Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Terenul de sub garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
rodicamaxim

rodicamaxim

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2022
Buna ziua,

Cu 20 de ani in urma am cumparat un ap. de la ICRAL ( legea 112 ) impreuna cu 1 garaj. Dupa intabularea casei, terenul de sub garaj nu mi-a fost atribuit ( nu s-a aplicat legea 18 sub pretextul  ca garajul nu este in legea 112, desi pe contractul de vanzare este impreuna cu apartamentul  ), deci trebuie cumparat de la Primarie. Poate fi cumparat de altcineva, din curte, fara stirea mea ( desi eu am preemptiune ) Ce se intampla cu garajul care este proprietatea mea ? Pot invoca uzucapiunea avand in vedere ca folosesc acest teren de 20 de ani.

Multumesc,

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru acel teren platesti ceva catre primarie ?
Ce scrie mai exact in contractul de V/C ?

#3
rodicamaxim

rodicamaxim

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2022
Buna dimineata,

Pentru garaj platesc impozit.
Pe contractul de la ICRAL scrie clar vanzare apartament ( si descrie apartamentul ) si garaj. Acest garaj se afla in spatele casei, in gradina si la intabularea casei a fost trecut separat cu nr. de cad + inca un garaj al altui proprietar.  Niciodata Primaria nu a solicitat chirie pentru aces teren. Restul gradinii este proprietatea noastra comuna atribuita ( in cote ) cu ordinul   prefectului. La dezmembrare am cerut atribuirea terenului de sub garaj dar mi s-a spus ca acela nu este nationalizat cu  legea 112 ( a fost construit in 1973, cu autorizatie ). In concluzie, poate fi cumparat de altcineva, din curte, fara stirea mea ( desi eu am preemptiune ) Ce se intampla cu garajul care este proprietatea mea ? Pot invoca uzucapiunea avand in vedere ca folosesc acest teren de 20 de ani ?

Multumiri,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate