Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Deschidere vulcanizare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
NelaRT

NelaRT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2022
Buna ziua, sotul meu este mecanic de meserie, lucreaza ca vulcanizator in timisoara. Noi stam la 45 km de timisoara si zilnic trebuie sa faca naveta. Ar dori sa deschida aici in sat o vulcanizare, pfa momentan. Imi poate spune cineva care este primul lucru ce trebuie sa faca? Casa este a noastra, unde ar fii punctul de lucru. Mulțumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Autorizarea la Registrul Comertului + obtinerea avizelor si autorizatiilor necesare
Astia sunt primii pasi Posted Image

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca mai intai ar trebui facuta o lista cu utilajele necesare si costul lor.
Apoi o estimare de incasari in functie de vad si de preturile practicate in zona.

Edited by pasilla, 25 July 2022 - 15:38.


#4
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Salut.
Prima dată calculele pentru a determina bugetul și costurile (inițiale, apoi zilnice/săptămânale/lunare etc).
Apoi finanțare (surse proprii, rude, prieteni, IFN, bănci, furnizori etc).
Apoi recalculatul final, cu estimări cât mai realiste despre venituri și ulterior decizia rentabilității.
Dacă iese cu plus și-ți convine... start treabă (entitate juridică, autorizări, amenajat...)
Era ceva magazin online de scule și echipamente, care oferea pachet complet pentru vulcanizări (compresor șmecher, utilaje de dejantat, cricuri, capre, pistoale etc etc), inclusiv prin ceva finanțări.
Și de ce să te limitezi? Un stand de geometrie direcții, încărcări climă și de ce nu chiar și varianta mobilă (o dubă echipată complet), mai ales pentru camioane.

Edited by RealThing, 25 July 2022 - 22:52.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce cuie mai ... terminati cu prostiile Posted Image
Pentru sculele alea, pe langa costul destul de ridicat, trebuie si autorizare RAR

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Probabil cu banii investiti in vulcanizare si din vanzarea casei va puteti muta in Timisoara.

Edited by victord36, 25 July 2022 - 16:15.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Primul lucru ar fi sa va faceti calculele cat puteti sa castigati ! Daca va apucati de altceva prima data s-ar putea sa regretati ulterior !
Pont gratis ! Sa va uitati si cam ce fel de cauciucuri folosesc aia din sat ! Daca au cauciucuri bune...de firma , folosesc vara...iarna inseamna ca ar fi interesati , daca folosesc iefteneli si jeguri uzate...nu vor fi interesati de vulcanizare si le schimba acasa cu ciocanulPosted Image  , am vazut eu pe youtube !

#8
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Daaa...
Cum ar fi să umbli din poartă-n poartă, să inspectezi botoșeii oamenilor ca ulterior să tragi concluzii...
Nu mai bine îi întrebi direct dacă ar folosi astfel de servicii?!

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Depinde foarte mult dupa cum zic unii de vad, daca trec masini multe, si este trafic intens, si mai ales nu sunt alte vulcanizari pe o raza de 20-50 KM cred ca merita, pentru inceput ai nevoie de un SRL, am inteles ca PFA nu mai renteaza dupa 1 ianuarie 2023, sa ma contrazica cine stie, se angajeaza sotul pe firma cu salariul minim si va plati impozit 1% pe venit, si apoi restul pe salariu, deci veti avea nevoie si de un contabil, dupa care o sa aveti nevoie de scule specifice, cred ca puteti merge si cu scule SH, adica un cric hidraulic mare, un aparat de centrat, unul de indreptat jante, compresor, investitia nu este mica, si SH fiind, dar totul tine de vad, daca exista trafic si serviciul nu este abundent poate sa aiba succes

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
La sat in afara de crasma,magazin mixt (daca vind pe datorie ),Profi si farmacie nu merge nimic.

#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Exista si comune cu oameni harnici,ce fac bani si cheltuie.Trebuie vazut daca acolo lumea merge cu gume sh....

#12
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Eu stau in sat la 50 de km de oras,am bani multi dar nu prea ma duc la vulcanizari pentru ca prefer sa am 2 seturi de roti pentru ambele sezoane.
Pana nu am mai facut de ani buni. Si daca e sa ma duc la vulcanizare pun un barbat sa puna roata de rezerva si apoi ma duc in oras la una mai mare ca astea de la sate is praf si mai mult iti strica masina

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Eu am in sat și vulcanizare și spălătorie. Și la vulcanizare văd des tractoare mari, camioane, unde manopera e frumușică. Vulcanizare a merge f bine, vin camioane din satul vecin, deși și acolo e vulcanizare. Acolo vadul e și mai mare și posibil sa fie mai scump. Important e sa ai vad bun, dacă soțul e meseriaș și le face poftele clienților fara comentarii, își va face rapid clienți fideli. Și e important sa facă treabă mai buna/ieftina decat alte vulcanizări prin apropiere. Lumea s a modernizat și e mult mai comoda, pt 20 lei nu mai face nimeni până acasă. Soțul ar trebui să știe cât  de cât care ar fi investiția iniala.

Edited by stefan0011, 25 July 2022 - 19:13.


#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Parcurg cam 2500km pe luna +/-.

In afara de schimb cauciucuri iarna/primavara, cred ca sunt 4 ani de cand nu am fost la o vulcanizare pt altceva.

Sunt curios ce procentaj din acel sat ar avea nevoie de serviciile respective. Sculele, fie ele si SH nu sunt tocmai ieftine.

Ii trebuie cam un minim de... 20 de masini? pe zi sa iasa cumva la 0 cu salariu si cheltuieli.

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Să aibă și o mașină si pentru vulcanizare mobilă 24h/zi, autostrada e aproape , șoselele.via.Timisoara sunt destul de aglomerate, și ar trebui și puțină reclamă.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Naijax, on 25 iulie 2022 - 16:07, said:

trebuie si autorizare RAR
cu asta începi.mergi si vezi ce-ți cer.eu am pățit că n-au vrut să mi-o dea fiind și inginer dar unuia fără nicio școală i-au dat-o a doua zi.eu închiriindu-i vulcanizarea mea.și astăzi lucrează la mine respectivul.

 daniMMM, on 25 iulie 2022 - 21:24, said:

Să aibă și o mașină si pentru vulcanizare mobilă 24h/zi
la aceasta n-ai voie să ai angajat.numai patronul poate lucra.altfel nu primești autorizare rar

 victor29cr, on 25 iulie 2022 - 20:29, said:

fie ele si SH nu sunt tocmai ieftine.

chiar sunt.cu 2000 de euro cumperi tot echipamntul sh.

 victor29cr, on 25 iulie 2022 - 20:29, said:

Parcurg cam 2500km pe luna +/-.

In afara de schimb cauciucuri iarna/primavara, cred ca sunt 4 ani de cand nu am fost la o vulcanizare pt altceva.

Sunt curios ce procentaj din acel sat ar avea nevoie de serviciile respective. Sculele, fie ele si SH nu sunt tocmai ieftine.

Ii trebuie cam un minim de... 20 de masini? pe zi sa iasa cumva la 0 cu salariu si cheltuieli.
20X100 DE LEI?cât costă un schimb de anvelope?

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 Alltrack, on 25 iulie 2022 - 16:29, said:

... schimba acasa cu ciocanulPosted Image  , am vazut eu pe youtube !

Ce a făcut?! 😳
Ai văzut pe You"t"?!

Buee, ce timpuri faine trăiți... ăăă, trăim.
Am schimbat și eu cauciucuri, la ciocan și levier... leviere, buee, îți săreau ficații" în sus  🙆

O.N. Mai bine deschide în Timișoara, face naveta, dar la firma lui, și are alt vad decît în/la sat.

Edited by crisstonne, 25 July 2022 - 22:02.


#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 cristian_puscasu, on 25 iulie 2022 - 16:03, said:

Salut.
Prima dată calculele pentru a determina bugetul și costurile (inițiale, apoi zilnice/săptămânale/lunare etc).
Apoi finanțare (surse proprii, rude, prieteni, IFN, bănci, furnizori etc).
Apoi recalculatul final, cu estimări cât mai realiste despre venituri și ulterior decizia rentabilității.
Dacă iese cu plus și-ți convine... start treabă (entitate juridică, autorizări, amenajat...)
Era ceva magazin online de scule și echipamente, care oferea pachet complet pentru vulcanizări (compresor șmecher, utilaje de dejantat, cricuri, capre, pistoale etc etc), inclusiv prin ceva finanțări.
Și de ce să te limitezi? Un stand de geometrie direcții, încărcări climă și de ce nu chiar și varianta mobilă (o dubă echipată complet), mai ales pentru camioane.
Eu zic ca nu trebuie sa se limiteze doar la asta. Ar putea sa mai ia o masa, niste reflectoare si sa inceapa sa faca si operatii pe inima. Oricum nu ii trebuie nimic decat vointa. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate