Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Vecini (bunici) cu nepoți zgomotoși

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Dragi comentatori,

E atât de frustrant să aud ”sunt copii, nu ai ce să le faci”. Nu cred că e vreo expresie care să mă enerveze mai tare.

De ce trebuie unii vecini să le suporte copiii foarte gălăgioși? Sunt unii oameni care, deși au copii, își dau silința să nu deranjeze vecinii. Îii duc la grădiniță/școală, la diverse activități, în parcuri, excursii etc și măcar incearcă să soluționeze problema pe cale amiabilă. Dar sunt și niște oameni cărora nu le pasă DELOC că copiii lor fac o gălăgie infernală zi de zi și că deranjează vecinii. Nu îi duc la grădiniță, ii țin inchiși in casă 24/24, nu le atrage atenția când fac gălăgie și dacă te duci să le prezinți problema, nici nu îi interesează că tu nu poți dormi noaptea sau ziua și stai intr-un stres continuu.

E ușor pentru unii să zică ”așa e traiul la bloc” etc,

După cum bine a spus cineva într-un comentariu, fiecare ar trebui să își rezolve problemele de unul singur și să se integreze în societate, ce îmi pasă mie că vecinii nu știu care au copil, și eu trebuie să sufăr din cauza asta?

În cazul meu, de ce trebuie să suport eu copiii unor tineri care se bucură de liniște și pace (locuiesc într-un alt apartament din oraș) aducându-și copiii la vecinii mei, în timp ce eu și mama să le suportăm copiii, să nu putem odihni, să auzim tot gălăgie și să stăm într-un stres continuu. Cât de normal e acest lucru?

Poate am mai trece cu vederea, dar pentru ce/cine? Când am bătut odată în perete că ne săturasem de copil, acesta a venit și a bătut tare în ușa noastră, a făcut scandal la ușă, că de ce batem, și mai să forțeze ușa de la intrare. Ne-a amenințat că data viitoare ne spare ușa și că nu știe ce ne face, a înjurat-o pe mama și aproape că am făcut un atac de panică. Cu ei nu se poate vorbi, cum să mai mergem să le mai zicem de copil? După ce că nepotul lor face gălăgie, în loc să il mai potolească, tot de noi se leagă. Pe lângă asta, vecinii respectivi ne bârfesc pe mine și pe mama altor vecini.

E ușor pentru unii să ziceți ”așa e traiul la bloc, obișnuiește-te” sau ” așteaptă până cresc”, de ce? Adică stau și suport și mă îmbolnăvesc doar pentru că tinerilor ălora le e lene sau greu să își crească copiii și îi aduc aici? Eu și alții nu avem dreptul la liniște, mai ales eu lucrez și mama e în vârstă?De ce doar copiii au drepturi? M-am săturat să aud cum unii le iau apărarea copiilor gălăgioși. Aceștia se pot și educa, dar nu există interes.


Menționez că nu avem asociație de proprietari, nici administrator. Fiecare face ce vrea, când vrea.

Mama e reticentă să chemăm poliția după scandalul pe care l-a făcut vecinul și cum a amenințat-o. Dacă omul se enervează că am chemat poliția și se răzbună etc?

#20
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

View Postirina2014, on 30 iulie 2022 - 09:25, said:

sfat in cunostinta de cauza: cand sunt zgomote in tipul orelor oficiale de liniste, suna la politia locala. Chiar daca nuo sa fie zgomote cand apar ei, se duc, vorbesc etc. Tu esti ok, nu primsti amenda sau vreo alta sanctiune.

Daca nu se lasa cu amenda pt vecini, mai incerci. Caz concret in care sunt implicata indirect: de abia la a treia vizita s-a dat amenda zgomotosilor.

mai incearca totusi sa vorbesti cu ei, dar inregistreaza-i cu telefonul (voce, din buzunar). Daca/dupa ce te ameninta, daca vrei sa ii enervezi, poti sa le ceri adresa de mail sa le trimiti inregstrarea Posted Image. Calm, rece si politicos, fara chestii din ciclul "ba tu! ba tu!"

In alta ordine de idei: verifica regulamentul cu adminsitratorul/presedintele de bloc: e posibil ca cei 2 copii sa fie nevoie sa fie trecuti la intretinere, daca stau atat de mult acolo.

dupa orale, treci la reclamatiii in scris, sunt obligati sa ia masuri (de data asta vorbesc de politia MAI, nu Locala).

Poate se calmeaza si civilizeaza intre timp.


Mulțumesc mult pentru înțelegere și sugestii....Adevărul e că nu avem ascociație de proprietari, nici administrator, fiecare face cam ce vrea.

Am dori să chemam poliția, dar mama se teme, intrucât vecinul a amenințat-o într-o zi că ne sparge ușa și că nu știe ce ne face, a jignit-o și a făcut scandal mare la ușa noastră. Se teme că vecinul se va răzbuna și nu am vrea nici să stăm tot cu frica în sân că ne sparge ușa.

M-am gândit și eu să înregistrez dacă mai interacționăm cu ei.

#21
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

View Postcorinadaniela, on 30 iulie 2022 - 10:26, said:

Lady, poate fiica vecinilor are un motiv întemeiat să-și aducă copiii la bunici. Spui ca are un bebeluș de câteva luni, poate are depresie postnatala și nu face fata sa se ocupe de cei mici, sau a fost nevoita să-și reia activitatea, poate lucrează în schimburi, pot fi o grămadă de motive.
Încearcă sa discuți din nou cu vecinii (bunicii copiilor), măcar sa înceteze cu spălatul rufelor la ore târzii. Plânsul bebelușului are un motiv, poate are colici, îl doare ceva, ii este foame/sete/cald, ii dau dințisorii. Tu crezi ca bunicilor respectivi le-o fi ușor sa se trezească noaptea de atâtea ori? Nu, dar o fac de dragul bebelușului, orice bunic normal își iubește nepoții.
Când o sa ai propriul copil, cu siguranta îți vei schimba anumite concepții.


Înțeleg ce spuneți, dar nu e cazul. Mama bebelușului vine mereu pe aici, nu pare să aibă probleme. Totuși, dacă știe că deranjează, măcar să coopereze, dar vecinii au amenințat-o pe mama că ne sparge ușa și că nu știe ce ne face, cu toate că copilul ce stă la ei deranjează. Măcar dacă ar avea o atitudine mai ok, să își ceară scuze, să mai domolească zgomotele, dar de ce să suferim noi, când lor nici nu le pasă că deranjează?

#22
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Am si eu un prost de vecin care da muzica la maxim in curte.

#23
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Nu ai ce sa le faci, cu masina de spalat da este nesimtire daca se repeta de multe ori la 1 noaptea.

Cu copiii,nu ai ce sa le faci,sunt mici.

Si eu am avut un vecin care s-a mutat sub mine,si la inceput a venit sa ne zica sa mergem mai incet ca se aude la el cand mergem prin casa:))),eu i-am zis ca ma deranjeaza copertina lui cand ploua ca se aude pic pic si nu a mai zic nimic:))). Ai rabdare sa creasca si nu o sa mai faca galagie:D

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFantasyLady, on 29 iulie 2022 - 19:42, said:

... Dacă nu ați avut vecini gălăgioși și nesimțiți nu șitiți cum e.
cred ca problema ta provine de la lipsa  copiiilor.
pune "mana" si fa 2-3...
iti spune eu ca de la al treilea cand se face liniste intri automat in panica.
eu am doar 1 bucata si-ti spun ca atunci cand e liniste, in 99.99% din cazuri face ceva ce nu are voie.

#25
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 30.11.2021
Asta este idee gresita si ascude lipsa de educatie.
Si din pacate o vedem scrisa pe orice subiect care are legatura cu tulburarea linisti publice sau tropaiturilor.

Daca ai copil este ok sa te uiti la el cum alearga ca un nebun prin apartament?

#26
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View PostMindArchitect, on 30 iulie 2022 - 17:15, said:

Daca ai copil este ok sa te uiti la el cum alearga ca un nebun prin apartament?

In conceptia romanilor care nu se implica in educatia copiilor lor, da. Romanii sunt preocupati sa se reproduca, nu sa se educe.

#27
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 30.11.2021
Imi aduc aminte de o cunostinta care s-a dus la o petrecere pentru copilasi, a observat ca copilasi aia tropaiau cam tare, mai exact ai gazdei. I-a zis gazdei si aia s-au facut ca ploua.

Eu nu stiu cum stateam naiba noi cuminti cand eram mici, nu deranjam pe nimenea, nu aveam dadace, internet/pc sau telefoane sa ne tina ocupati singuri acasa si tot nu daramam blocul.

#28
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Indobitociti de propria nesimtire scopul majoritatii (dupa cum se vede si pe acest thread) este sa ajungi si tu ca ei (adica la fel de nesimtit) ca sa vezi cum e, in loc sa se preocupe de educatia propriilor odrasle. E mai simplu sa-l lasi sa faca ce vrea.

#29
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

View Postlaffin, on 30 iulie 2022 - 05:57, said:

ce poti sa faci este sa mai astepti sa creasca cativa ani si sa-i bage la intretinere.




Păi am avut răbdare cu copilul ăsta de 5-6 ani, acum fata vecinilor a făcut un alt copil. Până ce crește bebelușul ăsta, fata aia mai face altul și tot așa. Cât să tot aștept să crească dacă tot la câțiva ani fata vecinilor face câte un copil? Poate vreo 10-15 ani.

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMindArchitect, on 30 iulie 2022 - 07:16, said:

Suntem o tara saraca in care copilasi sunt aruncati in bratele bunicilor, atat.
.......................

Majoritatea parintilor sunt saraci lipiti si isi lasa copilasi pe la bunici, rude, cunostinte, pe unde pot, deci cand o sa te auda ca zici ceva pe tema asta...

Solutia este sa creasca copilasi, dar stai asa ca cresc si tropaiturile, cand sunt mici tropaiesc singuri, cand cresc tropaiesc cu alti copilasi si apoi muzica si chefuri noaptea.
Aiurezi draguta!
  copii stau la bunici, pentru ca bunicii vor sa-si creasca nepotii, nu sa fie crescuti de straini! nu are nici o treaba cu banii!
In rest, daca tu vezi in jurul tau parinti saraci, nu trebuie sa generalizezi! la fel daca vezi batrini plimband caini! plimba caini,
pentru ca nu au nepoti! copii fiind ocupati cu ''cariera''! asa se spune acuma celui mai crunt egoism!

View PostMindArchitect, on 30 iulie 2022 - 10:21, said:

....................

Acum si bunici aia ce sa zica? Probabil boracei aia sunt singurul mod in care isi mai pot vedea copilasi, vin si le lasa nepotei pe cap, poate ii mai si ajuta financiar.

Copilasi se educa, ca un copil sarac tot sarac o sa fie, indiferent daca l-ai lasat tu sa faca orice doreste cand era mic sau l-ai tinut din scurt. Copilul sarac o trebuiasca sa stea cuminte ca adult sau o sa faca gura si o sa ajunga la bulau. Punct. Asta ca stiu ce s-a petrecut cu cei din cartier care erau liberi sa faca orice tampenie, au crescut adulti si au facut o belea si in puscarie.

Totul este legat de saracie. Seara trecuta am fost la supermarket si m-am intalnit cu o ruda, era la plimbare prin supermarket cu nevasta si cu copilasul, erau in lumea lor, ma gandeam, cam asta este activitatea de weekend, adica ok? L-ar putea duce la film doar ca 3 bilete + pocorn, astea costa. Asa ca l-au luat la cumparaturi sa se plimbe si sa aiba activitate.
Si ma gandeam? Cand eram de varsta astuia, ma prindeai la cumparaturi cu ai mei doar era inceput de an scolar si ma duceau la un targ comercial sa imi cumpere haine si caiete.
la supermarket omul da din picioare, face efort, la cinema sta bumbeni pe scaun! si repeti prea des cuvintul ''saracie'', se pare ca te-a marcat!

View PostMelteanu, on 30 iulie 2022 - 11:38, said:

Pe vremuri, eram toti in blocuri,si ne toleram reciproc.Acum de ce oare nu ne mai suportam?
Probabil pentru ca asa cum spune intelepxiunea populara ''S-a suit scroafa-n copac!''

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostCUCUL, on 30 iulie 2022 - 10:10, said:



Daca te-au amenintat, in functie de cum te-au amenintat (cu bataia?) poti depune o plangere penala in speranta ca-i mai potolesti.

Altfel, muta-te. E singura solutie sa scapi de vecini zgomotosi. Maxim ce poti obtine e o amenda din partea politiei locale dar si asta e complicat pentru ca trebuie prinsi in fapt. In plus de asta, aici e Romania si argumente de genul "sunt copii, ce vreti, nu pot sa-i tin legati" tin peste tot.

Cu alte cuvinte, nu prea ai ce sa faci.



Uite un exemplu care nu stie sa-si creasca copiii si prefera sa nu se implice in prostiile facute de ei. Asa sunt si vecinii tai.

Sunt foarte multi care toarna copii dupa care isi dau seama ca e complicat sa-i si educi.

Si tie iti deranjaza somnul de frumusete? Ies prea dimineata in fata blocului? :)

View PostFantasyLady, on 30 iulie 2022 - 15:24, said:

Dragi comentatori,

E atât de frustrant să aud ”sunt copii, nu ai ce să le faci”. Nu cred că e vreo expresie care să mă enerveze mai tare.
...

E problema ta.

Enjoy!

Exista tratament daca te enervezi din orice. Sau poti sa iti faci un prieten sau alt prieten, dupa caz, care sa rezolve regulat astfel de probleme.

Nu vei mai fi asa deranjabila :)

Te descurci tu daca nu esti cumva vreo naspeta. Sau...?

La cum pui problema, batand din picior sa ti se faca pe plac si afisand o completa lipsa de consideratie, sigur ai primit o educatie aleasa, ca tot ai adus vorba de educatie. Siiigur...
Taticu' a imbatranit si nici tu nu mai esti printesa care te-a facut sa crezi ca esti in urma educatiei "alese". Asa ca inghite...

Alternativa e sa te acresti si mai tare.

Copii vor fi tot timpul. Azi astia. Maine altii...

Edited by underb, 30 July 2022 - 23:34.


#32
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

View Postunderb, on 30 iulie 2022 - 23:36, said:


Exista tratament daca te enervezi din orice. Sau poti sa iti faci un prieten sau alt prieten, dupa caz, care sa rezolve regulat astfel de probleme.

Nu vei mai fi asa deranjabila Posted Image

Te descurci tu daca nu esti cumva vreo naspeta. Sau...?

La cum pui problema, batand din picior sa ti se faca pe plac si afisand o completa lipsa de consideratie, sigur ai primit o educatie aleasa, ca tot ai adus vorba de educatie. Siiigur...
Taticu' a imbatranit si nici tu nu mai esti printesa care te-a facut sa crezi ca esti in urma educatiei "alese". Asa ca inghite...

Alternativa e sa te acresti si mai tare.


Care e treaba ta? Voiam să spun că m-am săturat să tot aud expresia respectivă, pentru că da, ar trebui să se facă ceva în situațiile in care copiii deranjează vecinii. Și da, am o educație chiar foarte bună. Habar nu ai câtă gălăgie am suportat, dar dacă ești educat nu înseamnă că trebuie să îi lași pe ceilalți să te calce în picioare.
Probabil că ești și tu vreun părinte cu un copil gălăgios, altfel nu înțeleg de ce te apuci să jignești oameni pe aici, în mod gratuit. Topicul meu e pentru cei care se confruntă/s-au confruntat cu astfel de vecini.

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostCUCUL, on 30 iulie 2022 - 17:28, said:

Indobitociti de propria nesimtire scopul majoritatii (dupa cum se vede si pe acest thread) este sa ajungi si tu ca ei (adica la fel de nesimtit) ca sa vezi cum e, in loc sa se preocupe de educatia propriilor odrasle. E mai simplu sa-l lasi sa faca ce vrea.

Ia legatura cu duduia. Poate va mai detensionari din cand in cand...

#34
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View PostFantasyLady, on 30 iulie 2022 - 23:43, said:

Care e treaba ta? Voiam să spun că m-am săturat să tot aud expresia respectivă, pentru că da, ar trebui să se facă ceva în situațiile in care copiii deranjează vecinii. Și da, am o educație chiar foarte bună. Habar nu ai câtă gălăgie am suportat, dar dacă ești educat nu înseamnă că trebuie să îi lași pe ceilalți să te calce în picioare.
Probabil că ești și tu vreun părinte cu un copil gălăgios, altfel nu înțeleg de ce te apuci să jignești oameni pe aici, în mod gratuit. Topicul meu e pentru cei care se confruntă/s-au confruntat cu astfel de vecini.


Expresia respectiva nu e doar o expresie, e un fapt. Copii sunt prin natura galagiosi si neastamparati. Chiar daca ii corectezi, in 2 minute revin la galagie - pentru ca ei nu-s constienti ca deranjeaza.
Esti cam artagoasa - oarecum de inteles in conditiile pe care le-ai descris.
Ce poti face - defalcat pe probleme si solutii:
1. Bebelusul - copilul care plange.  Solutie - niciuna.
2. Copilul care tropaie. Solutie - anuntat la politie daca zgomotele sunt in perioada de liniste (noaptea)
3. Bebelus care plange permanent+ copil care face galagie non-stop. Solutie - sesizare la protectia copilului pentru neglijenta.
4. Masina de spalat sau alte zgomote noaptea - sesizare la politie.

Astea sunt solutiile pe care le ai.

Alte solutii:
- te muti in alt bloc cu riscul de manele/bormasina. Recomand ultimul etaj, nu mai ai vecini deasupra, doar caldura.
- te muti la casa cu riscul de manele/ciocaneala/gaste/caini/greieri

Cred ca daca ar exista un buton de "mute/stop" pentru copii - atata l-ar mai toci parintii/bunicii..........

Edited by florinel, 31 July 2022 - 04:55.


#35
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
cazuri concrete de lehamite si lene crasa: lasi copiii in fata blocului sa oracaie si sa urle toata seara, pana la 11 seara chiar, neavand nici cea mai mica intentie sa ii duci in parc sau la o simpla plimbare pe bulevard, cu autobuzul, etc; lasi copiii sa urle si sa boncane si sa troncane in apartament pnetru ca nu ii lasi nici in fata blocului ca in cazul anterior (nu esti vecin barfitor si de joasa speta ca restu', dar nici nu vrei sa faci altceva), ori e prea cald, ori e prea frig (raceste copilul, ia ceva de la parc, n motive); lasi copiii sa faca galagie la bunici ca sa te duci sa iti faci mendrele (mall, curatenie, babardeala, etc) si ii iei cand iti aduci aminte sau ai chef. mentalitate pur romaneasca

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006
In privinta copiilor n-ai ce face nimic. Nici legal si nici moral.
Dar in schimb, daca bunicii sunt intr-atat de dobitoci si deranjeaza noaptea exista politia care trebuie chemata ori de cate ori este nevoie. Din pacate in ziua de azi,in Romania, nici nu mai are rost sa incerci sa porti o convesatie civilizata in contradictoriu. Toti su devenit destepti, toti au devenit cetateni europeni, toti au drepturi.

Insa chestia asta
Credeți că e normal ca doi tineri să își aducă copiii să stea ani buni la bunici, dacă copiii fac gălăgie și deranjează vecinii? Adică tinerii respectivi vor să aibp liniște și iși aduc copiii gălăgioși să stea la vecinii mei?
te descalifica total.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate