Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat Laptop Apple 13-inch MacBook Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Vreau sa achizitionez asa ceva. Problema este ca au doar cu 8GB RAM. Dintre detinatori (daca sunt) este suficient 8GB RAM?

De asemenea, in utilizare office, caci pentru asta va fi achizitionat, este ok? Nu am mai avut device-uri Apple in afara de iPhone.

Sau ar fi mai potrivit asa ceva cu Windows?

Ideea e ca vad la iPhone, este cu mult peste orice Android, ma gandesc ca MacOS ar fi peste orice cu Windows si parca as vrea un ecosistem de genul.

#2
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009

 Yukoto, on 30 iulie 2022 - 14:20, said:

Ideea e ca vad la iPhone, este cu mult peste orice Android, ma gandesc ca MacOS ar fi peste orice cu Windows si parca as vrea un ecosistem de genul.

Am ras copios. Iti multumesc ca mi-ai facut ziua mai frumoasa :)

Eu zic ca iti ajung 8GB, daca nu faci editare foto/video.

#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Fara jocuri...ca nu am incercat si chestii profesionale...zburda frumos , e mega suficient !
Atentie ca 13 e destul de mic si mai bine incerci unul inainte , eu nu m-am obisnuit nici dupa 3 ani cu el desi la telefoane da !
Vezi ca ai bagat link cu profitshare la ambele !

Edited by Alltrack, 30 July 2022 - 14:47.


#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
E o ragalie scumpa laptopul ala, cu compromisuri mari in materie de performanta:
  https://www.extremet...nder-heavy-load
Daca vrei doar office, ia rapid cat se mai gaseste asa ceva:
https://www.emag.ro/...-a/pd/DY6BL7MBM
Te tine bateria o viata, e racit pasiv cum trebuie.

Quote

MacOS ar fi peste orice cu Windows
Asta e o aberatie totala.
Pentru office use MacOS e mai enervant decat orice Windows, fix pentru "Office".
Un Windows 11 de bun simt pe un ultrabook decent gen Lenovo Ideapad 5 cu Ryzen si 16GB RAM o sa faca treaba buna, la nici jumatate de pret fata de Macbook Air.
Dar e plina piata de optiuni, macar daca il iei de la Emag il poti da inapoi.

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 Yukoto, on 30 iulie 2022 - 14:20, said:

De asemenea, in utilizare office, caci pentru asta va fi achizitionat, este ok? Nu am mai avut device-uri Apple in afara de iPhone.
Nu lua Pro pentru asta.

Uita-te la teste si ai sa vezi ca-s diferente foarte mici intre Air si Pro, mai ales pentru ce ai tu nevoie.

Ia-ti un Air M1 care e aproape la jumatate de pret si iti va satisface toate necesitatile.

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 danX, on 30 iulie 2022 - 14:49, said:

Asta e o aberatie totala.
Pentru office use MacOS e mai enervant decat orice Windows, fix pentru "Office".
EXACT !!! Sustin !!!
l-am luat pentru office in perioadele de travel ! Pana la urma am luat un Lenovo cu Windows , chiar si programele din Office difera mult !
Acum e sursa de muzica pe sistem , la asta e bestial !

Edited by Alltrack, 30 July 2022 - 14:58.


#7
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
Mac OS este la ani lumina fata de windows, la orice, office, programare, filme, muzica.
Dar nu e aceeasi situatia cu 'IOS - Android.
IOS are interfata depasita si limitari mari fata de Android, nici macar nu poti seta o banala sonerie!
8 GB nu este suficient in ziua de azi din cauza browserelor care sunt toate Chrome mari consumatoare de resurse. Si aplicatiile la fel, pentru ca nu se mai dezvolta aplicatii native. Totul se muta pe Chrome. Microsoft Teams, whatzapp, Vscode - toate sunt aplicatii javascript + Chrome. Ai nevoie de minim 16 GB.

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 krtyna, on 30 iulie 2022 - 17:07, said:

Ai nevoie de minim 16 GB.
Zici ca nu pot face nimic cu macul meu care are 8 GB?

Ciudat, la mine merge excelent, inclusiv in taskuri grele, fara sa se incalzeasca sau sa sughita.

#9
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 25.08.2020
Daca vrei un laptop pe 13 inch iti sugerez un ultraportabil foarte fain de la ASUS - ZenBook 13 OLED UM325UAZ-KG013T,  cu ecran super luminos si clar de 13.3", Full HD, OLED, procesor AMD Ryzen 7 5700U pana la 4.3GHz, , 16GB memorie ram, stocare suficienta - SSD 1TB, placa grafica integrata AMD Radeon, Windows 10 Home preinstalat, autonomie foarte mare a bateriei, carcasa din aluminiu, husa si adaptoare in pachet.

Link: » CLICK AICI «

#10
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
sclav windows de peste 20 de ani, am facut schimbarea in mai putin de un an pe mac m1. laptop un Imac si un mini m1, ultimele 2 16/512 laptop 8/256.
daca nu editezi merge perfect, daca editezi iti cam da swap.
te acomodezi in timp rapid
daca folosesti si softul lor, gen safari sau fcpx nu mai ai nevoie de nimic, nu vreau sa mai vad windows decat cand le deschid dimineata sa aerisesc

un mac air m1 e mai mult ca suficient, m2 air varianta de baza nu prea merita banii, m2 mbp merita dar nu are nimic nou in materie de design, si incarcare

Edited by Mondeo, 30 July 2022 - 19:33.


#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Daca esti utilizator de iPhone incearca MacOS-ul s-ar putea sa-ti placa ... s-ar putea sa nu-ti placa obisnuit fiind cu Windows.
Daca ai 8900 lei pentru un Pro de 13" atunci ai si 9900lei pentru M1 Max de 14" un laptop mai reusit si mai performant.
Daca mergi pe Windows atunci un Dell XPS 13 (noul model cu Intel gen 12) sau Lenovo ThinkPad X1 Carbon gen 10.

#12
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 MD, on 30 iulie 2022 - 19:41, said:

Daca esti utilizator de iPhone incearca MacOS-ul s-ar putea sa-ti placa ... s-ar putea sa nu-ti placa obisnuit fiind cu Windows.
Daca ai 8900 lei pentru un Pro de 13" atunci ai si 9900lei pentru M1 Max de 14" un laptop mai reusit si mai performant.
Daca mergi pe Windows atunci un Dell XPS 13 (noul model cu Intel gen 12) sau Lenovo ThinkPad X1 Carbon gen 10.

Modelul pus de mine are M2 la procesor.. este sub M1 Max??

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Yukoto, on 31 iulie 2022 - 13:02, said:


Modelul pus de mine are M2 la procesor.. este sub M1 Max??
nu doar ca e sub M1 Max, dar sta FOARTE prost la storage.

#14
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Ideea este ca as vrea pana la sfarsitul lunii, maxim 15 septembrie sa fac achizitia. Cel cu M1 Max credeti ca apare pana atunci?

Daca m-as limita la un d-asta, eventual resigilat la pret bun, ce parere aveti?

#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Yukoto, on 01 august 2022 - 17:36, said:

Ideea este ca as vrea pana la sfarsitul lunii, maxim 15 septembrie sa fac achizitia. Cel cu M1 Max credeti ca apare pana atunci?

Daca m-as limita la un d-asta, eventual resigilat la pret bun, ce parere aveti?
fix pe ala ti l-am pus eu mai devreme. Faci o economie si o sa iti mearga fix la fel.

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Aia i-am spus si eu dar nu cred ca vede ce ii scriem.

#17
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Sa fie cu 16GB RAM? In loc de 8GB? Ma incadrez la buget

#18
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pc8Wi5EWQx0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Yukoto, on 31 iulie 2022 - 13:02, said:


Modelul pus de mine are M2 la procesor.. este sub M1 Max??

Nu voribim de M1 Max ca alra costa dublu aproape, doar M2 vs M1 Pro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate