Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reatestare asistent medical

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
Adriana1910

Adriana1910

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.08.2022
Bună ziua, în anul 2014 qm terminat o școală postliceala, devenind asistent medical generalist. Însă nu am profesat niciodată. As vrea sa merg la oammr bucurești pt reatestare profesionala. Am citit pe site la ei în ce consta asta. Întrebarea mea este: daca este cineva pe aici care a trecut prin aceasta etapa?
La practica de trei luni,ați învățat ceva?
Sunt șanse sa nu iei acel test? Pt ca am uitat aproape tot dar ma voi apuca din nou de învățat. Va mulțumesc

#2
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 15.04.2007
De ce nu ai profesat niciodată ?

#3
Adriana1910

Adriana1910

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.08.2022
Pentru ca unde m am dus la interviuri toată lumea cerea experienta, deși anunțurile erau pentru asistent medical debutant. Și la un moment dat am renunțat sa mai caut. Ma puteți ajuta cu informații?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAdriana1910, on 05 august 2022 - 16:06, said:

La practica de trei luni,ați învățat ceva?
Sunt șanse sa nu iei acel test? Pt ca am uitat aproape tot dar ma voi apuca din nou de învățat.
Pai invata ce vor respectivii si mergi cu siguranta de sine. Ce tremuri ca varga? Asta-i atitudine de profesionist? Pai cand iti moare unul in brate ce te faci? Asa-i calea, pe ea o urmezi.

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2022 - 21:39.


#5
Adriana1910

Adriana1910

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.08.2022
Dacă ma puteți ajuta cu informații va mulțumesc. Va rog sa nu mai raspundeti pe lângă subiect. N ai de unde sa știi dumneata ca tremur eu ca Varga. E fix problema mea Dacă se intampla asta sau nu. Chiar am crezut ca ma ajuta cineva cu informații dar se pare ca nu e locul potrivit. Oamenii scriu asa sa se afle în treaba

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Oamenii te simt si-ti dau sfaturi sa ai succes pe mai departe.
Spuneai ca doreau cu experienta, pai si asta ti-o capeti. Ia mergi voluntar o perioada sa vezi cum stau lucrurile, ai ce pune la CV, si aia-s bucurosi ca mai au pe cine pune la munca fara bani dar tu iti urmaresti scopul.

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2022 - 22:02.


#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
E oarecum surprinzator, pe timpul pandemiei a fost cerere mare de personal.... presupun ca nu esti foarte selectiva?

Oricum, de acord cu Laurentiu. Am fost martor al unei situatii cand unul isi dadea duhul si doua asistente ii tineau lumanarea, iar una dintre ele nu a rezistat si a plecat de acolo. Iti trebuie ceva putere.

Si sa stii ca e un forum frumos asta, dar nu intotdeauna gasesti raspuns imediat la ce cauti.... tre sa ai un pic de rabdare.

#8
Adriana1910

Adriana1910

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.08.2022
Viotl,in pandemie aveam licență expirata la fel ca și acum. Nu sunt selectiva, și sunt destul de tare referitor la situația care ai descris o. Ce por sa zic, când făceam practica în școală au ținut un om mort 5 ore într o rezerva, nici măcar nu i au dat medicație când a venit cu ambulanta, pt ca nu era medicul acolo și omul  a murit. Îți mulțumesc, am sa încerc sa caut în alta parte aceste informatii

#9
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 15.04.2007

 Adriana1910, on 05 august 2022 - 19:59, said:

Pentru ca unde m am dus la interviuri toată lumea cerea experienta, deși anunțurile erau pentru asistent medical debutant. Și la un moment dat am renunțat sa mai caut. Ma puteți ajuta cu informații?
Experienta se cere doar la cei care se duc la interviu.Pentru cei care se duc sa se angajeze e suficieta o "recomandare".Daca dupa 8 ani tu vrei sa te reatestezi si sa continui cu interviurile ... succes !

#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.12.2019
Ca să te reatestezi va trebui să refaci stagiul de practică. Problema e că acum, după pandemie, școlile postliceale au fost obligate să-și facă centre de practică fiindcă nu s-a mai putut face practica în spital. Neavând atestat nu poți nici să faci voluntariat. Rămâne doar varianta să vorbești concret la oammr să vezi unde poți face stagiul de practică și să speri să găsești o postliceală care să te primească.

#11
Adriana1910

Adriana1910

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.08.2022
Exquisit mulțumesc de raspuns. Este exact ceea ce  as fi vrut sa știu. As vrea sa închid acest topic pt ca se trezesc sa vorbească oamenii care  nu ma cunosc personal și nici măcar nu cunosc prin ce am trecut și ce am făcut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate