Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Reviste pentru tineri în România anilor '90 - început de '000

  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Cam ce reviste pentru tineri existau în România anilor '90 și început de '000 și pe care le citeați?
Tineri, să zic persoane de 14-28 de ani.
În general erau preferate cele de muzică, precum "Bravo" și "Popcorn". Au mai existat "Vox-Pop-Rock", "H.M.M." ("Heavy Metal Magazine"), însă prima probabil nu prea a avut circulație largă și nici putere financiară, iar a doua era de nișă.
Printre primele reviste (dacă nu prima) pentru tineri a fost "Salut", a lui George Mihăiță. Ajunsă ulterior la trustul "Pro" (ei oricum colaborau cu Pro F.M.). La "Pro" nu a avut viață chiar lungă...  Credeam că a dipsărut cam prin 1996-1997, dar văd că a prins și anul 2000.
A mai fost "Liceenii". Apreciatp de unii, de alții nu. În 1999 s-a sparat în 2 din cauza certurilor echipei care o realiza.
"Liceenii" și "Salut" (cel puțin în perioada George Mihăiță) cred că au fost printre puținele reviste pentru tineri care făceau un echilibru "picanterii" - chestii normale.

#2
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
Niciuna!

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Chip, Game Over.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007
singurele reviste din copilaria mea in anii 90-2000 de care imi amintesc au fost o pisicutele si un playboy.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Post__Dan__, on 07 august 2022 - 14:07, said:

Chip, Game Over.

Era si Level.

Erau mii de reviste, romanesti, frantuzesti, nemtesti, unguresti, americane, etc.

Ar lua ore  numai sa le enumeri.

De la francezi, dintre sute de de reviste,  mai deosebita era Newlook, dar era interesanta si Photo si altele.
Exista si o alta Photo magazine - romaneasca.

Edited by loock, 07 August 2022 - 14:29.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
De "Arici Pogonici" ai auzit? ;)
Dar sigur nu existai pe atunci

Edited by dorin_2k, 07 August 2022 - 14:59.


#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
'Bravo' era cumparata doar de gagici. Eu cumparam 'Rebus' pentru mama si 'Chip'/'Level' pentru mine (late '90).

View Postdorin_2k, on 07 august 2022 - 14:57, said:

De "Arici Pogonici" ai auzit? Posted Image
Dar sigur nu existai pe atunci

Inainte de '90, cumparam 'Cutezatorii' si 'Gazeta Matematica'.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,874
  • Înscris: 30.11.2021
Level, Chip, cred ca mai era o revista cu cd gratuit.
Ferţi-vă de măgăruş, Liceenii, Bravo, Popcorn, Abracadabra, intr-un fel si ProTv Magazin, Tv Satelit, Tv Mania.

Liceenii parea a mai interesanta. Intr-un timp si Popcorn si Bravo.
Astea sunt pe vremurile dinainte de internet.
Cautai mai inainte si parca ma intoarse intimp, vazui revistele de apareau de sarbatoare, de Craciun/Revelion.

Si o zic, ce fericiti eram fara internet.

#9
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
X trem pc

#10
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdjl, on 07 august 2022 - 13:47, said:

Cam ce reviste pentru tineri existau în România anilor '90 şi început de '000 şi pe care le citeaţi?
Tineri, să zic persoane de 14-28 de ani.
În general erau preferate cele de muzică, precum "Bravo" şi "Popcorn". Au mai existat "Vox-Pop-Rock", "H.M.M." ("Heavy Metal Magazine"), însă prima probabil nu prea a avut circulaţie largă şi nici putere financiară, iar a doua era de nişă.
Printre primele reviste (dacă nu prima) pentru tineri a fost "Salut", a lui George Mihăiţă. Ajunsă ulterior la trustul "Pro" (ei oricum colaborau cu Pro F.M.). La "Pro" nu a avut viaţă chiar lungă...  Credeam că a dipsărut cam prin 1996-1997, dar văd că a prins şi anul 2000.
A mai fost "Liceenii". Apreciatp de unii, de alţii nu. În 1999 s-a sparat în 2 din cauza certurilor echipei care o realiza.
"Liceenii" şi "Salut" (cel puţin în perioada George Mihăiţă) cred că au fost printre puţinele reviste pentru tineri care făceau un echilibru "picanterii" - chestii normale.
Playboy, Hustler, revistele lui taica-miu din biblioteca, asa am descoperit pasarica.

#11
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Pif

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,529
  • Înscris: 01.08.2006
Revista RMT 😄😄

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
TV Mania.

View Postovidiu21, on 07 august 2022 - 16:30, said:

Playboy, Hustler, revistele lui taica-miu din biblioteca, asa am descoperit pasarica.

Da-i si lui vreo 2 numere.

#14
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Imi vine in minte acum, pe langa celebrele Bravo sau Popcorn, o revista pe care o colectionam si citeam cu nerabdare, si anume, Start 2001 se numea. Cu diverse teme SF dar si articole despre inventiile viitorului, multe ajunse azi banale, dar si benzi desenate. Ce vremuri...

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Magazin istoric , pentru tinerii pasionati de istorie.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Recunosc că nu o cumpăram.
"Chip", "Level", "Xtreme P.C." nu erau cumva generaliste, adică pentru toţi cei pasionaţi de computere?
O revistă de muzică mai generalistă, care se adresa şi tinerilor care nu ascultau doar muzică comercială era "Melos".

#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
BRAVO, tata.
Aveam un verisor si o verisoara cu o situatie materiala ceva mai buna. Intr-o vacanta de vara am gasit la bunicii de la 500 de km distanta o stiva de reviste Bravo din ultimii 3 ani cred. Unchii mei probabi facusera curat si adusesera la bunici toate revistele. Foarte atractive, la varsta de vreo 14 ani, sectiunile de educatie sexuala, cu poze, unele semi-indraznete.

Altele nu-mi amintesc sa fi citit. Aparusera Level, PC Games si Chip. O data am fost foarte bucuros ca am gasit un set de 3 reviste PC Games la chioscul de ziare, numere vechi de cateva luni dar oferite la pachet cu pret foarte mic. Neavand calculator inca, nu m-au ajutat mult, dar tanjeam dupa un calculator acasa si macar mai citeam si eu despre jocuri noi, de care n-aveam cum sa aud, internetul fiind pe atunci inca ceva SF.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Mai veche , recunosc  :)

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate