Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

LED proiector ceas + temperatura

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007
Buna ziua
Am doua proiectoare cu ceas + temperatura.
Initial lumina proiectata pe perete era de culoare rosie. In timp a cedat, luminozitatea scazand foarte mult. Neplacandu-mi culoarea am schimbat in alb. Din cauza ca ledurile albe consuma mai mult a necesitat montarea unui alimentator curent constant. Totul bine si frumos pana ce a trecut o perioada de 2-3 luni iar luminozitatea a scazut si la aceste leduri. Mentionez ca am facut proba cu doua diferite tipuri de led. Ledurile sunt : Cree si Osram. Curentul maxim la unul este de 30mA iar la al doilea de 50 mA. regulatorul a fost setat pentru 25mA la ambele. Tot degeaba ! Urmatorul pas pe care-l voi face este sa se aprinda doar la lasarea intunericului poate asa imbatranesc mai greu :-)
Intrebare :
De ce ledurile se uzeaza in timp asa de repede. Ele au functionat zi / noapte, 24/24.
In atasament am pus diagrama regulatorului, a ledurilor, si diferenta de culoare alb / rosu.
Ce pot face pentru a nu mai schimba ledurile dupa cateva luni.
Multumesc anticipat.
Mihai

PS. Am mai avut un Oregon Scientific la care ledul proiector a tinut aproximativ 7 ani !

Attached Files



#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Doresc doar să vă felicit pentru perseverența și ingeniozitatea de care dați dovadă pentru o chinezărie de doi lei ...

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Ledul prin functionare se incalzeste , va cere mai mult curent , se incalzeste mai tare - mai mult curent pana se distruge reteaua cristalina a semiconductorului .
Incearca smd pe radiator pasiv .
Sau inceraca sa pui un rezistor ce va prelua tensiunea ce creste in detrimentul amperajului cerut de led care e mai mare pe masura ce ledul se incalzeste .
Aceasta cu scop didactic pentru ca daca ma intrebi daca merita - nu, nu merita Posted Image pentru acel device sa-ti bati capul.

#4
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Sursa de lumina, strict pentru proiector, este un minilaser (max 1mW, 640nm) si nu led.

#5
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007

 bit 61, on 01 august 2022 - 15:45, said:

Sursa de lumina, strict pentru proiector, este un minilaser (max 1mW, 640nm) si nu led.
Multumesc mult pentru idee dar ca timp de functionare non-stop este ok ?

Edited by Mike-60, 01 August 2022 - 16:09.


#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Am o dracie asemanatoare,  radio controlata.
Proiectorul functioneaza, numai pe durata noptii, de prin 2005.
Sursa de lumina fiind o dioda laser.
Deci ideea nu-mi apartine.

#7
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Elegant. E focalizat indiferent de distanta de proiectie daca are colimator.

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Focalizare manuala.

#9
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007

 bit 61, on 01 august 2022 - 17:10, said:

Am o dracie asemanatoare,  radio controlata.
Proiectorul functioneaza, numai pe durata noptii, de prin 2005.
Sursa de lumina fiind o dioda laser.
Deci ideea nu-mi apartine.
M-am uitat la problemele care ar putea aparea utilizand laserul ca lumina de proiectie. Alb este foarte dificil de gasit pana una alta. Si aici este problema cu temperatura DAR daca folosesti la tensiune scazuta ( avand totusi fascicol suficient ) poate functiona mult timp. Poate realizez si oprirea lui la lumina ambientala mare ( zi ). Am comandat de pe Amazon si maine ar trebuie sa ajunga niste proiectoare mici dar ROSII. Nu prea am gust pentru aceasta culoare dar asta este. Pentru verzi ar fi trebui sa astept de la Aliexpress dar NU inca. Am luat cu fascicol punct. Se poate da jos capacul din fata care are o gaurica mica. Poate reusesc sa maresc suprafata de luminat. Am nevoie la 2.5m de un patrat cu latura de 300 x 300 mm. Vedem maine.
Merci inca o data.

Attached Files

  • Attached File  red.jpg   80.06K   2 downloads


#10
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Pierdere de timp cu laserul. Trebuie s-aprinzi lumina ca sa vezi cat e ceasul.

#11
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007

 bit 61, on 02 august 2022 - 10:56, said:

Focalizare manuala.

Salut
Nu pot sa folosesc modulul. Chiar daca-l demontez pentru a ramane doar sursa de lumina ( pentru gabarit ). Fixarea lui si adaptarea fascicolului nu permite ceva focalizare buna. Tot o data punctul nu pot sa-l fac prea mare chiar daca am utilizat si alte capete cu lupa. Daca totusi as reusi cu dimensiunea, lumina nu acopera toata dimensiunea cercului si sunt multe puncte mai luminoase. Macar am invatat ceva !
Trec " back " la leduri cu intensitate mai mare. Am comandat ceva leduri Vishay-red si Cree-green. Nu mai incerc cu albe. Cele green sunt teoretic de intensitate mai mare. Deci scazand intensitatea ar trebui sa tina mai mult :-).
Joaca.

#12
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007

 bit 61, on 01 august 2022 - 15:45, said:

Sursa de lumina, strict pentru proiector, este un minilaser (max 1mW, 640nm) si nu led.
Buna
Din ce am sapat eu cred ca totusi proiectorul tau este conceput cu led nu cu laser. Laserul da doar un spot foarte mic si luminos si nu cred ca este safe pentru a folosi asa ceva in casa. Si eu daca incerc sa vad direct lumina din el este foarte puternic si zici ca este daunator ochilor.
Ce am facut pana la urma.
Led Cree green, alimentat la 18mA. Curent maxim led 30mA, testat de producator 20mA.
Pana una alta sunt multumit de joaca.

Pentru alte persoane : nu este deranjanta intensitatea si nici culoarea noaptea si pot oricand daca deschid ochii sa vad temperatura de afara, interior si ceasul fara sa aprind lumina !
Poate pentru unii care dorm cu ochii deschisi poate este o problema.

Attached Files



#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Acel fascicol punctiform poate fi "transformat" foarte usor cu ajutotul unei lentile. Fresnel, de exemplu.
Altfel nu ar mai fi aparut nivele cu laser sau  alte echipamente la care fascicolul nu este punctiform.

#14
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Cel care mareste fascicolul se numeste beam expander si ar trebui urmat de un collimator astfel incat sa nu mai ai nevoie de focalizare in functie de distanta de proiectie.
Dispozitivele optice care fac din punct linie sau cruce sunt niste cilindri din sticla. Se pot vedea in nivelele cu laser.
Alte efecte pot fi obtinute cu lentile diffraction gratings, cum sunt alea din proiectoarele cu stelute, mosi craciun samd.

Edited by Peerless, 15 August 2022 - 15:09.


#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Exact.
Optical diffraction grating plate.
Se gasesc cu tona pe aliexpres.

#16
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007
Multumesc mult pentru sfaturi dar nu as dori sa intru in ceata fata de ce este scris mai sus. Nu sunt in tema cu laserul, optica, fascicol si " Fesnel " Posted Image . Pentru a adapta ceva gen lentile dupa un fascicol laser nu cred ca reusesc. Trebuie ca acel fascicol sa treaca prin matricea de cristal liquid care afiseaza datele sa fie focalizat si sa fie si loc suficient pentru a adapta totul..
Pentru ce am eu nevoie este suficient ce am facut. Poate voi incerca si cu un led albastru sa vad diferenta de culoare proiectata pe perete ( asta cu al doilea device ). Sper ca de data asta la curentul injectat in LED timpul de lucru a lui sa fie mult mai mare.
Multumesc
Mihai

Edited by Mike-60, 15 August 2022 - 20:07.


#17
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 12.05.2005
Laserul are putere mica (~1mw), daca dispersezi fascicolul, nu mai vezi nimic.
Am vrut si eu ceva similar (proiectie ceas pe perete) dar nu am fost multumit de contrast, pana la urma am facut un ceas (+ temperatura si umiditate din camera) cu arduino cu afisaj din 4 module dot-matrix 8x8.

#18
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007
Am doua statii mici + una un pic mai mare dar care toate functioneza cu aceeasi senzori externi. Din aceasta cauza am facut aceasta modificare. Doar cele doua mici au proiector. Poate daca aveam doar una nu-mi bateam capul cu ele.
Nu sunt conservator dar daca tot functioneaza ( inca foarte bine Posted Image  ) nu sunt de pus la cos.
Astept Cree albastru sa vad cum se vede diferenta pe perete fata de cel verde.

 bbox, on 16 august 2022 - 06:53, said:

Laserul are putere mica (~1mw), daca dispersezi fascicolul, nu mai vezi nimic.
Am vrut si eu ceva similar (proiectie ceas pe perete) dar nu am fost multumit de contrast, pana la urma am facut un ceas (+ temperatura si umiditate din camera) cu arduino cu afisaj din 4 module dot-matrix 8x8.
Nu cunosc Arduino si nici nu-mi bag nasul in asa ceva. Poate si de varsta dar cred ca este mai convenabil sa vezi in acelasi timp mai multe informatii in momentul respectiv decat sa baleieze pe rand datele. Este o placere sa faci ceva cu manuta ta dar mai este si problema timp, creier si bani. Ptr. Arduino cu tot ce are nevoie investitia este mai mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate