Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Foame exagerata oare de la insulina ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 Friskey, on 05 august 2022 - 20:15, said:

In primul post ai scris ca ai bagat o gramada de prostii in tine si acum zici ca nu prea bagi, doar rar asa.
Bag gramada odata, sa zicem mananc seara 3 ciocolate, dupa ce ziua am mancat ce trebuie, deci fac abuzuri dupa mesele okey.
Sau bag 8 clatite cu mere (luate de la profi).
Ori 6-7 ciocolate Bounty din alea duble.
Ori sa zic un 200 g paine cu 350-400 g dulceata. Sau un 4-5 chifle proaspete cu un 250 g Nutella.

Insa nu zilnic ! Se echilibreaza kcal, si am in jur de 2200/zi. A fost si perioada neagra unde mancam cam zi de zi, si ajunsesem la 90 Kg.
Nu ma ia chiar zilnic nebunia acum.
Si zicand doar de abuzuri, am dat impresia ca mananc doar prostii. NIci nu mergea, ca daca era asa, aveam 150 kile si nu 63-65 la 1,7 m.

Si m-a luat acuma o foame suspecta si o pofta de dulciuri, care cam inainte cu o luna nu era, adica daca m-as lua dupa cum e, as manca prostii zilnic chiar daca mananc si okey pana seara, lucru pe care nu il doresc.

Daca mananci sanatos nu inseamna ca nu poti baga si gramada de prostii in tine dupa.

Pai daca nu tii regim, nu trebe cumva sa ai valori bune ? Insulina ofera asta, doar sa nu sari de kcal permise, si e okey. Conditia cu kcal a pus-o si medicul. In rest nu e nici o problema. Pai am schimbat medici daca aia nu ma intelegeau ca am o problema stiuta si de psihiatru, nu ii interesa nici ce a zis psihiatru, deci o prostie. Ajuta omu asa cum este el, nu sa fi comod sa nu-ti iei cazuri mai grele, dar de, e munca ! Nu mai merge "ia reteta, vi peste 3 luni", trebe control lunar, trebe analizate tabele cu glicemii, carbo, doze de insulina, etc. Sunt obisnuiti sa nu faca nimic.
Ca medicu meu a zis clar, ca aia din comoditate sau nestiinta au fugit de cazul meu (ce se mai mananca si medicii intre ei...), plus ca doi din ei nici diagnostic nu stiau sa puna.

Tu nu realizezi ce e ala regim de diabet omule, NU e regim moderat ca la orice om, e drastic si criminal. Ei, eu asa ceva nici nu vreau sincer, mi se pare chiar o umilinta. N-am omorat pe nimeni sincer. Ce e aia 40 g de paine ? Doamne...pai painea e baza, tine de foame. Sau interzise total dulciurile, deci nu moderat. Sau 150 g de cartofi, pai e un cartof ! Deci exact ce tine de foame, iti ia.
Mai nasol e referitor la mancare, nu zic de dulciuri neaparat.

 Karhu, on 05 august 2022 - 20:33, said:

In afară de insulină ce medicație pt diabet mai iei?
Intreabă medicul dacă ar merge Ozempic, ăsta reduce senzația incontrolabilă de foame.
In afara de insulina mi-a dat Metformin 2 x 1000 mg/zi.
Stiu ca si Ozempic, Trulicity reduc pofta de mancare, ca sora prietenului meu are dz 2 si era obeza, a slabit 40 g cu Trulicity prin scaderea poftei de mancare, bine ea s-a ingrasat de la medicatia psihiatrica ptr schizo ca i-a urcat pofta, dar ala a scazut-o si a fost bine, de la 164 a ajuns la 124 (suspect e de ce nu mai slabeste desi mananca la fel ca atunci cand a slabit).

Ideea ta e foarte buna, si o sa discut sapt asta cand ma duc la medic.
Insa ideea este ca de ce a aparut foamea asta..ca daca incep sa se dea peste cap chestiile in organism de la insulina (suspectez mai mult o rez la insulina), ozempic si celalalt doar acopera temporar un efect.
Ptr ca cu insulina, glicemiile is bune, Ozempic sau celalalt nu mai stimuleaza pancreasu sa dea insulina, deci nu-l mai forteaza, stim ca el stimuleaza doar daca e cazul, nu il stimuleaza si daca valorile-s bune.
Insa in schimb isi face efectul pe foame !

 eiffel, on 06 august 2022 - 06:53, said:

Eu nu prea am inteles ce tip de diabet are initiatorul.

Daca e sa-mi dau cu presupusul, ptr ca are acces la insulina ar fi Tip 1.
Pe de alta parte rezistenta la insulina e la Tip 2... care in mod normal se trateaza cu regim hipocaloric si medicatie.

Initiator - o chestie legata de mancatul noaptea - poate fi si de la stomac - gastrita/ulcer.
Ce am constatat eu - daca mananc ultima masa pe la 7 seara si nu mai beau apa dupa ora 9 seara nu prea ma mai trezesc noaptea sa ma irontai si nu mi se face foame pana dimineata la 7.
E insa mai greu pe caldura asta...


Daca bei apa pe timpul noptii stomacul incepe sa produca acid si...
Am diabet 2, si astia trec pe insulina la un moment dat, dar la mine era problema ca nu pot tine regim din cauza problemei de la cap, si a introdus insulina de acuma din doua cauze, unul sa tina valorile jos, ca cica orice trat cu medicatie nu face fata daca nu tii regim. A lasat Metforminul ca f bun, face ce nu face insulina, si insulina face ce nu face metforminul, se completeaza.
A doua cauza, sa protejeze pancreasul de fortare, chiar daca ai valori bunicele, sa le facem noi, sa-l bagam in repaos partial pe pancreas (lasandu-i un 50 carbo la masa ca sa lucre normal, sa nu se leneveasca, si noi ii prelucram restul). De ex daca am o masa de 300 g carbo, 250 le facem noi.
In general o masa de diabetici n-ar avea voie sa sara de 50-70 g carbo.

Ca astia...dau medicatie pana fac pancreasu praf, si abia apoi te baga pe insulina, dau la oameni medicatie stimulatoare de pancreas, deci ii da in cap mai tare, dupa cum zicea medicul ala care a incercat sa ma trimita la cabinetul lui cu pret mai mare (nu ii ajungea la sanador cu 270, vroia cu 450-500).

Ce zici tu, zici bine cu mancatul seara, dar la mine de la bibilica treaba.

 TruculMagic, on 05 august 2022 - 20:43, said:

Cum sa iti treaca foamea cand tu mananci branza topita, biscuiti si bei suc Posted Image
Suc de visine am baut doar acuma, de ani nu beau sucuri cu zahar, deci ala nu-l pui, si nu voi mai bea.
Si daca mananci branza topita cu paine ce ? Trecea foame, nu era problema, pana acu o luna, trece si acuma, doar ca apare mai repede mai in colo
Desi in general bag branza tartinabila Hochland Classic, mai rar topita. Sau paine cu mancare gatita.

Biscuiti nu, salam de biscuiti (desi e tot aia).

 AlaDinCopac, on 06 august 2022 - 08:17, said:

E posibil ca senzatia de foame sa fie pe sistem nervos.Vezi neurolog.
Posibil si cum zici tu, la psihiatru nu neurolog, desi psihiatru stie faza de 10 ani de cand ma tot stie. Perioadele astea de mancat au mai disparut, aparut, dar acuma e ceva suspect, parca e ceva putin diferit.
Bineinteles ca asta cu mancatu fie pofta fie foame mai mare, are la  baza sistemul nervos, insa macar sa fie doar asta, ca sa pot folosi insulina aia sa am valori bune.

 juGGaKNot, on 06 august 2022 - 09:15, said:

Incearca mancare nu alea de mai sus.
Tocma am zis ieri ca mananc destul de okey, si mancare si tot, seara ma ia damblaua si bag prostii, dar nu zilnic.

 steliangheorghiu, on 06 august 2022 - 09:26, said:

Ozempic-ul  este  compensat 100% daca  ai  hemoglobina  glicata  peste  7 .
Ozempic e compensat oricum 100 %, nu e nevoie neaparat sa fie glicata peste 7, si Trulicity e compensat, sora prietenului meu il ia gratis, e f scump, cam 300 lei injectia deci ptr o saptamana, daca-l iei la liber.
Nu e nevoie sa ajungi sa ai glicata peste 7, poate sa-ti dea ca sa nu ajungi acolo, daca valorile sunt mai mari, si medicul considera ca e necesar.

 mihaicozac, on 06 august 2022 - 09:35, said:

Ai nevoie de o ocupaţie care să distragă atenţia de la senzaţia de foame.
Nu e vb de ocupatie, cand nu ai foame si pofta, n-ai, cand ai, te scoala si din somn, sau te opresti din ce ai de facut de nu te vezi. Nu cont ce faci, in casa am diverse de facut, nu e problema. Si maica-mea sta acasa toata ziua si se uita la TV, dar n-are din astea, are si ea DZ 2 dar in faza ceva mai avansata.

Edited by MinettoMatoi, 06 August 2022 - 10:57.


#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Nu vreau să te sperii, dar am (am avut de fapt) un văr care a murit de la diabet neîngrijit. Băga câte o cutie de savarine odată şi apoi credea că insulina îl salvează. Nu l-a salvat...
Eu am diabet incipient de tip 2 pe care îl ţin sub control pe la 120-130 permanent, cu Velmetia şi post negru după orele 19 seara.

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

 MinettoMatoi, on 06 august 2022 - 10:48, said:

Bag gramada odata, sa zicem mananc seara 3 ciocolate, dupa ce ziua am mancat ce trebuie, deci fac abuzuri dupa mesele okey.
Sau bag 8 clatite cu mere (luate de la profi).
Ori 6-7 ciocolate Bounty din alea duble.
Ori sa zic un 200 g paine cu 350-400 g dulceata. Sau un 4-5 chifle proaspete cu un 250 g Nutella.


suna a dependenta serioasa de zahar si amidon, unde e implicat sistemul de recompense al creierului.
incearca sa mai tai din zaharul de orice fel si sa il inlocuiesti cu fructe, fibre si proteine, asa nu mai ai nici sugar crash-ul ce te impinge sa mananci si mai mult, il poti reduce treptat si usor-usor dispar poftele, nu-l taia complet pt ca asa ajungi la un borcan de nutella la o "masa".

le: painea e tot cu probleme, mai ales daca e alba, treci pe integrala macar, oricum cat timp mananci fibre nu ai nevoie de paine ca sa te saturi.

Edited by _-livio-_, 06 August 2022 - 11:36.


#22
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
trebuie sa te obisnuiesti cu foamea,bagi o cafea ceva

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am diabet 2, si astia trec pe insulina la un moment dat, dar la mine era problema ca nu pot tine regim din cauza problemei de la cap, si a introdus insulina de acuma din doua cauze, unul sa tina valorile jos, ca cica orice trat cu medicatie nu face fata daca nu tii regim. A lasat Metforminul ca f bun, face ce nu face insulina, si insulina face ce nu face metforminul, se completeaza.
Nu prea. Maica-mea are de 25 e ani. Insulina i-au facut doar acum 2 saptamani in spital ca sa o stabilizeze dupa un edem pulmonar - au bagat de toate in ea inclusiv glucoza si ai trebuit sa bage si insulina.
Si mai face si ea excese, mai ales acum vara - cate o inghetata..

Dar se tine sub control usor cu regim. Ba daca e la inceput poti sa revii la normal tot cu regim.

Edited by eiffel, 06 August 2022 - 11:54.


#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Caută bomboane fără zahăr, cum sunt Ricola, Salvita sau Vivil, şi când ai poftă de ceva dulce bagă una în gură şi încearcă să o ţii cât mai mult posibil fără să o înghiţi. Astfel se satisface psihic mult mai bine nevoia momentană de dulce dar fără să acumulezi calorii aiurea.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ma mai gandesc la o chestie - nevoia de dulce poate fi si de la un deficit de Crom.

Poate nu ar strica sa consumi si alimente bogate in crom:
https://www.libertat...dieta-ta-177043

#26
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Eu te-as trata (pe initiator) cu metformine 1000 mg+ sitagliptine 50mg, 2 ori pe zi (dimineata si seara); daca HbA1C nu se apropie de 7%, as adauga gliclazide, 30 sau 60 mg, 1/zi dimineata; apoi, daca nu reusim sa ne apropiem de 6.5%HgA1C, înca o metformina de 500 la prânz. majoritatea pacientilor mei diabetici (tip 2) nu depasesc 6% decât ocazional (e drept ca trebuie sa astepti 3 luni de fiecare data când tatonezi  tratamentul).
Sitagliptina în Ro se cheama RISTABEN, nu stiu daca se gaseste asociata cu metformine (cum e Janumet, Velmetia în Franta); actioneaza pe acelasi mecanism (desi e un IDPP-4) ca si ozempic sau trulicity, si macar nu e injectie; la fel ca cele doua, stimuleaza pancreasul sa produca insuluna si reduce senzatia de foame, cu acelasi risc (redus de altfel) de pancreatita. Dar imagineaza-ti o pancreatita sub Trulicity, care se elimina în 25 saptamâni dupa ultima injectie!!!
Întrebare de curiozitate: nu ai un glucometru cu care sa-ti masori glicemia când ai senzata de foame sau alte senzatii "bizare"???

Edited by Victor5, 06 August 2022 - 13:08.


#27
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014

Daca mananci sanatos nu inseamna ca nu poti baga si gramada de prostii in tine dupa.

Daca mai bagi prostii dupa,inseamna ca nu maninci sanatos si aia e.
Ciudata pb ai la créer,dar esti sigur ca e de netratat?
Cum sa fie piinea baza? Poti sa traiesti fara,si inca f bine,cu legume si fructe crude si carne la cuptor gratar. Mai un pilaf mai o salata orientale si ala e carbo.
Ciudat  ca tii atit la silueta dar nu ti poti tempera poftele.
Pt a I da dopamina creierului ai incercat cu sport,eventual sex?

#28
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
S-au cam dat toate calculele peste cap cand am citit de glicemie 57.

Nu ar fi gresit sa fortezi un 24-48-72 ore fara mancare. Post, doar apa. Lasa un pic corpul sa isi aduca aminte cum sa ridice glicemia din grasime. Sunt sigur ca are stocuri.

Poftele astea necontrolate pot fi si de la dopamina, sau lipsa ei. Asteapta gratificare.

Cred ca stii si tu ca nu mananci ce si cum trebuie, indiferent ce scuze gasesti.

Un reset nu ti-ar strica.

Nici nu prea mai avem ce comendat cand ai cuvinte cheie ca "sala de biscuiti, 8 clatite cu mere din profi, suc granini cu umbre de visine" :))
In situatia asta, cred ca ramai mai sanatos daca te apuci de fumat.

#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 MinettoMatoi, on 06 august 2022 - 10:48, said:

Tu nu realizezi ce e ala regim de diabet omule, NU e regim moderat ca la orice om, e drastic si criminal. Ei, eu asa ceva nici nu vreau sincer, mi se pare chiar o umilinta. N-am omorat pe nimeni sincer. Ce e aia 40 g de paine ? Doamne...pai painea e baza, tine de foame.
Stiu ce inseamna diabet, taica-meu are. Nu e un regim chiar criminal, bine pentru tine e. Eu nu am diabet dar mananc mancare cam de diabetici.
Painea nu e deloc baza. Stii ca si painea are zahar in ea? Si inca destul de mult. Plus amidon, plus multe alte chimicale care nici n-ar avea ce sa caute in paine. Eu nu mai mananc paine de vreo 10 ani si nu ii simt lipsa deloc. E mai greu la inceput pana se dezobisnuieste organismul, apoi nu mai ai treaba.
Sucurile alea de visine sau de ce mai bagi tu, sunt doar o zeama plina de zahar si aditivi. Adica exact ce nu iti trebuie tie. Dar daca te incapatanezi, bafta!

#30
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 MinettoMatoi, on 06 august 2022 - 10:48, said:

Bag gramada odata, sa zicem mananc seara 3 ciocolate, dupa ce ziua am mancat ce trebuie, deci fac abuzuri dupa mesele okey.
Sau bag 8 clatite cu mere (luate de la profi).
Ori 6-7 ciocolate Bounty din alea duble.
Ori sa zic un 200 g paine cu 350-400 g dulceata. Sau un 4-5 chifle proaspete cu un 250 g Nutella.

Insa nu zilnic ! Se echilibreaza kcal, si am in jur de 2200/zi. A fost si perioada neagra unde mancam cam zi de zi, si ajunsesem la 90 Kg.
Nu ma ia chiar zilnic nebunia acum.
...............................

Si m-a luat acuma o foame suspecta si o pofta de dulciuri, care cam inainte cu o luna nu era, adica daca m-as lua dupa cum e, as manca prostii zilnic chiar daca mananc si okey pana seara, lucru pe care nu il doresc.

Tu nu realizezi ce e ala regim de diabet omule, NU e regim moderat ca la orice om, e drastic si criminal. Ei, eu asa ceva nici nu vreau sincer, mi se pare chiar o umilinta. N-am omorat pe nimeni sincer. Ce e aia 40 g de paine ? Doamne...pai painea e baza, tine de foame. Sau interzise total dulciurile, deci nu moderat. Sau 150 g de cartofi, pai e un cartof ! Deci exact ce tine de foame, iti ia.
Mai nasol e referitor la mancare, nu zic de dulciuri neaparat.

Ca astia...dau medicatie pana fac pancreasu praf, si abia apoi te baga pe insulina, dau la oameni medicatie stimulatoare de pancreas, deci ii da in cap mai tare, dupa cum zicea medicul ala care a incercat sa ma trimita la cabinetul lui cu pret mai mare (nu ii ajungea la sanador cu 270, vroia cu 450-500).

Biscuiti nu, salam de biscuiti (desi e tot aia).

Deci să recapitulăm :
Inițiatorul are diabet dar mănâncă dulciuri de rupe. În mintea lui tot ce contează este să se mențină în cele 2200 calorii pe zi - ceea se se poate chiar dacă mânânci 3 ciocolate odată, pentru că alea la un loc au cam 1600 de calorii - deci tot mai rămân 600 de calori din altă mâncare.

Tot el spune că nu mânâncă așa multe dulciuri în fiecare zi, dar mănâncă salam de biscuiți care i se pare ok - dar dacă ai diabet nu ar trebui să mânânci niciodată 3 ciocolate - chiar și o singură zi din săptămână în care mănânci 3 ciocolate odată îți dă complet peste cap corpul și implicit insulina. la fel, salamul de biscuiți este ceva dulce care ar trebui mâncat în mod excepțional și așa câte o feliuță.

Tot inițiatorul este nemulțumit că la diabet anumite mâncăruri sunt interzise sau pot fi mâncate în cantități foarte mici - dar pe de altă parte este nemulțumit de faptul că primește medicamente care îi distrug pancreasul - păi dacă doctorul la care merge îi spune să nu mănânce ciocolată iar el mănâncă 3 odată și valorile la analize sunt rele ce ar putea să facă doctorul ?????

În concluzie inițiatorul are o problemă cu diabetul - nu înțelege ce înseamnă boala asta, nu înțelege cum acționează, nu înțelege că poate mânca dulciuri doar în mod excepțional iar alimente gen pâine, cartofi albi, orez alb etc. trebuie mâncate în cantități mici și nu înțelege multe alte lucruri, însă are o grămadă de timp liber și implicit timp de scris.

Am scris asta pentru că văd destui de mulți oameni care îi dau sfaturi bune - însă voi nu înțelegeți că inițiatorului i s-a mai spus ce îi spuneți voi, dar nu îl interesează sfaturile voastre - el vrea pur și simplu să nu mai ia pastile, să mânce dulciuri și să nu aibă diabet

Edited by spider8, 06 August 2022 - 14:02.


#31
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 mihaicozac, on 06 august 2022 - 11:09, said:

Nu vreau să te sperii, dar am (am avut de fapt) un văr care a murit de la diabet neîngrijit. Băga câte o cutie de savarine odată şi apoi credea că insulina îl salvează. Nu l-a salvat...
Eu am diabet incipient de tip 2 pe care îl ţin sub control pe la 120-130 permanent, cu Velmetia şi post negru după orele 19 seara.
Velmetia e Janumetul, e bun medicamentul, daca iti merge e okey, eu bazala o tin sub 120, asa mi-a zis medicul, unii zic sub 130, si o tin in jur de 105-110 si e f bine, doar cu Metformin 2000 mg/zi era asa, desi si inainte de trat era la fel, dupa mese era buba la mine.
In orice moment de la masa mie mi-a zis sa fie sub 160, deci si la 30-60-120 min, tie cum ti-a zis ?

Nu l-a salvat insulina pe varul ptr ca cine stie cate Kg avea, ce rezistenta la insulina avea din cauza asta, sau neglijenta, pai tu crezi ca terapia insulinica dinamica e asa simpla ? Ma indoiesc ca omu tau era f atent, sa masoare glicemia des  dupa ce mananca ce manca, sa vada ce si cum, sa bage in valuri insulina daca e cazul, de ex in loc sa bage 20 unitati deodata, baga 5 acuma, 5 dupa 1,5 ore, alte 5 dupa alte 1,5 ore, asta la mese cu grasimi, ca se elibereaza mai incet glucoza.
Nu e asa gata...hai sa mancam o cutie de savarine, bagi acolo si n-ai nici o treaba.
Sa calculeze cati carbo aveau savarinlele alea, sa aproximeze rata de intrare a zaharului in sange.

Daca mananci mese cu mai putini carbo sa zic un 50-100, merge sa bagi insulina ultrarapida toata deodata, dar tatonezi si aici, masori, scrii.
Daca mananci cu multi carbo de ex 250-400 (cum poate avea cutia aia de savarine a lui), omu tau stia "aha, se metabolizeaza cam 50 g carbo/ora, noi asa stim", si apoi vedeai.
Are masa grasimi sau n-are ?! Daca are, aplici fie insulina ultrarapida in valuri, fie bagi un Humulin R mai lenta, incepe sa-si faca efectul avand un varf ceva mai mic, dar tine curba plata de actiune 5-8 ore, si zici "300 carbo = cam 6-7 ore de metabolizare, tocma bun humulin R, daca...fac un hipo dupa 7 ore, am paharu cu glucoza langa mine, regula lui 15, 15 g glucoza in apa, bem".
Stii ca aia rapida incepe sa intre in efect in 15 minute, varfu il are cam la o ora si dureaza 1-5 ore, deci e posib ca dupa 1 ora sa nu mai aiba efect, si deci ori in valuri in mai multe doze, ori Humulin toata odata daca ai multi carbo.

Varul tau precis n-a facut asa ! Ca daca facea asa era altceva. E extrem de complicat dar nu imposibil. Multi isi dau cu stanga in dreapta cu chestia asta.
Mai ales daca nu-ti place domeniu sa imbini utilu cu placutu (intamplator sa te prinda diabetu cand deja de dinainte te pasiona mult domeniul afland ca parintele tau avea de mult), e jale, nici nu ai sa faci asa, preferi sa nu mai mananci savarinele.
Dar, conditia este sa nu te ingrasi, de asta nu trecem. Ca daca te ingrasi e jale, se duce dracu totul, si atunci insulina iti va face rau, nu va mai rezolva problema.

 _-livio-_, on 06 august 2022 - 11:32, said:

suna a dependenta serioasa de zahar si amidon, unde e implicat sistemul de recompense al creierului.
incearca sa mai tai din zaharul de orice fel si sa il inlocuiesti cu fructe, fibre si proteine, asa nu mai ai nici sugar crash-ul ce te impinge sa mananci si mai mult, il poti reduce treptat si usor-usor dispar poftele, nu-l taia complet pt ca asa ajungi la un borcan de nutella la o "masa".

le: painea e tot cu probleme, mai ales daca e alba, treci pe integrala macar, oricum cat timp mananci fibre nu ai nevoie de paine ca sa te saturi.
Nu mananc paine alba, mananc in mare parte paine integrala grau intreg Velpitar, si paine graham Velpitar.
Nu e dependenta de zahar (amidonu n-am auzit sa dea dependenta, stiam ca gustul dulce da dependenta), ca daca era asa, zilnic bagam in mine, am si 6 zile cand nu mananc deloc dulciuri, nu imi vine sa bag si nu bag.
In 2016 in 3 zile s-a dus pofta de mancare multa, si am slabit de la 85 kile la 67 fara efort, nu imi mai venea sa mananc dulciuri deloc, nu dispare o dependenta in 2-3 zile.
Dupa 5-6 luni iar a revenit tot cam brusc.
M-am gandit si la ce ai zis tu, ca si eu banuiam ca aia era. Era bine daca era, ca scapam, ca dupa o perioada lunga de neconsum, nu mai revenea, in 2016 n-ar mai fi revenit, si era f bine.

#32
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 Victor5, on 06 august 2022 - 13:06, said:

Eu te-as trata (pe initiator) cu metformine 1000 mg+ sitagliptine 50mg, 2 ori pe zi (dimineata si seara); daca HbA1C nu se apropie de 7%, as adauga gliclazide, 30 sau 60 mg, 1/zi dimineata; apoi, daca nu reusim sa ne apropiem de 6.5%HgA1C, înca o metformina de 500 la prânz. majoritatea pacientilor mei diabetici (tip 2) nu depasesc 6% decât ocazional (e drept ca trebuie sa astepti 3 luni de fiecare data când tatonezi  tratamentul).
Sitagliptina în Ro se cheama RISTABEN, nu stiu daca se gaseste asociata cu metformine (cum e Janumet, Velmetia în Franta); actioneaza pe acelasi mecanism (desi e un IDPP-4) ca si ozempic sau trulicity, si macar nu e injectie; la fel ca cele doua, stimuleaza pancreasul sa produca insuluna si reduce senzatia de foame, cu acelasi risc (redus de altfel) de pancreatita. Dar imagineaza-ti o pancreatita sub Trulicity, care se elimina în 25 saptamâni dupa ultima injectie!!!
Întrebare de curiozitate: nu ai un glucometru cu care sa-ti masori glicemia când ai senzata de foame sau alte senzatii "bizare"???

La noi avem Janumet metformin 1000 + 50 sitagliptina, mai e si Komboglyze tot metformin cu saxagliptina care cica e acelasi lucru ca efect. Dar se gaseste si sitagliptina separat precis. La separat e mai bine ca poti regla dozele celor doua independent, metforminul si sitagliptina.
Si la mine Hb-ul e 5,3-6,1, cam asa a fost. Dar la mine s-a ignorat glicata cum ca doar TTGO e criteriul de diagnostic daca bazala e sub 126, si ca glicemiile postprandiale intereseaza cel mai mult.
Cu pancreatita nu e prob, ca vorba ta, se intampla rar, stiu pe cineva care e pe Trulicity doza maxima si e f bine adica nu a facut pancreatida (desi are glicata 11, la 1,74 cm are 124 kg femeie), si e pe 3000 mg Metformin. Glicata 11 = 317 glicemia medie din plasma, si 281 din sangele total.
Si wow, dupa 5 ani si 9 luni de boala, NU are nici o complicatie, cum ?! Va face complicatii ?

Ce spui tu mi s-a propus de ceilalti medici, unu zicea Metformin simplu, altul Janumet, dar nu sitagliptina fara metformin, si in mod normal e o idee buna ce au zis.
Dar e un dar aici, cum ajuti un pacient care nu tine regim ?! Aici e aici.
Ce zici tu merge la un pacient care tine regim.
Bine, iei cazul cand nu se ingrasa dat fiind ca nu-l apuca mancatul de prostii zilnic. Deci excluzi o rez la insulina.
Il lasi cu valori mari sa faca complicatii ? Ca dupa cum zice medicul meu, nici un trat nu face fata daca nu tii regim, mai ales daca ai mese si cu 285 HC, chiar daca nu des.
Cum abordezi treaba ? Chiar sunt curios cum faci.

Plus ca sitagliptina s-ar zice ca in cazul meu, mi-ar face pancreasu mai praf dat fiind ca ala stimuleaza un pancreas si asa slabit, nu ii ia din munca, acuma nu stiu ce sa zic.
Doi medici au fost pro insulina in cazul meu, asta actual, si cel de dinainte. Insulina rapida Novorapid + 2000 Metformin.

Am glucometru si masor des glicemia asa cum mi s-a zis, cand am foamea aia nu am hipo, e glicemia 95-115-110-120-125. Ca de aia ma si mira, stiam ca foamea apare la valori de hipo sub 70. Din contra, cand aveam 57 nu aveam foame.

 petit_christian, on 06 august 2022 - 13:07, said:

Daca mananci sanatos nu inseamna ca nu poti baga si gramada de prostii in tine dupa.

Daca mai bagi prostii dupa,inseamna ca nu maninci sanatos si aia e.
Ciudata pb ai la créer,dar esti sigur ca e de netratat?
Cum sa fie piinea baza? Poti sa traiesti fara,si inca f bine,cu legume si fructe crude si carne la cuptor gratar. Mai un pilaf mai o salata orientale si ala e carbo.
Ciudat  ca tii atit la silueta dar nu ti poti tempera poftele.
Pt a I da dopamina creierului ai incercat cu sport,eventual sex?
Tin la silueta dintr-un motiv f simplu, ingrasarea face ravagii, ajungi de nu te mai poti sterge la fund ! Si asta in scurt timp, in sept 2013 am luat 9 Kg intr-o luna, imi daduse medicu un trat de anxietate, mancam ca spartul cam 4400 Kal/zi si eu ardeam 2300 cam.
Glicemia cu insulina o mai rezolvi, dar ingrasarea nu ai cum.
Si de aia am cerut ajutor la medici, nu s-a putut trata.
Sexul merge, eu am si o depresie, si iti dai seama ca neurotransmitatorii mei is down, nu s-a putut trata.
Pana la ingrasat, nu imi fac probleme.
Sport am facut 7 ani sala, din ce in ce depresia s-a agravat facand sport, de fapt avansa boala independent de ce faceam.
Am incercat ce se poate, n-am stat asa.

 victor29cr, on 06 august 2022 - 13:26, said:

S-au cam dat toate calculele peste cap cand am citit de glicemie 57.

Nu ar fi gresit sa fortezi un 24-48-72 ore fara mancare. Post, doar apa. Lasa un pic corpul sa isi aduca aminte cum sa ridice glicemia din grasime. Sunt sigur ca are stocuri.

Poftele astea necontrolate pot fi si de la dopamina, sau lipsa ei. Asteapta gratificare.

Cred ca stii si tu ca nu mananci ce si cum trebuie, indiferent ce scuze gasesti.

Un reset nu ti-ar strica.

Nici nu prea mai avem ce comendat cand ai cuvinte cheie ca "sala de biscuiti, 8 clatite cu mere din profi, suc granini cu umbre de visine" Posted Image)
In situatia asta, cred ca ramai mai sanatos daca te apuci de fumat.
57 ala era la 2 ore de la masa cu 243 g carbo, bagasem insulina, de aia era 57 aia, dar n-a fost problema, ca dupa aia a inceput sa urce.

Am mai facut si post negru uneori, dar asa de la sine, nu aveam foame. Si eu vreau posturi din astea, si ma bucur cand pot face.
Nu esti sigur bine, nu stiu daca are stocuri de grasime, la 1,7 m am intre 62-65 Kg, cam asa balansez de 8-9 luni incoace, am avut si 60,7. O avea stocuri dar putine, imi zice mama ca is prea slab si arat nasol, dar mie nu imi pasa, mai bine asa.
Dar e bine sa ia si din stocurile alea putine, sa ia energie din grasime. Ca eu as vrea sa slabesc mai mult, sa am un 59 daca s-ar putea greutate.

 Friskey, on 06 august 2022 - 13:26, said:

Stiu ce inseamna diabet, taica-meu are. Nu e un regim chiar criminal, bine pentru tine e. Eu nu am diabet dar mananc mancare cam de diabetici.
Painea nu e deloc baza. Stii ca si painea are zahar in ea? Si inca destul de mult. Plus amidon, plus multe alte chimicale care nici n-ar avea ce sa caute in paine. Eu nu mai mananc paine de vreo 10 ani si nu ii simt lipsa deloc. E mai greu la inceput pana se dezobisnuieste organismul, apoi nu mai ai treaba.
Sucurile alea de visine sau de ce mai bagi tu, sunt doar o zeama plina de zahar si aditivi. Adica exact ce nu iti trebuie tie. Dar daca te incapatanezi, bafta!
F bine ca mananci mancare cam de diabetici, se si zice ca mancarea de diabetici e mancarea omului sanatos, dar mai putin cantitatile cred, adica nu cred ca un om sanatos nu mananca nici 2 felii de paine totusi.
Suc de visine n-am baut si nu mai beau, doar ieri am luat o stica sa vad cum este, deci nu o pui ca folosesc frecvent.
Pe pachetul de paine integrala grau intreg Velpitar, nu scrie ca are zahar, si n-ar scrie ca are nu stiu ce chimicale, dar o avea. Dar stiu ca alte paini au.
Nu stiu daca si alte paini au zahar mult, ca daca aveau mult, erau dulci, si nu sunt, amidon are gramada.
Daca nu mananci cu paine e okey, bine ca poti, am mai auzit oameni care nu mananca paine, dar atunci cu ce se satura ?! Ca din buncii stiu, mamaliga si painea tineau de foame, orezul.
In adolescenta nici eu nu mancam paine, dar eram pe cartofi zilnic.


Spider8, hai sa o iau asa:
1 - Ma int tot ce zic colegii de forum, si apreciez intentia, stiu ca imi zic de bine chiar daca eu sunt cum sunt, ca daca nu ma interesa, nu mai discutam. Insa as dori si eu putina intelegere, mi se pare ca am zis la topicu cu dulceata fara zahar care e treaba, cand tot asa mi se zicea, cam ca aici, am o situatie mai aparte din pacate.

2 - Eu am zis ca nu mananc multe dulciuri zilnic ptr ca asa e, altfel cate kg as fi avut  ?!
Iar daca ai intelege care imi e situatia, ai intelege ca nici nu am de ce sa nu vreau sa mananca salamul ala macar odata pe sapt.
Poate sa se dea peste cap treaba si daca mananc odata pe sapt, nu te contrazic.

3 - Medicu nu imi zice sa nu mananc 3 ciocolate, zice sa NU sar de kcal permise zilnic si sa mananc si sanatos in rest, de aia mi-a si dat insulina, tocmai ca mi-a inteles situatia, nu a incercat sa ma schimbe, ci a incercat sa ma ajute asa cat se poate, stie ca daca imi zice sa nu mananc, tot voi manca, mai bine incearca sa le mananc si sa fie bine, a inteles ca-s dus cu pluta de fapt.

4 - Inteleg f bine ce e diabetu ca m-a pasionat domeniu, si am ceva experienta de 13 ani de cand am aflat ca mama avea.

Edited by MinettoMatoi, 06 August 2022 - 23:42.


#33
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Nuai lasa creierul ala sa zburde ca nici insulina nu o sa te mai ajute.
Fa sport, iesi din casa, fa-ti prieteni amante amanti si ce mai vrei tu slabeste si bea apa cand iti este foame . Iesi afara si lasa netu.

Edited by cincicinci, 29 January 2023 - 14:55.


#34
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Sport fac, ti-am zis dincolo la Glucometre o ora bicla intens/zi, gras nu-s, ce sa mai slabesc la 64,5 Kg la 1,7 m ? As mai vrea sa dau un 4 kile dar nu prea merge, nu prea pot manca asa mai putin, uneori mai pot.
De ce sa nu ma mai ajute insulina !? Ca fara ea si daca fac sport si daca is slab, glicemia urca cam mult fara insulina daca mananc de toate. Metforminul nu face fata singur. Bat si 230 la 2 ore de la masa in loc de sub 160.

#35
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 18.11.2021
spun si eu ce ti s-a mai spus
1. renunta la dulciuri, fainoase, si altele procesate. treci numai pe mancare integrala. cauta carti de-ale lui mencinikopski despre alimentatie.
2. eifel cred ca a zis, si a zis bine ... poate fi senzatia de foame si confundata cu stomacul iritat (imi scapa trminologia .. gastrita parca) ... senzatia asta de care zic, e o arsura a stomacului, identica cu arsura pe care o ai cand ti-e foame. aceasta e mai intensa decat arsura de la foame. daca crezi ca ar putea fi asta, nu mai manca grau si nici lactate, si nici mancaruri acide timp de 6 saptamani (vezi cum te simti in perioada asta)

3. nu te juca cu tratamentul de diabet ...

Edited by jumperishere, 30 January 2023 - 03:30.


#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Pai baza e paine la mine, aia ma satura cat de cat, dar sigur ca mananc si sanatos destul, si dulciuri nu mananc zilnic.
Dar painea e doar integrala, grau intreg Velpitar, nu mananc alba.
Adica fac si eu ce pot, nu abuzez, fac miscare ca lumea zilnic, imi mentin greutate buna, insa nu pot sa renunt de tot la dulciuri si fainoase si nici nu prea doresc asta, trebuie din toate dar moderat zic eu.

Am probleme de alimentatie, m-am dus la specialisti si nu au reusit sa le rezolve, zic eu si medicul de diabet bodga proste daca nu ma ingras macar, ca i-am explicat problema.
Nu e de la stomac iritat, ca dupa ce scot insulina dupa 1-2 zile nu mai am pofta aia sau foamea in plus, era bine sa fie asa, ca se rezolva mai simplu.
Enigma este de ce apare asta desi glicemia nu este mica ?!

Ce draci face insulina asta nu pricep, ca si insulina interna se secreta okey cand eram sanatos dar nu facea asta.
Adica daca bag 5 unitati eu, sau daca baga pancreasul 5 (e doar un exemplu), daca dedea ala, nu se intampla asta.
Banui ca face ceva la creier, ca asa a zis si medicul "insulina asta umbla si pe la creier", pai ce dracu face pe acolo ?

Eu nu ma joc cu trat ptr diabet, fac cum a zis medicul cu strictete.
M-a instruit cum e cu insulina si asa fac, pe langa iau Metformin 1000 mg dimineata, 1000 seara.

De ex ieri am mancat 1013 g de cozonac nemtesc Stollen, 539 g la ora 10, pe la 23 un castron mare de conopida fiarta cu sare si mi-a placut f mult, speram ca raman asa, dar dupa ora 2 noaptea aveam o pofta de cozonac iara care ma irita, si am mancat si restul de cozonac adica 475 g.
O nebunie ! Aveam asa o senzatie tampita, daca mananci altceva decat simti ca ai pofta si pana cand se rezolva senzatia, nu te satisface, te irita. Nu era foame simpla, ca asa mancam eu ceva paine goala, era o pofta idioata de anume produs, nu neaparat doar la dulciuri.
Ieri dimineata am bagat insulina la cozonac 6 unitati (trebuia sa mai bag dupa 2 ore dar n-am mai bagat), dar la cozonacu de seara nu.
Azi vad ca nu mai am tenta sa mananc asa, o sa scap cu mancare putina.

Uneori mi se pune pe cartofi prajiti cu copanele, curat 2 Kg cantariti curatati, ii pun la prajit, apoi 2 copanele maricele si da-i. Pana nu mananc asta, nu mai merge mai nimic de mancat.
Vine cam odata pe luna treaba sau mai rar, dar vine.

Gandeste-te ca un diabetic mai mult de 50 g Carbo nu are voie la masa, iar eu am la cartofii aia 400.
Dar incerc macar sa nu sar de kcal permise sa nu ma ingras, iar ptr glicemie mi-a dat insulina.

Insa e nasol, daca nu bag insulina f pancreasu, daca bag, mananc mai mult si nu ma ajuta asta chiar daca protejezi pancreasul deja bolnavior partial.

Ca diabetu meu e mai usurel, daca tineam dieta nici de Metforminul ala nu aveam nevoie, cam in stadiul asta este. Dar medicu stie ca nu prea pot tine, apreciaza ca fac ce pot, ca fac miscare, dar aia e.

Ptr ca e asa:
Foame mai sus, mananci mai mult, bagi mai multa insulina, si ce facem ? Protejezi pancreasu, dar te ingrasi, faci rez la insulina si e grava treaba, ok, glicemia o sa fie buna ca bagi mai multa, dar te vei ingrasa in prostie, si apoi nu te mai ajuta nimic.
Daca nu bag, mananc mai putin, dar mananc, pancreasul se forteaza si boala va avansa, as prefera doua dar nici pe asta nu o vreau, dar nici prima, in conditiile in care nu pot tine regim zic.

Mama tine, e exmplara, mananca f sanatos si putin, dulciuri deloc, dar natural, nu are pofta de asta.
Sta doar pe Metformin dar diabetul ei este mai avansat putin.
Nici nu vrea sa auda de insulina la o adica, prefera sa tina regim.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate