Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Golf IV sau Mini Cooper R50

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Salut. Trebuie sa fac o alegere destul de importanta pentru mine si chiar sunt indecis.
Am gasit 2 masini care se prezinta foarte bine la prima vedere atat estetic cat si mecanic.

1.Golf IV cu motor 1.4 75 cai, 2003, manual, 220.000 km, cu instalatie gpl, ac manual. Masina asta este putin sub 2000euro, iar estetic nu isi arata varsta.

2.Mini Cooper cu motor de 1.6 de 116 cai, 2004, Cutia Automata, Climatizare Automata si doar 125.000km verificati si reali, masina este putin peste 2500 euro, iar estetic se prezinta excelent.

Nu am nevoie de cine stie ce spatiu, de aceea ma gandeam si la Mini, dar am vazut si acest golf si am inceput sa ma gandesc si la economiile pe care le-as putea face.

Astept parerile si sfaturile voastre, multumesc!

#2
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Ia Golful.

#3
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ai bani de intretinere?
Da - Mini, generatia aia se conduce ca un go-kart, dar cu un pret.
Nu - Golf. Orice „nea“ stie s-o repare si intretinerea e mai decenta decat la Mini.

#4
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

View PostLowrider, on 07 august 2022 - 21:21, said:

Ai bani de intretinere?
Da - Mini, generatia aia se conduce ca un go-kart, dar cu un pret.
Nu - Golf. Orice „nea“ stie s-o repare si intretinerea e mai decenta decat la Mini.

Bani de intretinere as avea. Atat timp cat nu voi fi nevoit sa arunc cu mii de euro, sa mai bag bani din cand in cand intr-o masina, este in regula.

Am uitat sa precizez. Eu in momentul de fata fac cu masina undeva la 9-10 mii km anual dintre care 90% urban, iar pe viitor se va reduce undeva la 6-7 mii km deoarece obtin si categoria A si ma voi folosi si de motocicleta.

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Strict intre cele 2 ia Golf-ul ! Cere mai putini bani la intretinere !

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu n-as lua niciuna. Estetic toate arata bine cand sunt la vanzare, dar tehnic?
Golful e lesinat.
Mini-ul are pret de intretinere de masina premium.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
GOLF e usor si ieftin de reparat.Mecanici gasesti usor ptr el.

#8
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 08.01.2011
Golf
Grija cu valabilitatea instalatiei gpl (10 ani) si cu parcarile subterane.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPionul22, on 07 august 2022 - 21:33, said:

Bani de intretinere as avea. Atat timp cat nu voi fi nevoit sa arunc cu mii de euro, sa mai bag bani din cand in cand intr-o masina, este in regula.
In ambele vei baga 100% bani.
Golf-ul a fost la vremea lui "masina poporului", asa ca nu te astepta la fiabilitate gen Audi/BMW/Merc. In schimb, piesele sunt in general ieftine si le gasesti pe toate gardurile.

Mini-ul va avea costuri de intretinere mult mai mari, si multe piese sunt de fapt de BMW. Daca nu gresesc, generatia aia de Mini are si probleme grave cu immobilizer-ul, daca se duce vei ajunge usor sa dai pe el cat jumatate din valoarea masinii. Si nu sunt singurele probleme imprumutate de la BMW-urile din aceiasi ani.

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Strict intre astea doua, mini-ul e o gloaba care are multe defecte de fabricatie (faruri care bat aiurea, senzori, ariculatii, etc). Nici golful 4 n-o fi vreo performanta, dar cel putin nu te va lasa in drum...

#11
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Asa ajunge Bucurestiul cu Dacca.

Solutia este un impozit astfel incat sa scoata fiarele vechi de pe strazi inainte sa ne sufocam.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postpaco rabanne, on 08 august 2022 - 08:05, said:

Asa ajunge Bucurestiul cu Dacca.

Solutia este un impozit astfel incat sa scoata fiarele vechi de pe strazi inainte sa ne sufocam.

Sa inteleg ca pana acum ai casat toate masinile pe care le-ai avut. Sau a fost mai tentant sa le vinzi?

Iar acum militezi, la fel ca multi alti ipocriti, sa fie taxati aia care v-au scapat de rable. Absolut "normal".

Problema ta e de fapt cu felul in care se da ITPul. Daca simti ca vrei sa faci ceva, indreapta-ti energia in directia corecta.

Daca e prea greu, suporta. Nu-i da in cap aluia de sub tine. Ca nu de la ala ai tu probleme.

#13
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Militez pentru un trafic aerisit, cum au facut danezii.

Daca nu imi permit o masina care sa corespunda normelor sunt dispus sa schimb masina cu bicicleta sau cu mijloacele de transport in comun.

*Nu normelor actuale, normelor viitoare Euro 6 sau electric in orase si/sau impozit >1500 euro/an pe autovehicul detinut.

Edited by paco rabanne, 08 August 2022 - 08:38.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ontopic, Golf 4.

Semiofftopic, Pejo 307 din ultimii ani de fabricatie. Ca n-are probleme cu rugina iar motoarele pe benzina sunt f ok.

#15
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Golf. Clar, dintre cele doua !

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postpaco rabanne, on 08 august 2022 - 08:35, said:

Militez pentru un trafic aerisit, cum au facut danezii.

Daca nu imi permit o masina care sa corespunda normelor sunt dispus sa schimb masina cu bicicleta sau cu mijloacele de transport in comun.

Povesti cu pesti. Daca vrei trafic aerisit, ar trebui sa fii primul care renunta la masina. E misto sa ceri trafic aerisit de la volan :)
Nici asta "nu" e ipocrizie.

Dupa cum spuneam, ce ti se cuvine de drept, la fel ca tuturor, e un trafic fara masini cu ITP dat la misto. Restul sunt doar elitisme de prost gust de genul buhnici vs saracii care mananca praz.



#17
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013

View Postpaco rabanne, on 08 august 2022 - 08:35, said:

Militez pentru un trafic aerisit, cum au facut danezii.

Daca nu imi permit o masina care sa corespunda normelor sunt dispus sa schimb masina cu bicicleta sau cu mijloacele de transport in comun.


Efectiv, ce măsuri ai luat tu și ce faci tu ACUM pentru problemele astea?

Edited by cosmin147, 08 August 2022 - 08:52.


#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Hai sa nu-i dam apa la moara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate