Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Carnet conducere

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Razvan099

Razvan099

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2021
Salut,azi am fost admis la oras si am o intrebare.Eu maine plec la mare pana vinerea viitoare si nu mai am cum sa iau dovada pt ca maine,adica Sambata e inchis.Imi vine permisu daca nu imi scot dovada?Nu am cum sa sun la DPRCIV pt ca e inchis si deschide doar luni la 8:30.Imi vine la posta sau acasa?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

Quote

Imi vine permisu daca nu imi scot dovada?

vezi sa nu ti-l ia pana apuci sa pui mana pe el. permisul iti este eliberat indiferent de ce alte hartii ai la mana

dar din ce "spui" prin omitere, este ca tu vrei sa si conduci maine. trag nadejde ca matale vrei sa incepi "cariera" de conducator auto cu stangul si ceva amenzi

sfatul meu este sa stai pe treaba ta si sa-l astepti cuminte acasa. cum ai stat pana acum atatia ani, ce mai conteaza o saptamana in plus?

#3
Razvan099

Razvan099

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2021

 Dany_Darke, on 05 august 2022 - 14:20, said:

vezi sa nu ti-l ia pana apuci sa pui mana pe el. permisul iti este eliberat indiferent de ce alte hartii ai la mana

dar din ce "spui" prin omitere, este ca tu vrei sa si conduci maine. trag nadejde ca matale vrei sa incepi "cariera" de conducator auto cu stangul si ceva amenzi

sfatul meu este sa stai pe treaba ta si sa-l astepti cuminte acasa. cum ai stat pana acum atatia ani, ce mai conteaza o saptamana in plus?
Nu ai inteles ce am vrut sa zic.Nu ma apuc sa conduc de nebun fara dovada sau carnet,intrebarea era daca vine carnetu daca nu mi scot dovada ca n-am cum s-o iau

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Despre ce dovada e vorba?

#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Sa fie vreo 10 ani de cand nu se mai da dovada aia ....

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Se da, dar doar la cerere. În mod normal permisul ajunge în următoarea zi lucrătoare, maxim doua zile, de aia nu se mai complica cu ea.
Dacă conduci fără permis sau dovada riști amenda lipsa acte.

#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,037
  • Înscris: 15.08.2005
daca n-ai permisul sau dovada inlocuitoare si te opreste politia iti da amenda ptr lipsa acte. iar de cat e amenda respectiva mai bine mergi cu taxi-ul

#8
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

 Razvan099, on 05 august 2022 - 14:22, said:


Nu ai inteles ce am vrut sa zic.Nu ma apuc sa conduc de nebun fara dovada sau carnet,intrebarea era daca vine carnetu daca nu mi scot dovada ca n-am cum s-o iau

Vine, stai liniștit, vei primi o înștiințare de la poștă probabil săptămâna viitoare.

#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Permisul vine prin poștă la domiciliu. Dovadă nu se mai dă de multă vreme. În teorie poți conduce dar dacă te-a prins fără permis iei amendă dacă examinatorul a apucat să introducă datele în sistem sau ți se face dosar penal dacă nu a apucat. Părerea mea e că nu merită alergătura dar sunt mulți cei ce au riscat.

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,037
  • Înscris: 15.08.2005
mai era unul pe aici care tocmai ce luase carnetul, nu primise dovada inlocuitoare si nu stia cand ii vine prin posta, ca vroia sa conduca cat mai repede
mare surpriza i-a fost cand in 2 zile s-a trezit cu permisul la posta, mult mai repede decat se astepta el
asa ca de aia nici nu mai dau aia nici o dovada, ca permisul vine iute. asta e, ai stat atatia ani fara permis, mai poti astepta 2 zile sa iti vina.

#11
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
o simpla intrebare am pentru tine...ai cumva frigiderul gol si nu stii cum sa faci sa ti-l umpli?
teoretic ai de parcurs 200-300 km pana la mare in functie de zona din care pleci...fara doar si poate opriri ale motorului involuntar  + multe altele...eu zic mai intai sa incepi sa conduci pe distante scurte sa te obisnuiesti cu masina si mai apoi sa te aventurezi la o "cursa" de genu...

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Cand o sa fie drumul tau de acasa are vreo importanta argumentul asta. Pana atunci legea ii da un drept si e singura care i-l limiteaza, nu impresiile tale fondate pe absolut nimic.

#13
Razvan099

Razvan099

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2021

 CostyNn96, on 05 august 2022 - 16:28, said:

o simpla intrebare am pentru tine...ai cumva frigiderul gol si nu stii cum sa faci sa ti-l umpli?
teoretic ai de parcurs 200-300 km pana la mare in functie de zona din care pleci...fara doar si poate opriri ale motorului involuntar  + multe altele...eu zic mai intai sa incepi sa conduci pe distante scurte sa te obisnuiesti cu masina si mai apoi sa te aventurezi la o "cursa" de genu...
Nu vreau sa conduc doamne fereste,nu stiam daca imi vine permisu daca nu scot dovada

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001

 yonut_a, on 05 august 2022 - 14:32, said:

Sa fie vreo 10 ani de cand nu se mai da dovada aia ....
Se eliberează dovada a doua zi dimineața celor ce merg la DRPCIV și o solicită.

Permisul vine la domiciliu prin plic recomandat. Doar prin semnătura se preda. Depinde județ. In 1-2-3 zile vine.

#15
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
La toată lumea vine într-o zi două, numai mie mi-a venit ultimele două dăți în 3 săptămâni cu scandaluri și reclamații #poștarumînă.

@Da, permisul îți vine acasă și nu e obligatoriu să ai acea dovadă emisă.

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Inițiatorul nu pleacă la mare, ca șofer, grija lui era că nu își primește permisul, daca nu ridica acea dovadă.

Alarmă falsă.

#17
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008

 dorin_2k, on 05 august 2022 - 19:22, said:


Se eliberează dovada a doua zi dimineața celor ce merg la DRPCIV și o solicită.


DRPCIV te contrazice , scris cu bold acolo..

https://www.drpciv.r...d66a112ac8acf67

PS. Multa lume analfabeta funcțional pe aici. Toți ați citit, putini ați înțeles ce întreba omul, că altfel nu vad de ce ați sărit pe el.

Edited by yonut_a, 06 August 2022 - 07:48.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 wertyck, on 06 august 2022 - 00:00, said:

Inițiatorul nu pleacă la mare, ca șofer, grija lui era că nu își primește permisul, daca nu ridica acea dovadă.

Alarmă falsă.

Asta tu n-ai de unde sa o stii. Si nici noi.
Initiatorul a pus o intrebare al carei raspuns include si plecatul ca " sofer" Posted Image

ps.
De prea mult timp se trimite permisul prin posta, indiferent de dovezi si alte hartii, ca initiatorul sa nu stie. De altfel putea intreba ce si cum cand a dat examen exact de la cea mai indrituita persoana, examinatorul, ca doar stia ca va pleca la mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate