Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Alegere router pentru AP (de preferat TP-Link)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005
Salut,

Pentru parter (este vorba de o casa cu etaj), doresc sa cumpar un router pt a obtine un semnal WI-FI bun/stabil si de asemenea sa am si minim 4 conexiuni gigabit prin cablu.
Am un abonament gigabit Digi, fibra optica conectata intr-un ONT (locul unde este instalat este f. prost ales: intr-o cutie de conexiuni pe partea exterioara a peretelui, aproape de nivelul solului). De la ONT pleaca 3 cabluri prin perete pentru prize ethernet: la parter una, iar la etaj 2.
In prezent, la parter folosesc WI-FI de la ONT-ul Digi (dar este f slab/instabil, ) iar la etaj este un TP-Link AX10 (folosit ca si AP) conectat in ONT prin cablu la una din prizele ethernet.
La priza ethernet de la parter vreau sa conectez un router setat AP ca sa am:
- WI-FI (inclusiv in curte, nu-mi trebuie semnal la distanta mare: la 2-3 metri, cu trecere decat printr-un perete care are multe geamuri)
- mai multe conexiuni gigabit prin cablu.
ONT-ul nu vreau sa-l trec in bridge deoarece vreau sa ramana active prizele de ethernet din casa (ca sa am un AP la parter si unul la etaj 1). Decat o sa dezactivez WI-FI -ul din ONT.
Nu vreau sa cheltuiesc prea mult pe router, ma gandesc la un buget de max. 300 ron.

Mi-au atras atentia routerele TP-Link din poza atasata.
Ar fi fost si TP-Link C80 cu un pret foarte tentant (190 lei nou sau 159 resigilat) dar nu are WI-FI6 (nu cred ca era chiar o problema, poate gresesc dar cred ca este mai mult marketing; si oricum n-am deocamdata nici un device compatibil).
Insa am renuntat la el deoarece are procesor Mediatek care am inteles ca sunt cam slabute (fata de Qualcomm sau Broadcom), si doar 128mb RAM.

Din lista, bestbuy mi se pare AX53  (are procesor Qualcomm/512 RAM).
Ce parere aveti? In special daca are cineva experienta cu el, este ok? Recomandati altceva in bugetul acesta?

Ar fi fost la pret mai bun modelele Mercusys dar de obicei au 3 conexiuni ethernet iar eu am nevoie de minim 4 la parter: 2 laptopuri, una de rezerva si una pentru cablul din ONT (pentru AP am inteles ca se conecteaza cablul de la ONT in una din mufele ethernet, nu la WAN).

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Ia doua c80. Este singurul la preț decent care are 3x3 MIMO si mu-mimo. Nu-ți bate capul cu ax(wifi6) daca n-ai niciun device compatibil. Cand o să apară routere/ap-uri  la preturi decente, faci upgrade.

Edited by NikoroB, 02 August 2022 - 09:11.


#3
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Eu aș merge pe o soluție Mesh. Am avut 2 routere, unul setat ca AP, plus un extender, pentru o casă cu etaj. O mizerie, conectarea se făcea greu între rețelele Wifi, viteze mici, deconectări, nervi.
Mi-am luat un Mercusys Halo H50G(3-pack) de buget și am acoperire 5ghz peste tot, minim 120mbps în cel mai îndepărtat colț al casei, și peste 300mbps în încăperile unde am montat cuburile. Zero deconectări, saltul între rețele este instant, viteze mari pe 5ghz. Pe 2.4ghz doar din curte mă conectez, acoperire maximă, doar din stradă sau vecini am semnal mediu. Fiecare cub are 3 porturi gigabit.

#4
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005
Interesanta, solutia, aiulianctin.
Pentru mine, cred ca ar fi de ajuns si un Mesh H50G cu doar doua unitati: una pentru parter si una pentru etaj. Nu prea vad ce as face cu 3 unitati...
In cazul acesta renunt la TP-link -ul AX10 de la etaj, nu mai este necesar.

In cazul meu, pentru a obtine viteza si stabilitate maxima as putea lega fiecare din cele 2 unitati prin cablu , direct in ONT (asa sunt configurate cablurile prin perete - adica prizele ethernet existente; nu am posibilitatea sa leg prin cablu unitatile mesh intre ele). In acest caz ar functiona ca un fel de routere AP - am citit pe net ca ar suporta configuratia asta.

Tu cum folosesti cele 3 unitati?

Numai ca in acest fel as obtine cam aceeasi configuratie ca in solutia propusa de mine (2 routere AP), cam la aceeasi bani (daca iau Mesh cu 2 unitati). As avea la fiecare unitate 3 conexiuni prin cablu, din care ar fi 2 disponibile (fix cate am nevoie, insa cu routere AP parca era mai ok, avand si una de rezerva).

Oare routerele avand 4 antene externe, nu dau un semnal WI-FI mai puternic fata de aceste "cutiute" mesh care nu au nici o antena vizibila??

Din cate am inteles, la Mesh as vedea ca avantaje: comutarea automata de la o sursa la alta (cu toate ca am auzit multe persoane care se plang ca nu prea functioneaza...nu stiu ce sa zic) si o configurare mai usoara. Si posibilitatea sa administrez de la distanta reteaua, din aplicatie.

Eu am si cativa clienti 2.4Gh : imprimanta, aspirator, masina spalat, uscator... am inteles ca e posibil sa apara probleme in mesh deoarece retelele 2.4 si 5 Ghz sunt unificate.

Nu stiu care solutie ar functiona mai bine (2 routere AP sau mesh cu 2/3 unitati, configurate tot in AP)...
Ce parere aveti?

Edited by alexupb, 02 August 2022 - 15:21.


#5
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Folosesc cele 3 cuburi conectate între ele wireless. Primul cub cu funcție de router conectat prin fir la ONT, celelalte două conectate la el prin wireless. Dacă la primul cub am un port blocat WAN și un pc desktop, la celelalte două cuburi am câte 3 porturi gigabit disponibile, deși nu folosesc niciunul. Am în rețea 5 TV smart, un receiver,  2 telefoane, un laptop și o tabletă toate conectate wireless, plus un desktop conectat prin fir unde viteza maximă este de aproximativ 500mbps. La televizoare am viteze de peste 120mbps, mai bine decât pe fir.
Aș alege oricând o soluție Mesh ieftină față de mai multe routere sau AP-uri ieftine.

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

 alexupb, on 02 august 2022 - 15:18, said:

Oare routerele avand 4 antene externe, nu dau un semnal WI-FI mai puternic fata de aceste "cutiute" mesh care nu au nici o antena vizibila??

(...)

Nu stiu care solutie ar functiona mai bine (2 routere AP sau mesh cu 2/3 unitati, configurate tot in AP)...
Ce parere aveti?
Cu cat ai mai multe streamuri cu atât ai capacitate mai mare, implicit o sensibilitate mai buna la recepție. Routerele/ap-urile ieftine n-au MIMO, iar cele uzuale sunt 2x2. Cel mai ok e sa gasesti ceva 4x4, dar si 3x3 e un compromis ok.

Soluțiile mash sunt marketing. Lumea se bucură fiindca se configurează usor si satelitii se leaga prin wifi (apropae ca un repeater).

#7
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005

 aiulianctin, on 02 august 2022 - 19:54, said:

Folosesc cele 3 cuburi conectate între ele wireless. Primul cub cu funcție de router conectat prin fir la ONT, celelalte două conectate la el prin wireless. Dacă la primul cub am un port blocat WAN și un pc desktop, la celelalte două cuburi am câte 3 porturi gigabit disponibile, deși nu folosesc niciunul. Am în rețea 5 TV smart, un receiver,  2 telefoane, un laptop și o tabletă toate conectate wireless, plus un desktop conectat prin fir unde viteza maximă este de aproximativ 500mbps. La televizoare am viteze de peste 120mbps, mai bine decât pe fir.
Aș alege oricând o soluție Mesh ieftină față de mai multe routere sau AP-uri ieftine.

Inteleg ca desktop-ul este conectat prin cablu la primul cub (care este conectat la randul lui prin cablu la ONT).
In conditiile acestea, viteza obtinuta de 500mbps nu e cam mica? Ma asteptam sa fie mai aproape de 1000mbps...
Sau te limiteaza abonamentul de la ISP ? (eu am presupus ca ai un abonament Gigabit...)

Daca ai abonament Gigabit, ma asteptam ca viteza sa scada pe la 500mbps la portul ethernet al unui cub conectat wireless, dar la cubul conectat prin cablu nu este ok daca scade asa de mult.

Edited by alexupb, 03 August 2022 - 08:50.


#8
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005

 NikoroB, on 02 august 2022 - 21:56, said:

Cu cat ai mai multe streamuri cu atât ai capacitate mai mare, implicit o sensibilitate mai buna la recepție. Routerele/ap-urile ieftine n-au MIMO, iar cele uzuale sunt 2x2. Cel mai ok e sa gasesti ceva 4x4, dar si 3x3 e un compromis ok.

Soluțiile mash sunt marketing. Lumea se bucură fiindca se configurează usor si satelitii se leaga prin wifi (apropae ca un repeater).

La TP-Link AX53 am gasit ca suporta 8x8 MU-MIMO, OFDMA. Deci inteleg ca ar trebui sa fie super ok.

La Mesh Mercusys Halo H50G am gasit specificat decat MU-MIMO dar probabil ca si asta ar trebui sa fie ok din punctul acesta de vedere.

La o comparatie, am gasit ca rata de transfer WI-FI (Mbps) la TP-Link este 574 + 2402 iar la Mercusys este 600 + 1300.
Cu toate ca la TP-Link este mai mare, amandoua zic eu ca ar fi ok. Bine, datele astea sunt in teorie, in pactica, unde sunt multe variabile.... cine stie ce viteze or sa fie...

Ca si tehnologii implementate, TP-Link AX53 sta mai bine decat Mercusys H50G.
Avantajele care le vad eu la mesh ar fi ca ai o singura retea in toata casa, cand treci de la un etaj la altul comutarea se face automat si rapid (asta daca ai norocul sa functioneze bine - am auzit persoane care sunt multumite dar si persoane care au probleme cu comutarea de la o unitate la alta), se configureaza mai usor.

Grea decizie... 2 routere AP sau mesh (cu 2 sau 3 unitati legate fiecare prin cablu...) Posted Image

#9
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012

 alexupb, on 03 august 2022 - 08:39, said:

Inteleg ca desktop-ul este conectat prin cablu la primul cub (care este conectat la randul lui prin cablu la ONT).
In conditiile acestea, viteza obtinuta de 500mbps nu e cam mica? Ma asteptam sa fie mai aproape de 1000mbps...
Abonamentul este FL500, nu am mai făcut upgrade. Și când aveam FL300, tot era suficient, dar a fost ceva ofertă și m-au păcălit să iau FL500.
Cumpără și testează. Dacă nu ești mulțumit dai retur și iei altceva.

Edited by Ravy, 03 August 2022 - 10:22.


#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

 alexupb, on 03 august 2022 - 09:25, said:

La TP-Link AX53 am gasit ca suporta 8x8 MU-MIMO, OFDMA. Deci inteleg ca ar trebui sa fie super ok.
La Mesh Mercusys Halo H50G am gasit specificat decat MU-MIMO dar probabil ca si asta ar trebui sa fie ok din punctul acesta de vedere.
Archerul este 4x4, iar mercusys doar 2x2.
O singură retea poti sa ai cu ambele variante. La wifi clientul decide pe ce ap sa se conecteze. Nu este ca la telefonia mobila unde reteaua ii spune clientului unde sa se conecteze.

Edited by Ravy, 03 August 2022 - 10:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate