Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Accesoriu cleste ampermetric pentru multimetru UNI-T

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022
Va salut, am achizitionat un multimetru UNI-T UT139C si am vazut ca are si functia unui cleste ampermetric cu ajutorul unui accesoriu.
Am gasit un cleste ampermetric(Peaktech P4200) ce are conectori dar cu valorea 1mV/A iar pe aparat este specificat 10mV/A.
Am presupus ca va functiona dar se pare ca nu functioneaza, am incercat atat pe optiunea de cleste ampermetric a multimetrului(ce afiseaza 00.00 in permanenta https://ibb.co/Dp6RZgS) cat si pe optiunea mV(ce afiseaza 0.04 sau 0.05 in permanenta si in cazul in care este trecut un cablu ce alimenteaza un consumator casnic si in cazul in care nu este trecut niciun cablu prin cleste).

In cazul in care deconectez mufa neagra a clestelui si ramane doar cea rosie conectata la multimetru afiseaza niste valori> 20A pe niste consumatori mici.

Aveti vre-un sfat sau trebuie sa dau retur clestelui?

[ https://ibb.co/Dp6RZgS - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Buna, daca imaginea atasata reprezinta un exemplu de utilizare , atunci sa stii ca nu procedezi corect. Clestele ampermetric se monteaza DOAR pe un fir din cablu si nu pe amindoua. Doar asa vei putea masura curentii.
Nu are sens sa iti explic de ce deoarece presupun ca ai notiuni de fizica.
Succes.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Dupa cum vad eu, initiatorul a montat clestele ampermetric exact asa cum sugerezi ca este corect, adica DOAR pe un fir de cablu.

ps.
S-ar putea sa fiu chior si sa nu vad bine, da' nu cred.

#4
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022
Am incercat si pe fiecare conductor in parte iar rezultatul este acelasi: https://ibb.co/Q92QZyR

#5
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ai verificat daca functineaza aparatul pe curenti mici ?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Auzi, vezi ca folosesti... gaurile gresite de pe aparat!

Utilizeaza COM si cea de amperaj, din stanga COM.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Intreb si io:
Firul rosu de la parat, UNDE este conectat?
Clestele nu are 2 gauri?
O poza cu gaurile clestelui se poate?

Si curentul "tras" din retea de un bec LED de 5-10 W este prea mic pentru a se masura cu clestele ampermetric.
10 W la 230 V rezulta un curent de circa 50 mA. Nu cred ca poate induce ceva in bobina clestelui, in conditiile in care scrie ca "scoate" 1mV per Amper.

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Se pune aparatul pe domeniul mV AC, n-are treaba acel cleste cu domeniul pe care este pus in foto pe aparat.
Daca cititi 1mV pe aparat inseamna ca aveti un curent de 1A.
Asa cum cititi acolo at trebui sa aveti 40-50mA, daca becul este de 9W este perfecta citirea.
Puneti-l pe o sarcina de peste 100W, in gol multe aparate indica tensiuni reziduale pe Ac.

P.S. clestii ampermetrici de acel tip se leaga pe domeniul tensiune nu pe curent, au scris clar rata de conversie, 1mV/1A Ac.
Transformatoarele de curent se leaga pe domeniul curent.

Edited by Ion_Bumbu, 29 July 2022 - 08:45.


#9
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022

View PostAdm, on 29 iulie 2022 - 07:55, said:

Auzi, vezi ca folosesti... gaurile gresite de pe aparat!

Utilizeaza COM si cea de amperaj, din stanga COM.
Conform manualului aici trebuie:https://ibb.co/7Wd68K7  https://ibb.co/x7Y2WGW

#10
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Acel cleste cumparat de tine se conecteaza conform manualului acestuia, cu multimetrul setat pe mV, tot conform manualului. Procedura mentionata si mai sus de Ion_Bumbu.
[attachment=2648789:Screenshot_20220729-104317_Drive.jpg]
Clestele mentionat in manualul multimetrului il conectezi dupa manualul multimetrului, evident (vezi postarea anterioara).

Edited by Znevna, 29 July 2022 - 09:53.


#11
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022

View PostZnevna, on 29 iulie 2022 - 09:50, said:

Acel cleste cumparat de tine se conecteaza conform manualului acestuia, cu multimetrul setat pe mV, tot conform manualului. Procedura mentionata si mai sus de Ion_Bumbu.
Attachment Screenshot_20220729-104317_Drive.jpg
Clestele mentionat in manualul multimetrului il conectezi dupa manualul multimetrului, evident (vezi postarea anterioara).
Da, ai dreptate. Am testat acum pe un circuit de reflectoare de aproximativ 300W putere declarata de producator si imi afiseaza 1.33mV ceea ce ar trebui sa fie corect. Pe optiunea Cleste 60A cu acelasi consumator imi indica 0.13A probabil de la diferenta de 10mV/A ai aparatului cu 1mV/A al clestelui.(de 10 ori mai mica valoarea)

Va multumesc mult pentru sfaturi si idei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate