Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Compatibilitate Dolby Atmos

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

View Postvinciun, on 09 august 2022 - 20:57, said:

La ce ai ascultat?
[...]
Eu ascult pe Focal Elegia infipte in topping dx3 pro plus pe samsung a51, nu stiu daca comteaza dar si telefonul cica are certificare atmos.

Nimic extraordinar:
1 Samsung S20+ cu castile originale
2 DragonFly Red DAC cu Audio-Tehnica ATH-A550Z

View Postvinciun, on 09 august 2022 - 20:57, said:

Ai pus piesa "Hot - the pushers"?

Dap => sunet stereo, nici o bula in jurul capului...
E posibil sa fie stricat capul... :D

View Postvinciun, on 09 august 2022 - 20:57, said:

La mine deja pe castile astea am o separare si spatializare foarte buna, dar pe piesele astea Atmos ( eu cred ca asa-s ele facute, altfel fata de alea stereo, nu ca le-ar modifica vreo setare) se aude incredibil de spatial in toate directiile.

Si eu am o separare buna dar doar stanga - dreapta, nu vrea deloc sa se miste in alta directie. :D

View Postvinciun, on 09 august 2022 - 21:13, said:

daca activez atmos voce in telefon

La mine e pe Auto => nimic.
L-am setat pe Music => tot nimic.
E clar: sunt stricat! :D

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Mda, asa se pare :D Eu nu stiam pana acuma ca pot alege muzica, voce, film etc. Acum pun muzica in casti ( fisiere locale) si am setat pe muzica, zici ca ascult intr-o sala, toata muzica se percepe mai in fata, nu chiar in cap si doar stanga dreapta cum e de obicei in casti. Smecherie :)

I-am pus si sotiei demo ala de pe site la atmos, nu i-am spus absolut nimic,nici nu i- aratat ecranul telefonului si a ramas impresionata, cica aude sunete in toate directiile.

Dar iti spun ca chiar si asa pe castile astea se aude mult mai precis in spatiu fata de athm50x pe care le mai detin.

Fratele a fost acum cateva zile la mine,el tot are ath m50x si i-am pus muzica pe elegia, spunea ca se aude in 8D 😀

#39
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Suna interesant demo-urile alea, dar in nici un caz nu suna corect. E un sunet spectaculos complet artificial fata de varianta stereo, e ca si cum ai pune niste sclipici pe un tablou clasic ca sa arate mai bine...
Oricum stiu o multime de oameni incantati de sunetul ala. Pana la urma fiecare asculta cum vrea...

Edited by adibaad, 10 August 2022 - 10:11.


#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
De unde stii ce e corect? Ala e corect pentru Atmos, stereo e corect pentru stereo. Piesele alea Atmos au fost masterizate sa se auda asa, practic e alta piesa.

Eu nu spun ca se aude mai bine, doar ca e alta experienta.

#41
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Nu am nimic cu piesele noi masterizate de la inceput pentru Atmos. Piesele vechi , stereo, suna aiurea trecute prin procesarea aia. Depinde ce asculti prima data, piesa stereo sau cea trecuta prin procesarea Atmos.

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
In cazul asta sunt de acord. Dar alea de la demo de pe site-ul lor eu cred ca-s masterizate cap coada sa sune in felul ala, nu s-a bagat vreo procesare la unele piese existente.



#43
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
Yep, nu e doar procesare, e mai complicat de atat: https://www.theverge...-atmos-hands-on
Au multe piese in atmos, unele suna bine, altele cam dubios.
Pe langa asta spatial audio din castile apple iti muta sunetul in orice directie e telefonul, cu 2 “boxe”.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate