Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 ionfacatoru, on 03 august 2022 - 08:11, said:

te poti intoarce oricand la matematica,

nu vei simti o presiune financiara si vei avea deja un domeniu in care esti stabilita, excelezi, si probabil, esti foarte bine platita

in punctul asta poti relua matematica fara presiuni, si te poti orienta inspre predare

Cum adica? Dupa 4 ani de politehnica sigur o sa mai aiba chef sa faca inca 3 de mate nu? eventual sa-si ia si job, deja devenind imposibil sa mai faca facultatea de matematica.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pe langa cei 3 ani de licenta mai trebuie 2 de master daca vrea sa predea la liceu (doar cu licenta merge numai la gimnaziu).

#21
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

 neagu_laurentiu, on 02 august 2022 - 14:05, said:

Incurajare dar nu poti da un sfat de cariera bazat pe o meteahna romanesca, speram temporara.
Pot.
Attached File  PIR formare.PNG   76.82K   16 downloads

Edited by viotl, 05 August 2022 - 03:18.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 Dany_Darke, on 02 august 2022 - 08:26, said:

unde ai postat initial topicul, la sexy lounge, ….

Cred ca voia la ASE, :lol:

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 viotl, on 05 august 2022 - 03:15, said:

Pot.
Ia citeste in paginile anterioare pe ce perioada s-a derulat proiectul? 2003 – 2009 cu o banca mondiala pt. finantare.
Si tot i-au trimis la cursuri pe doritori, invatamant la distanta.

Nu-ti poti baza o cariera pe o conjunctura cand ministerul iti spune conditiile de acces la catedra: http://titularizare.edu.ro/2022/

#24
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 neagu_laurentiu, on 03 august 2022 - 12:09, said:

Pe langa cei 3 ani de licenta mai trebuie 2 de master daca vrea sa predea la liceu (doar cu licenta merge numai la gimnaziu).

Cei 2 ani de master sunt substanțiali mai ușori. De licență să treacă stimabilul.

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

 neagu_laurentiu, on 02 august 2022 - 14:05, said:

Incurajare dar nu poti da un sfat de cariera bazat pe o meteahna romanesca, speram temporara.

 neagu_laurentiu, on 05 august 2022 - 08:32, said:

Ia citeste in paginile anterioare pe ce perioada s-a derulat proiectul? 2003 – 2009 cu o banca mondiala pt. finantare.
Si tot i-au trimis la cursuri pe doritori, invatamant la distanta.

Nu-ti poti baza o cariera pe o conjunctura cand ministerul iti spune conditiile de acces la catedra: http://titularizare.edu.ro/2022/
Banuiesc ca am mai schimbat impresii. Respect pentru opinia ta, pare suficient de documentata si pertinenta. Un picut cam agresiva, totusi.
Fiind o lume libera si un forum public imi permit sa imi prezint si eu opinia, sper, suficient de acceptabil dpdv al regulilor comunitatii. Consider ca ar putea ajuta.
Nu am nevoie sa iau sa citesc, am facut parte din proiect - sa zicem, voluntar... am fost sofer de ocazie pentru ceva personal.... si analiza acasa post-actiune cu o parte din personal... Posted Image
Exemplul asta mi-a venit primul in minte, intelegi de ce, cred. Se pot ridica multe alte semne de intrebare pe postarea mea, de exemplu faptul ca proiectul respectiv e pentru invatamant rural, si noi nu stim ce intentii are colega. Ideea postarii era ca exista completari la lege, intr-un fel sau altul. Si ca daca colega isi doreste suficient de mult dar conjunctura nu ii este foarte favorabila ar putea incerca alte metode, LEGALE.

Meteahna.... nu stiu cine esti... posibil sa ma insel, dar cred ca cunosc suficient de bine sistemul incat sa pot vorbi despre.
Hai sa vedem. Ce sa le spunem noi celor doi tineri profesori, terminata facultatea de app 5 ani, TITULARI, intr-un oras major din tara, poate cel mai dinamic, cu copil mic.... care, la o vizita, plangeau ca nu au ce pune pe masa? Efectiv? NU AVEAU CE PUNE PE MASA! LE ERA FOAME!
In acelasi timp.... in Ceatalchioi (vezi si tu pe maps...) un învatator (!) are salariu lunar de ....2000 de euro (8000 de lei). LEGAL!!! S-au verificat la punct si virgula toate documentele. Doar un alt exemplu, departe de televizor.

=====================

Stimata colega initiatoare - copile....
Eu am terminat facultatea acu' peste 30 de ani, sotia acu' peste 20, fiica mea acu vreo 10 (ETTI Buc), fiul meu a terminat acum masterul la AC Buc. Iti recomand cu caldura ETTI. E o scoala grea dar poate fi foarte.... recompensanta.
De la ETTI la Scoala e greu dar nu imposibil, de la Scoala la ETTI... doar cu noroc, as zice. ETTI toata ziua.
Si gandeste-te bine - vezi pe net cati profesori certificati renunta la profesie datorita.... metehnelor. In mult prea multe scoli din tara asta colectivul didactic e un cuib de vipere. Si copiii au mult prea multe metehne in educatia prescolara astfel incat sa poata fi gestionate acceptabil drepturile lor. Daca nu ai un talent innascut, un dar de Sus, si daca nu ai un psihic tare, s-ar putea sa nu-ti iasa.

Eu votez ETTI.

Edited by viotl, 07 August 2022 - 07:34.


#26
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Zi ma colega.... ce ai facut pana la urma? :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate