Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Achizitie televizor Philips 43PUS8536/12

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Va salut!Ma gandesc sa imi achizitionez televizorul Philis model 43PUS8536/12.
Vreau sa stiu daca androidul de pe acest televizor are inclus browser de internet special de la Philips sau se instaleaza un oarecare browser din magazinul Play?
De asemenea va rog sa imi spuneti daca acest televizor are player pentru filme dedicat de la Philips sau se instaleaza un player din magazinul play?
Acum detin un tv LG model UK6950PLB cu webos(care are panelul defect si nu merita reparatia) iar acesta are browser de internet si player pentru filme dedicate de la LG.
Multumesc pentru raspunsurile voastre!

Edited by fologeam, 07 August 2022 - 13:33.


#2
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Toate televizoarele Philips pe care le-am butonat aveau player video excelent cu multe optiuni in special pe partea de subtitrari.Player superior celor de pe LG sau Samsung.Oricum nu trebuie sa-ti faci griji,poti instala playere video foarte faine in caz de urgenta.Urmatorul tv pe care il voi cumpara va fi cu siguranta Philips cu garantie extinsa.

Edited by PiticVerde, 07 August 2022 - 14:08.


#3
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Multumesc pentru raspuns!Eu vrea sa stiu daca exact acest model are browser de internet si player video incluse de la Philips.
De asemenea am cautat pe internet si nu am gasit ce valoare are brightness-ul acest televizor.Daca stie cineva il rog sa imi spuna.
Multumesc!

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Cu 200 si ceva de lei gasesti un Chromecast cu Google TV sau eventual si un FireTV 4K Max si ai rezolvat problema cu orice tv indiferent cat de dumb sau "smart" ar fi.
Un tv se alege dupa panou nu dupa OS.
Philips-ul e acum doar un logo pe care-l pun  chinezii de la TP Vision pe TV (cei care mai au si  AOC de ex. pe partea de monitoare).
TV acela are android tv de ce te-ar interesa cu ce soft-uri de la Philips vine ?  Spre deosebire de WebOS si TizenOS, la Android TV ai acces la o gramda de aplicatii.  Probleme este ca WebOS si Tizen OS se misca mult mai ok si sunt mai bine optimizate pentru TV, Android TV-ul e ok dar ar fi de preferat pe un player separat fata de tv. Acum ca o solutie buget all-in-one ... asta e merge si asa.
Nu vad ce nevoie ai de browser pe TV si pe urma sa te chinui cu telecomanda  sa muti pointerul si sa scrii cu telecomanda ... greu de inteles de ce s-ar chinui cineva cu asa ceva.  Exista totusi browsere pentru Android TV pentru amatorii de astfel de distractii.
Player video de ce ai instala asa ceva in 2022 ? Evident ca tv-ul are un player dar poti instala din Play altele.
43" este dimensiune de tv de bucatarie, monitor mare ... incearca si mai pune de cateva sute pentru ceva macar de 50-55".

Edited by MD, 07 August 2022 - 14:41.


#5
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021
Folosesc de 3 ani un Philips seria PUS de 55 inch - model mai vechi totusi, e 4K dar nu are android, doar app-uri Philips - si nu e extraordinar de stabil ca software. Cam o data pe luna trebuie sa-l deconectez direct de la cablu, ca refuza sa mai ruleze partea smart, si asta o vad de obicei cand da freeze in Netflix. Are momente cand, dupa 2 ore de functionare-i scade semnificativ volumul la sonor - se rezolva cu un ciclu turn off-turn on . Ca panel e decent spre bun, unghiuri de vizualizare destul de bune - sus-jos nu prea am cum sa testez, dar stanga- dreapta nu da aberatii cromatice, iluminarea omogena, culori so-so, iar ca hardware cred ca e destul de potent. Nu a sughitat niciodata nici la stream 4K din Youtube - doar cand nu a facut fata conexiunea, ca e limitata din router la 100 MB/s - Netflix merge brici, nu se incalzeste, nu stiu ce racire are partea de smart ca nu aud niciun ventilator in el.
@MD  buna gluma cu televizorul de bucatarie, doar ca un panel 4K de 43 inch e mai acump decat unul de 55, pe motiv de concentratie de pixel/inch.

#6
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Salut!Nu am nevoie de diagonala mai mare de 43 de inch,Tv-ul il vreau pentru dormitor.De asemenea nu vreau sa imi cumpar Chromecast cu Google TV sau oricare alt media player si nu vreau abonament la servicii de streaming.Vreau sa pot sa vad filme din arhiva mea personala si vreau sa navighez pe internet direct din televizor.Cu vechiul meu LG UK6950PLB am facut asta foarte bine timp de 4 ani pana s-a defectat display-ul si vreau sa il schimb pentru ca reparatia este prea scumpa.
Va rog sa va abtineti de la comantarii de genul :"i-ati diagonala mai mare,nu inteleg de ai nevoie de browser de internet ,de ce vrei player video in 2022" etc.Daca nu puteti sa imi raspundeti strict si cuprinzator la intrebatile mele va rog sa nu raspundeti deloc.
Multumesc!

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Nu stiu de ce mai intrebi daca tu sti mai bine ce vrei. Am inteles nu vrei servicii de streaming muti filmele facute de tine si cele cumparate de pe net cu stick sau HDD pe tv ...ok. Daca pentru tine browserul si playerul din WebOS au fost suficiente nu inteleg de ce nu vrei alegi tot un LG. Ce importanta are daca Philips-ul are browser si player nu sunt aceleasi din WebOS (s-ar putea sa nu-ti placa).
Ce releventa are ca tv-ul e in dormitor, relevanta ar fi distanta fata de tv.

Edited by MD, 07 August 2022 - 15:17.


#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
da, are browser inclus dar este rudimentar, nu stiu cine ar folosi internetul pe tv prin acel browser
desi mie imi e util cand vreau sa accesez un site de racing din sua care are streaming video, deci merge super ok

pt player are un player excelent care vede cam orice format.
de asemenea, se pot instala din google play diverse alte playere. eu folosesc vlc de ex ca e mai versatil

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Daca vrei browser cu scris distanta nu poate fi decât mica, asta daca și vrei să înțelegi ce scrie.

#10
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
numai imi cumpar philips nici periuta de dinti, o porcarie, am avut un tv cum a iesit din garantie a inceput sa faca galme albe pe ecran, meniu mizerabil, bleah

#11
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006

View PostFlat, on 07 august 2022 - 16:11, said:

da, are browser inclus dar este rudimentar, nu stiu cine ar folosi internetul pe tv prin acel browser
desi mie imi e util cand vreau sa accesez un site de racing din sua care are streaming video, deci merge super ok

pt player are un player excelent care vede cam orice format.
de asemenea, se pot instala din google play diverse alte playere. eu folosesc vlc de ex ca e mai versatil
Multumesc pentru raspunsul la obiect!Ceilalti colegi au scris pe langa subiect doar ca se sa se afle in treaba ,probabil pentru ca sa le creasca numarul de postari.
Te rog sa imi spui daca stii ce valoare are brightness-ul acest televizor.

Edited by fologeam, 07 August 2022 - 17:11.


#12
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
o sa iti aduci aminte peste vreo doi ani ce am scris pe aici...

#13
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Dețin fix același model de TV de câteva luni bune. Are Android TV pe el, dar by default nu vine cu nici un browser instalat. Eu am instalat Chrome care este asemănător ca cel de pe tabletele Android, aici ajută super mult telecomanda care are o tastatură qwerty pe partea din spate.

Faza e că nu e neapărat comod să navighezi în Chrome și probabil sunt soluții mult mai bune decât asta, trebuie doar să explorezi puțin.
De exemplu, eu am un PC super vechi(Lenovo M73) foarte mic pe care l-am upgradat nițel la 16GB RAM și cel mai puternic procesor posibil, un i7 ceva pe care l-am transformat în home server. Pe el am instalat Plex, qBittorrent și alte mici utilitare, în plus l-am conectat la cele două NAS-uri pe care am diverse fișiere media. Iar pe TV am instalat Plex și pot urmări toate acele fișiere media fără să mă chinui în Browser. Plex poate fi instalat pe orice alt dispozitiv, nu neapărat pe un server.

Also, TV-ul are și Chromecast built in, deci nu ai avea de ce să mai cumperi un Chromecast. Asta în cazul în care vrei să rulezi un fișier media de pe telefon.

Dacă mai ai alte întrebări legate de TV, poate te pot ajuta cu răspunsuri mai concrete :)

#14
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Va salut!Am achitionat pana la urma varianta de 50 inch si anume 50PUS8536/12 care nu m-a impresionat deloc ba dimpotriva.Setarile de imagine si de sunet cu care vine televizorul nu sunt deloc  multumitoare.Sunetul este foarte slab,complet lipsit de fecventele joase.Din setari am reusit o oarecare ameliorare a sunetului dar rezoneaza cu carcasa tv-ului intr-un mod foarte urat si deranjant.Are doua difuzoare ovale extrem de mici ,de cativa centimetri in diametru care ,cred eu ,sunt cauza sunetului fara frecvente joase.Nu inteleg de ce cei de la Philips au pus in televizor aceste difuzoare de toate jena.Deceaba au pus setari foarte complexe la aceste difuzoare.Oricat am incercat din setari nu am reusit sa il fac sa scoata un sunet decent.
Nici panelul nu este de laudat.Imaginea are un negru destul de intens dar sufera de bleeding ,clouding si ce m-a deranjat cel mai mult are efectul de ecran murdar(DSE),efect care se manifesta pe toate cele patru colturi si pe marginea din dreapta a panelului.
Filmele 4k cu HDR de pe toate platformele online(chiar si cele descarcate) se vad execrabil, cu contrastul si culorile estompate si nu prea ai ce reglaje sa faci in HDR.Am observat ca se vad bine filmele 4k sau HD iar cele 4k cu  Dolby Vision se vad foarte bine.
Pe cablu canalele se schimba cam lent.Imaginea este buna doar pe canelele HD sau 4K ,pe cele SD se vede oribil cu zgomot si artefacte indiferent de ce reglaje am facut.
In cele doua saptamani cat l-am tinut televizorul s-a blocat de cateva ori si a trebuit sa il scoat din priza pentru ca sa isi revina.Tot in aceste doua saptamani de cateva ori imaginea a inceput sa sacadeze pe cablu si pe online si s-a restabilit doar dupa restartare.Problemele pe care le-am relatat nu au disparut dupa update la zi si nici dupa resetare.
In concluzie acest televizor Philips The One care se vrea a fi unul cu pretentii este un televizor de calitate indoielnica ,pentru cei fara pretentii.Avand in vedere cele relatate l-am returnat.

Edited by fologeam, 07 October 2022 - 15:05.


#15
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,799
  • Înscris: 25.04.2016
Ti s-a tot spus despre "philips" (orice model) sa NU iei. Tu te-ai ambitionat. "Philips" de multi ani e doar o firma chinezeasca (TP Vision), nu mai apartine olandezilor. Oricum, te-ai convins sigur de produs.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Aproape ca ar trebui dat pinned la postul colegului @fologeam
😀

#17
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006

 MMike, on 08 octombrie 2022 - 12:46, said:

Ti s-a tot spus despre "philips" (orice model) sa NU iei. Tu te-ai ambitionat. "Philips" de multi ani e doar o firma chinezeasca (TP Vision), nu mai apartine olandezilor. Oricum, te-ai convins sigur de produs.

Am vazut si testat tv-uri de la LG si Samsung tot din aceeasi categorie de pret ,toate avand mai mult sau mai putin aceste neajunsuri pe care le-am semnalat la Philips. @MMike nu mai generaliza ca sunt probleme doar la Philips pentru ca este firma detinuta de chinezi.Aceste probleme sunt cam la toti producatorii din dorinta acestora de a face profit cat mai mare in detrimentul calitatii.Calitate mai buna este la modelele OLED dar sunt si foarte scumpe.
Am citit pe internet multe review-uri pozitive despre acest tv si l-am cumparat mai mult din curiozitate.Probabil acele review-uri pozitive de pe internet sunt date de persoane interesate sau de persoane carora nu le pasa de neajunsurile pe care eu le-am constatat pe principiul "merge si asa".

#18
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,799
  • Înscris: 25.04.2016
Nu am zis ca sunt probleme doar la "philips" ci ca ti s-a atras atentia despre aceasta firma sa NU cumperi. Motivele le-ai descoperit singur, pe "pielea" ta si confirma ce ti-au zis ceilalti. Daca tu crezi in continuare ca sunt bune astea de la "philips", continua sa cumperi, incearca alte modele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate