Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Medicina Oradea vs Arad

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 25 iulie 2022 - 09:18, said:

Am răspuns recent pe alt topic:



…si la fel, indiferent unde ai terminat, că ai terminat la București sau la Arad, când tratezi pacienții ii tratezi după aceleași protocoale de conceptie vestică. Și atunci ești beton, ești la nivel occidental!

In teorie...

Si totusi stim bine ca bolnavul nu se trateaza in Romania dupa protocoale, si ca acestea nu se prea respecta. E declaratia unor medici care au lucrat ceva mai mult in sistem (nu mai stiu pe unde am gasit-o). In plus, competitivitatea e mai scazuta, si probabil si nivelul studentilor, chiar profesorilor. Pe de alta parte si  in centrele d ereferinta mancatoria e mare etc etc. Nu ar fi treui sa discuti Arad vs Oradea, medicina facuta in Romania este, dupa mine, indoilenica. Nu atat ca nivel al cunostintelor, cat din alte puncte de vedere. Sa luam numai asta: inca de acum 20-30 de ani, cand studentii erau net mai buni decat acum, nu s eprea facea practica, adica se faceau din 6 ore, abia 2-3, restul.. studentii sprijineau peretii. Nu aveai cu cine vorbi, asistentii erau plecati etc. Multi nu iau posturile din drag de lucru cu studentii, ci din interes (cariera didactica). vezi forum imed.ro

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttytysor, on 25 iulie 2022 - 12:36, said:

-da, dar ca sa ajungi la protocol, trebuie mai intai sa pui un diagnostic corect!
Protocolul de diagnostic (există protocoale de diagnostic și protocoale de tratament).

View Postaaaa4567, on 25 iulie 2022 - 15:44, said:

bolnavul nu se trateaza in Romania dupa protocoale, si ca acestea nu se prea respecta.
Ii dai in judecată.
Daca ar apare și in Ro avocați specializați in culpă medicală, s-ar umple de bani!

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
In tara in care urlau pe strada ca "medicii ne omoara cu oxigenul" si ne baga "covidul cu seringa" ori ce alte aberatii au tot rasarit in perioada asta...

#22
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,492
  • Înscris: 02.09.2006
sigur, medicii sint deasupra zeilor din Olimp:

https://adevarul.ro/...fc5b/index.html

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Cazuri punctuale. Dar eu vorbem de blamarea unui sistem.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2022 - 19:52.


#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postneagu_laurentiu, on 26 iulie 2022 - 19:52, said:

Cazuri punctuale. Dar eu vorbem de blamarea unui sistem.
Sistemul e complet cretin dpdv al concepției și organizării, dacă e să-l compar cu cel de aici, de exemplu.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pai vino aici si fa ordine si tara iti va fi recunoscatoare Posted Image

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Mda, poate voiai să zici să vin să iau șuturi în kur până mă urc pe pereți :lol:

#27
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 25 iulie 2022 - 16:02, said:

Protocolul de diagnostic (există protocoale de diagnostic și protocoale de tratament).


Ii dai in judecată.
Daca ar apare și in Ro avocați specializați in culpă medicală, s-ar umple de bani!
Zici ca esti MF. Ai lucrat intr-un spital din Ro, nu? Eu - da. Ce am vazut pe acolo aduce a executii staliniste. Cine misca in front...

Daca zici ca ii dai in judecata ca pacient, nu cred ca se aventureaza lumea. Multi mai au nevoie de medic, pentru tratamente cronice, reinterventii. Nu se risca nimeni... Sau pe aproape...

Nu stiu, insa pana acum se vede ca nu au aparut, desi de procese am mai auzit...

View PostKarhu, on 26 iulie 2022 - 21:55, said:

Mda, poate voiai să zici să vin să iau șuturi în kur până mă urc pe pereți Posted Image
Am patit-o eu. La suturi nu, dar la injuraturi - da. :)

View PostKarhu, on 26 iulie 2022 - 21:36, said:

Sistemul e complet cretin dpdv al concepției și organizării, dacă e să-l compar cu cel de aici, de exemplu.
Ma lasi sa te citez, sa spun si altora "uite, dom'le, ce spune un medic  placat?" :) La ce te referi, mai concret? Ca sa explic, sa nu fie lucruri neclare...

#28
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Posttytysor, on 26 iulie 2022 - 15:01, said:

sigur, medicii sint deasupra zeilor din Olimp:

https://adevarul.ro/...fc5b/index.html
Se grabea sa ajunga la spital, si la spital a ajuns (doar ca la altul); medic anestezist "anesteziat", credeati ca doar la Vaslui?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate