Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recuperare bani intre persoane juridice

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Buna ziua!
Am un SRL, prestari servicii foto, am un contract cu un club sportive si, din pacate, nu am mai fost platit de mai mult de un an. Recent am aflat ca acest club se reorganizeaza, se va inchide acesta si se deschide altul. Mai am contract cu ei pana la sfarsitul anului dar as vrea sa renunt la colaborare. Cum procedez ca sa-mi recuperez banii? E vreo situatie in care li se pot bloca conturile? Mai stiu si ca ANAF le retine din bani de fiecare data cand le intra vreo suma.
p.s. Sper ca am postat in locul potrivit, daca nu, sa-mi fie cu pardon!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
In contract ce scrie legat de neplata si incheierea colaborarii ?

#3
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

View PostAndreysc7, on 26 iulie 2022 - 13:58, said:

In contract ce scrie legat de neplata si incheierea colaborarii ?

Nu am contractul la indemana, n-am citit acea parte. Nu ma gandeam ca o sa fie nevoie...

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
Ai semnat contractul ca primarul (daca ai semnat)
Chiar azi cautam pe cineva sa imi faca ceva la site, ca eu nu am timp si pentru o chestie minora , a facut bot cand i-am zis ca vreau contract Posted Image . Uite de ce e bine sa ai contract pentru ORICE .
Daca nu ai semnat un contract , sau nu ai anumite clauze , nu prea poti face mare lucru.

Edited by Andreysc7, 26 July 2022 - 14:05.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
ANAF-ul are prioritate. Supa ANAF urmeaza furnizorii indispensabili. Tu nu prea mai ai sanse sa recuperezi banii.

Edited by pasilla, 26 July 2022 - 14:07.


#6
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

View Postpasilla, on 26 iulie 2022 - 14:05, said:

ANAF-ul are prioritate. Supa ANAF urmeaza furnizorii indispensabili. Tu nu prea mai ai sanse sa recuperezi banii.

Exista si posibilitatea sa nu-mi mai recuperez nimic? Pai atunci n-am decat sa-i dau in judecata.
Un cunoscut mi-a zis la un moment dat ca "le poti bloca conturile" dar nu mai stiu cum a zis ca as putea face asta.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ca sa blochezi conturile ai nevoie de o hotarare judecatoreasca definitiva care costa. Apoi  sa platesti un executor judecatoresc care sa ii execute.
Dureaza minim 2 ani si in final s-ar putea sa  nu mai ai de unde sa recuperezi ceva.

Edited by pasilla, 26 July 2022 - 14:24.


#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMosIonRoata, on 26 iulie 2022 - 14:18, said:

Un cunoscut mi-a zis la un moment dat ca "le poti bloca conturile" dar nu mai stiu cum a zis ca as putea face asta.


Daca se reorganizeaza vor avea alte conturi, sub alta persoana juridica.  Nu prea vei avea ce sa le blochezi.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Incearca o firma de recuperare creante dar trebuie sa ai hartii la mana - contract, facturi, alea ... alea
Desigur - le platesti un comision dar exista sanse mai mari sa recuperezi o parte din bani

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Cere insolventa clubului, până nu îl închide. Altfel, clubul nou este ca nou, nu va avea nici o obligație față de tine.

Edited by george_alexandru, 26 July 2022 - 14:45.


#11
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

View Postgeorge_alexandru, on 26 iulie 2022 - 14:44, said:

Cere insolventa clubului, până nu îl închide. Altfel, clubul nou este ca nou, nu va avea nici o obligație față de tine.

Am inteles ca se doreste preluarea palmaresului, ca se face un transfer de la un club la altul si ca nu vor putea treaba asta daca au datorii.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Nu m-aș baza pe asta.

#13
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Daca se face reorganizare judiciara sau au intrat in insolventa, este o procedura bine stabilita supravegheata de un lichidator judiciar si un tribunal comercial. Trebuie sa afli cine este lichidatorul judiciar si sa te inscrii la masa credala. Cauta mai intai pe google dosar insolventa si numele societatii.

#14
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Despre ce suma vorbim? Ai discutat cu ei? Incearca prima data pe cale amiabila.

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
nu poti sa-l popresti pur si simplu. trebuie sa te adresezi unui executor si te lamureste el ce si cum.
daca ne spui cum se numeste SRL-ul pe care activeaza clubul sportiv, te putem ajuta cu informatia daca este in insolventa sau nu.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Din câte înțeleg eu schema, firma a acumulat datorii și vor să treacă palmaresul pe o altă firma, ca să-și păstreze locul în clasament, dar să scape de datorii. Iar firma veche o închid.

#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ordinea e urmatoarea !
Sa ai un contract cu clauze , cu termene de plata clare .
Desi multa lume are asa ceva , daca nu ai inscris in contract despre ce penalizari financiare se aplica la nerespectarea contractelor...degeaba .
Pe principiul ''a trecut termenul de plata din contract...da-mi banii'' iar raspunsul e ''asa...si...ce patesc conform contractului ?'' .
Daca ai si asa ceva in contract , atunci poti sa il actionezi in instanta .
Daca firma intra in insolventa/reorganizare , astepti la rand sa vezi ce mai poti recupera , au dat detalii alti colegi asa ca nu mai repet !

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Ii poate actiona in judecata si fara contract, pe baza facturilor neplatite. Oricum, contractul nu prevede ca facturile trebuie platite, asta se subintelege, prevede modalitati de penalizare in caz de neplata
facturilor.

ps.
Aceea "reorganizaree" este exact gaselnita capitalista perfect legala prin care o societate comerciala isi baga picioarele in stat, in fostii colaboratori, in partenerii de afaceri, in tot si le da cu flit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate