Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Transfer euro in alta valuta

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

 razec, on 05 august 2022 - 22:27, said:

Din cate am vorbit la banca si mi-au spus ca e posibil ca banca primitoare (HSBC) sa nu accepte sa faca conversia, sa dea retur sau sa se blocheze pe undeva. Asta m-ar lasa pe tusa cel putin o saptamana pana se da de urma banilor si se pare ca sunt si niste costuri suplimentare.

Da, există această posibilitate. Depinde de bancă și de ce setări are clientul pe cont. De ce? Pentru că practic el suportă conversia din euro în lire. In cazul în care nu acceptă, banca va da retur la bani. Întregul proces poate dura câteva zile și pierzi și comisioanele plătite.

Eu zic să vorbești cu el, ii spui că vrei plata în euro și să-și deschidă cont în euro. Ii dai ceva în plus ca să acopere și schimbul valutar. Sau îl pui să întrebe la bancă despre posibilitatea de a-i trimite euro către contul de lire și, la fel, ii dai puțin peste să acoperi costul de conversie.

Varianta eur-ron-gbp mi se pare foarte costisitoare.

Revolut e riscant. Se poate întâmpla să-ți blocheze contul și să ceară explicații pentru suma, caz în care mai pierzi ceva timp.

#20
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Va multumesc tuturor care mi-au raspuns! Cred ca vanzatorul este un scartar care vrea sa evite orice taxa. A refuzat categoric sa-si deschida cont in euro, desi negocierea pretului casei s-a facut in euro,
suma finala s-a stabilit in euro. Practic nu ar vrea sa mai plateasca nici un fel de comision desi cumva a lasat de inteles ca ar fi de acord ca taxele de schimb valutar sa le impartim .Dar nu a spus ce comision ar lua HSBC prin transferul de la euro in lire, la mine in Anglia sa fac schimbul asta ma costa X euro, ia vezi tu in Romania cat te costa?
Am sa vorbesc cu cei de la Trezoreria BT sa vad cat imi iau pt schimbul valutar euro - lire, daca nu imi convine, am sa schimb banca, din ceea ce spune Tsunnami, ING ar avea un curs foarte acceptabil.

Edited by razec, 06 August 2022 - 10:19.


#21
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007
Pare cam mult efort din partea ta. Daca nu este vreo super oferta nu m-as baga.

#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Te complici, iar problema se rezuma la o problema spinoasa: cine suporta costurile de schimb valutar.

Puterea sta la cumparator, nu la vanzator.

Ii explici ca daca vrea in GBP, atunci tu ii trimiti in cont suma EUR, dar nu ai niciun control asupra cursului si nu stii cati GBP ii vor ajunge in cont.

Cel mai previzibil este sa faci tu schimbul intr-un cont GBP, apoi transfer, asa se stie exact ce si cum + dc e o suma mare, ai un curs mai bun de schimb.

Daca e musai cf banii sa faci EUR-LEI-GBP, e teapa mare, ca pierzi cca 5% din bani.

Repet, de obicei nu se bat clientii pe achizitii imobiliare, deci daca nu vrea sa ii dai EUR, ii zici bye si gata.

Edited by Courage, 06 August 2022 - 12:29.


#23
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

 razec, on 06 august 2022 - 10:14, said:

Va multumesc tuturor care mi-au raspuns! Cred ca vanzatorul este un scartar care vrea sa evite orice taxa. A refuzat categoric sa-si deschida cont in euro, desi negocierea pretului casei s-a facut in euro,
suma finala s-a stabilit in euro. Practic nu ar vrea sa mai plateasca nici un fel de comision desi cumva a lasat de inteles ca ar fi de acord ca taxele de schimb valutar sa le impartim .Dar nu a spus ce comision ar lua HSBC prin transferul de la euro in lire, la mine in Anglia sa fac schimbul asta ma costa X euro, ia vezi tu in Romania cat te costa?
Am sa vorbesc cu cei de la Trezoreria BT sa vad cat imi iau pt schimbul valutar euro - lire, daca nu imi convine, am sa schimb banca, din ceea ce spune Tsunnami, ING ar avea un curs foarte acceptabil.

Stai cuminte cu schimbatul banilor in avans. Se poate razgandi rapid.

ING iti spune cursul ala bun, doar daca ai toti banii in contul lor.

Sunt curios cine vine la semnarea actelor?
A mandatat pe cineva sa il reprezinte?

Sau vine personal?

S-ar putea sa aiba vreo poprire, din moment ce vrea sa evite bancile din RO.



Edited by stevetlangat, 06 August 2022 - 13:41.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 razec, on 06 august 2022 - 10:14, said:

Va multumesc tuturor care mi-au raspuns! Cred ca vanzatorul este un scartar care vrea sa evite orice taxa. A refuzat categoric sa-si deschida cont in euro, desi negocierea pretului casei s-a facut in euro,
suma finala s-a stabilit in euro. Practic nu ar vrea sa mai plateasca nici un fel de comision desi cumva a lasat de inteles ca ar fi de acord ca taxele de schimb valutar sa le impartim .Dar nu a spus ce comision ar lua HSBC prin transferul de la euro in lire, la mine in Anglia sa fac schimbul asta ma costa X euro, ia vezi tu in Romania cat te costa?
Am sa vorbesc cu cei de la Trezoreria BT sa vad cat imi iau pt schimbul valutar euro - lire, daca nu imi convine, am sa schimb banca, din ceea ce spune Tsunnami, ING ar avea un curs foarte acceptabil.

Foarte gresit.
Daca ai gasit vanzatorul parerea mea e ca e pacat sa-l pierzi doar din cauza sschimbului valutar

Sa vorbesti la ING e o posibilitate, dar, bancile fiind in concurenta e putin probabil ca BT sa nu aiba aceleasi produse.

Ce as facea eu:
Telefon la BT si discutat despre schimb valutar DIRECT euro in lire, si cat e schimbul la o suma de peste €50,000, apoi deschis cont in lire si facut transferul
Uite, ii verifici cu asta:
https://www.xe.com/c...&to=GBP&view=1Y

Daca ei nu vor, treci si deschide la ING 2 conturi, unul in euro, unul in pounds, faci transferul de BT la ING in euro, apoi ii suni si faci schimbul in pounds (poti chiar negocia, eu l-am spus ca o fac ori la ei ori la transferwise daca schimbul nu e bun)

Mare grija cand transferi banii vs semnarea actelor la notar.
Verifica INAINTE la notariat daca el are dreptul sa vanda, sa nu te trezesti cu banii luati.

Vezi ca unele banci incearca sa te abureasca ca schimbul se face euro -> lei -> lire
La ING ti se face direct euro => lire

#25
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
In general cumparatorul suporta costurile, el e cel cu banii, speram suficienti.
Daca pe vanzator il intereseaza sa aiba suma echivalena celei in euro in contul de lire si tine mortis la aceea suma, trebuie sa vezi cum minimizezi costurile suplimentare. Cu siguranta, o sa se adune aceste costuri suplimentare din conversii, dar si taxe de transfer.  Dar daca vine special pe 11 pentru vanzare si aveti doar intelegerea verbala, pune-i in vedere atunci faptul ca vrei sa impartiti costurile, cumparatori pentru case nu se gasesc usor, cel putin nu in perioada aceasta si pentru el o sa insemne un drum in plus cu costurile aferente.
Un extras de carte de funciara pentru informare ai scos?

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 vestale, on 06 august 2022 - 14:48, said:

In general cumparatorul suporta costurile, el e cel cu banii, speram suficienti.

In state si Canada e invers, vanzatorul plateste (pentru ca are banu')

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,517
  • Înscris: 13.03.2005
Daca s-a stabilit suma în euro pentru vânzare, trebuie să știi și paritatea la care vânzătorul zice că e cea corectă pentru el...
A zis cate lire sterline vrea sa ii intre în contul din Anglia?
Asta ar trebui stabilit.
Că apoi restul e poveste .
Contract în euro, tu trimit lire sterline și îi zice că el aștepta să primească mai mulți bani.
Trebuie stipulat clar în contract cate lire sterline vrea sa primească. Că altfel trebuie sa îți dea cont de euro, că sa nu te trezești că el nu a primit toți banii.

Ce dovada duci la notar pentru a arăta că ai achitat suma stipulată în contractul de vânzare cumpărare?

Daca e euro , transferi euro. Și să se spele pe cap vânzătorul cu cursul la care îi transformă banca lui acei euro în lire sterline.

Edited by wertyck, 06 August 2022 - 15:39.


#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Plata obligatoriu cum [va] scrie in contract. Daca scrie EUR, se face in euro fara nici o alta conversie si contul pe care il precizeaza in contract si in care vrea sa primeasca banii trebuie sa poata primi un OP in EUR. Daca ulterior vrea de fapt GBP e treaba lui sa converteasca. Daca vrea GBP asa trebuie scris in contract de la inceput si e treaba cumparatorului sa se descurce cu conversia si plata, OP-ul trebuie sa plece in GBP.

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Când va întâlniți la notar, îi transferi i contul lui de GBP fix câți Euro v-ați înțeles.
Banca primitoare va face conversia. Nu e treaba ta cu cât îl comisionează.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 sfantu.dracu, on 06 august 2022 - 16:07, said:

Când va întâlniți la notar, îi transferi i contul lui de GBP fix câți Euro v-ați înțeles.
Banca primitoare va face conversia. Nu e treaba ta cu cât îl comisionează.

Daca ala vrea in lire, e posibil sa-l piarda

Cauta alt cumparator atunci, poate-i gasesti tu unul

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Tsunnnami, on 06 august 2022 - 16:14, said:

Daca ala vrea in lire, e posibil sa-l piarda

Cauta alt cumparator atunci, poate-i gasesti tu unul
Pretul negociat este in euro.
Daca vrea lire, atunci se face alta negociere. Nu se poate altfel.

Edited by pasilla, 06 August 2022 - 16:21.


#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,517
  • Înscris: 13.03.2005
Păi vânzătorul e bătut în cap, că dacă vrea lire, trebuie să specifice lire în contract, nu să te înțelegi pe euro, și el să aibă așteptări să îi primească lire.
Cum spunea și sags și sfântu.dracu,  am spus și eu că îi absurda pretenția cu banii in lire daca nu e specificat in contract plata în GBP.

Notarul nu va putea încheia actul de vânzare-cumpărare, daca suma stabilită nu apare pe ordinul de plata.

Edited by wertyck, 06 August 2022 - 16:23.


#33
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

 Tsunnnami, on 06 august 2022 - 14:52, said:


In state si Canada e invers, vanzatorul plateste (pentru ca are banu')
Taxele de intabulare, notariale, tot vanzatorul le plateste?
Daca vanzatorul are deja banii. de ce mai vinde? Cumparatorul are doar dorinta de cumparare si atat?

Vanzatorul degeaba trece suma in GBP in contract, daca cumparatorul nu este de acord cu ea si nu semneaza contracul. de aceea cel mai bine e de facut o (re)negociere in GBP.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 vestale, on 06 august 2022 - 17:40, said:

Taxele de intabulare, notariale, tot vanzatorul le plateste?
Daca vanzatorul are deja banii. de ce mai vinde?

:lol:
Pai are banii DUPA ce vinde, :lol:

 vestale, on 06 august 2022 - 17:40, said:

daca cumparatorul nu este de acord

Nu se face tranzactia, ce e o filozofie?
Parca unii nu traiesc pe pamantul asta, in special in Romania unde nu prea e logica

 wertyck, on 06 august 2022 - 16:25, said:

dacă vrea lire, trebuie să specifice lire în contract,

Si? Unde e problema?

 pasilla, on 06 august 2022 - 16:20, said:

Pretul negociat este in euro.
Daca vrea lire, atunci se face alta negociere. Nu se poate altfel.

:lol:
Se poate orice. Se trece in contract si aia e.

#35
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Tu semnezi astăzi, banii în cont îți ajunge mâine sau poate chiar în 2-3 zile. Asa ca vânzătorul nu are bani, el are doar un produs(imobil, teren). Nu mi-ar răspuns cu taxele notariale, echivalentul la ANCPI, cine le plătește în state?
În situația un care semnează direct contractul de vânzare-cumpărare, fără promisiune, e bine de stabilit clar termenii de tranzacționare(suma, moneda, conturi, termen de predare si sa stii situația juridică,  ca e liber de sarcini), mai ales când ești cumpărător și tu dai banii notarului.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 vestale, on 06 august 2022 - 21:46, said:

taxele notariale, echivalentul la ANCPI, cine le plătește în state?
Nu stiu cum mai este acum, dar inainte era simplu,
Cumparatorul platea pretul, iar vanzatorul trebuia sa dea la schimb un act de proprietate in favoarea cumparatorului.
In principiu, cumparatorul si vanzatorul nu se intalneau niciodata.

Edited by pasilla, 06 August 2022 - 21:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate