele.

Edited by gabrieln2016, 08 August 2022 - 11:59.


#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Mike1alike, on 08 august 2022 - 11:20, said:

Fiscul spune că ei percep "impozit pe proprietatea mașinii" și faptul că tu nu poți circula cu ea este numai un detaliu de care ei nu sunt sub nici o formă interesați.

Tu spui aia, nu fiscul.

Impozitul auto nu e unul pe proprietate ci pe dreptul de a circula pe drumurile publice si de a parca in locurile publice. Evident ca asta nu exclude celelalte obligatii pt a putea circula pe drumurile publice.

Proprietar al masinii esti in baza contractului de vanzare-cumparare sau al facturii primite la cumparare. Si nu esti obligat sa platesti niciun impozit daca nu o scoti (pe roti) de pe terenul tau.

Dupa ce o radiezi, evident. Ca sa stie si ei.

Daca vrei sa te folosesti de infrastructura publica, platesti. Iar politia are grija de felul in care te folosesti de acea infrastrictura.

Hai ca nu e greu...

#9
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

 underb, on 08 august 2022 - 13:18, said:

Tu spui aia, nu fiscul.
Eu spun pt ca am aflat de la fisc.
Mai exact Direcția de taxe şi impozite a Primăriei municipiului Timişoara.
Am făcut în 2015 chestia asta, nu cred că s-au îndreptat lucrurile.
Am radiat maşina, aveam unde să o păstrez. La poliție totul frumos, au radiat-o şi au păstrat numerele. La impozit p*u*l*a. Exact aşa au spus, impozitul se plăteşte pe proprietate. Am putut să o scot numai după ce am urcat-o pe platformă şi am dus-o la remat.
E abuziv, desigur, dar ăsta e statul român.
În Anglia de exemplu, dacă ai o maşină cu care nu circuli, o poți scoate de la impozit cu o simplă declarație că nu circuli cu ea.
În România nu poți face acelaşi lucru.

#10
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Se pare ca multi nu stim sa citim.
Nu are ce radia de la politie. Nu e inmatriculata. Are doar numere rosii provizorii.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Mike1alike, on 08 august 2022 - 13:53, said:


Eu spun pt ca am aflat de la fisc.
Mai exact Direcția de taxe și impozite a Primăriei municipiului Timișoara.
Am făcut în 2015 chestia asta, nu cred că s-au îndreptat lucrurile.
Am radiat mașina, aveam unde să o păstrez. La poliție totul frumos, au radiat-o și au păstrat numerele. La impozit p*u*l*a. Exact așa au spus, impozitul se plătește pe proprietate. Am putut să o scot numai după ce am urcat-o pe platformă și am dus-o la remat.
E abuziv, desigur, dar ăsta e statul român.
În Anglia de exemplu, dacă ai o mașină cu care nu circuli, o poți scoate de la impozit cu o simplă declarație că nu circuli cu ea.
În România nu poți face același lucru.

Nu ma afecteaza in niciun fel ce faceti voi la Timisoara. Si nici nu e relevant pentru restul tarii.
Faptul ca se comite un abuz la voi nu insemna ca aia e procedura. Si nici faptul ca tu l-ai acceptat inseamna ca si altul trebuie sa il accepte, in caz ca se loveste de el.

#12
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

 radurus, on 08 august 2022 - 14:07, said:

Se pare ca multi nu stim sa citim.
Dacă nu ştiți... Învățați, flăcău!

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Romania nu se reduce la Timisoara.

#14
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

 underb, on 08 august 2022 - 14:15, said:



Nu ma afecteaza in niciun fel ce faceti voi la Timisoara. Si nici nu e relevant pentru restul tarii.
Faptul ca se comite un abuz la voi nu insemna ca aia e procedura. Si nici faptul ca tu l-ai acceptat inseamna ca si altul trebuie sa il accepte, in caz ca se loveste de el.
Dar tu ai radiat vreodată un autoturism din circulație în baza declarației că ai unde să îl păstrezi? Şi dacă l-ai radiat, l-ai putut scoate şi de la fisc, fără să fi abuzat ca în Timişoara?
Sau nu ai radiat niciodată şi vorbeşti numai din ce eşti capabil să îți imaginezi?

 underb, on 08 august 2022 - 14:16, said:

Romania nu se reduce la Timisoara.
Nu se reduce...?!
Măi să fie...
Dar... pe tine cine te-a prostit că s-ar reduce?
Sau numai această concluzie imberbă eşti tu capabil să o tragi după ce ai citit mesajele din acest topic?!

Edited by Mike1alike, 08 August 2022 - 14:23.


#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca ai fi asa si cand conteaza sau macar pe jumatate din cum esti pe net, n-ai mai avea probleme de genul ala.

Ce ti s-a intamplat tie este complet ilegal. Nu e nici vreo norma nici vreo situatie care poate fi generalizata pe principiul daca eu nu am putut inseamna ca nimeni nu va putea sa faca nu stiu ce.

Restul sunt povesti.

#16
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
La politie ii intereseaza doar sa le dai certificatul de casare, numerele si actele in original ale masinii.

La taxe si impozite o scoti doar cu certificatul de casare sau contract de vanzare-cumparare. Si da, Mike1alike are dreptate, doar cu declaratia de depozitate nu te scoate de la taxe fiindca bunul e tot in proprietatea ta (chiar daca nu mai poti circula cu masina), nu e nici un abuz.

Edited by takillya, 08 August 2022 - 14:56.


#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tot Timisorean (eventual la origine)? :)
Ca se explica.

Pe aia cu impozitul pe proprietate de unde ai mai scos-o?

Daca sunteti voi speciali la Timisioara si va place, enjoy!

ORDIN Nr. 1501 din 13 noiembrie 2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor

CAPITOLUL VI
Radierea din circulație a vehiculelor
Art. 24. -
(1) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot solicita radierea din circulație, dacă fac dovada depozitării acestora într-un spațiu adecvat, deținut în condițiile legii.

Art. 25. -
(2) In cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care dețin certificate de înmatriculare și numere de înmatriculare modele vechi sau care au o vechime de fabricație mai mare de 30 de ani, radierea se poate efectua în baza unei declarații pe propria răspundere a titularului înmatriculării ori a moștenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulație și nu mai circulă pe drumurile publice.

#18
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

 underb, on 08 august 2022 - 15:07, said:

ORDIN Nr. 1501 din 13 noiembrie 2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
CAPITOLUL VI
Radierea din circulaţie a vehiculelor
Art. 24. -
(1) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot solicita radierea din circulaţie, dacă fac dovada depozitării acestora într-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţiile legii.

ba nene, tu esti constient ca poti sa radiezi o masina din circulatie si tot sa-ti vina sa platesti impozit daca nu o scoti si de la fisc ? degeaba dai tu citate din ordinul 1501.
ca o gramada de destepti au transformat Dacia din curte in cotineata de gaini si s-au trezit apoi peste 10 ani ca le-au venit milioane intregi de plata din urma la taxe si impozite.
daca nu te pricepi mai bine taci din gura.

Edited by takillya, 08 August 2022 - 15:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate