Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Samsung ue58j5200aw

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
Salutari  la acest tv e problema cu backlight-ul  pe placa alimentare e tensiunea de 12,89v  tens pe cond 344v  ,aici cred ca e problema cu pcf-ul ,ce am mai vazut pe youtube  defect intilnit era arderea mosfet si barete led,unde se gasea  pe barete o sectiune cu 82v  si pe cealalta 62v.  Inca nu am desfacut panelul , Am masurat cu testerul si am  104v  cu 104v  vreau sa stiu daca e bine sau nu, daca va-ati intalnit cu asa ceva si care ar fi  corecta  tensiunea pe tester,  sa  siu ce e defec ,in functie de acest lucru ,desfac si panelul sau nu.Va multumesc
SURSA  BN44-00787A  Mosfetul e in regula ,nu e ars, ma deruteaza tensiunea aratata pe tester, fata de ce e pe youtube.

#2
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 vasilenecula, on 19 iulie 2022 - 22:46, said:

Salutari  la acest tv e problema cu backlight-ul  pe placa alimentare e tensiunea de 12,89v  tens pe cond 344v  ,aici cred ca e problema cu pcf-ul ,ce am mai vazut pe youtube  defect intilnit era arderea mosfet si barete led,unde se gasea  pe barete o sectiune cu 82v  si pe cealalta 62v.  Inca nu am desfacut panelul , Am masurat cu testerul si am  104v  cu 104v  vreau sa stiu daca e bine sau nu, daca va-ati intalnit cu asa ceva si care ar fi  corecta  tensiunea pe tester,  sa  siu ce e defec ,in functie de acest lucru ,desfac si panelul sau nu.Va multumesc
SURSA  BN44-00787A  Mosfetul e in regula ,nu e ars, ma deruteaza tensiunea aratata pe tester, fata de ce e pe youtube.
Mare atentie ,la diagonala asta, in regim de amator "desfacerea"panelului inseamna fisurarea lui

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Daca decuplezi sursa de la mainboard se aprinde backlightul ?

#4
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
nu

nici pcf-ul  nu face 380v,  ramine 344v   cel mai mult m-ar interesa  ce tensiune  trebuie sa afiseze pe tester si atunci as fi sigur ca ar fi probleme la barete, nu cred ca e normal sa fie 104v pe pereche, pe youtube  cand masura depanatorul ii dadea 82v pe o pereche si 62v pe cealalta, dar astea dadeaasa ca era busit mosfetul si automat buseu ledurile, pana la urma voi desface panelul, O mai fi si sursa de vina,  trebuie sa-mi fac o parere , sa vb cu clientul,poate nu-i convine si na-si desfacve ecranul.

#5
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
tv rezolvat   ,tensiunea pe pcf  390v ,tv functioneaza de 5 zile nonstop, multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate