Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Pot plati cu cardul de bonuri orice din hypermarket?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 gogu1905, on 05 august 2022 - 23:33, said:

Esti absolut convins de asta?
101%
Ai auzit de card de vacanta la privat?

On topic: casele de marcat au rola de jurnal care se păstrează 5 ani în arhivă. Poate veni oricând o instituție sa verifice bonurile și să vadă ce s-a cumpărat și cu ce s-a platit.
Sau mai nou, dacă casele de marcat sunt legate la sistemul informatic de la ANAF, putorile alea nu trebuie decât să intre online și să se uite dacă romanache cumpăra țigări cu cardul de bonuri de masa. Si mai simplu, să pună niste alerte in funcție de TVA și accize plătite.

Edited by persona695, 05 August 2022 - 23:39.


#38
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 03.05.2019
Bonurile de masa si cardurile cadou pot fi oferite si de firme private. Cardul social este un serviciu social acordat de stat individului, si nu are legatura cu o firma anume.  Deci repet, esti absolut sigur?

Iar putorile (asa cum le spui tu) alea de la casele de marcat de la supermarketuri ar putea sa isi faca cinstit si corect treaba pentru care sunt platiti de o firma privata, nu sa lucreze de mantuiala precum putorile de la stat. Nu?

Edited by gogu1905, 06 August 2022 - 00:22.


#39
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 gogu1905, on 06 august 2022 - 00:20, said:

Iar putorile (asa cum le spui tu) alea de la casele de marcat de la supermarketuri ar putea sa isi faca cinstit si corect treaba pentru care sunt platiti de o firma privata, nu sa lucreze de mantuiala precum putorile de la stat. Nu?
Mai citește o data. Putorile sunt la stat.

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

 persona695, on 05 august 2022 - 19:47, said:

Toate la bugetari
Nu sunt bugetar (lucrez in IT, initiatorul la fel) si am card de bonuri de masa (mai nou de 30 de lei/zi). Evident ca nu toate firmele de IT dau bonuri de masa, dar aparent sunt destule. La noi in familie si sotia are bonuri, chiar daca ei nu i-a marit inca la 30 de lei, impreuna bonurile trec de 1.000 de lei/luna, bani cu care acoperi o mare parte din costurile lunare cu mancarea (cei mai economi isi pot acoperi complet cu 1.000 de lei costurile lunare cu mancarea).

In principiu chiar iau mancare cu ele sau produse strict necesare pentru casa. Ocazional probabil s-a mai intamplat sa am si bere sau vin intre cumparaturi si sa platesc cu bonuri, dar nu a fost ceva facut constient, in mintea mea cardul de bonuri e la fel ca orice alt card de plata (merge inclusiv plata de pe telefon, prin Edenred Pay).

#41
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Am luat eu alcool etilic de 96 grade pentru visinata si am platit cu cardul Sodexo. Jumatea mea cea buna cumpara tigari cu acelasi tip de card. Televizor nu am cumparat, inca.

#42
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 DannyMC, on 05 august 2022 - 13:06, said:

Sau ii doare drept in cur si iti dau bonul zicand: "Va mai asteptam pe la noi!" Posted Image
P.S. De cand am bonurile pe card nu a interesat pe nimeni, niciodata, indiferent de magazin, ce produse cumpar.

Nu-l doare in cur. Pur si simplu are "target" la vanzari si cu cat vinde mai mult in luna aia, el e "premiat" fata de colegii lui.
Cum spuneau si colegii de mai sus: cardul de bonuri, masa, sociale: o imbecilitate!

#43
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Toti colegii ce spun ca este o "imbecilitate" de ce le folositi daca-s asa ?  De ce nu le dati la gunoi fara sa cumparati nimic cu ele ?  Cum, voi folositi imbecilitati din astea ?

#44
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,485
  • Înscris: 13.03.2005

 modoran, on 06 august 2022 - 18:56, said:

Toti colegii ce spun ca este o "imbecilitate" de ce le folositi daca-s asa ?  De ce nu le dati la gunoi fara sa cumparati nimic cu ele ?  Cum, voi folositi imbecilitati din astea ?
Poate pentru că "Banul nu are miros"!

#45
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Corect, nu ar trebui sa ofere facilitati statul roman pentru masa de pranz, pentru ca banii din bonuri de masa nu sunt impozitati precum cei din salariu.
Statul roman ar trebui sa construiasca cantine sau sa oblige angajatorul sa aiba asa ceva si doar acolo sa fie obligat sa manance salaratiul la pranz, mancare la cazan. Ati vazut ca la Palatul Parlamentului asa se face.

#46
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Circurile Foamei reloaded.

#47
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019
Deși e surprinzător, câteodată statul mai și verifică ce fac cetățenii cu ajutoarele primite și în 10.000 de cazuri a blocat cardurile. Se spunea pe la știri că și magazinele au fost sancționate.
https:// playtech.ro/stiri/s-au-blocat-deja-10-000-de-carduri-sociale-ce-au-vrut-sa-faca-romanii-cu-voucherele-555668
https://www.antena3....ool-649084.html

Edited by exqusit_drunk, 17 August 2022 - 06:14.


#48
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Da, e surprinzator ca statul isi face treaba. Speram sa nu fie doar un accident, pentru ca pentru romani regulile sunt doar pentru fraieri.

#49
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Știrea zice că sunt cardurile blocate și din motivul pentru că nu au putut fi identificați beneficiarii pentru a-și primi dreptul.
Asta este motivul principal al blocării cardurilor.
După mintea voastră, cum a blocat statul cardul ălora care și-au cumpărat alcool și tutun identificandu-i atât de rapid? Chiar sunt curios.

#50
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Banuiesc ca respectivii au incercat sa cumpere din magazine ce vand doar tutun si bautura.

#51
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Sigur, ca doar casele de marcat nu sunt conectate la serverele ANAF, nu de foarte mult timp.

#52
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 vestale, on 17 august 2022 - 08:56, said:

Sigur, ca doar casele de marcat nu sunt conectate la serverele ANAF, nu de foarte mult timp.
Asta explica și blocarea cardurilor de tichete de masă când îți cumperi anvelope si achiți cu ele. Hai sa nu mai fim naivi.


#53
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Teoretic nu poți, practic da.

#54
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014
Am fost refuzat prima oară. De acum înainte voi cumpăra doar produse alimentare.
Alte aspecte:
1. Nerespectarea regulamentului este o contravenție.
2. Ei pot să blocheze cardul și să recupereze banii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate