Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Despre ONG-uri, energie si mediu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
223 replies to this topic

#37
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007
a avut doua randuri de autorizatii de constructie. 2!
aceste constructii se fac pentru un interes public. electricitate. care era celalalt interes public afectat, care a contat mai mult?
e o hidrocentrala, nu emite gaze, nu emite pulberi.

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:03, said:

nu contest. numai ca nu oricum.
orice constructie faci are niste constrangeri, stabilite de comun acord. ca aceste constrangeri sunt bune sau rele, e alta discutie, dar daca am stabilit ca nu se fac acolo hidrocentrale, asta e, gasesti alt loc sau gasesti alta metoda de a face electricitate.


#38
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

 strongsss, on 06 august 2022 - 19:16, said:

nu e un exemplu bun. popii au fost de acord cu constructia si au cerut un etaj din parcare. constructorul a construit mai multe etaje decat autorizatia. popii au mai cerut inca un etaj. nu s-au inteles si au inceput reclamatiile.
ceva de genul etajul si santajul.
aici, hidrocentralele au avut doua randuri de autorizatii.

Ce treaba au popii in toate treaba asta de ii tot aduci in discutie?
Aia nu au respectat autorizatia de constructie. La revedere.
Alta construcite "aproape gata",  ba chiar terminata. Acum trebuie data jos, pe banii bucurestenilor.

#39
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007
Concret, cine lua teapa aici?

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:14, said:

Nu e o justificare pentru nimic asta. Cele mai mari tzepe si manarii de care am auzit incep cu zicerea asta de parca e o axioma.


#40
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

 strongsss, on 06 august 2022 - 19:20, said:

a avut doua randuri de autorizatii de constructie. 2!
aceste constructii se fac pentru un interes public. electricitate. care era celalalt interes public afectat, care a contat mai mult?
e o hidrocentrala, nu emite gaze, nu emite pulberi.

Au avut, pana cand s-a aderat la UE si nu au mai avut. Daca terminau inainte, poate ca era alta discutia, habar n-am.
Totusi care-i legatura cu ong-urile?

#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007
astia de la Cathedral Plaza au fost reclamati de niste popi.

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:20, said:

Ce treaba au popii in toate treaba asta de ii tot aduci in discutie?
Aia nu au respectat autorizatia de constructie. La revedere.
Alta construcite "aproape gata",  ba chiar terminata. Acum trebuie data jos, pe banii bucurestenilor.

Cred ca eram in UE

Quote

au obtinut autorizatii noi  (nr. 7/2016 emisă de Consiliul Judeţean Hunedoara şi nr. 16/2012 emisă de Consiliul Judeţean Gorj),

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:21, said:

Au avut, pana cand s-a aderat la UE si nu au mai avut. Daca terminau inainte, poate ca era alta discutia, habar n-am.
Totusi care-i legatura cu ong-urile?


#42
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:21, said:

Totusi care-i legatura cu ong-urile?
Pai cine se lauda cu "reusitele" astea in "justitie"?

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:20, said:

Alta construcite "aproape gata",  ba chiar terminata.
Asa cum ar trebui sa si ramana, yes.

Edited by shefu_de_combinat, 06 August 2022 - 19:24.


#43
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

 strongsss, on 06 august 2022 - 19:20, said:

Concret, cine lua teapa aici?

Eu unul consider ca luam teapa. Din punctul meu de vedere distrugerea padurilor in Romania e o mare nemernicie, asa la modul general.
Consider ca poti sa construiesti hidrocentrale in locuri in care nu distrugi ceva ce putine tari mai au si care poate atrage turisti si stimula economia si in alte moduri.

Pe langa asta, repet, demolarea "constructiei aproape gata" se face cu bani colectati de la noi toti, deci toti luam teapa.

 strongsss, on 06 august 2022 - 19:23, said:

astia de la Cathedral Plaza au fost reclamati de niste popi.

Asa si? Puteau sa-i reclame oricine. Ba mai mult decat atat, trebuia sa se auto-sesizeze inspectia in constructii demult.
Nu conteaza cine s-a sesizat pana la urma. Mai devreme sau mai tarziu ajungeam tot aici.

Edited by Cris007, 06 August 2022 - 19:26.


#44
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:26, said:

Consider ca poti sa construiesti hidrocentrale in locuri in care nu distrugi ceva ce putine tari mai au si care poate atrage turisti si stimula economia si in alte moduri.
Terminati ma cu turismul, o activitate care aduce cateva procente la PIB. Hai sa tinem toata tara ca o rezervatie exotica, sa vada si occidentalu cum era inainte de civilizatie si de revolutia industriala.

Ce au putine tari, rauri care curg printr-un defileu?

Btw vezi ca oengistii anti-hidro sunt ani-hidro cu totul, nu e vorba de "gasit alte locuri unde nu distrugi". Pentru ei intotdeauna distrugi ceva de nepretuit.
Orice victorie a oengistilor le da curaj, de aia e necesara contracararea si blocarea lor.
Credeti ca daca gasesc orice chichita legislativa legata de Cernavoda 3/4 de exemplu, n-o vor exploata pentru a impiedica proiectul? Mai ales ca paduchii astia se scolesc intre ei cu tovarasii din tari in care chestiile astea se practica de zeci de ani, au aia experienta bogata in distrugere si antidezvoltare, suficienta cat sa-i scoleasca si pe astia locali sau chiar sa-i ajute prin implicare directa. Exista ONG-uri care au ca scop centralizarea de resurse pentru alte ONG-uri, un fel de meta-oengeala. Nu subestimati aceasta amenintare.

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:26, said:

Pe langa asta, repet, demolarea "constructiei aproape gata" se face cu bani colectati de la noi toti, deci toti luam teapa.
Atunci hai sa nu demolam nimic. Toata lumea castiga, nu se pierd bani, nu se pierde in mod real absolut nimic. Easy. Ba chiar se fac si bani.

Edited by shefu_de_combinat, 06 August 2022 - 19:39.


#45
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007
sunt bune si alea, doar ca pentru modulele 3 si 4 de la Cernavoda avem apa combustibilul, avem apa grea, avem  buna parte din constructii. le arucam la cos si facem altceva.
Jiul nu seaca, debitul de servitute ramane.

 Cris007, on 06 august 2022 - 17:55, said:

In rest, dpdv energetic, vin unii cu microcentrale atomice, cred ca-s mai bune decat sa seci raurile prin defileul jiului.

vorbesti foarte general. care e acel ceva care putine tari il au? padurile?  o gramada de tari europene au paduri mai multe decat noi si ca suprafata absoluta si ca procent de acoperire.
Spania (despre care credeam ca mai arida) are 18.4 milioane de hectare de acoperire forestieră, care este de aproximativ 36.7%. noi avem sub 30%.

In alta ordine de idei, hidrocentralele nu le construiesti decat la munte.
Turism pe Valea Jiului? Ok, turism. Cu ce se distruge turismul, daca facem o hidrocentrala? dar concret, nu

Quote

habar n-am

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:26, said:

Eu unul consider ca luam teapa. Din punctul meu de vedere distrugerea padurilor in Romania e o mare nemernicie, asa la modul general.
Consider ca poti sa construiesti hidrocentrale in locuri in care nu distrugi ceva ce putine tari mai au si care poate atrage turisti si stimula economia si in alte moduri.

Edited by strongsss, 06 August 2022 - 19:39.


#46
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,618
  • Înscris: 03.10.2014

 shefu_de_combinat, on 06 august 2022 - 17:13, said:

Cand am dat bacu la geografie Jiul era un rau important dar ok.

Era inevitabila ajungerea la singura explicatie posibila cand ai aceleasi obsesii de vro' 18 ani. La noi si daca vine asteroidu tot coruptia va fi cauza.

Avem mai mult decat filtre pentru publeri
Internetul e gratis, jur
https://www.google.c...lfurare turceni
https://www.google.c...furare rovinari
https://www.google.c...furare isalnita
https://www.google.c...e cet craiova 2
https://www.google.c...furare paroseni
https://www.google.c...ulfurare govora
https://www.google.c...furare cet iasi
https://www.google.c...e cet timisoara
Crezi ca dupa ce s-au montat instalatii de desulfurare la toate termocentralele importante s-a mai rarit oengeala pe tema asta?
Nu, pentru ca oengeala de mediu e despre distrugere economica. Asa ca vom trimite la fier vechi niste termocentrale echipate cu sisteme noi de desulfurare. E traditie, n-ar fi prima data cand distrugem si trimitem la fier vechi echipamente noi sau chiar nefolosite, just ask the people of Calarasi.
Iti mai repet odata am mai multe informatii decat tot net-ul ala liber la care ma trimit fiindca am lucrat o buna perioada de timp in IPROMET.
Asa ca nu mai vinde castrateveti la gradinar.

In rest spor la bocit pt minunuea secolului de pe raul foarte important jiu care ar fi avut o putere  instalata de 65MW!

Edited by elef, 06 August 2022 - 19:42.


#47
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 elef, on 06 august 2022 - 19:40, said:

care ar fi avut o putere instalata de 65MW!
Ne incurca 65MW in plus sau...

 elef, on 06 august 2022 - 19:40, said:

In rest spor la bocit pt minunuea secolului de pe raul foarte important jiu
Daca nu-i important de ce bocim ca s-ar fi stricat?

 strongsss, on 06 august 2022 - 19:38, said:

Turism pe Valea Jiului?
[ https://i.postimg.cc/GmWTbBdN/2022-08-06-204754.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image Come witness the despair and hopelessness Posted Image
Reduceri pentru grupuri.

Edited by shefu_de_combinat, 06 August 2022 - 19:49.


#48
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,547
  • Înscris: 02.10.2009
La ONG uri e vorba de bani in primul rand. Eu nu vad multi romani care sa se zbata pe gratis ca sa combata poluarea, sau mai stiu eu ce. Sau nu pana la nivelul la care o fac deobicei onegeurile.
Cine da banul, sponsorizeaza, cine le face audit cum au cheltuit?
E preferabil un ONG unei slujbe oarecare, mai ales uneia care nu se poate obtine datorita calificarii precare?

Treaba cu turnul ala: pe cine deranjeaza? Poate pe altii ii deranjeaza biserica dar nu pot sa o darame pentru ca exista. O fi avut autorizatie de constructie si de mediu?
Nu turnul trebuie daramat, ci aia care au facut ce au facut, de la constructor pana ala ultimul individ din institutiile abilitate care a avut de a face cu cladirea.
Cu toate astea ONG urile sunt o expresie a democratiei, a societatii civile si au dreptul sa existe si sa se desfasoare.
Evident, cum e turcul si pistolul, adica la asa societate asa onegeuri ai.

#49
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 shefu_de_combinat, on 06 august 2022 - 18:30, said:

???
Ya know, referendumul ăia inexistent!
Care se adaugă celui inexistent pentru primirea arăbeților și mai recentului non-referendum pentru reducerea consumului de gaze...
Europa este o non-democrație non-reprezentativă în care non-cetățenii conduși de non-lideri non-aleși au non-dreptul de a-și exprima opinia în non-referendumuri!
Simple as pie!

 Cris007, on 06 august 2022 - 19:20, said:

Acum trebuie data jos, pe banii bucurestenilor.
Probabil cea mai mare tâmpenie din kopitală de la așezarea lui Bucur în cel mai tâmpită locație posibilă!
Nu că mă bag pe domeniul Shefului dar diin postura de om umblat pot să spun că hambarul ăla trist de "catedrală" nu are nici un merit arhitectural și mai degrabă avea de CÂȘTIGAT zona ca aspect DATORITĂ blocului!
Da' voi acolo păreți a avea o obsesie pentru maghernițe care stau să cadă...

#50
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007
oamenii astia, cu sacii lor imensi, cauta plastic si sticla in deseurile menajere. sunt singurii ecologisti din Valea Jiului.

 shefu_de_combinat, on 06 august 2022 - 19:43, said:

[ https://i.postimg.cc/GmWTbBdN/2022-08-06-204754.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


stiu destul de multe despre ea, dar:
nu e de interes public.
nu e criza de cladiri de sticla
n-are legatura cu mediul, energia sau ONG-urile.

 Cris007, on 06 august 2022 - 17:55, said:

Ai auzit de Cathedral Plaza in Bucuresti?

Edited by strongsss, 06 August 2022 - 20:01.


#51
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,618
  • Înscris: 03.10.2014

 shefu_de_combinat, on 06 august 2022 - 19:43, said:


Ne incurca 65MW in plus sau...

Daca nu-i important de ce bocim ca s-ar fi stricat?

[ https://i.postimg.cc/GmWTbBdN/2022-08-06-204754.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image Come witness the despair and hopelessness Posted Image
Reduceri pentru grupuri.
Io zic sa te uiti cat a costat grupul nou de la cet vest .
Hai ca iti zic eu 160mil euro cu o putere instalata de 180MW. Iar cacatul pe care tot il bocesti 155mil euro cu o putere instalata de 65MW.
Ce sa mai biznis romanesc!

Edited by elef, 06 August 2022 - 20:18.


#52
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 elef, on 06 august 2022 - 20:17, said:

Hai ca iti zic eu 160mil euro cu o putere instalata de 180MW. Iar cacatul pe care tot il bocesti 155mil euro cu o putere instalata de 65MW.
Jura-te ca ne apucam sa comparam costuri de constructie intre grupuri pe gaz si capacitati hidro.

Edited by shefu_de_combinat, 06 August 2022 - 20:28.


#53
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,618
  • Înscris: 03.10.2014

 shefu_de_combinat, on 06 august 2022 - 20:28, said:


Jura-te ca ne apucam sa comparam costuri de constructie intre grupuri pe gaz si capacitati hidro.
Sunt doua chestii in care s-au bagat cam aceeasi bani una e functionala si pentru ailalta pisa unii ochii ca onegeurile ie rele!

#54
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 elef, on 06 august 2022 - 20:32, said:

Sunt doua chestii in care s-au bagat cam aceeasi bani una e functionala si pentru ailalta pisa unii ochii ca onegeurile ie rele!
Culmea ca functionala e aia care scoate CO2 pe cos si la care pretul combustibilului fosil folosit a luat-o razna. Da' noi suntem eco&shit.
Da, e mai ieftin sa faci centrale pe gaz decat e sa faci hidrocentrale prin munti, daca ne raportam la cat costa/MW instalat si ingoram absolut orice alt aspect.

Edited by shefu_de_combinat, 06 August 2022 - 20:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate