Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Parere episod crampe

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.06.2004
M-ar interesa o parere despre un episod de crampe prin care am trecut ieri. Pe scurt, dupa o dimineata in care am mancat usor (un ou fiert, rosie, cafea), am mancat aprox 250g de afine romanesti din comert (nu erau bio, deci posibil sa fi fost stropite cu ceva) si la 20 min dupa am mancat masa de pranz (orez din care am mancat si ieri, deci ok) insotit de o bere rece rece (2 grade asa) si urmat de o inghetata snickers. Imediat dupa au urmat niste crampe usoare, suportabile care indicau ca ceva/undeva nu a mers bine. Am luat rapid un espumisan si am plecat la piscina cu cei mici. Nu am consumat nimic acolo (desi am facut miscare si poate nu a fost chiar de ajutor la ce se petrecea prin burta), insa durerile s-au intensificat si dupa 2 ore, cand ne-am intors, am avut vreo 5 episoade de voma (asta fiind deja cam la 4-5 ore de cand mancasem). Crampele au fost extrem de dureroase si nici dupa ce am vomitat tot nu am simtit vreo usurare. Am incercat intre episoade sa iau un no-spa dar nu cred ca "s-a dus", avand in vedere cat am vomitat. Am adormit (nu stiu cum) pe la 20:00 si m-am trezit pe la 2 dimineata fara nici un fel de durere. Daca nu ma trezea stomacul sa ies afara (diaree) probabil as fi crezut ca am visat, chiar nu resimteam nici un deranj la nivelul stomacului.

Acum stau si ma intreb: Oare e posibil ca simpla combinatie de afine->bere rece->inghetata sa cauzeze asa ceva sau mai degraba sa iau in calcul alti factori? Gen ca afinele erau stropite si nu le-am spalat destul de bine sau ca inghetata ar fi avut ceva, berea prea rece sa fi declansat problema, etc? Din aceleasi afine au mancat si sotia si copiii si ei nu au avut nimic.

In afara de no-spa, ar fi ceva indicat ce as putea sa iau data viitoare cand patesc asa ceva (ca nu ar fi chiar prima data, mi s-a mai intamplat in trecut, am stomac sensibil dar cateodata de pofta uit si le mai combin ca un copil). Sotia insista sa iau si un metoclopramid dar nu stiu daca e in regula pentru ca mi se pare ca in astfel de situatii ar fi bine sa versi tot ce e problematic si tare mi-e ca metoclopramidul ar inhiba starea de greata si doar ar prelungi durerea.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Io tot va spun sa mancati numa' BIO si voi n-ascultati.
Si da, musai sa iei toate draciile alea de espumisan, no-spa sau metoclopramid. Ajuta mult.

ps.
Stiai ca voma si/sau diareea sunt simptome de Covidu asta nou? Sa nu fie un inceput de Covid ceva. Sa nu uiti sa ai antifotul pentru asta la indemana. Si testele.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Berea aia de 2 grade n-avea ce cauta pe gat. Ai facut o combinatie f proasta de alimente.

Edited by Friskey, 06 August 2022 - 10:19.


#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
stai linistit, ce a fost, a trecut!
boala de vara, provocata de combinatii nefericite!
primul remediu este repausul alimentar, de minim 12h.
apoi, daca vrei musai sa iei medicamente: no-spa (2-3/zi), metocloplamid sau mai bine motilium(2/zi),  dar prima mea alegere ar fi smecta si carbunele, ptr ca astea mai absorb din elementele nocive din intestin. carbune 2-4x 3 ori/zi, smecta 2-3 plicuri/zi,
nu uita sa te hidratezi, eventual cu un ceai caldut de menta+/-musetel.

#5
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Antepostatorului: Tineai tu acum sa te afirmi cu parerile tale care nu mai intereseaza pe nimeni, deja sunt din alt film, nimanui cu capul pe umeri nu-i pasa de ele? Poate daca erai un epidemiolog te baga cineva in seama.
On topic: Putea fi din orice cauza, e vara si la caldura bacteriile se inmultesc si pot provoca astfel de episoade si nu neaparat combinatii alimentare (apropo, orezul e un antidiareic eficient). Daca nu se repeta, nu face caz din asta. Dar daca zici ca ai "stomac sensibil" nu strica sa consulti un gastroenterolog, s-ar putea sa existe tratament la problema ta, dar intai trebuie sa vada un doctor ce e "stomacul tau sensibil". Nu-ti recomand medicatie de nici un fel, astfel de episoade trec de la sine, nici aberatia cu sa nu mananci 12 ore nu o face. Mananca usor, de preferinta probiotice, iaurturi simple, normale, fara adaosuri de fructe, seminte si nici grase nici fara grasime, normale, branza dulce (adica nu telemea) si alte asemenea ajuta la refacerea florei intestinale afectata de aceste episoade.
P. S. Spala bine fructele de multe ori, abundent, fara economie la apa ca pot fi gazdele bacteriilor care sa-ti faca rau. Nu recomand BIO, poate fi doar un fake, un moft de marketing, nu ai certitudinea ca solul in care cresc nu e contaminat cu chimicale din alte culturi anterioare, nu ai buletine de analize sa certifice calitatea de BIO. mananca echilibrat, fara excese nici de alcool nici de nici o mancare!

Edited by paul_bh, 06 August 2022 - 11:03.


#6
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 adisz, on 06 august 2022 - 09:46, said:


da', toate-s de la covid acum, nu mai exista altele pe lume.

eu stiu ca bere/pepene, bere/inghetata/ciorba, una calda/alta rece, combinatii dinastea sunt pentru cei cu stomac de fier, altfel, incepe sa-ti bolbosoreasca, crampe si ajungi in cel mai bun caz la o "rahateala" pe cinste, si in cel mai rau caz sa persiste/deshidratare + stari de voma Posted Image  am fost la bulgari, in a 7a zi, prietena s-a trezit cu stari de voma si nevoie la toaleta din 10 in 10 minute, mancasem la fel pan' atunci. Unii au stomac mai sensibil, altii nu, prinzi o bacterie, unii scapa de ea rapid, altii nu. Aceleasi alimente/cantitate poate sa afecteze pe X sau Y, sau sa aibe altfel de reactii in interiorul stomacului altcuiva.

Mancat echilibrat, dar noi suntem romani, nu putem face asta :)))

#7
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Vorbești de afine că sunt bio/nebio, dar treci cu atâta ușurință peste ouă. Ouăle, mai ales alea din supermarket=yuck!

#8
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.06.2004

 onisifor12, on 06 august 2022 - 16:35, said:

Vorbești de afine că sunt bio/nebio, dar treci cu atâta ușurință peste ouă. Ouăle, mai ales alea din supermarket=yuck!

Alea sunt de la tara Posted Image, imi trimit bunicii cate 20/30 pe sapt, si mananc zilnic, deci nu cred ca ouale au fost problema.
La fel si afinele, am un vecin de la care cumpar tot timpul (si sunt bio pe bune, cu certificat de analize) dar de data asta am luat din lidl ca aratau foarte bine. Insa cred ca berea aia a stricat tot feng shui-ul (si posibil si inghetata aruncata peste)

Edited by Biggie_mac, 06 August 2022 - 17:31.


#9
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

 Biggie_mac, on 06 august 2022 - 17:31, said:

Insa cred ca berea aia a stricat tot feng shui-ul (si posibil si inghetata aruncata peste)
Posibil, ă? Asta e de Nobel: auziți și voi, cică bere cu înghețată nu merge. Ați mai auzit de așa ceva, vreodată?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate