Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Winamp 2022

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
Lansat prin 1997 de compania Nullsoft, in 2002 a fost vandut catre AOL, in 2014 catre Radionomy, retras in 2015 dupa aparitia continutului online, in 2018 se impacheteaza ultima versiune stabila 5.8, cu mici modificari de ultima ora la vremea respectiva.

Dupa 4 ani de la ultima versiune stabila, se pare ca acest player intra pe linie dreapta si se vrea a fi relansat. Acesta a fost rescris de la 0 aproape, trecand de la Visual Studio 2008, la Visual Studio 2019. Aceasta schimbare il aduce intr-o era mai moderna ce permit schimbari ulterioare si implementare de noi functii ce suporta protocoale mai moderne, chiar si cu suport pt W11 deja.

Versiunea 5.9 RC1 Build 9999 este deja spre download si in urma testarilor beta, va urma 5.9 RC2, 5.9.0 sa fie o versiune stabila finala

Spoiler


Abia de la 5.9.1 urmeaza sa se mai faca si urmatoarele

Spoiler


Asadar, nu vine cu functii noi, pastreaza interfetele ce l-au facut legendar in tot acest timp, insa este adus la zi, urmand ca in urmatoarele versiuni sa se poata dezvolta din nou.

Sa vedem si cat de mult succes va mai avea in era digitala si stream-ului online, ce parteneriate vor face cu alte companii pt a se putea tine pe piata si a fi macar la jumatate de dorit cat era inainte de a fi ingropat de platformele online. Inca un prag de trecut consider a fi schimbarea generatiilor, fiind acum o nostalgie a vremurilor anilor 2000-2010. Cu toate astea, sunt posturi de radio ce inca au un m3u pt a fi ascultat in Winamp, un exemplu ar fi RockFM (il folosesc).


Winamp - It Really Whips the Llama's Ass

[ https://imag.malavida.com/mvimgbig/download-fs/winamp-21-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
L-am folosit de la lansare și îl am instalat pe toate pc-urile mele și azi.

#3
Swiby

Swiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.02.2007
Idem.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDany_Darke, on 07 august 2022 - 08:12, said:

stream-ului online
Asta-i sfant astazi pentru mine.

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
M-am uitat la poza cu winamp si am fost nostalgie.
Pe vremea cand nu exista youtube sau exista dar nu gaseai asa de mult continut online, trebuia sa descarci .mp3 sa asculti ce muzica iti placea.

#6
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 05.02.2009
Setup pare curat, trebuie doar sa alegi ce stiai demult la instalare (daca vrei ce aveai inainte, cum ar fi sa mearga pe w11).
Sa vedem ce vor introduce parteneriatele in setup, daca o sa avem iar ads (bloatware) si alte chestii care nu il vor mai face free for all.. cum s-a intamplat cand a renuntat lumea la el (nu din cauza online streaming)

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai mult ptr nostalgici...
S-a tot vehiculat de ani de zile ca se lucreaza la o noua versiue.
Daca le-a luat atata doar ca sa schimbe mediul de dezvoltare, ma intreb cat le va lua sa faca modificari..

Tinand cont ca deja sunt pe piata alta playere care a uumplut golul lasat... nu-l vad bine.

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
mi-ai adus aminte de un moment de acum vreo 13 ani cand ma uitam pe un CV si am vazut la rubrica competente IT trecut "Winap"..  :lol:

Edited by laffin, 07 August 2022 - 09:59.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Cunoștințe esențiale, vă pune muzică la birou :D

#10
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Eu il folosesc si azi pe toate cele 4 laptopuri ce le am! 3 dintre ele au Windows 11 cu Winamp din... 2008, ca si kit de instalare!
Rablamentul de laptop de pe care va scriu acum, are Windows 7 (reinstalat de ieri fiindca am nevoie de niste programe foarte vechi sa ruleze) si am chiar acum pe el Winamp-ul cel de care va vorbesc! Dupa mine, cel mai bun player din toate timpurile - usor de folosit, simplu, STABIL pe toate configuratiile, de la Celeron la i9.Daca il folosesc alaturi de alte playere de DJ. chiar si in studioul meu... asta spune totul!Posted Image

Attached Files


Edited by routerboard71, 07 August 2022 - 10:54.


#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Folosesc Clementine acum. La urmatoarea instalare ii voi da o sansa.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Era bun si la facut mp3 din wawe.

Pana la 144kbs se aude naspa ca din canal, dar de la 160 deja e OK, si sunt putine cazuri in care avea rost 192, 256.

Erau alte softuri care si la 256 kbs comprimau cu rezultate catastrofal de proaste, de ex jukebox...

Insa la ce capacitati de stocare sunt uzuale acum, compresia mp3 in general e cam inutila.

Edited by loock, 07 August 2022 - 11:47.


#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
nu. din ce am inteles, noii proprietari vor sa rescrie winampul de la zero. iar ce e acum spre download... e doar o noua versiune... veche!

si situl... e oribil si se incarca greu!

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
La finalul aniilor 90, cand a aparut, era revolutionar pentru ca foarte greu gaseai programe care sa decodeze formate noi (mp3).

Azi, cand gasesti playere pe toate gardurile, ce mai pot inova?

#15
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
Aimp il bate la fund de departe! Nici nu se compara sunetul din Winamp cu cel redat de Aimp. Eu folosesc Aimp de vreo 14 ani si pe calculator, si pe telefon si in masina unde am un player cu android!

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdani.user, on 07 august 2022 - 12:08, said:

Azi, cand gasesti playere pe toate gardurile, ce mai pot inova?
Nu tin minte, dar stia winamp sa ruleze fisiere din retea (SMB) ?

Edited by MarianG, 07 August 2022 - 12:43.


#17
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Acum nu mai folosesc nici un player offline, doar Youtube music varianta premium, si Spotify. Pe vremuri foloseam AIMP pe PC, era mai bun si cu mai mult suport si update-uri, pe smartphone aveam Poweramp.
La o simpla cautare se pare ca inca sunt printre primele preferinte. Cred ca as instala doar din nostalgie, bagam plugin pe yahoo messenger sa vada lumea la status ce muzica ascultam, ce vremuri.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteiffel, on 07 august 2022 - 09:32, said:

S-a tot vehiculat de ani de zile ca se lucreaza la o noua versiue.
ere o vreme cand speram,
acum ca vine, sa vina, dar nu mai sunt entuziasmat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate