Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ipad sau tableta cu android?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
4:3 e perfect pentru browsing. Ai text paginat cum trebuie.

Edited by ro_explorer, 20 August 2022 - 23:19.


#38
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
4:3 pentru video e praf.

 feribalint, on 15 august 2022 - 10:38, said:

Low cost sau nu...oricum e peste multe midrange-uri Android Posted Image
Pt mine este important ca ma pot folosi de el exact cum am nevoie, iti recomand sa incerci aplicatia Procreate pe Android, apoi sa faci acelasi lucru si pe iPad. Tabletele Android sufera la optimizare aplicatii pe tableta.
Comparatia asta e similara cu Console vs Desktop PC sau Macbook vs Windows PC. Nu as da Windows PC pe nici o consola sau dispozitiv de la Apple.
Nu contest probabil Procreate are o aplicatie mai buna pe iPad dar pe mine nu ma intereseaza, eu lucrez pe laptop/desktop, tableta e doar pentru stiri, divertisment, shopping sau daca vreau sa caut ceva si am nevoie de un ecran mai mare.

Edited by Papillon_, 23 August 2022 - 09:39.


#39
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
In 2022, nu merita sa achizitionezi nici un fel de tableta, care e putin mai mare decat un telefon al standardelor de astazi.  Era tabletelor a trecut.

#40
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios,
Eu aș vreau totuși să îmi iau Ipad mini de 8,3 inch.
Pentru cine folosește așa ceva vreau să știu dacă îi pot încărca cărți de pe laptop și să îl folosesc ca E-reader normal ?
Știu că Apple nu îți dă voie să descarci în aparatele lui printr-un cablu USB nimic.
Dar tot așa un film de ex.se poate transfera de pe un PC pe această tabletă ?
Mai mult am găsit pe undeva pe un site scris că ar avea conectivitate 5G....😳 este real fiindcă la specificații tehnice nu văd așa ceva.
Mulțumesc pentru răspunsuri.

Edited by stavreschi, 23 August 2022 - 23:25.


#41
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
1. merge sa uplodezi carti de pe laptop. ai nevoie de iTunes instalat pe laptop. vezi imaginea atasata.
2. nu mai exista restictiile de care zici tu. acum apple te lasa sa faci cam ce vrei. transferul de fisiere acum e mult mai simplu si usor decat era ani in urma
3. nu cred ca are 5G.

Attached Files


Edited by tehnics, 24 August 2022 - 08:40.


#42
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Are 5G
Uitate pe site-ul celor de la Apple :

https://www.apple.co...pad-mini/specs/

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Papillon_, on 23 august 2022 - 09:37, said:

4:3 pentru video e praf.
Orice format altul decat cel al filmului cu pricina e praf la vizualizat caci iti baga bare negre mereu.
Daca am de ales intre un ecran mai spre 4:3 si unul mai spre 16:9 pentru uz zilnic mobil, ma duc spre 4:3 (ideal ptr text si, mai mult, senzorii foto din telefoane sunt 4:3 nativ) sau 3:2 (fiind proportia nativa a senzorilor foto din DSLR/mirrorless).

#44
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Singurele tablete cu android ce merita luate in seama sunt cele din gama Samsung Galaxy Tab S, mai exact versiunile Plus sau, mai nou, Ultra daca vrei tableta mai mare. Eu folosesc o tableta Samsung Galaxy Tab S7+ si sunt foarte multumit, as fi luat iPad air / pro deoarece se imperechea bine si cu telefonul dar, pentru modul meu de utilizare, este mai potrivit Android pe tableta, pe iOS sunt niste limitari enervante in cazul meu.

Edited by LensFlare, 25 August 2022 - 09:08.


#45
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Singurele pe naiba.

A se vedea mai sus mentionata tableta cu e-ink format A4.
Dar e 'doar putin mai mare' decat un telefon, nu merita luata in seama :)

#46
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cum spuneam, e punctul meu de vedere.

#47
snaker445

snaker445

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 31.08.2006

 LensFlare, on 25 august 2022 - 09:07, said:

Singurele tablete cu android ce merita luate in seama sunt cele din gama Samsung Galaxy Tab S, mai exact versiunile Plus sau, mai nou, Ultra daca vrei tableta mai mare. Eu folosesc o tableta Samsung Galaxy Tab S7+ si sunt foarte multumit, as fi luat iPad air / pro deoarece se imperechea bine si cu telefonul dar, pentru modul meu de utilizare, este mai potrivit Android pe tableta, pe iOS sunt niste limitari enervante in cazul meu.

Am vandut acum cateva luni un Ipad Pro M1 de 12.9 si am trecut pe un Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Pentru consum media, este incredibil Samsung-ul. Ecranul oled si faptul ca aproape toate video-urile de pe youtube se vad pe tot ecranul fac toti banii. Ma dispera pe Ipad sa vad ditamai ecranul si aproape jumatate de ecran sa fie ocupat de dungi negre.

Edited by snaker445, 21 December 2022 - 11:10.


#48
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Ma gandeam la un moment dat sa trec de la iPad Air 3 2019 256Gb la iPad Pro 11 2021 256, am zis ca poate prind o oferta buna la lichidare dar nu au fost apoi cu varianta 2022 care de la 4500 de lei a ajuns 5550 de lei! au umflat bine preturile in Europa si nu are nici macar ecran OLED...

Asa ca m-am gandit mai bine iau un Lenovo Tab P11 Pro Gen 2 cu ecran OLED 120Hz pentru 2150 de lei. Da stiu nu e are chipset M2, nu are acelasi suport si optimizare dar am cu adevarat nevoile de ele? Nu, dar am nevoie de ecran OLED 120Hz, 4 difuzoare si margini negre mai mici pe video si un pret decent.
Tableta e pentru consum media si nu ma intereseaza daca tine 5 sau 10 ani.

Desi imi permit acum cash sau in rate nu conteaza ma dezgusta politica asta de preturi a Apple, preturi duble sau triple cu marje de proft de 40%, una dintre cele mai mari din industrie. In genul Ferrari Gross Profit Margin (Quarterly): 47.57% for Sept. 30, 2022. .

Prefer sa ramana in "categoria" BMW net profit margin as of September 30, 2022 is 13.88% sau Toyota. Da stiu compar brut cu net dar diferenta tot mare e.
Sunt de acord calitatea are un pret dar nu vreau produse care au marje ridicol de mari. Platesc mai mult marca decat produsul, desi o sa vina multi sa imi zica ca platesc pentru ecosistem, integrare, suport, toata vrajeala aia de marketing de la Apple.

Edited by Papillon_, 27 December 2022 - 19:57.


#49
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Daca utilizarea principala a tabletei este consumul de media (desi un tv mare e mult mai recomandat pentru asa ceva) clar nu alegi ipad-uri deoarece nu au display-uri OLED si nici format de 16:9 (sau 16:10 eventual).

Edited by MD, 27 December 2022 - 22:32.


#50
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Stai liniștit ca pentru consum media serios am doua televizoare OLED 4K de 55 Inch. Tableta e pentru un pic de consum media și ceva light browsing.

#51
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am avut tablete Samsung și după nici 2 ani se mișcau ca ochiul mortului. În schimb tableta de la Huawei se mișcă excelent dacă  te împaci cu lipsa GMS.
Eu unul aș merge pe iPad.

De contrast nu mi-aș bate capul, nu se pune problema să ai pe tabletă un LCD căcăcios ca cel de pe televizoarele ieftine. Oricum OLED ai doar pe Samsung și nu aș mai lua vreodată Samsung.

#52
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Oled ai pe multe tablete inclusiv Lenovo Tab P11 Pro Gen 2.

#53
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 16.05.2005

View Postbenis, on 27 ianuarie 2023 - 22:44, said:

Eu am avut tablete Samsung și după nici 2 ani se mișcau ca ochiul mortului. În schimb tableta de la Huawei se mișcă excelent dacă  te împaci cu lipsa GMS.
Eu unul aș merge pe iPad.

De contrast nu mi-aș bate capul, nu se pune problema să ai pe tabletă un LCD căcăcios ca cel de pe televizoarele ieftine. Oricum OLED ai doar pe Samsung și nu aș mai lua vreodată Samsung.

De cand cu Galaxy Tab S8 s-a schimbat treaba si cu tabletele Samsung, chiar am vazut o gramada de reviews despre ea si cam toti zic ca se cam apropie de nivelul iPad Pro si chiar il depasesc in multe privinte cu varianta Ultra, eu astept Galaxy Tab S9 Ultra sa vedem ce si cum si voi face pasul spre o tableta, pentru consum media si stiri este extraordinara, imi surade ideea de tableta cu display de 14,6 inch.

Acuma sa vedem peste vreo doi ani cum vor sta Galaxy Tab S8 , atunci ne vom putea edifica cu adevarat.

#54
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011

View Postserpiko33, on 28 ianuarie 2023 - 22:03, said:



Acuma sa vedem peste vreo doi ani cum vor sta Galaxy Tab S8 , atunci ne vom putea edifica cu adevarat.

Păi aici e chestia, puțini revin asupra unui review. În primele luni cam orice tabletă e excelentă, în afară de alea de 100 de euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate