Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Vecini (bunici) cu nepoți zgomotoși

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Bună tuturor,

Locuiesc la bloc și de ceva timp eu și cineva din familie suntem foarte deranjați de vecini.

Vecinii au jur de 45-55 ani și au o fată care e căsătorită și are doi copii. Fata aceasta probabil că vrea să se mai scape de copii și să aibă liniște și îi aduce să stea la bunici, la vecini mei.

Unul dintre copii are in jur de 5-6 ani și până acum a făcut extrem de multă gălăgie, tropăia și alerga prin apartmament foarte zgomoros la orice oră voia.

De curând, parcă nu l-am mai auzit așa de des, dar fata vecinilor a născut un bebeluș acum câteva luni și tot pe capul bunicilor lui l-au adus.


Credeți că e normal ca doi tineri să își aducă copiii să stea ani buni la bunici, dacă copiii fac gălăgie și deranjează vecinii? Adică tinerii respectivi vor să aibp liniște și iși aduc copiii gălăgioși să stea la vecinii mei?

Tot timpul auzim cum plnge bebelușul noaptea și bubuituri în apartament, se scoală vecinii de nu știu câte ori pe noapte.

Pe lângă asta, vecinii spală rufe la mașina automată tot noapte, pe la ora 22 și intr-o noapte și pe la 1:20.

Nu se poate vorbi cu ei ca să facă liniște, ultima dată au vorbit foarte urât și ne-au amenințat.



Ce vreau să știu e cât de legal e ca cineva să își tot aducă copiii să stea (definitiv) la vecini și noi să ii suportăm și părinții copiilor să stea bine mersi în liniște. Oare ce am putea face dacă ne-am săturat de gălăgia lor?


Vă rog să vă abțineți de la comentarii răutăcioase. Dacă nu ați avut vecini gălăgioși și nesimțiți nu șitiți cum e.

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu prea ai ce sa faci.

Cred ca esti constient(a) ca in cazul copiilor nu prea poti avea control. Copilul plange cand il apuca, ce-ar putea sa faca, sa-i puna calus?

Chestia cu masina de spalat la ore tarzii da - aia e nesimtire. Poti chema politia pentru deranjarea linistii publice. Politistii vor veni, probabil cand deja e liniste si vor face.....nimic. Pentru ca oricum n-au aparat de masurare a zgomotului sa poata da sanctiuni care sa nu poata fi contestate.

Iar legal - parintii nu pot fi trasi la raspundere pentru ca lasa copiii la bunici, si nici bunicii pentru ca ii ingrijesc.


Singura portita pe care o vad - cam rautacioasa dealtfel -  ar fi sa sesizezi "protectia copiilor" , ca se aude prea mult planset si ai banuiala ca sunt neglijati.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Ce te mai freaca grija de treburile altora.
Inteleg ca te deranjeaza zgomotele ... dar sincer nu inteleg deloc comentariile gratuite privind motivele ptr care copii sunt ingrijiti de catre bunici.



#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
la cum ai descris detaliile, tu pari genul ala de persoana invidioasa pe vecini ca se bucura de nepotii lor. ce poti sa faci este sa mai astepti sa creasca cativa ani si sa-i bage la intretinere.

asa-i traiul la comun, acum ti-a intrat in minte asta si creezi o obsesie care exacerbeaza totul.. si cel mai mic zgomot ti se pare deranjant.

Edited by althea, 30 July 2022 - 06:43.


#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Am si eu un caz de genul asta. Parintii isi aduc copilul la bunici (care stau pe acelasi etaj cu mine) la 8 dimineata si-l iau pe la 5-6 seara. Copilul ala nu se poate juca linistit nici macar 10 minute, nu stie pratic decat sa urle la orice cuvant... si problema e ca-l tin numai in fata blocului, nu-l duc in parc. Prefera sa-l pazeasca pe el si inca 2-3 copii de la alte scari, care vin sa se joace impreuna cu al lor. Bunicii lui sunt complet defazati, nu-l educa absolut deloc, nu-i selecteaza prietenii de joaca, singurele lor interventii sunt "pleaca de acolo, nu pune mana pe aia, nu te agata de gard". Drept urmare zilele trecute copilul il intreba pe bunic ce inseamna "sloboz", pentru ca a auzit el cuvantul asta de la un prieten.

Edited by Manasu, 30 July 2022 - 06:53.


#6
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFantasyLady, on 29 iulie 2022 - 19:42, said:

Bună tuturor,

Locuiesc la bloc și de ceva timp eu și cineva din familie suntem foarte deranjați de vecini.

Vecinii au jur de 45-55 ani și au o fată care e căsătorită și are doi copii. Fata aceasta probabil că vrea să se mai scape de copii și să aibă liniște și îi aduce să stea la bunici, la vecini mei.

Unul dintre copii are in jur de 5-6 ani și până acum a făcut extrem de multă gălăgie, tropăia și alerga prin apartmament foarte zgomoros la orice oră voia.

De curând, parcă nu l-am mai auzit așa de des, dar fata vecinilor a născut un bebeluș acum câteva luni și tot pe capul bunicilor lui l-au adus.


Credeți că e normal ca doi tineri să își aducă copiii să stea ani buni la bunici, dacă copiii fac gălăgie și deranjează vecinii? Adică tinerii respectivi vor să aibp liniște și iși aduc copiii gălăgioși să stea la vecinii mei?

Tot timpul auzim cum plnge bebelușul noaptea și bubuituri în apartament, se scoală vecinii de nu știu câte ori pe noapte.

Pe lângă asta, vecinii spală rufe la mașina automată tot noapte, pe la ora 22 și intr-o noapte și pe la 1:20.

Nu se poate vorbi cu ei ca să facă liniște, ultima dată au vorbit foarte urât și ne-au amenințat.



Ce vreau să știu e cât de legal e ca cineva să își tot aducă copiii să stea (definitiv) la vecini și noi să ii suportăm și părinții copiilor să stea bine mersi în liniște. Oare ce am putea face dacă ne-am săturat de gălăgia lor?


Vă rog să vă abțineți de la comentarii răutăcioase. Dacă nu ați avut vecini gălăgioși și nesimțiți nu șitiți cum e.

In afara de a va muta la casa nu aveti ce face.
Sau, daca aveti buget, izolati fonic apartamentul.

La bloc nu o sa aveti liniste niciodata.
Copii mici, vecini care au program de noapte, petrecareti, etc

Edited by marius.bunu, 30 July 2022 - 07:23.


#7
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,853
  • Înscris: 30.11.2021
Suntem o tara saraca in care copilasi sunt aruncati in bratele bunicilor, atat.
Nu conteaza ca bunici sunt batrani, ca nu dau 2 parale pe copilasi.
Conteaza ca mamicu si taticu au dadaca moca.

Si ziceai ceva de jucat in fata blocului? Eu aveam care nici nu ii plimbau, pentru ei, apartamentul, era gradinita, alergau, urlau, tropaiau.

Este normal ca parinti sa isi aduca copilasi pe capul bunicilor? Nu, nu este normal. Este ieftin? Da, este ieftin si comod.

Petreceri fac cu alti copilasi? Eu am locuit intr-un bloc de stiam ca urmeaza chef cu alti copilasi ca bagau aspiratorul, cand zic "bagau aspiratorul" ma refer la partea in care loveau capatul ala de la aspirator de orice, mobila, fiarele de la calorifer.
Si seara apareau copilasi, urlete, tropaituri.
Si zambeam, ca stiam ca in unele cazuri saracia isi spune cuvantul.

Problema este lipsa de educatie sau educatia facuta ciudat, nu ai voie sa zici la copil NU AI VOIE SA FACI ASTA. Si de aici incep probleme, daca nu ai voie sa ii zici nimic la copil, copilul face ce vrea.
Eram acum 2 saptamani intr-o farmacie si un copilasi arunca cu toate alea de la farmecie pe jos, urla, se tara pe jos. Mamica lui se uita la el si atat. A venit o femeie de serviciu si se facea ca se joaca cu el, se uita la farmacistele care vindeau, se facea ca se juca cu copilul respectiv.
Ca intr-un film cretin, nu zicea nimenea nimica la copil sau la mama copilului, toti asteptau sa plece naiba din farmacie.

Ce poti face? Nu mare lucru. O sa vorbesti cu ei, copilul o sa fie disciplinat, nu o sa ii convina, cand o sa ramana singur o sa faca si mai multa galagie, pentru el o sa fie distractie.
Politia? Am locuit in diferite blocuri, nu cred ca vrei sa stii cum este cand pui pe hartie o asemenea sesizare sau cand te gandesti sa pui pe hartie o asemenea sesizare.
Majoritatea parintilor sunt saraci lipiti si isi lasa copilasi pe la bunici, rude, cunostinte, pe unde pot, deci cand o sa te auda ca zici ceva pe tema asta...

Solutia este sa creasca copilasi, dar stai asa ca cresc si tropaiturile, cand sunt mici tropaiesc singuri, cand cresc tropaiesc cu alti copilasi si apoi muzica si chefuri noaptea.

Edited by MindArchitect, 30 July 2022 - 07:18.


#8
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostFantasyLady, on 29 iulie 2022 - 19:42, said:

Bună tuturor,
.....

sfat in cunostinta de cauza: cand sunt zgomote in tipul orelor oficiale de liniste, suna la politia locala. Chiar daca nuo sa fie zgomote cand apar ei, se duc, vorbesc etc. Tu esti ok, nu primsti amenda sau vreo alta sanctiune.

Daca nu se lasa cu amenda pt vecini, mai incerci. Caz concret in care sunt implicata indirect: de abia la a treia vizita s-a dat amenda zgomotosilor.

mai incearca totusi sa vorbesti cu ei, dar inregistreaza-i cu telefonul (voce, din buzunar). Daca/dupa ce te ameninta, daca vrei sa ii enervezi, poti sa le ceri adresa de mail sa le trimiti inregstrarea Posted Image. Calm, rece si politicos, fara chestii din ciclul "ba tu! ba tu!"

In alta ordine de idei: verifica regulamentul cu adminsitratorul/presedintele de bloc: e posibil ca cei 2 copii sa fie nevoie sa fie trecuti la intretinere, daca stau atat de mult acolo.

dupa orale, treci la reclamatiii in scris, sunt obligati sa ia masuri (de data asta vorbesc de politia MAI, nu Locala).

Poate se calmeaza si civilizeaza intre timp.

Edited by irina2014, 30 July 2022 - 09:27.


#9
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View PostFantasyLady, on 29 iulie 2022 - 19:42, said:

Bună tuturor,

Locuiesc la bloc și de ceva timp eu și cineva din familie suntem foarte deranjați de vecini.

Vecinii au jur de 45-55 ani și au o fată care e căsătorită și are doi copii. Fata aceasta probabil că vrea să se mai scape de copii și să aibă liniște și îi aduce să stea la bunici, la vecini mei.

Unul dintre copii are in jur de 5-6 ani și până acum a făcut extrem de multă gălăgie, tropăia și alerga prin apartmament foarte zgomoros la orice oră voia.

De curând, parcă nu l-am mai auzit așa de des, dar fata vecinilor a născut un bebeluș acum câteva luni și tot pe capul bunicilor lui l-au adus.


Credeți că e normal ca doi tineri să își aducă copiii să stea ani buni la bunici, dacă copiii fac gălăgie și deranjează vecinii? Adică tinerii respectivi vor să aibp liniște și iși aduc copiii gălăgioși să stea la vecinii mei?

Tot timpul auzim cum plnge bebelușul noaptea și bubuituri în apartament, se scoală vecinii de nu știu câte ori pe noapte.

Pe lângă asta, vecinii spală rufe la mașina automată tot noapte, pe la ora 22 și intr-o noapte și pe la 1:20.

Nu se poate vorbi cu ei ca să facă liniște, ultima dată au vorbit foarte urât și ne-au amenințat.



Ce vreau să știu e cât de legal e ca cineva să își tot aducă copiii să stea (definitiv) la vecini și noi să ii suportăm și părinții copiilor să stea bine mersi în liniște. Oare ce am putea face dacă ne-am săturat de gălăgia lor?


Vă rog să vă abțineți de la comentarii răutăcioase. Dacă nu ați avut vecini gălăgioși și nesimțiți nu șitiți cum e.

Daca te-au amenintat, in functie de cum te-au amenintat (cu bataia?) poti depune o plangere penala in speranta ca-i mai potolesti.

Altfel, muta-te. E singura solutie sa scapi de vecini zgomotosi. Maxim ce poti obtine e o amenda din partea politiei locale dar si asta e complicat pentru ca trebuie prinsi in fapt. In plus de asta, aici e Romania si argumente de genul "sunt copii, ce vreti, nu pot sa-i tin legati" tin peste tot.

Cu alte cuvinte, nu prea ai ce sa faci.

View Postunderb, on 30 iulie 2022 - 09:40, said:

La felul in care pui problema e clar cam ce hram porti.
Esti genul care doar cauta pricini. Ei, uite ca le-ai gasit.

Enjoy! Posted Image



Iti deranjaza somnul de frumusete papusel?

Cand o sa invatati sa va vedeti de viata voastra (ca tot se vorbea de lipsa educatiei) nu o sa va mai deranjeze viata altora Posted Image

Uite un exemplu care nu stie sa-si creasca copiii si prefera sa nu se implice in prostiile facute de ei. Asa sunt si vecinii tai.

Sunt foarte multi care toarna copii dupa care isi dau seama ca e complicat sa-i si educi.

Edited by CUCUL, 30 July 2022 - 10:11.


#10
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostFantasyLady, on 29 iulie 2022 - 19:42, said:

Bună tuturor,

Locuiesc la bloc și de ceva timp eu și cineva din familie suntem foarte deranjați de vecini.

Vecinii au jur de 45-55 ani și au o fată care e căsătorită și are doi copii. Fata aceasta probabil că vrea să se mai scape de copii și să aibă liniște și îi aduce să stea la bunici, la vecini mei.

Unul dintre copii are in jur de 5-6 ani și până acum a făcut extrem de multă gălăgie, tropăia și alerga prin apartmament foarte zgomoros la orice oră voia.

De curând, parcă nu l-am mai auzit așa de des, dar fata vecinilor a născut un bebeluș acum câteva luni și tot pe capul bunicilor lui l-au adus.


Credeți că e normal ca doi tineri să își aducă copiii să stea ani buni la bunici, dacă copiii fac gălăgie și deranjează vecinii? Adică tinerii respectivi vor să aibp liniște și iși aduc copiii gălăgioși să stea la vecinii mei?

Tot timpul auzim cum plnge bebelușul noaptea și bubuituri în apartament, se scoală vecinii de nu știu câte ori pe noapte.

Pe lângă asta, vecinii spală rufe la mașina automată tot noapte, pe la ora 22 și intr-o noapte și pe la 1:20.

Nu se poate vorbi cu ei ca să facă liniște, ultima dată au vorbit foarte urât și ne-au amenințat.



Ce vreau să știu e cât de legal e ca cineva să își tot aducă copiii să stea (definitiv) la vecini și noi să ii suportăm și părinții copiilor să stea bine mersi în liniște. Oare ce am putea face dacă ne-am săturat de gălăgia lor?


Vă rog să vă abțineți de la comentarii răutăcioase. Dacă nu ați avut vecini gălăgioși și nesimțiți nu șitiți cum e.
Acum 4-5 ani, si pe mine ma deranjau copiii galagiosi, in special prin avion sau prin locuri publice.

Ei, acum am o fetita de 4 ani. Galagioasa :))

Dar ea nu e galagioasa, doar activa, se bucura de viata. Isi schimba omul repede mentalitatea.
Sunt copii, doar nu vrei sa stea cuminti, urzusi ca majoritatea din noi. Nu stiu ce inseamna griji, probleme. Ei au energie, si momentan asa stiu sa o consume.

Ca ar putea sa o consume altundeva, e discutabil, da.

Asta cu dusul la bunici nu e o problema. In blocul tau puteau oricand acei bunici sa plece la... tara si sa se mute copiii lor cu copiii lor. Tot acolo ajungeai.

Eu zic sa fii multumita ca nu au vecini care fac sex toata noaptea, asta ar fi fost o problema adevarata :)))

#11
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,853
  • Înscris: 30.11.2021
Realitatea este ca majoritatea turbeaza in apartamente, sincer, ii inteleg. Noi in vacanta de vara mergeam 3 luni la tara. 3 luni alergam prin curte la tara, 3 luni de zile descarcai sau incarcai bateriile.
Acum ce fac copilasi astia? Sunt debarcati pe capul bunicilor care numai de ei nu au chef.

Am pe strada 2 bunicute, cand sunt ficele lor acasa se petrece ceva interesant.
Prima bunicuta, fraiera, face copilul ala ce doreste cu ea, eu va zic, majoritatea cred ca bateati la fundulet pe copilul ala, isi bate joc de femeia respectiva.
A doua bunicuta, cand se enerveaza pe nepotel, discilina, cand se enerveaza a dat de dracu, se vede ca nu ii convine ca i-au adus nepotelul sa aiba grija de el.

Acum si bunici aia ce sa zica? Probabil boracei aia sunt singurul mod in care isi mai pot vedea copilasi, vin si le lasa nepotei pe cap, poate ii mai si ajuta financiar.

Copilasi se educa, ca un copil sarac tot sarac o sa fie, indiferent daca l-ai lasat tu sa faca orice doreste cand era mic sau l-ai tinut din scurt. Copilul sarac o trebuiasca sa stea cuminte ca adult sau o sa faca gura si o sa ajunga la bulau. Punct. Asta ca stiu ce s-a petrecut cu cei din cartier care erau liberi sa faca orice tampenie, au crescut adulti si au facut o belea si in puscarie.

Totul este legat de saracie. Seara trecuta am fost la supermarket si m-am intalnit cu o ruda, era la plimbare prin supermarket cu nevasta si cu copilasul, erau in lumea lor, ma gandeam, cam asta este activitatea de weekend, adica ok? L-ar putea duce la film doar ca 3 bilete + pocorn, astea costa. Asa ca l-au luat la cumparaturi sa se plimbe si sa aiba activitate.
Si ma gandeam? Cand eram de varsta astuia, ma prindeai la cumparaturi cu ai mei doar era inceput de an scolar si ma duceau la un targ comercial sa imi cumpere haine si caiete.

Edited by MindArchitect, 30 July 2022 - 10:22.


#12
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Eu (când mai stau în apartamentul fie-mii), pe copiii care se aud jucându-se nu mă prea pot supăra, suport, știu că sunt copii și rar o să vezi "copil cuminte și babă frumoasă". În schimb nesimțiții care pun muzică tare și la ore nepotrivite mă enervează la culme!
De o vreme văd că-i liniște nu știu ce s-a întâmplat, oricum aproape o jumătate din apartamente sunt nelocuite din diverse motive.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Lady, poate fiica vecinilor are un motiv întemeiat să-și aducă copiii la bunici. Spui ca are un bebeluș de câteva luni, poate are depresie postnatala și nu face fata sa se ocupe de cei mici, sau a fost nevoita să-și reia activitatea, poate lucrează în schimburi, pot fi o grămadă de motive.
Încearcă sa discuți din nou cu vecinii (bunicii copiilor), măcar sa înceteze cu spălatul rufelor la ore târzii. Plânsul bebelușului are un motiv, poate are colici, îl doare ceva, ii este foame/sete/cald, ii dau dințisorii. Tu crezi ca bunicilor respectivi le-o fi ușor sa se trezească noaptea de atâtea ori? Nu, dar o fac de dragul bebelușului, orice bunic normal își iubește nepoții.
Când o sa ai propriul copil, cu siguranta îți vei schimba anumite concepții.

#14
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Eu cred ca este vorba doar de civilizatie si educatie, capitole la care noi, romanii, suntem deficitari. In alte tari sunt niste reguli si ele se respecta de catre toata lumea. Nu trebuie sa fie deranjati alti oameni de problemele tale, ci tu ti le rezolvi si te integrezi in comunitate. Legi exista si la noi, dar cele legate de traiul in comun nu se respecta inca. Ba din contra, daca cineva expune o problema, atunci va primi nenumarate motivari si proverbe, exemple, amintiri, orice care sa justifice comportamentul deplasat.


Referitor la speta copiilor lasati la bunici: exista locuri de joaca, parcuri, crese, gradinite. Iar daca un copil plange mereu noaptea, atunci este ceva in neregula cu el si trebuie dus la medic, nu tratat cu ceai cald de catre bunica. Plus ca bunicii numai chef de ingrijit copii nu mai au la varsta lor, de aceea ii si lasa pe langa bloc, nu-i supravegheaza, nu-i educa. Copiii n-au nicio vina, ei se comporta in functie de educatia primita.

Pentru initiator: ati putea incerca toti vecinii care sunteti deranjati de familia respectiva, sa gasiti o modalitate ca asociatia de proprietari/locatari sa impuna o penalitate lunara acelei familii pentru nerespectarea orelor de liniste, pana se calmeaza lucrurile. Nu stiu daca este posibil, dar alta solutie nu vad. Chematul politiei nu va functiona, pentru ca ei se vor lamenta, vor baga copilasul la inaintare si nu vor pati nimic.

#15
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Problema nu e plansul aluia mic, ci atitudinea si obiceiurile alora mari.

cat despre alergatul celorlalti 2 (sau cati sunt) - raspuns @Initiator: nu mi se pare normal sa plantezi copiii la bunici, care in cazul de fata nu stiu/nu pot/nu vor sa gestioneze macar  energia copilului, nu spun mai mult (ceva educatie, activitati in casa, citit etc)

Normal ca alearga daca nu il scoti la aer, in parc, la un sport, ceva. Nu se gandesc nici la copii, nici la ei, ce asteptari sa ai sa se gandesca la restul vecinilor pe care ii deranjeaza

Edited by irina2014, 30 July 2022 - 11:26.


#16
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pe vremuri, eram toti in blocuri,si ne toleram reciproc.Acum de ce oare nu ne mai suportam?

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

View PostMelteanu, on 30 iulie 2022 - 11:38, said:

Pe vremuri, eram toti in blocuri,si ne toleram reciproc.Acum de ce oare nu ne mai suportam?

Pe vremuri existau bun simt și respect, teama de gura lumii, jena sa nu te faci de ras fata de alții.
Acum, mulți cred ca pot sa facă ce vor în casa lor, ca nu are nimeni dreptul sa le atragă atenția dacă fac gălăgie, mizerie sau își deranjează vecinii.

#18
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008
Sper sa apuc vremurile in care facerea de plozi sa se faca doar cu autorizatie de la stat si doar cu indeplinirea unor conditii riguroase.
Nu orice tampit sau tampita care da de ori ori din fund sa aibe dreptul sa toarne plozi pe care nu sunt in stare sa ii creasca, sa ii educe si sa le ofere un viitor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate