Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Amenda rovinieta pe nedrept

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Salutare, astăzi am primit acasa amenda pentru rovinieta din aprilie.
Mașina am cumpărat-o prin decembrie și am făcut rovinieta direct pe numerele de înmatriculare vechi, iar apoi am făcut cerere la CNAIR și prin mail și fizic pentru a îmi schimba numărul din baza de date.
Se pare ca le-am făcut degeaba.
Ce pot face ? Bănuiesc ca acum o sa tot îmi vina amenzi acasa.

Edited by SeNNNZaTIoN, 05 August 2022 - 07:33.


#2
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
" Odată cu modificarea numărului de înmatriculare în baza de date se va elibera de către subunitatea CNAIR SA, prin intermediul SIEGMCR, un document care atestă efectuarea modificării şi valabilitatea rovinietei pentru noul număr de înmatriculare, iar în cazul în care cererea este transmisă la adresa de e-mail [email protected] documentul eliberat prin SIEGMCR va fi transmis în format electronic pe adresa de e-mail înscrisă în cerere. În ambele situații documentul emis prin intermediul SIEGMCR este considerat răspuns la prezenta cerere. "

Ai primit acel document ?

Edited by cristiany, 05 August 2022 - 07:42.


#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Astia cu camerele de rovinieta sunt idioti.
Acum ceva timp, un om a primit amenda ca masina lui a trecut pe o portiune supravegheata cu camere pentru rovinieta, desi masina era... pe platforma...
Camera nu a "ginit" platforma, ci masina de pe platforma, masina care intr-adevar, nu avea rovinieta...

Edited by bonygy, 05 August 2022 - 08:15.


#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
ma gandeasc acu...daca iti pierzi numaru si il pune unu la caruta cum era odata..si tot trece pe sub o camera de aia ?

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 smoke, on 05 august 2022 - 08:19, said:

ma gandeasc acu...daca iti pierzi numaru si il pune unu la caruta cum era odata..si tot trece pe sub o camera de aia ?

Iti dai seama ce ti-o iei?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Rovinieta e pe seria de sasiu, nu pe nr de inmatriculare.
Acum cativa ani am sunat la ei si asa mi s-a spus.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
O fi pe seria de șasiu dar camerele citesc numere de înmatriculare...

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Camerele nu elibereaza amenzi.  Amenzile se completeaza de un agent constatator. Vei primi o singura amenda pentru toate abaterile repetate si pe care trebuie sa o platesti imediat, altfel mai vine una.

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 Adm, on 05 august 2022 - 08:24, said:

Rovinieta e pe seria de sasiu,
de fapt e pe bani :(

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Buna informatia. Ca orice birocratie din Romania nu merita efortul. Mai bine mai platesti odata rovinieta si aia e.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 Adm, on 05 august 2022 - 08:24, said:

Rovinieta e pe seria de sasiu, nu pe nr de inmatriculare.
Acum cativa ani am sunat la ei si asa mi s-a spus.

In momentul cand completezi cererea pentru eliberarea vignetei (vorbesc de varianta on-line de aici https://www.e-rovini.../ro/rovinieta/1) ai si serie de sasiu dar si numar de inmatriculare de completat.
Camerele de supraveghere ale RAR-ului de pe sosele nu au cum sa-ti citeasca seria sasiului asa ca ramane doar numarul de inmatriculare

Edited by adisz, 05 August 2022 - 09:43.


#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 adisz, on 05 august 2022 - 09:42, said:

In momentul cand completezi cererea pentru eliberarea vignetei (vorbesc de varianta on-line de aici https://www.e-rovini.../ro/rovinieta/1) ai si serie de sasiu dar si numar de inmatriculare de completat.
Camerele de supraveghere ale RAR-ului de pe sosele nu au cum sa-ti citeasca seria sasiului asa ca ramane doar numarul de inmatriculare
Camerele sunt ale CNAIR. Are perfecta legatura seria sasiului cu numarul de circulatie. Se citeste numarul desigur,
seria nu e vizibila pe sosea. Ele se cooordoneaza la baza de date a politiei. Deci?

O masina cu rovinieta valabila, isi poate schimba numarul, seria de sasiu ba. Rovinieta ramane valabila pe sasiu pana la expirarea ei.

Edited by arab, 05 August 2022 - 10:22.


#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

 SeNNNZaTIoN, on 05 august 2022 - 07:32, said:

Salutare, astăzi am primit acasa amenda pentru rovinieta din aprilie.
Mașina am cumpărat-o prin decembrie și am făcut rovinieta direct pe numerele de înmatriculare vechi, iar apoi am făcut cerere la CNAIR și prin mail și fizic pentru a îmi schimba numărul din baza de date.
Se pare ca le-am făcut degeaba.
Ce pot face ? Bănuiesc ca acum o sa tot îmi vina amenzi acasa.
Faci adresa pe email - atasezi documentele si ceri numar de inregistrare

Normal ca bugetarii nu si-au facut treaba... Nimeni nu are pretentii de la esentiali

#14
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007

 radunic, on 05 august 2022 - 08:51, said:

O fi pe seria de șasiu dar camerele citesc numere de înmatriculare...

Am terminat un leasing si am schimbat nr de inmatriculare, am sunat la ei si mi-au spus ca vigneta e valabila in continuare . Am verificat ulterior si vigneta apare valabila in sistem .

Edited by Dodo03, 05 August 2022 - 10:56.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 SeNNNZaTIoN, on 05 august 2022 - 07:32, said:

Ce pot face ? Bănuiesc ca acum o sa tot îmi vina amenzi acasa.
Anluare doar in instanta cu dovezi si tot ce trebuie.

 Dodo03, on 05 august 2022 - 10:56, said:

Am terminat un leasing si am schimbat nr de inmatriculare, am sunat la ei si mi-au spus ca vigneta e valabila in continuare . Am verificat ulterior si vigneta apare valabila in sistem .
Vigneta e valabila pana la exprirare orice ai face... doar ca nu pe numarul nou Posted Image Cum agentii nu se obosesc te dau ca nu ai si doar in instanta mai poti anul aamenda.
Pe vremuri cand am facut o schimbare am facut vigneta scurta pe numarul vechi si cand am ajuns cu cel nou am facut una noua.

Edited by andreic, 05 August 2022 - 11:06.


#16
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Pe mine m-au rezolvat si Manuela P. si Florentina D.  de la @andnet.ro.
Modificarile s-au vazut si in contul de la CNAIR.
Mi-am platit si roviniete si treceri peste pod la ei...Sunt destul de ok.

 cristiany, on 05 august 2022 - 07:39, said:

" Odată cu modificarea numărului de înmatriculare în baza de date se va elibera de către subunitatea CNAIR SA, prin intermediul SIEGMCR, un document care atestă efectuarea modificării şi valabilitatea rovinietei pentru noul număr de înmatriculare, iar în cazul în care cererea este transmisă la adresa de e-mail [email protected] documentul eliberat prin SIEGMCR va fi transmis în format electronic pe adresa de e-mail înscrisă în cerere. În ambele situații documentul emis prin intermediul SIEGMCR este considerat răspuns la prezenta cerere. "

Ai primit acel document ?
Cum a spus si @cristiany
Trebuia sa primesti mesaj pe mail daca toate actele tale trimise catre ei au fost ok.
Eventual sa cauti si in spam.

#17
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007

 andreic, on 05 august 2022 - 11:04, said:


Anluare doar in instanta cu dovezi si tot ce trebuie.


Vigneta e valabila pana la exprirare orice ai face... doar ca nu pe numarul nou Posted Image Cum agentii nu se obosesc te dau ca nu ai si doar in instanta mai poti anul aamenda.
Pe vremuri cand am facut o schimbare am facut vigneta scurta pe numarul vechi si cand am ajuns cu cel nou am facut una noua.

Lucrezi la CNAIR? Sa inteleg ca de aproape 1 an circul fara vigneta valabila pe noul numar de inmatriculare, trecand prin sute de camere ....si nu mi-a venit nici o amenda? 😅 . Ce prosti sunt aia!😅.
Repet , ca sa intelegi : am verificat cu noul nr de inmatriculare si imi apare vigneta valabila. Nu am facut nici o cerere...nimic, doar am sunat si mi-au confirmat ca nu trebuie modificat nimic.

Edited by Dodo03, 05 August 2022 - 12:47.


#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu nu iesisem din Bucuresti anul asta, ieri am iesit.
Fiind cu covrigul in brate, am rugat un pasager sa faca demersurile pe rovinieta.
A avut nevoie doar de nr de inmatriculare. Atat a completat pe langa data de inceput valabilitate. deci fara serie sasiu, VIN sau altceva.
Am luat minim, 7 zile.
Pentru siguranta, a bifat si confirmarea prin SMS.
A primit imediat confirmarea.

Edited by altuser09, 05 August 2022 - 12:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate