Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mi s-a umflat Dell-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 07 august 2022 - 07:57, said:

Numai bateria se poate umfla si aia se poate schimba ! Ca sa nu ai riscuri de explozie , ia o masca de sudura , ...
:lol:

View PostDany_Darke, on 07 august 2022 - 08:28, said:

dupa 8 luni de incalzire, acel plastic s-a remodelat deja. dupa schimbarea bateriei nu-l vei mai putea indrepta cum a fost. ori il pui la cald sa se reaseze, ori "fortezi" in timp sa ajunga iar la o forma cat mai aproape de cea initiala
Las-o dracu de forma, eu de computer am nevoie si sa stiu ca n-am suprize...

View Postabac, on 07 august 2022 - 13:19, said:

Si ce unitate de masura este Ahm? Nu am mai auzit.
Amper minut

View Postvj_Heaven, on 07 august 2022 - 13:00, said:

Esti curajos, eu n-as fi putut dormi noaptea cu laptopul in casa stiind cat de umflata e bateria.

Dupa ce-am citit cateva dintre parerile voastre, avand de facut un drum la Campulung, am scos calculatorul din docking station si l-am plasat pe pamant in boxa de la bloc!

Maine o sa ma duc la un service sa schimb bateria
Din ce am citit sincer, mi se pare foarte ciudat sa "aud" de "overcharging" cand discutam de un calculator.
Ce dracu o fi asa de greu sa intrerupa AUTOMAT incarcarea cand ajunge la un anumit nivel

Apoi... 4 ani a stat in statia de incarcare si s-a gandit sa se umfle in ultimele 6 - 8 luni. Stupid

Nu vreau alt calculator. As munci mult prea mult si multe frustrari, o gramada de aplicatii, o gramada de parole. Nu-i simplu

Va multumesc la toti si la toate
Hai v-am pupat

#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View PostTsunnnami, on 07 august 2022 - 18:57, said:

Amper minut


Ai inlaturat orice urma de indoiala.

#39
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostTsunnnami, on 07 august 2022 - 18:57, said:

Posted Image
Ia ''d'acilea'' ! In special la Dell !!!
https://www.youtube....ttery explosion

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 07 august 2022 - 19:40, said:

Ia ''d'acilea'' ! In special la Dell !!!
https://www.youtube....ttery explosion

Cu ce ma ajuta?

#41
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View PostTsunnnami, on 07 august 2022 - 18:57, said:

Amper minut
Era Ahm, deci e ceva de genul amper pe ora-metru :)

I-auzi la el ca i-e lene sa schimbe grenada aia de mina. Ia bre ceva mai serios, auzi la el, Dell refurbished, FFS...

#42
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTsunnnami, on 07 august 2022 - 18:57, said:


:lol:

Las-o dracu de forma, eu de computer am nevoie si sa stiu ca n-am suprize...


Amper minut



Dupa ce-am citit cateva dintre parerile voastre, avand de facut un drum la Campulung, am scos calculatorul din docking station si l-am plasat pe pamant in boxa de la bloc!

Maine o sa ma duc la un service sa schimb bateria
Din ce am citit sincer, mi se pare foarte ciudat sa "aud" de "overcharging" cand discutam de un calculator.
Ce dracu o fi asa de greu sa intrerupa AUTOMAT incarcarea cand ajunge la un anumit nivel

Apoi... 4 ani a stat in statia de incarcare si s-a gandit sa se umfle in ultimele 6 - 8 luni. Stupid

Nu vreau alt calculator. As munci mult prea mult si multe frustrari, o gramada de aplicatii, o gramada de parole. Nu-i simplu

Va multumesc la toti si la toate
Hai v-am pupat

Pai mai bine concenteaza-te sa faci lucrurile mai portabile ca calculatoarele se strica permanent.
Toate parolele de pe internet poți sa le ții in Chrome sau într-un password manager dacă vrei ceva mai sigur. Ideea e ca dacă îți fura laptopul și telefonul să-ți poți începe viața de la 0 fără probleme.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 07 august 2022 - 20:47, said:

Pai mai bine concenteaza-te sa faci lucrurile mai portabile ca calculatoarele se strica permanent.
Toate parolele de pe internet poți sa le ții in Chrome sau într-un password manager dacă vrei ceva mai sigur. Ideea e ca dacă îți fura laptopul și telefonul să-ți poți începe viața de la 0 fără probleme.

Nu la asta m-am referit la "parole", ci la cele care au ramas acolo cand accesez site-ul
Asa am un pass manager facut de mine in "Notepad"
Si, da pot incepe viata de la 0 in orice moment. La sf fiecarei luni am un backup la TOATE informatiile din calculator pe un external h/drive x 2 pe care le tin in cutia fire proof.
E doar munca.

View PostNinja, on 07 august 2022 - 19:56, said:

I-auzi la el ca i-e lene sa schimbe grenada aia de mina.

La voi care-steti cu ochii pe "ce model nou de telefon a mai aparut", o fi o bucurie sa iei un "ultima generatie"
La mine care vreau doar sa stau cu ceea ce merge bine, e un calvar sa schimb ceva, pentru ca-mi ocupa un timp pe care-l folosesc eficient in alta parte.
Deci, dac-o rezolv cu bateria, o sa raman mult timp cu gioarsa asta. Ma statisface. Suficient!

#44
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View PostTsunnnami, on 08 august 2022 - 06:06, said:

La voi care-steti cu ochii pe "ce model nou de telefon a mai aparut", o fi o bucurie sa iei un "ultima generatie"
La mine care vreau doar sa stau cu ceea ce merge bine, e un calvar sa schimb ceva, pentru ca-mi ocupa un timp pe care-l folosesc eficient in alta parte.
Nu stam toti cu ochii la ultimele racnete, stai linistit. Eu am schimbat luna trecuta un Alienware M15x din 2009.

Exact, pentru ca folosesti laptop-ul pentru munca, ia ceva mai serios, un workstation Dell sau HP.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNinja, on 08 august 2022 - 06:58, said:

Exact, pentru ca folosesti laptop-ul pentru munca, ia ceva mai serios, un workstation Dell sau HP.

Nu e nevoie.
Incerc sa il salvez p-asta. E suficient. Cand nu s-o mai putea, o sa incerc altceva, deocamdata, daca-i rezolv bateria e okay

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostTsunnnami, on 07 august 2022 - 18:57, said:

Din ce am citit sincer, mi se pare foarte ciudat sa "aud" de "overcharging" cand discutam de un calculator.
Ce dracu o fi asa de greu sa intrerupa AUTOMAT incarcarea cand ajunge la un anumit nivel

Apoi... 4 ani a stat in statia de incarcare si s-a gandit sa se umfle in ultimele 6 - 8 luni. Stupid
Problema e de la celulele folosite ptr baterie - unele loturi / producatori mai dau astfel de "rateuri" dupa 3-4 ani de functionare.
Probabil ca sa mai taie din costuri au mai taiat si din elementele de siguranta. Sa nu uitam ca au fost cazuri de telefoane Apple sau Samsung care au explodat. Personal am un telefon Nokia la care bateria originala s-a umflat dupa 4 ani. Inlocuita cu alta originala si aia tot dupa 4 ani s-a umflat.

#47
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View PostTsunnnami, on 08 august 2022 - 07:44, said:

Nu e nevoie.
Incerc sa il salvez p-asta. E suficient. Cand nu s-o mai putea, o sa incerc altceva, deocamdata, daca-i rezolv bateria e okay

Mno, esti baiat mare, poti sa iei propriile decizii.

Dar totusi incearca sa mai cureti masa aia si carcasa laptop-ului. Arata oribil.

Edited by Ninja, 08 August 2022 - 08:20.


#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNinja, on 08 august 2022 - 08:20, said:

Dar totusi incearca sa mai cureti masa aia si carcasa laptop-ului. Arata oribil.

Cu ce ma ajuta informatia asta?

#49
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View PostTsunnnami, on 08 august 2022 - 08:23, said:

Cu ce ma ajuta informatia asta?
Pentru ca o sa infunzi grilele de la ventilatoare cu diferite mizerii si dupa aia o sa deschizi alt topic ca ti s-a prajit cpu-ul. Ca se pare ca nu te pricepi prea mult la partea de hardware.

Nici nu vreau sa-mi imaginez cum arata ventilatoarele alea acum. Posibil ca problema cu bateria sa fie si de la ele: caldura de la cpu nu poate fi eliminata in exterior ca sint infundate, caldura mai mare in interiorul carcasei a dus la battery swelling.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
vad eu bine sau prin crapatura aia se vede o eticheta scrisa de mana?

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
tot ce se poate
e "refurbished"

Edited by Dany_Darke, 08 August 2022 - 09:12.
urnatoarele ironii, arogante, impunsaturi, vor intra si pe fisa de service


#52
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
Am mai scris eu pe forum despre cum mi-am udat pantalonii cand a facut poc bateria de la Samsungul meu nou nout. Sarit din pat, deschis fereastra si aruncat telefonul  (in mai putin de 2 secunde). Cu laptopul este mai greu si risti sa pice in cap la vre-un nefericit daca stai la bloc.

#53
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Probabil nu azvarli laptopul pe geam, dar nu pentru ca te gandesti cui ii cade in cap, ci pentru ca fugi mancand pamantul cand vezi flacarile pana in tavan tasnind din bateria de 5 ori mai puternica decat a Samsungului azvarlit de tine pe geam.

Vreun nu s-a scris niciodata in istoria limbii romane dezlegat.

Edited by abac, 08 August 2022 - 14:42.


#54
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Nu mai fiti asa speriati de baterii umflate.
Depinde de chimie. Litiu NMC sunt 'explozive' (alea cu celule 18650)

La un Samsung NP540 a trebuit schimbata bateria la 6 luni dupa cumparre..
Flanco i-a schimbat tastatura ca aia statea umflata, idiotii ca ... nu si nu ... tastatura e stramba.
Au schimbat-o imediat dupa ce a venit din service si l-am retrimis

I-ar s-a umflat dupa n ani. Era ca o perna.
Am comandat o baterie pentru el, anul trecut, aftermarket
Am constatat ca nu e nevoie de baterie.
Am intepat cu grija invelisul impermeabil, l-am presat sa iasa gazele afara si am pus un petec de scotch.
Aparatul are autonomie mai mult de 2 ore. Au trecut cateva luni si nu s-a umflat.
Bateria noua e rezerva acum.

Edited by radurus, 08 August 2022 - 15:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate