Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Drum de parcurs cu mașina București Napoli

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Studiez si eu traseul pana la Roma, deja am gasit alternative la autostrazi si din ce am vazut pe Maps sunt foarte bune, peste orice avem in Ro.
Cu Slovenia mai studiez, exista varianta Austria din ce am vazut, diferenta mare la timp iar la km nesemnificativa.

#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Pai in Austria e vreo 10 euro vigneta iar in Slovenia 15. Merita ocolul pt 5 euro?

#21
dragos0998

dragos0998

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.07.2022
Chiar nu se merită părerea mea, mă voi interesa și eu de drumurile naționale ale italienilor, dar am vorbit cu cineva care stă aici și tot la fel mi-a zis că nu se merită. Dar cum nu o să fiu presat de câteva ore atunci, îmi voi permite să o iau și pe naționale dacă se pune problema.

#22
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 dragos0998, on 21 iulie 2022 - 22:33, said:

... mă voi interesa și eu de drumurile naționale ale italienilor, dar am vorbit cu cineva care stă aici și tot la fel mi-a zis că nu merită. Dar cum nu o să fiu presat de câteva ore atunci, îmi voi permite să o iau și pe naționale dacă se pune problema.

Trebuie să respecți cu rigurozitate limitele de viteză pe naționale, fiindcă sunt camere și primești amenzi instant. Nu merge să depășești cu 10 km/h limita ca la noi, de exemplu dacă scrie 50 - atunci trebuie să ai maxim 50 la oră.
Pe când pe autostradă limita de viteză e mult mai sus, de obicei 120 sau 130 la oră. O să vezi că renunți repede la naționale în favoarea autostrăzii.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 July 2022 - 23:28.


#23
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pentru evitat Slovenia nu merita insa de la Venetia la Roma studiez varianta San Marino- Perugia - Terni , pe Maps arata bine asfaltul iar autostrazile dus-intors costa cat o noapte de cazare !

#24
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Initiatorul vrea ceva ilegal,chiar daca multi romani o fac.Sa stea acolo cu masina inscrisa in patrie.

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Nu ai de ce sa mergi pe drumuri nationale. O sa faci mult mai mult si o sa consumi combustibil degeaba pe drum. Ungaria, Austria dai in total 20 eur maxim pe viniete. In Italia e rupere, dar sa mergi pe drumuri nationale este si mai mare rupere. Se conduce incet, drumurile sunt proaste si este mult de mers. Banii pe combustibil si timpul pierdut este per total la fel, daca mergi pe autostrada.

Eu recomand daca vrei cu avionul. Chiar daca stai mai mult timp in Italia, sa stii ca in Napoli nu e de mers cu masina. Aia conduc ca in jungla, se fura, se sparge, e periculos.

#26
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

 OvidiuNS, on 21 iulie 2022 - 23:28, said:

Trebuie să respecți cu rigurozitate limitele de viteză pe naționale, fiindcă sunt camere și primești amenzi instant. Nu merge să depășești cu 10 km/h limita ca la noi, de exemplu dacă scrie 50 - atunci trebuie să ai maxim 50 la oră.
Pe când pe autostradă limita de viteză e mult mai sus, de obicei 120 sau 130 la oră. O să vezi că renunți repede la naționale în favoarea autostrăzii.


Sănătate și tcb !
In principiu ai dreptate, in practica trebuie sa mergi cu valul si din ce am vazut eu anul asta nimeni nu respecta limitele de viteza. Desi am incercat mi-a fost imposibil sa le respect, de cate ori am incercat practic blocam traficul sau ii fortam pe italieni sa fie agresivi in trafic. Sper sa nu ma umplu de amenzi.

Edited by atupi, 22 July 2022 - 11:50.


#27
dragos0998

dragos0998

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.07.2022

 OvidiuNS, on 21 iulie 2022 - 23:28, said:



Trebuie să respecți cu rigurozitate limitele de viteză pe naționale, fiindcă sunt camere și primești amenzi instant. Nu merge să depășești cu 10 km/h limita ca la noi, de exemplu dacă scrie 50 - atunci trebuie să ai maxim 50 la oră.
Pe când pe autostradă limita de viteză e mult mai sus, de obicei 120 sau 130 la oră. O să vezi că renunți repede la naționale în favoarea autostrăzii.


Sănătate și tcb !

Chiar nu știam sincer că stau chiar așa lucrurile și pe naționale, atunci voi utiliza autostrada :)

#28
dragos0998

dragos0998

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.07.2022

 Melteanu, on 22 iulie 2022 - 07:12, said:

Initiatorul vrea ceva ilegal,chiar daca multi romani o fac.Sa stea acolo cu masina inscrisa in patrie.

Te pot ajuta cu ceva meltene?
Ce este greșit atât timp cât mașina are itp-ul la zi, asigurare, revizii și alte nebunii?

#29
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Ce mi-a placut mie asta primavara pe autostrada in Italia a fost ca autoturismele mergeau toate constant cu 130-140, se mergea foarte lin si linistit fata de la noi unde se merge cu 90- sau cu 160+ si esti tot intr-o depasire, accelerare si frana, trecut de pe o banda pe alta, samd. Acolo mie una, ca si copilot, mi s-a parut f relaxant drumul, chit ca era aglomerat.

Edited by mdt, 22 July 2022 - 13:15.


#30
dragos0998

dragos0998

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.07.2022

 business11, on 22 iulie 2022 - 11:44, said:

Nu ai de ce sa mergi pe drumuri nationale. O sa faci mult mai mult si o sa consumi combustibil degeaba pe drum. Ungaria, Austria dai in total 20 eur maxim pe viniete. In Italia e rupere, dar sa mergi pe drumuri nationale este si mai mare rupere. Se conduce incet, drumurile sunt proaste si este mult de mers. Banii pe combustibil si timpul pierdut este per total la fel, daca mergi pe autostrada.

Eu recomand daca vrei cu avionul. Chiar daca stai mai mult timp in Italia, sa stii ca in Napoli nu e de mers cu masina. Aia conduc ca in jungla, se fura, se sparge, e periculos.

Am văzut că conduc în zonele astea într-un hal fără de hal, iar eu care mă gândeam că la noi este rău, nuuu, la noi este bine 🤣🤣🤣🤣
Iar eu nu voi sta chiar în Napoli, sta la 40 de km de Napoli, dar nu e foarte mare distanța și chiar este liniștită zona fără jefuieli.

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

 dragos0998, on 22 iulie 2022 - 12:29, said:

Te pot ajuta cu ceva meltene?
Ce este greșit atât timp cât mașina are itp-ul la zi, asigurare, revizii și alte nebunii?
Probabil el se refera la perioada cand era interzis sa fii rezident italian si sa nu-ti inmatriculezi masina acolo.
Intre timp se pare ca legea s-a schimbat sau e pe cale sa se schimbe.

#32
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Deocamdata e in vigoare,nu s-a schimbat nimic...Posted Image

#33
dragos0998

dragos0998

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.07.2022

 Melteanu, on 22 iulie 2022 - 14:02, said:

Deocamdata e in vigoare,nu s-a schimbat nimic...Posted Image

Da, mulțumesc pentru observație, dar cum e la noi românul, cârcotaș și presupune repede, de unde știi tu că poate nu mi-o înscriam și aici? Deși sincer nu o voi face :)))


#34
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Din partea mea o poti inscrie si in cartea recordurilor.In locul tau nu as risca sa ma lase fara masina italienii.

#35
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.06.2005
M-am intors recent dintr-o tura de 2 sapt prin italia ( Buc - Padova-Rimini- Perugia-Bari , cu intoarcere prin Grecia) cu masina , plecat din Buc.

Mers mult pe nationale - nu am luat autostrada decat putin , prima data  la Udine - am mers pe nationale prin Ungaria, Austria , Slovenia pana acolo.
Motivul principal nu au fost banii , caut sa merg de fiecare data pe alt drum, sa vad alte locuri  si de autostrazi m-am cam saturat. In plus aveam timp, eram in concediu.

Ce pot sa-ti spun:

-drumurile , altele decat autostrazile , sunt destul de proaste si in Italia si in Ungaria si cam peste tot
- limitele de viteza sunt incredibile - de ex- extraurban , padure, cu limita de 50 pe km intregi ; drum expres pe 2 benzi cu limita de 50 pe portiuni lungi;limite de 30 dese; camere peste tot , giratorii nesfarsite.
Dezastru pur si simplu , acum astept sa vad ce amenzi primesc - anul trecut au venit amenzi din Franta aproape odata cu mine Posted Image
Dpmdv aproape nu mai poti merge decat pe autostrazi astfel te ia durerea de cap (sau de buzunar...) . Nu stiu ce se intampla , cred ca e o tendinta generala asta cu limitele de viteza , merg in Italia de 15 ani si parca nu era asa.
- pret ferry Bari - Igoumenitsa ( 3 pers +masina) - 240 EUR  (cele mai ieftine - pe punte (deck cum zic ei); pentru seats mai pui niste zeci de euro bune , cabinele costa de rup). In extrasezon or fi mai ieftine , nu stiu.
Doar ca comparatie am dat in 2016 exact aceeasi suma pentru cabina cu geam pe puntea superioara (pe traseu Bari-Durres) . Acum o cabina echivalenta era cca 500 EUR ( si erau toate deja rezervate...).

Daca vrei doar sa ajungi la Napoli , mergi pe autostrazi cat se poate de mult , daca o iei pe uscat (iti recomand prin Ungaria si Slovenia).
Costa stiu , dar ajungi mai repede si nu risti amenzi de viteza. 1-2 amenzi  fac cat tot costul autostrazilor.

Daca mergi pe varianta ferryboat mergi pe la Igoumenitsa (pentru  Bari sau Brindisi) . E mai greu de ajuns la Bar sau la Durres .

Edited by kriiss, 23 July 2022 - 14:29.


#36
dragos0998

dragos0998

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.07.2022
Mulțumesc frumos pentru răspuns, deci nu se merită deloc să mă încumet pentru niște bani.. Italia mai merge încercată că doar autostrăzile costă destul de multicel, dar mă voi orienta cumva.

Edited by December, 23 July 2022 - 14:29.
scos citatul


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate