Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Amenda rovinieta pe nedrept

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postsmoke, on 05 august 2022 - 08:19, said:

ma gandeasc acu...daca iti pierzi numaru si il pune unu la caruta cum era odata..si tot trece pe sub o camera de aia ?
Sistemul (de la UTI btw) salveaza imaginea in care a depistat un numar fara rovinieta. Deci poti face contestatie. Eventual atasezi si documentul de radiere/cererea de placuta noua de la politie.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postarab, on 05 august 2022 - 10:19, said:

Deci?

O masina cu rovinieta valabila, isi poate schimba numarul, seria de sasiu ba. Rovinieta ramane valabila pe sasiu pana la expirarea ei.

Deci, daca numarul de inmatriculare, de pe masina oe al carui sasiu ai achizitionat vigneta, se muta pe alta masina,vigneta este valabila pentru noua masina (cu noul sasiu) pentru ca singura modalitate de a controla valabilitatea vignetei este doar prin camerele de supraveghere Posted Image

Scuze, am confundat RAR-ul cu CNAIR-ul.

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postaltuser09, on 05 august 2022 - 12:56, said:

Eu nu iesisem din Bucuresti anul asta, ieri am iesit.
Fiind cu covrigul in brate, am rugat un pasager sa faca demersurile pe rovinieta.
A avut nevoie doar de nr de inmatriculare. Atat a completat pe langa data de inceput valabilitate. deci fara serie sasiu, VIN sau altceva.
Am luat minim, 7 zile.
Pentru siguranta, a bifat si confirmarea prin SMS.
A primit imediat confirmarea.
Doar cele pe o zi sau 7 zile se pot lua doar pe număr. La restul trebuie serie sașiu.

#22
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Corecta sau nu amenda o poti anula doar in instanta printr-o cerere depusa la instanta de judecata competenta, in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal. Judecata insa poate dura mult si peste un an.

#23
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005
Daca intri aici http://www.cnadnr.ro...icare-rovinieta, iti apar datele tale?

#24
diavolultasmanian

diavolultasmanian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.08.2022

View PostAdm, on 05 august 2022 - 08:24, said:

Rovinieta e pe seria de sasiu, nu pe nr de inmatriculare.
Acum cativa ani am sunat la ei si asa mi s-a spus.

Da, așa este dar, pentru orice eventualitate, se trimite mail la CNAIR si imediat se face trecerea la noul număr de înmatriculare. Ei sunt obligați să trimită mail cu modificarea/.

#25
diavolultasmanian

diavolultasmanian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.08.2022

View Postandreic, on 05 august 2022 - 11:04, said:

Vigneta e valabila pana la exprirare orice ai face... doar ca nu pe numarul nou Posted Image
Nu mai împrăștia informațiii false!!!

Attached Files



#26
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020

View Postbonygy, on 05 august 2022 - 08:13, said:

[...] un om a primit amenda ca masina lui a trecut pe o portiune supravegheata cu camere pentru rovinieta, desi masina era... pe platforma...
[...]
Îmi vine greu să cred. Am făcut 8 luni de zile transport de mașini pe platformă în țara asta și nici măcar odată nu ni s-a plâns vreun client de așa ceva. Și aproape toate erau fără vignete. Și le-am cărat și cu Sprinter și cu Atego, am tras platforme cu X5, cu ML, cu Master... În fiecare zi erau cel puțin 2-3 mașini pe drum, pe undeva. Multe mașini erau vândute de ANAF după ce stătuseră ani buni prin curțile lor, deci nici vorbă de vignetă, mutam mașini între diverși dealeri de second hand-uri și erau destule înmatriculate și fără vignetă, mașini abandonate pe te miri unde, livrări...
Și știu sigur că am văzut ceva clip despre sistemul ăla de recunoaștere a numerelor și acolo spunea că sistemul e capabil să detecteze diferite situații, dar că atunci când ”zice” că trebuie amendă, e nevoie și de o confirmare din partea unui operator uman.

P.S. Rovigneta se poate schimba de pe un număr de înmatriculare pe altul, doar dacă are și un vin asociat. Adică dacă la momentul achiziției ai menționat și vin-ul, atunci poți modifica ulterior numărul de înmatriculare, altfel nu.
Eu am putut schimba la un BMW, dar nu și la un A Class (achiziționată prin ceva aplicație online).

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDodo03, on 05 august 2022 - 12:47, said:

am verificat cu noul nr de inmatriculare si imi apare vigneta valabila.
Daca-ti apare inseamna ca au fost notiificati de numar pesemne la cerere. Camerele nu discuta decat cu numarul iar daca-l schimbi cineva trebuie sa notifice, doar cei de la drpciv stiu de schimbare in prima instanta ca ei o opereaza.
Bineinteles ca apare seria pe rovigneta, aia individualizeaza vehicolul si e valabila pana la expirare fara probleme.

Edited by andreic, 06 August 2022 - 08:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate