Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

De la 15 august se schimba regulile de parcare in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1496 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Locurile vechi de parcare (platite la sectoare) raman valabile. Vor fi marcate noi locuri ("albastre") - vreo 30.000 in centru - pentru care riveranii pot plati 2 tipuri de abonament (1,6 lei pe noapte - orele 19-07 - si reducere in timpul zilei) iar ceilalti 5 lei/ora (prin SMS/parcometre).  Volumul de lucru al Politiei Locale ar exploda (adica ar face si ei ceva util), de asemenea cel al serviciilor de ridicare autoturisme (al primariilor? particulare?). Pare interesant, de vazut cat vor reusi sa puna in practica.
https://www.digi24.r...arcarea-2037209
https://www.mediafax...centru-21057266

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
E foooame de banaaani.  Vor face ca ziua sa aiba 25 de ore,ooo yaahh!

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
La mine, in sectorul 6, am auzit ca unii au primit deja de la primarie stikerul cu codul QR care trebuie afisat la loc vizibil. Eu inca nu am primit desi sunt cu platile la zi. Dar termenul este sfarsitul lunii august, mai sunt 26 zile...

Ca e foame de bani e clar, tot primaria sectorului 6 a "indesit" marcajele. Practic a adaugat locuri de parcare in unele zone unde nu prea e de bun simt sa fie, incurca circulatia. Dar daca vorbim de bun simt, acele locuri erau deja ocupate de cei care nu plateau. Deci primaria accepta nesimtirea, nu o respinge dar o taxeaza.
Nu pot spune ca toti cei care parcau in locuri nemarcate( neplatite) nu si-ar fi dorit sa aiba locul lor rezervat pe bani dar nu erau destule locuri.
S-a facut un compromis.

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
nicusor strange bani pentru un nou mandat.usr-ul care este produsul ong-istilor, care stiu numai sa stranga bani,aceleasi metehne ca in vremuri de mult apuse cand strangeau bani pentru poarta ca sa primeasca un mandat de domnie.In doi ani de nicusor , majorat transportul in comun, in loc sa fie gratis ca sa incurajeze transportul public,lisa apa calda si caldura, parcari de resedinta majorate de zece ori, borduri schimbate aproape in toate sectoarele, daca nu din an in an o data la doi ani cel putin.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Nu e CLAR daca pe locurile ALBASTRE, nou marcate, ramane valabila parcarea gratis pentru posesorii de vignete VEZI eliberate de Primaria Capitalei pentru masinile hibride/electrice.
este o omisiune in comunicat sau ...?
Io estem un posesor de astfel de vignieta, afisata in parbriz.
Pana acum nu am avut probleme in parcarile mentinate pe site-ul respectiv, dar de la 15 august? O sa ma amendeze?

#6
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
a venit pnl-tul necunoscut burdujan de la constanta, facut politician pe bani parintilor sa traseze dungi pe asfalt in Bucuresti si sa se laude ca a rezlizat 30000 de parcari noi
astia au ajuns sa conduca Bucurestiul.

#7
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,550
  • Înscris: 09.02.2008

 altuser09, on 05 august 2022 - 17:03, said:

La mine, in sectorul 6, am auzit ca unii au primit deja de la primarie stikerul cu codul QR care trebuie afisat la loc vizibil. Eu inca nu am primit desi sunt cu platile la zi.
Or avea scorul social mai bun Posted Image
Stai linistit, ca o sa vina. Cu un codQR toti suntem datori.

 viceroy56, on 05 august 2022 - 17:16, said:

Io estem un posesor de astfel de vignieta, afisata in parbriz.
Pai si ce banii tai nu merg sau cum?
Masina ta este mai grea decat una "poluanta" si daca sta prea mult pe loc face adancituri in asfalt. Ar trebui supra-taxata parcarea.

Edited by Texe, 05 August 2022 - 17:22.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa fie gratuite numai pentru cele cu numere verzi de B.

#9
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,550
  • Înscris: 09.02.2008

 pasilla, on 05 august 2022 - 17:23, said:

Ar trebui sa fie gratuite numai pentru cele cu numere verzi de B.
Masinile cu numere verzi de B nu ocupa spatiu?

#10
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
Doar masinile verzi de B pot obtine acea vigneta. Si eu daca nu am inca numere verzi dar am vigneta, nu pot parca?

 viceroy56, on 05 august 2022 - 17:16, said:

Nu e CLAR daca pe locurile ALBASTRE, nou marcate, ramane valabila parcarea gratis pentru posesorii de vignete VEZI eliberate de Primaria Capitalei pentru masinile hibride/electrice.
este o omisiune in comunicat sau ...?
Io estem un posesor de astfel de vignieta, afisata in parbriz.
Pana acum nu am avut probleme in parcarile mentinate pe site-ul respectiv, dar de la 15 august? O sa ma amendeze?
Teoretic gratuitatea ramane valabila.

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Toate masinile vor fi taxate, altfel ce principiu pentru ca excepție poți aplica?

Edited by aris86, 05 August 2022 - 17:31.


#12
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
in aceste parcari https://aspmb.ro/parcari/ vigneta este valabila.

Vinietele sunt valabile numai în parcajele publice de utilitate generală de pe teritoriul municipiului București, lista acestora poate fi consultată aici.
Vinieta conferă utilizarea locului de parcare fără achitarea tarifului de parcare, acolo unde există locuri libere.
NU SE MENȚIN LOCURI LIBERE destinate exclusiv utilizării de către deținătorii vinietelor.

Edited by al bundy ro, 05 August 2022 - 17:34.


#13
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,550
  • Înscris: 09.02.2008

 al bundy ro, on 05 august 2022 - 17:30, said:

Doar masinile verzi de B pot obtine acea vigneta. Si eu daca nu am inca numere verzi dar am vigneta, nu pot parca?
Teoretic gratuitatea ramane valabila.
Fiti si voi solidari ca e la moda, ce puii mei.
Adica voi de ce sa va dati cu trascaleta daca nu platiti? Doar pentru ca suna ca troliebuzu`?

 al bundy ro, on 05 august 2022 - 17:33, said:

in aceste parcari https://aspmb.ro/parcari/ vigneta este valabila.
Vinietele sunt valabile numai în parcajele publice de utilitate generală de pe teritoriul municipiului București, lista acestora poate fi consultată aici.
Vinieta conferă utilizarea locului de parcare fără achitarea tarifului de parcare, acolo unde există locuri libere.
NU SE MENȚIN LOCURI LIBERE destinate exclusiv utilizării de către deținătorii vinietelor.
E discriminatoriu. Pana la urma tot vehicul e. Al meu daca are numere negre, de ce trebuie sa plateasca loc?

Edited by Texe, 05 August 2022 - 17:35.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 al bundy ro, on 05 august 2022 - 17:30, said:

Si eu daca nu am inca numere verzi dar am vigneta, nu pot parca?
Ar trebui sa nu poti. Cu o mica spaga se poate transforma orice cazan in posesor de vigneta.
Oricum sunt o gramada de posesori de ecuson special.

 aris86, on 05 august 2022 - 17:31, said:

Toate masinile vor fi taxate, altfel ce principiu pentru ca excepție poți aplica?
Pe motiv de poluare. Sigur ca peste cativa ani nu vor mai fi exceptii.

Edited by pasilla, 05 August 2022 - 17:44.


#15
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
NU ai inteles: Am masina electrica, am vigneta doar ca nu am numere verzi, deoarece a fost inmatriculata inainte de a fi numerele verzi pe piata. Si numerele verzi le au doar electricele, nu si hibridele.

 Texe, on 05 august 2022 - 17:33, said:

Fiti si voi solidari ca e la moda, ce puii mei.
Adica voi de ce sa va dati cu trascaleta daca nu platiti? Doar pentru ca suna ca troliebuzu`?


E discriminatoriu. Pana la urma tot vehicul e. Al meu daca are numere negre, de ce trebuie sa plateasca loc?
Pentru ca nu poluez.

#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Mai eco ca o caruta cu cal nu e nimic!Deci tiganii care aduna fiare nu au nevoie de nimic.....

#17
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,047
  • Înscris: 03.07.2008

 pasilla, on 05 august 2022 - 17:41, said:


....

Pe motiv de poluare. ...

Unul care merge cu masina de 3 ori pe an plateste mai putin pt ca polueaza mai putin?

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 al bundy ro, on 05 august 2022 - 17:43, said:

Si numerele verzi le au doar electricele, nu si hibridele.
Hibridele nu ar trebui tratate separat de cele normale. Doar electricele.

 Imperathor, on 05 august 2022 - 17:45, said:

Unul care merge cu masina de 3 ori pe an plateste mai putin pt ca polueaza mai putin?
Orice e mai mult decat zero, polueaza. Nu se pot face tarife diferentiate in functie de gradul de poluare. Zero, sau full.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate