Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Emisiuni pentru tineri în România anilor '90 - începutul anilor 2000

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,477
  • Înscris: 13.06.2004
La TVR cel puțin existau emisiuni pentru copii: "Ferți-vă de măgăruș", "Arhlechino", "Abacadbra" (mutată ulterior la Pro Tv), "Tip-Top-Mini-Top", "Kiki-riki-miki".
Dar pentru persoane care nu era copii, dar încă erau tinere, existau prin 1990-2002-2003-2004 emisiuni? Că în afară de cele de Pro Tv care mai era vara (și erau făcute în colaborare cu Pro F.M.), nu mai țin minte vreo altă emsiune pentru tineri.

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,477
  • Înscris: 13.06.2004
Hint: în anii '90 şi la început de '000 nu exista internet sau nu era aşa de dezvoltat ca să urmăreşti şi posturie locale, care ghici ce, puteau avea emisiuni de genul (am dat din întâmplare de o emisiune de la Buzău). Puteai eventual doar să suni dacă ştiai de o emsiune şi să rogi pe cineva să ţi-o înregistreze. Deci ca Bucureştean nu puteam vedea emisiuni din anumite oraşe.
Deci tu trollezi. Şi o faci la modul de se supără şi telefonul de pe care scrii.
Iar după un timp poate nu m-au mai pasionat aceste emisiuni, deci e posibil să nu ştiu de ele.

Edited by djl, 07 August 2022 - 15:08.


#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 30.11.2021
Era scoala vedetelor pe TVR.

Citeam revista "Ferţi-vă de măgăruş", urmaream Abracadabra.

#4
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
La Radio Romania era Fara prejudecati, realizata de Sebastian Sarca si doctorul Mihai Neagu Basarab. Interesant era ca aceasta emisiune avea origini inca din perioada comunista, evident nu chiar atat de libera.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005

 djl, on 07 august 2022 - 13:47, said:

La TVR cel puţin existau emisiuni pentru copii: "Ferţi-vă de măgăruş", "Arhlechino", "Abacadbra" (mutată ulterior la Pro Tv), "Tip-Top-Mini-Top", "Kiki-riki-miki".
Dar pentru persoane care nu era copii, dar încă erau tinere, existau prin 1990-2002-2003-2004 emisiuni? Că în afară de cele de Pro Tv care mai era vara (şi erau făcute în colaborare cu Pro F.M.), nu mai ţin minte vreo altă emsiune pentru tineri.

TVR 2 - Care Pe Care (o noua provocare).

#6
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.07.2019
Tonomatul dp 2, emisiunile de iarnă şi vară de la Antena 1 cu Hi-Q, plus cele de la posturile de muzică din perioada respectivă: MCM, Atomic şi MTV.

#7
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Ciao Darwin cu mama natura! Posted Image

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
@djl, la ce emisiuni te referi mai exact, ca ai facut un ghiveci de nu se poate?  :w00t:

Pe cele pentru copii le-ai cam enumerat, mai erau cateva pe TVR: Club Anda, cu Anda Calugareanu; Ba da, ba nu, cu Mihai Constantinescu (cred) si or mai fi fost. Plus seriale pentru copii. Mie imi placea un serial frantuzesc, Operatiunea Mozart, despre un copil care era un geniu al matematicii, si pe care il urmareau diverse "agenturi straine".

Pentru adolescenti, erau mai putine emisiuni "de profil". Era Generatia Pro, cu Gianina Corondan si cu fratii Vintila, dar altele nu prea mai stiu. Mai facea si Jeana Gheorghiu o emisiune despre problemelor adolescentilor, nu mai stiu cum se numea (parca Salut, dar nu sunt sigur.

In schimb erau multe seriale pentru adolescenti: Salvati de clopotel, California Dreams si altele pe comedie, sau Beverly Hills 90210 ori Melrose Place (care n-a prins foarte mult) intr-o cheie mai serioasa.

#9
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Altceva in afara de Generatia Pro nu-mi amintesc. Si care nu imi placea.
Acum cativa ani am tras Salvati de Clopotel, la care eram nemiscat in fata TV-ului, zicand ca sigur imi va placea.
... nu chiar.
Mai era un serial neamintit aici, se numea Hélène et les garçons, tradus "Fata si baietii". In acelasi stil, cu adolescenti. Foarte comic mi se parea si antrenant. Nu am reusit sa-l gasesc, dar tare mi-e ca n-o sa ma prinda la fel ca la 12-13 ani.

#10
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006
Era un ziar si o emisiunea cu acelasi nume "Infractoarea".
Le urmaream din scoarta in scoarta, prietenii stiu de cePosted Image

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,676
  • Înscris: 14.10.2008
- emisiunile scurte cu videoclipuri muzicale la TVR 1
- Cronica Carcotasilor
- Big Brother
- Banc Show
- Robingo
- Te uiti si castigi
- VSFM (Miliardar, apoi Milionar)
- copiii spun lucruri trasnite
- 13-14 cu Andrei
- Pro FM by night
- Vara Ispitelor
- incepand cu 2004, In Gura Presei
- Teo si Mircea Show
- Noaptea Tarziu
- matinalele, Andi Moisescu la Pro, Badea si Teo la Antena 1

In liceu (2000-2004) in afara de cele de muzica, Prima TV era postul meu preferat.

Edited by Neaceasca85, 08 August 2022 - 09:31.


#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,477
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru tineri = emisiuni dedicate lor.
"Şcoala Vedetelor" a fost urmărită de tineri, deşi cred că se dorea o emisiune generalistă.
Serialul " Hélène et les garçons", tradus "Fata şi băieţii" l-am urmărit. Am şi o casetă cu Helene.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,676
  • Înscris: 14.10.2008
Mai ales tinerii de la taranoaia sigur au urmarit-o. Nu aveam incotro in vacantele de vara, ori TVR 1 ori ma uitam pe pereti sau la gaini in curte.

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,058
  • Înscris: 20.12.2007

 pufonel, on 07 august 2022 - 21:05, said:

Mie imi placea un serial frantuzesc, Operatiunea Mozart, despre un copil care era un geniu al matematicii, si pe care il urmareau diverse "agenturi straine".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gW85drIck9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Filmele astea pentru adolescenti nu prea le-am prins deoarece in liceu la caminele pe unde am stat nu aveam televizor.
Mi-aduc aminte insa ca impreuna cu colegii de camera am furat cate o saltea de la un etaj incuiat al caminului, operatiune care s-a numit "Operatiunea Mozart". Saltelele alea erau aproape noi, dar  noi dormeam pe niste vechituri cu cocoloase.
:)

#16
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006

 djl, on 07 august 2022 - 13:47, said:

La TVR cel puțin existau emisiuni pentru copii: "Ferți-vă de măgăruș", "Arhlechino", "Abacadbra" (mutată ulterior la Pro Tv), "Tip-Top-Mini-Top", "Kiki-riki-miki".
Dar pentru persoane care nu era copii, dar încă erau tinere, existau prin 1990-2002-2003-2004 emisiuni? Că în afară de cele de Pro Tv care mai era vara (și erau făcute în colaborare cu Pro F.M.), nu mai țin minte vreo altă emsiune pentru tineri.
Prin 1990 la inceput era emisiunea 15-16-17-18 care era destinata celor de varsta din titlul emisiunii (discutii despre relatii si sex), dar si ‘Salut prieteni’ cu George Mihaita (mai mult divertisment dar cu public target tinerii). Tin minte vag si de o emisune gen Pre-universitaria (sau era rubrica a altei emisiuni)?

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,477
  • Înscris: 13.06.2004
15...18 era la TVR?   :huh:
De Mămăruţă am uitat şi nu-l suport, că e un gunoi care s-a vândut cocalarilor, după ce a făcut mişto de ei.   :disgust:

#18
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,822
  • Înscris: 07.07.2009

 djl, on 10 august 2022 - 09:33, said:

15...18 era la TVR?   Posted Image
De Mămăruţă am uitat şi nu-l suport, că e un gunoi care s-a vândut cocalarilor, după ce a făcut mişto de ei.   Posted Image
Atenție totuși la limbaj. Încă una și primești un cadou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate