Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

PC build 5000 ron, fara placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
prolifikk

prolifikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.05.2014
Revin din nou cu topic-ul asta, de data asta imi schimb eu sistemul din 2015, vreau sa imi recomandati: o placa de baza, un cooler procesor si o carcasa pentru ce am ales pana acum:


Procesor AMD Ryzen 5 5600X
Memorie CORSAIR Vengeance RGB, 32GB (2x16GB) DDR4, 3200MHz CL16
SSD Samsung 980 PRO Gen.4, 250GB, NVMe, M.2.
SSD Kingston A400, 960GB, 2.5", SATA III
Sursa Seasonic 750W, FOCUS GX Series, 80 PLUS Gold, Full Modulara, ATX v2.4, Eficienta 90%, PFC activ


Totalul pana acum se aduna cam la 3200, nu vreau sa depasesc 5000.
Nu vreau placa de baza pentru upgrade-uri viitoare (rar fac  upgrade, schimb tot sistemul de obicei), la cooler si carcasa as vrea sa fie cat mai silentioase.
Placa video am un 1060 care mai merge deocamdata
Firmele la rami, sursa le mai pot schimba, in functie de cum le prind la pret, dar cu aceleasi caracteristici.
Puteti face si voi de la zero un sistem de 5000 fara placa video, dar sa fie AMD. Va salut, mersi!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
N-ai nevoie de sursa asa de potenta. Pentru o placa video "calma" o sursa de 550W este suficient.

ps.
Pentru placa ta actuala. 1060 care consuma 122W, este de ajuns o sursa de...200W, daca exista asa ceva Posted Image
https://forum.softpe...ra-placa-video/

pps.
Si cred ca 32Gb de memorie este prea mult deocamdata. Ajung 16 care pot fi suplimentati cu timpul.

Si iaca cum faci o mica mare economie.

ppps.

In locul SSD-ului Kingston as baga un HDD de 2TB. Inca ceva banuti la pusculita.

Pentru programe (cu cat mai putine, cu atat mai bine) si OS ajunge SSD-ul de 250Gb.
Iar pentru jocuri mare diferenta intre SSD si HDD nu este.

#3
PunisheRafk

PunisheRafk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.08.2012

 adisz, on 03 august 2022 - 20:08, said:

N-ai nevoie de sursa asa de potenta. Pentru o placa video "calma" o sursa de 550W este suficient.

ps.
Pentru placa ta actuala. 1060 care consuma 122W, este de ajuns o sursa de...200W, daca exista asa ceva Posted Image
https://forum.softpe...ra-placa-video/

pps.
Si cred ca 32Gb de memorie este prea mult deocamdata. Ajung 16 care pot fi suplimentati cu timpul.

Si iaca cum faci o mica mare economie.

ppps.

In locul SSD-ului Kingston as baga un HDD de 2TB. Inca ceva banuti la pusculita.

Pentru programe (cu cat mai putine, cu atat mai bine) si OS ajunge SSD-ul de 250Gb.
Iar pentru jocuri mare diferenta intre SSD si HDD nu este.

toate componentele noi consuma din ce in ce mai mult acum. presupun ca toti ne gandim la un upgrade in viitor, inclusiv la o placa video.

@prolifikk eu unul as astepta, la sfarsitul lui august apar noile procesoare de la AMD - se estimeaza sa fie cu 30% mai puternice fata de seria 5000.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
E mare rau sursa aia.

 PunisheRafk, on 04 august 2022 - 05:57, said:

toate componentele noi consuma din ce in ce mai mult acum. presupun ca toti ne gandim la un upgrade in viitor, inclusiv la o placa video.

Citeste cu atentie ce a scris initiatorul.

 prolifikk, on 03 august 2022 - 19:12, said:

Nu vreau placa de baza pentru upgrade-uri viitoare (rar fac  upgrade, schimb tot sistemul de obicei), la cooler si carcasa as vrea sa fie cat mai silentioase.


#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 prolifikk, on 03 august 2022 - 19:12, said:

Revin din nou cu topic-ul asta, de data asta imi schimb eu sistemul din 2015, vreau sa imi recomandati: o placa de baza, un cooler procesor si o carcasa pentru ce am ales pana acum:


Procesor AMD Ryzen 5 5600X
Memorie CORSAIR Vengeance RGB, 32GB (2x16GB) DDR4, 3200MHz CL16
SSD Samsung 980 PRO Gen.4, 250GB, NVMe, M.2.
SSD Kingston A400, 960GB, 2.5", SATA III
Sursa Seasonic 750W, FOCUS GX Series, 80 PLUS Gold, Full Modulara, ATX v2.4, Eficienta 90%, PFC activ


Totalul pana acum se aduna cam la 3200, nu vreau sa depasesc 5000.
Nu vreau placa de baza pentru upgrade-uri viitoare (rar fac  upgrade, schimb tot sistemul de obicei), la cooler si carcasa as vrea sa fie cat mai silentioase.
Placa video am un 1060 care mai merge deocamdata
Firmele la rami, sursa le mai pot schimba, in functie de cum le prind la pret, dar cu aceleasi caracteristici.
Puteti face si voi de la zero un sistem de 5000 fara placa video, dar sa fie AMD. Va salut, mersi!
As zice asa:
Coolerul asta nu ar trebui sa iti faca probleme: https://www.pcgarage...et/dark-rock-4/
Placa asta de baza: https://www.emag.ro/...fi/pd/DLB3J3MBM
Si nu ca o am eu, sa ca poti sa ii faci update de BIOS fara procesor pe ea, dar mi se pare best value si cu racire decenta pe VRM, plus conectorii M.2 si SATA pusi cum trebuie.
Carcasa: https://www.emag.ro/...w/pd/DDT0FFMBM/
LianLi-ul e absolut superb, am fost prea zgarcit sa o iau, dar parca imi pare rau de fiecare data cand o vad in vreun review.
Sursa ATX intra in lateral, e un vis sa ii faci cable management cu o sursa modulara. Si daca te tenteaza, poti monta un AIO decent in ea, in locul cooler-ului dat de mine.
Iar cu MSI-ul pus de mine poti face o groaza de chestii RGB prin carcasa, daca ai placeri de genu.

Referitor la configuratie, Kingston-ul A400 e un SSD mizerabil pentru un build nou, mai bine iti mai rupi cativa bani de la suflet si pui un 980 Pro de 1TB.
O sa cresti mult la scriere fata de cel de 256GB si o sa ai si destul spatiu.
Am incercat o combinatie asemenatoare, cu un Samsung 870QVO, ceva mai rasarit decat A400. E bun sa pui jocuri pe el, dar cam atat.

Edited by danX, 05 August 2022 - 16:53.


#6
prolifikk

prolifikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.05.2014

 danX, on 05 august 2022 - 16:49, said:


As zice asa:
Coolerul asta nu ar trebui sa iti faca probleme: https://www.pcgarage...et/dark-rock-4/
Placa asta de baza: https://www.emag.ro/...fi/pd/DLB3J3MBM
Si nu ca o am eu, sa ca poti sa ii faci update de BIOS fara procesor pe ea, dar mi se pare best value si cu racire decenta pe VRM, plus conectorii M.2 si SATA pusi cum trebuie.
Carcasa: https://www.emag.ro/...w/pd/DDT0FFMBM/
LianLi-ul e absolut superb, am fost prea zgarcit sa o iau, dar parca imi pare rau de fiecare data cand o vad in vreun review.
Sursa ATX intra in lateral, e un vis sa ii faci cable management cu o sursa modulara. Si daca te tenteaza, poti monta un AIO decent in ea, in locul cooler-ului dat de mine.
Iar cu MSI-ul pus de mine poti face o groaza de chestii RGB prin carcasa, daca ai placeri de genu.

Referitor la configuratie, Kingston-ul A400 e un SSD mizerabil pentru un build nou, mai bine iti mai rupi cativa bani de la suflet si pui un 980 Pro de 1TB.
O sa cresti mult la scriere fata de cel de 256GB si o sa ai si destul spatiu.
Am incercat o combinatie asemenatoare, cu un Samsung 870QVO, ceva mai rasarit decat A400. E bun sa pui jocuri pe el, dar cam atat.

Mersi de raspuns, placa de bază e exact ce căutam! Cam scumpă carcasa dar îmi place, cred că rămâne. Până la urmă cred că merg cu un AIO pt răcire, NZXT Kraken X53 sau ceva asemănător... și sincer nu știam că poate fi diferență la scriere/citire la m.2 în funcție de mărime, o sa iau de cel puțin 500. Ajung la 4500 cu totul dar oricum mai urmăresc reduceri vreo lună până termin cu nunțile și concediu :) sănătate numa' bine!

#7
prolifikk

prolifikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.05.2014

 PunisheRafk, on 04 august 2022 - 05:57, said:



toate componentele noi consuma din ce in ce mai mult acum. presupun ca toti ne gandim la un upgrade in viitor, inclusiv la o placa video.

@prolifikk eu unul as astepta, la sfarsitul lui august apar noile procesoare de la AMD - se estimeaza sa fie cu 30% mai puternice fata de seria 5000.

La noile procesoare o sa fie nevoie de socket nou,am5,deci placi de baza scumpe, dd5 scumpi, și la 4.7 ghz base clock răcire scumpă banuiesc. Eventual aștept să apară doar că se ieftinesc astealalte :)

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
s-au cam ieftinit deja. Daca dau chinezii peste Taiwan s-a gatat ieftineala instantaneu, insa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate