Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Foame exagerata oare de la insulina ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Am deschis asta ca nu are legatura cu celelalte subiecte si sa nu le amestec.

De la un timp a urcat foamea,  nu stiu ce se intampla, deja am intrat in panica, dupa un timp de cand am inceput insulinoterapia, nu e in ordine, mananc a prost asa. Ieri de ex am bagat 4650 Kcalorii, mancasem ziua destula paine, branza topita, sos Barilla,6 clatite cu mere, deci 2020 Kcal deja. Imi trasesem 13 ui de Novorapid inainte ca aveam 243 g carbo.
CIudat, la 2 ore de la masa glicemia 57.

Dupa cateva ore (desi glicemia era normala, nu mica), apare foame, beau suc de visine Granini care are zahar, se mai potoleste, baut cam 400 g (12 h carbo la 100 ml), dupa 2 ore iara urca foamea, iar beau 400 g, iar se mai potoleste, la suc nu mi-am dat insulina,glicemia nu era mica ! Deci nu eram in hipo, foamea nu era de la hipo.
Dupa cam 3 ore iar, apare pofta de cartofi prajiti cu oua si smantana cu o foame mai taioasa, dar n-am facut cartofi.
Seara mancat legume, s-a mai potolit putin foamea.
Catre noapte, iara nebunie, mancat 614 g salam de biscuiti, mancam ca si cum eram nemancat de o luna, si aici am avut 285 carbo si nu mi-am tras insulina.
Total 4650 Kcal in loc de 2300 permise, 681 g carbo ! Mi se pare enorm.

Alaltaieri 3000 K, pai ce fac ? am luat cam 0,45 Kg in doua zile !

Ce naiba se intampla ? As dori pareri, ca de azi am oprit insulina, sa vedem daca de acolo e, o sapt nu mai bag, ce dracu, ajung cat casa ?!
Adica cum sa ai foame nejustificata desi nu esti in hipo ?! Culmea, in hipo  nu prea aveam foame.
Inainte nu eram asa !

E posibil sa fi facut rez la insulina (deci celule mai putin hranite = foame) ?! Sunt inca slab, dar banui ca la valorile alea mici dupa mese, mi-e sa nu se fi bagat prea multa glucoza in celule deodata, si sa apara rezistenta chiar daca is slab.

Ajung la medic in cateva zile, dar sa am o idee inainte daca se poate.

Edited by MinettoMatoi, 05 August 2022 - 18:24.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Daca mancai un bol mare de salata: rosii, castraveti, mozarella, masline, carne de pui, te saturai si aveai si bagai mai putine calorii. Continua cu salamul de biscuiti ca e bun.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, de la glicemie.
"Alimentatia" ta e de tot rahatul. Nici macar nu te-ai hranit pentru ca n-ai bagat deloc mancare care sa contina nutrienti, ai bagat doar calorii.
Faci tu ce faci si te faci praf in scurt timp.
Te duci degeaba la medic, oricum nu o sa faci ce iti spune el. Plm, esti diabetic si mananci toate alea?

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
daca bagai si cartofii aia cu ouā, erai tanc...

unde s-a dus mia duca-se si suta.

Edited by laffin, 05 August 2022 - 19:31.


#5
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 Bursul, on 05 august 2022 - 18:31, said:

Daca mancai un bol mare de salata: rosii, castraveti, mozarella, masline, carne de pui, te saturai si aveai si bagai mai putine calorii. Continua cu salamul de biscuiti ca e bun.
Am precizat ca seara am mancat un bol de salata, destule rosii, castraveti, ardei gras, tocmai, ca am vrut sa rezolv asa, s-a rezolvat un timp de cam
Nu sunt nici eu absurd, ca altfel nu ma mai sesizam daca ma durea in pix.
De aia si doresc pareri, voi spune si medicului, sa vedem ce facem, ca sunt cam speriat.

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 Friskey, on 05 august 2022 - 18:46, said:

Da, de la glicemie.
"Alimentatia" ta e de tot rahatul. Nici macar nu te-ai hranit pentru ca n-ai bagat deloc mancare care sa contina nutrienti, ai bagat doar calorii.
Faci tu ce faci si te faci praf in scurt timp.
Te duci degeaba la medic, oricum nu o sa faci ce iti spune el. Plm, esti diabetic si mananci toate alea?
Stai asa, ca nu e chiar asa, eu de acum cam 1 an, am tot slabit, ceea ce arata (asa cum a zis si medicul), ca nu am mancat in prostie, ca nu am tinut regim de diabet desi stiam ca am de dinainte de noiembrie cand s-a facut TTGO, e alta, dar nu am mancat mult, nu poti manca exagerat si sa slabesti.
Chiar daca mancam si dulciuri, nu mancam multe si nu zilnic.
Eu mananc si destul de sanatos, dar eu am zis ce am mancat ieri doar, mananc mancare gatita de mama din legume si carne slaba, mananc supe de legume fara carne, fara paste si prostii in ea, foarte putin ulei are, salate de legume proaspete, legume proaspete chiar daca nu salata, mai mananc carne fripta slaba la gratar gen curcan, piept pui, adevarat ca peste nu.

Paine alba nu mananc, mananc Velpitar integrala mereu, sau graham Velpitar desi aia mai are si faina alba in ea.
Cartofi rar, paste rar, carne grasa f rar, doar de 2 ori pe an sarmale, deci carbo rapizi mai rar.
Nu e deloc cum zici, dar sigur mananc si prostii, recunosc, insa nu mereu, am recunoscut ca am o problema de alimentatie pe care medicii si psihologii nu au putut sa o rezolve.
Si daca zic, nu zic ce mananc sanatos, ca alea nu influenteaza cine stie ce, ci zic prostiile ce le  mananc, ca alea dau probleme, de aia pare ca mananc aiurea.
Desi si painea aia imi da probleme fara alte procarii. DIabeticii au voie 40 g, si eu bag cam 180-190 g, e adevarat, ca altfel mi-e foame.

Ca nu are sens sa zic aici "am mancat salata, supa, etc..", ca...ce rost are ? Alea nu imi dau probleme.

Dar si ieri seara am mancat destule legume proaspete tocmai, ca sa am nutrienti, vitamine si minerale, si sa incerc sa rezolv asa.

Mai mananc paine din aia cu branza tartinabila Hochland Classic, mai beau un lapte degresat, 2-3 oua pe saptamana.
Uneori painea o mananc cu legume, ca sa mai tina de foame.

Painea si dulciurile cand le mananc, imi dau probleme, okey, dulciuri le mai evit, pot fi si 7 zile fara, painea...na, e zilnica, tine de foame. Si la supa trebe sa mananci ceva paine, si la mancare.
Am bunavointa totusi zic eu, bine cat pot eu in limita idiotului asta de creier care nu mi-a permis sa am o alimentatie 100 % sanatoasa si permanent.
Ca daca nu aveam totusi ceva vointa, aveam acu 120 kile la 1,7 m (nu 63-65) si nici nu mai scriam aici.

Medicu zice ca mananc in mare parte f bine, dar scaparile alea le corectam cu insulina, insa apar probleme, daca o fi de acolo. Si sapt de vine sa vad ce face.

E in avantajul meu sa scap de prostii ptr ca una fac rau, a doua imi papa banii inutil. Ptr ca ptr 5 min de placere, nu merita sa bagi 3000 kcal, dar cand te ia nebunia, si in capu tau se naste pofta tampita si foame, e rau. De multe ori dupa mesele tampite, am un regret.
Am cerut ajutor de mult, si la psihiatru, si la psiholog, vroiam sa scap de asta, psihologu a dat inapoi, ca nu s-a rezolvat, psihiatru declara low serotonin pe receptorii 5HT2C ca si cauza, nu s-a reusit corectarea deficitului de acolo.
Ce dracu sa mai fac ?
Si vad ca joaca asta de-a rezolva scaparile cu insulina, poate da mari probleme.

Am dat pe la ora 20 si ceva mail unui medic de la spital pe care-l stiu, sa vad si dansul ce parere are, sa ma duc putin cu temele facute la medic.


laffin, oricum am fost tanc, ca am evitat cartofii cu oua si smantana, ca apoi sa am tot cam atatea kcal, bine, cu, cam 350 mai putin am avut, dar e cam tot una. Legumele (ca pui si kcal din astea) + salamu de biscuti au facut cam cat ar fi facut cartofii aia.

Edited by MinettoMatoi, 05 August 2022 - 20:09.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In primul post ai scris ca ai bagat o gramada de prostii in tine si acum zici ca nu prea bagi, doar rar asa.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
In afară de insulină ce medicație pt diabet mai iei?
Intreabă medicul dacă ar merge Ozempic, ăsta reduce senzația incontrolabilă de foame.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum sa iti treaca foamea cand tu mananci branza topita, biscuiti si bei suc Posted Image

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 Karhu, on 05 august 2022 - 20:33, said:

In afară de insulină ce medicație pt diabet mai iei?
Intreabă medicul dacă ar merge Ozempic, ăsta reduce senzația incontrolabilă de foame.
am vazut si eu niste discutii despre medicamentul asta minune. se da in ro compensat pt diabetici?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 Fane, on 05 august 2022 - 20:58, said:

se da in ro compensat pt diabetici?
Nu știu, pe “vremea mea” încă nu se inventase.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu prea am inteles ce tip de diabet are initiatorul.

Daca e sa-mi dau cu presupusul, ptr ca are acces la insulina ar fi Tip 1.
Pe de alta parte rezistenta la insulina e la Tip 2... care in mod normal se trateaza cu regim hipocaloric si medicatie.

Initiator - o chestie legata de mancatul noaptea - poate fi si de la stomac - gastrita/ulcer.
Ce am constatat eu - daca mananc ultima masa pe la 7 seara si nu mai beau apa dupa ora 9 seara nu prea ma mai trezesc noaptea sa ma irontai si nu mi se face foame pana dimineata la 7.
E insa mai greu pe caldura asta...


Daca bei apa pe timpul noptii stomacul incepe sa produca acid si...

#13
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
E posibil ca senzatia de foame sa fie pe sistem nervos.Vezi neurolog.

#14
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFane, on 05 august 2022 - 20:58, said:

am vazut si eu niste discutii despre medicamentul asta minune. se da in ro compensat pt diabetici?

Da, e compensat in diabet.

#15
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007

View PostMinettoMatoi, on 05 august 2022 - 18:22, said:

paine, branza topita, clatite, suc, cartofi prajiti, salam de biscuiti

Incearca mancare nu alea de mai sus.

#16
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Ozempic-ul  este  compensat 100% daca  ai  hemoglobina  glicata  peste  7 .

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Ai nevoie de o ocupaţie care să distragă atenţia de la senzaţia de foame.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Posteiffel, on 06 august 2022 - 06:53, said:

Daca e sa-mi dau cu presupusul, ptr ca are acces la insulina ar fi Tip 1.
Are inceput de diabet tip 2 dar a tinut mortis sa i se dea insulina ca sa poata sa bage in el ca porcu tot ce n-are voie. A si schimbat n medici pentru asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate