Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Alimente care pot sa fie depozitate pe termen lung la temperatura camerei?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 30.11.2021
In pandemie am cumparat diferite alimente, le-am cumparat ca nu mai aveam voie sa iesim pe afara dupa o anumita ora, asa ca le-am cumparat sa nu fie nevoie sa ies din casa.
Am cumparat ulei cu 3.5 lei si daca nu prea folosesc ulei, m-am uitat putin ciudat cand am observat ca s-a facut 8-9-10 lei.

Asa ca va intreb si pe voi, poate aveti mai multa experienta.
Ma intereseaza produse, alimente, care pot sa fie depozitate la temperatura camerei, adica in camera tehnica, unde este centrala, sa nu fie nevoie sa fie tinute la frigider.
Produse care sa aiba un termen de valabilitate destul de mare.

Poate si o idee, cumparat cutie depozitare etc...

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Te duci la ce magazin vrei.  Tot ce sta la temperatura ambientala rezista cu lunile/anii.   La loc racoros si intunecat.Analizezi ce ai in casa si misti produsele pe principiul:,,Primul depozitat<>Primul plecat/consumat,,  Ce  vezi in frigidere(+-2/4 grade) se consuma repejor.  Sau congelezi daca-ti permite produsul.  La fructe/legume e mai interesant.  Ce creste sub pamant rezista mai mult,+-1 luna, in conditii casnice.  Ce-i deasupra papa-le intr-o saptamana.  Poti face ,,artificii/improvizatii, dar mai mult de 10 nu le duci.

#3
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Produse uscate sau afumate, cu continut mare de sare sau zahar, cu conservanti, etc.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://image.stirileprotv.ro/media/images/800x450/Dec2013/61439062.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
La macheala - tin cu anii!  Berea -te uiti pe etichete sau in ,,fundul,, cutiei. La vin linistit anul. La treburi serioase - ai sa fii tu neserios sa le consumi inainte de expirare.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Conserve.
Vezi ca pisicile nu se depoziteaza.

#7
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostSef-chenko, on 07 august 2022 - 10:25, said:

Vezi ca pisicile nu se depoziteaza.
Si eu le consum intotdeauna proaspete.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Lapte UHT cu cacao sau cu vanilie la cutie de aprox 200ml cu pai. Sunt bune pentru copchii in parc sau in drumetii. Daca le bea, bine. Daca nu, alta data.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Sau iei un manual HACCP si-l citesti. Te va lamuri cu multe alea.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

Edited by underb, 07 August 2022 - 10:28.


#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View PostMikeSpike, on 07 august 2022 - 10:22, said:

La fructe/legume e mai interesant.  Ce creste sub pamant rezista mai mult,+-1 luna, in conditii casnice.  Ce-i deasupra papa-le intr-o saptamana.  Poti face ,,artificii/improvizatii, dar mai mult de 10 nu le duci.
Le poti pune la borcan, gen compot.
Tot la borcan poti pune si ciuperci, zacusca, ciusca, castraveti, ardei...sunt o gramada. Cauta pe youtube retele si o sa te minunezi cate chestii pot fi conservate.
Inainte nu erau frigidere si lumea tinea carnea tot in borcane, binenteles in untura.

Edited by Y0samiteSam, 07 August 2022 - 10:32.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Conserve (in special sunca presata), mierea, oase (fiertura de oase contine multe minerale), alimente uscate (paine, carne) dar trebuie ferite de umezeala.

Edited by Friskey, 07 August 2022 - 10:45.


#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cred ca autorul nu dorea un topic despre cum sa conserve diverse chestii.
Am impresia ca incerca sa vada cum poti specula diverse produse spre un castig financiar ulterior.
Se gandea sa cumpere si sa stocheze anumite produse spre revanzare.

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 30.11.2021
Nu are logica sa fac asa ceva, ce sa fac? Sa stau sa vand ulei pentru 1 leu la sticla? Tu ai cumpara ulei si/sau alte alimente de la o persoana fizica? Cred ca raspunsul este cat se poate de logic.

Edited by MindArchitect, 07 August 2022 - 11:10.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Am facut stocat si eu conserve si borcane in pandemie. Pandemia a trecut, ele au ramas, le-a si trecut termenul de valabilitate.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMindArchitect, on 07 august 2022 - 10:11, said:

ulei cu 3.5 lei
dacă ai ulei de la 3,5 lei este rânced demult.și înaintre de pandemie era peste 6 lei litrul

#17
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 30.11.2021

View PostBursul, on 07 august 2022 - 12:03, said:

Am facut stocat si eu conserve si borcane in pandemie. Pandemia a trecut, ele au ramas, le-a si trecut termenul de valabilitate.
Sincer nu am facut vreodata aprovizionarea in felul asta. Mi-a prins bine in pandemie si dupa pandemie.
Am zis sa fac subiectul asta si cand am timp sa fac un subiect cu produsele care mi-au prins bine pe termen lung, sapunuri, sampon etc...
Si din punct de vedere financiar si din punct de vedere ca aprovizionare.

Am folosit tot ce am cumparat in pandemie. Ba ma amuz ca faceam chec, aveam alea in camera tehnica si daca tot le aveam? Gateam ceva. Pe langa partea economica ca nu ma duceam la magazinele din cartier de au un cu totul alt pret fata de supermarket.

View PostEMPP, on 07 august 2022 - 12:06, said:

dacă ai ulei de la 3,5 lei este rânced demult.și înaintre de pandemie era peste 6 lei litrul
Ti-am citit mesajul tau si m-am amuzant, ca nu te poti supara pe un asemenea mesaj.
Mai devreme am citit un mesaj pe un subiect de Travel, un cuplu, 2 persoane, el si ea, au fost intr-o destinatie super faina de care nu stiam, au facut cateva filmulete, calumea, bravo lor, cred ca suntem destui care am visa sa facem asa ceva.
Si citesc printre raspunsuri
"Va bat la cur HaiHui in 2, sunteti slabi fara suparare, nu aveti substanta, nu aveti charisma, documentati nu sunteti, praf...."

Cineva de pe forum a simtit nevoia sa scrie cuvintele respective, sa puna la pamant pe altcineva care chiar a fost in locurile alea, a vazut locurile alea, video arata decent ca m-am uitat si eu la el si stiu inceputurile multor youtuberi romani si straini si nu aratau asa de bine sau de clare.

Asa si cu tine, sa ma apuc acum sa discut cat era pretul uleului inainte de pandemie? Eu consum foarte putin ulei.
Ranced, ca era 6 lei... A? Ok?

Mai era si colegul de forum care zicea ca le cumpar sa le revand, ba, sa fiu scuzat dar astea sunt mesaje S.F. in cel mai romanesc mod.
Nu stiu ce fel de persoana ar cumpara ulei, conserve, compot, de la o alta persoana fizica care le-a cumparat tot din supermarket.

Va multumesc pentru mesajele la obiect.
Imi plac foarte mult fulgi de ovaz, o sa ma uit pe ei ce durata de viata au, am cumparat ieri de la kaufland cu 2.7 lei 500 de grame, nu am mai vazut un asemenea pret cred ca de anul trecut, se scumpisera foarte mult.
O sa ma uit pe durata de viata de la compotul cumparat, mananc asa ceva dar nu m-am gandit sa cumpar sa depozitez.
O sa cumpar ceva miere sa pun in camera tehnica.
Sa ma interesez despre fasolea uscata, ce termen de valabiltiate are.

Edited by MindArchitect, 07 August 2022 - 13:56.


#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMindArchitect, on 07 august 2022 - 13:55, said:

Sincer nu am facut vreodata aprovizionarea in felul asta. Mi-a prins bine in pandemie si dupa pandemie.
Facusem depozite (nu mari) ca tot omul, crezand ca se va inchde complet, sau voi fi nevoit sa stau 14 zile in casa. Nici nu m-a infectat si nici cine stie ce carantina nu a fost. La hartie igienica am avut emotii :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate