Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vecini (bunici) cu nepoți zgomotoși

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Cunoști o laie, poate la nivel de zvon.

Faptul că unul dă faianța jos după pereți in orele de liniște nu e comparabil cu faptul că începe să se smiorcăie un copil pt că s a căcat pe el s au pt că îi e foame.

E problema voastră că voi sunteți niște snowflakesi care își tot caută dreptatea, însă nu veți primi nimic.

Nu veți putea demonstra neglijența celui care supraveghează copilul, deci nici o sancțiune pt el.
Poate vreți să l amendeze poliția pe ăla de 2 ani că face gălăgie ???

#74
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 CUCUL, on 04 august 2022 - 21:47, said:


underb daca nu esti in stare sa-ti educi copiii incearca sa cresti plante. Ele nu trebuie integrate in comunitate.

Singurii care nu au fost in stare sa isi educe copii au fost chiar parintii tai. Ca au crescut un deranjabil cu gura mare, incapabil sa isi intemeieze o familie si care face urat cand nu i se face pe plac.  
Evident ca exista o legatura intre toate astea. Iar un parinte le vede.

Stiu ca nu-ti convine dar asta e... :)
Enjoy!



#75
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

 Admiral_Thrawn, on 04 august 2022 - 22:24, said:

Poate vreți să l amendeze poliția pe ăla de 2 ani că face gălăgie ???

Cred că nu ai citit cu atenție. Nu e vorba doar de acel bebeluș, după cum am scris în repetate rânduri.
E și un alt copil (care în mod normal ar trebui să stea cu părinții, nu să fie plasați în grija vecinilor), care e ținut tot în casă și face o gălăgie infernală. Plus vecinii care spală rufe noaptea, înjură și amenință.

 CUCUL, on 04 august 2022 - 21:47, said:

Dupa cateva vizite si cateva amenzi vecinii se vor calma garantat. FantasyLady nu uita sa strangi si probe video, mai nou politia accepta probe si pe mail.

Mulțumesc pentru încurajare. Posted Image

Edited by Dany_Darke, 05 August 2022 - 08:26.


#76
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

 Admiral_Thrawn, on 04 august 2022 - 22:24, said:


Poate vreți să l amendeze poliția pe ăla de 2 ani că face gălăgie ???

Amenda o primesc parintii conform legii 61/1991:
- tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

Inca o data, faptul ca aveti copii de care nu va preocupati nu inseamna ca sunteti absolviti de la a respecta legea. Daca maine copiii vostri fura nu veti putea invoca ca "sunt copii ce puteam sa fac".

Nu sunt exceptati de la lege parintii incapabili.

#77
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De aia ti-e si frica sa lasi masina intr-o parcare nesupravegheata, cucule. De la cate mangaieli ti-ai luat de la viata, de la ce poama buna esti.


Initiator, pregateste-te sa iti si asumi ce faci in momentul in care chemi politia si escaladezi conflictul. Sa nu ajungi si tu dupa aia cum e cucu, speriat de bombe cand iese din casa.

"E și un alt copil (care în mod normal ar trebui să stea cu părinții..."

Iar batranii cu nevoi speciale unde ar trebui sa stea in mod normal? Nu cumva exista locuri mai potrivite?
De ce ar trebui sa le suporte cineva nevoile lor speciale? Sa se chinuie si ei si sa se chinuie si cei din jurul lor?

Dar pensia? Cine o mai ia dupa aia? Ca despre asta e de fapt vorba.

#78
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

 underb, on 05 august 2022 - 15:38, said:

De aia ti-e si frica sa lasi masina intr-o parcare nesupravegheata, cucule. De la cate mangaieli ti-ai luat de la viata, de la ce poama buna esti.


Sau poate te gandesti ca nu umblu cu dacia logan sau derivate ca tine.

 underb, on 05 august 2022 - 15:38, said:

Initiator, pregateste-te sa iti si asumi ce faci in momentul in care chemi politia si escaladezi conflictul.
Sa vezi ce liniste se face dupa amenzi, nu mai auzi nici musca. De asemenea escaladari sa tot ai parte.

#79
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

 underb, on 05 august 2022 - 15:38, said:

Iar batranii cu nevoi speciale unde ar trebui sa stea in mod normal? Nu cumva exista locuri mai potrivite?
De ce ar trebui sa le suporte cineva nevoile lor speciale? Sa se chinuie si ei si sa se chinuie si cei din jurul lor?

Tu nu vrei nicicum să înțelegi că nu mama nu are nevoi speciale/ieșite din comun și nici nu e așa bătrână. Are nevoie doar de liniște la ore decente, ți se pare asta ceva ieșit din comun? Și eu că ### tânără vreau să am liniște și să nu aud un copil ce aleargă tot timpul prin casă sau vecini ce spală rufe noaptea. Ești total pe lângă subiect, cine a menționat ceva de pensie?

Degeaba vrei să pari dur, că sunt 100% sigură și că pe tine te-ar enerva să îți sară copiii vecinilor în cap nu știu câte ore pe zi, inclusiv când vrei să te odihnești și la ore nepotrivite sau să îți facă vecinii tot felul de zgomote și să nu te poți înțelege cu ei. Acesta e ultimul comentariu adresat ție, se vede că nu prea ai bun simț și tot ce știi e să jignești.

#80
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 CUCUL, on 05 august 2022 - 15:41, said:



Sau poate te gandesti ca nu umblu cu dacia logan sau derivate ca tine.


Se cheama casco ;)


 FantasyLady, on 05 august 2022 - 18:42, said:



Tu nu vrei nicicum să înțelegi că nu mama nu are nevoi speciale/ieșite din comun și nici nu e așa bătrână. Are nevoie doar de liniște la ore decente, ți se pare asta ceva ieșit din comun? Și eu că ### tânără vreau să am liniște și să nu aud un copil ce aleargă tot timpul prin casă sau vecini ce spală rufe noaptea. Ești total pe lângă subiect, cine a menționat ceva de pensie?

Degeaba vrei să pari dur, că sunt 100% sigură și că pe tine te-ar enerva să îți sară copiii vecinilor în cap nu știu câte ore pe zi, inclusiv când vrei să te odihnești și la ore nepotrivite sau să îți facă vecinii tot felul de zgomote și să nu te poți înțelege cu ei. Acesta e ultimul comentariu adresat ție, se vede că nu prea ai bun simț și tot ce știi e să jignești.

Din cauza asta si ai probleme.
Ca nu stii sa vorbesti.

#81
pitch_legend

pitch_legend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.11.2006
Deci toti papitoii cu copii prost crescuti, care nu au fost in stare sa ii civilizeze, s-au simtit cu musca pe caciula si au tabarat pe initiatoare. Cate jigniri, cate aluzii, ce linsaj verbal din cauza ca si-a permis femeia sa se planga de copii.

Nu a mai citit nimeni de spalatul hainelor la 1 noaptea, de amenintari, de injuraturi, de batut in usa. Femeia e de vina, lasa copii sa faca ce vor!

Aluzii la faptul ca nu are copil (ca si cum ai fi un superom daca ai copii, tu, indienii si chinezii, si aia sunt superoameni ca se puiesc la greu, cu cat e natia mai distrusa cu atat puieste mai mult)... Aluzii cum ca o tine pe maica-sa acasa in loc sa o duca la azil (de unde si pana unde)...

Voi sunteti Romania, ba, de aia e tara aia unde e. O natie de nesimtiti si de certati cu bunul simt, care credeti ca vi se cuvine orice si ca puteti sa faceti orice fara consecinte. Care in secolul 21 inca mai behaiti aluzii grobiene la gasit partener si turnat copii, care descurajati plangerile la politie ca oricum nu se face nimic. Tara in care daca esti normal, te comporti cinstit si legal, esti luat de prost. Iar daca ai tupeu, esti nesimtit si nu respecti regulile, invingi.

underb, tu esti genul care in pauza de munca te duci langa colega si dupa ce tragi o ragaitura ii faci niste aluzii sexuale, nu? Dar asa razand, ca doar tu ai nevasta si copii, doar sa stie ca esti armasar ;)

Si moderatoarea nu are nicio reactie... Nu va mai faceti bine, ba...

#82
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Tara in care daca esti normal, te comporti cinstit si legal, esti luat de prost. Iar daca ai tupeu, esti nesimtit si nu respecti regulile, invingi."

Si tu ce vrei de fapt?
Sa invingi?
Nu vei reusi cu tupeu si nesimtire.

Cum nu a reusit nici initiatoare. Iar acum trage "foloasele".

Doar nu-ti imaginezi ca s-a dus sa discute cu aia. S-a dus direct cu tupeu si cu pretentii sa-i incalece. Ca ce cauta copii la bunici ca mama copiilor de ce nu ii ia la ea si alte chestii din astea.
Si... ghinion.

Dar tu tine-o tot asa si iti va fi tare "bine".

#83
themoonn

themoonn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2010
FantasyLady
Acum ca a mai trecut ceva timp s-a mai linistit situatia sau inca continua galagiile si zgomotele?
Tin sa mentionez ca trec si eu printr-o stituatie asemanatoare, am discutat cu persoanele care creaza zgomote, alergaturi, trantituri, sunetul pasilor, taraitul obiectelor foarte grele, latratul si alergatul cainelui, plus mult mai multe tipuri de zgomote care imi este greu de descris ziua cat si in orele de liniste, am discutat cu propietarul, am discutat cu cine se poate discuta insa nu s-a rezolvat in nici un fel. Am inceput sa cred ca nu mai am nici o speranta si ca trebuie sa suport si sa-mi strice viata si somnul deranjul unor chiriasi care nu au urma de bun simt si nu cunosc normele de convietuire sociala.

#84
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Solutia e sa se intinda populatia pe cit pamant liber are tara asta,nelucrat,neconstruit,etc.Dar nu,va place sa va-nghesuiti in orase sau la periferiile acestora.Apoi nu va place ca sunteti prea multi acolo?

#85
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
cum poate fi regresul la o viață inferioară și chinuitoare o soluție?

pământul se lucrează cu tractoare automate, combine cu GPS. nu trebuie să fii acolo. agricultura de subzistență nu e o soluție, e o mizerie

iar urban sprawl-ul e problematic și el, din cauza transportului. pentru a întinde populația pe suprafețe mari, orizontal, ai nevoie de infrastructură pe măsură.. drumuri, autostrăzi, trenuri, utilități, apă, gaz, curent, salubritate, plus servicii municipalitate, școli, spitale, poliție pompieri etc.

nu e fezabil. mult mai simplu e să ne aglomerăm pe verticală în orașe.. iar menținerea liniștii este mai simplă, doar o chestiune de civilizație și reguli

#86
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

 corinadaniela, on 30 iulie 2022 - 14:09, said:

Pe vremuri existau bun simt și respect, teama de gura lumii, jena sa nu te faci de ras fata de alții.
Acum, mulți cred ca pot sa facă ce vor în casa lor, ca nu are nimeni dreptul sa le atragă atenția dacă fac gălăgie, mizerie sau își deranjează vecinii.

In anii 90 era o lege nescrisa care se respecta, in general. Dar nu chiar izolat era anarhie.

Pe vremuri bubuiam in scari de bloc cu tunul cu carbid de se cutremura blocul.

Pe vremuri nu era exclus ca vecinul de 140 kg sa-i fugareasca cu cutitul pe casa scarii pe cei de la Electrica care venisera sa-l debranseze.

Pe vremuri vecinul o batea pe nevasta-sa pana a venit vecinul de mai sus la sus si i-a spus vreo 2 vorbe din coltul gurii. (a inceput sa o bata in liniste).

Si cate si mai cate.

Consecintele legale erau 0, pe vremuri.

Azi pentru cele de mai sus, consecintele legale sunt severe.

#87
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Agricultura se face cu ce ai.Faptul ca vezi la tv cu ce fac alte natii nu decreteaza cu ce se face agricultura.In India se face cu bivolul si plug,ca de atat sunt bani.Dac tu decizi ca solutia e Posted Image sa va aglomerati pe verticala,adopta tehnologii evoluate sa faci blocuri mai inalte,vor incapea mai multi nefericiti in acelasi bloc.De ce in alte tari se face naveta de 50-100km zilnic fara probleme?Sau e de munca pe tot teritoriul tarii si lumea nu are de ce sa faca naveta?Multi romani nu vor sa accepte ca tara asta e o cloaca,ei se imbata cu apa rece...Posted Image

#88
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
serios? India este modelul tău de urmat? ăia se cacă pe stradă

blocuri înalte nu e nevoie, se fac destule, din păcate suntem în zonă seismică și sol mlăștinos, deci nu putem face zgârie nori, 100 de etaje, dar și 20 etaje e suficient

nu știu unde se face naveta 100km, poate în Germania. Germania e un model de dezvoltare dar nu e standardul. ei au și alt tip de relief și dispunerea pe teritoriu e alta
România e brăzdată de un lanț muntos imposibil de trecut. deci să faci naveta e exclus, doar pe regiuni, adică să faci naveta în zona de câmpie sud, sau în zona moldovei, sau în ardeal

apoi, infrastructura nefiind dezvoltată, este o condamnare la sărăcie și izolare să alegi să locuiești în altă parte decât într-unul din cele 5-6 orașe mari
București, Cluj, Timișoara, Iași, Craiova, Constanța. Hai poate Brașov, Sibiu, Oradea. Atât
restul = paragină
nu ai nici un motiv să trăiești altundeva

alte țări funcționează așa. Rusia. Australia. Egypt. sunt câteva orașe și restul nimic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate