Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

izolare covid?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019

View Postgiuliani, on 20 iulie 2022 - 14:00, said:




Momentan am vreo 10 cunoscut si prietenii cu covid, niciodata nu am mai avut atatia bolnavi in cercul de cunostinte la un moment dat. 75% au simptome relativ nasoale, adica stau in pat de vreo 3-4 zile, febra, greturi mari, si o persoana mai in varsta tuse nasoala pe langa.
Nu stiu daca varianta asta BA5 mai e cu simptome atat de usoare, pare mai nasol ca varianta de acum 3-4 luni.
vaccinați cu 3 doze? Au mai avut omicron?

View Postccdsah, on 20 iulie 2022 - 14:06, said:


Eu am avut febra doar 2 zile, dar oboseala (dorm spre 12 ore/zi si tusea ma termina) Ziua a 6-a de la debutul simptomelor (a 4-a de cand am iesit pozitiv), testul rapid de antigen inca usor pozitiv. maine cica e ultima zi de izolare ca sunt vaccinat, dar sincer o sa ma testez ca vineri ca cred ca inca o sa fiu pozitiv
ai toate cele 3 doze? Ai mai avut omicron?

#38
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postsilcar, on 23 iulie 2022 - 00:21, said:

vaccinați cu 3 doze? Au mai avut omicron?

ai toate cele 3 doze? Ai mai avut omicron?
Am toate cele trei doze, nu am mai facut cvoid inainte. Dar a treia doza dacuta in septembrie anul trecut, deci nu prea mai e eficienta

#39
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postsilcar, on 23 iulie 2022 - 00:21, said:

vaccinați cu 3 doze? Au mai avut omicron?


Vaccinati cu 3 doze, fara sa faca Omicron pana acum.

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La mine la servici de la jumatatea lui Decembrie pana la sf lui Martie am avut in permanenta 1-2 colegi pozitivi, si inca 1-2 raciti, negativi.
Acum am unul singur - unul care a fost bolnav exact in perioada respectiva. Nevaccinat.

Singura chestie - in perioada respectiva toti cei pozitivati, cu o exceptie au fost doar cei nevaccinati. Toti vaccinatii au iesit negativ - cu test antigen. Exceptia - o colega care dupa 5 teste antigen negative si-a facut si un PCR. Pozitiv...

#41
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Abia azi dimineata s-a negativat testul, la 8 zile de la testul pozitiv si 10 zile de la debut

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca iti faci PCR e posibil si peste 3 luni sa fie pozitiv :P
Nu stiu de ce ti-ai batut capul.

#43
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Posteiffel, on 25 iulie 2022 - 13:49, said:

Daca iti faci PCR e posibil si peste 3 luni sa fie pozitiv Posted Image
Nu stiu de ce ti-ai batut capul.
Mi-am "batut capul" ca sa vad daca ies din izolare (alea 5 zile oficiale sun fix pix). Chiar ma gandeam sa imi fac un RT-PCR peste cteva zile dar daca imi iese pozitiv iar ma baga astia in izolare? Posted Image

Edited by ccdsah, 25 July 2022 - 21:35.


#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Conteaza alea 5 zile oficiale. Restul e can-can...


#45
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Posteiffel, on 26 iulie 2022 - 10:25, said:

Conteaza alea 5 zile oficiale. Restul e can-can...
Da, ii doare in p..a; stiu un tip care inca e pozitiv la test rapid dupa 14 zile

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si care e problema ?
Daca nu mai ai simptome, nu mai esti bolnav si nu mai esti periculos - sa infectezi si pe altii. Resturi din virus vor persista in organism cateva luni.

#47
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Posteiffel, on 26 iulie 2022 - 13:02, said:

Si care e problema ?
Daca nu mai ai simptome, nu mai esti bolnav si nu mai esti periculos - sa infectezi si pe altii. Resturi din virus vor persista in organism cateva luni.
LMFAO, pai tipul de care vorbeam oboseste si tuseste si acum ( la cam 3 saptamani de la debutul bolii), dar na cum e vaccinat, e liber sa se plimbe, fara masca bineinteles, dar na asa avem azi peste 12353 de cazuri ca autoritatilor li se falfaie si lumea s-a saturat sa auda de Covid. Sper ca la toamna cand incep scolile si sezonul rece sa nu vina si la noi tulpina Centaur (B2.75) si sa patim ca in valul cu delta cand am fost campioni la decese ca mno noi nu avem nici Paxlovid nici nspe tipuri de anticopri monoclonali si nici gradul de vaccinare nu ne face cinste. Eu unul cred ca daca nu eram vaccinat si cu boosterul sigur ajungeam in spital si afara de obezitate nu am alti factori de risc (varsta 40 ani)

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Alea sunt deja efecte secundare, nu mai sunt simptome. Si pot dura si luni de zile.
Atat s-a stabilit ca dureaza boala la vaccinati - 5 zile, respectiv 7 la nevaccinati, daca nu apar complicatii. S-a stabilit in timp, ca la inceput se statea pana se negativa respectivul - si pe PCR cam tarziu cu asta :D Pe urma au bagat 14 zile si tot asa, au mai scazut.

Respira linistit, ai scapat, nu-ti mai bate capul sau sa-ti faci nervi degeaba.
Important e ca efectele secundare sa fie cat mai reduse sau deloc.

#49
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
A bagat si fratili vostru o vacanta in Romania in care a impuscat niste covid din asta nou.

Prima oara cand fac covid, 3 zile am fost praf, dureri de cap, de trahee, musculare tot corpul, febra, tuse. Am 2 x Pfizer + 1 x Moderna, ultima doza in Ianuarie 5.

Am facut test PCR in vestul europei, a iesit pozitiv, am primit SMS de la autoritati ca 7 zile nu am ce cauta afara din casa si in caz de stricta necesitate ies doar cu masca pe fata.

Evident cred ca am dat covid la tot avionul ca nu purta nici dracu masca iar mie mi s-a facut rau in ziua calatoriei. Deci eram contagios de cateva zile.

Edited by abac, 26 July 2022 - 15:37.


#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postabac, on 26 iulie 2022 - 15:35, said:

am primit SMS de la autoritati ca 7 zile nu am ce cauta afara din casa si in caz de stricta necesitate ies doar cu masca pe fata.
Difera de la tara la tara.
In Grecia e 5 zile izolare, dar ca turist nu trebuie sa te izolezi, doar sa poti masca FFP2 in public.
In UK poti sa mergi si la munca...

#51
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View Postabac, on 26 iulie 2022 - 15:35, said:

A bagat si fratili vostru o vacanta in Romania in care a impuscat niste covid din asta nou.

Prima oara cand fac covid, 3 zile am fost praf, dureri de cap, de trahee, musculare tot corpul, febra, tuse. Am 2 x Pfizer + 1 x Moderna, ultima doza in Ianuarie 5.

Am facut test PCR in vestul europei, a iesit pozitiv, am primit SMS de la autoritati ca 7 zile nu am ce cauta afara din casa si in caz de stricta necesitate ies doar cu masca pe fata.

Evident cred ca am dat covid la tot avionul ca nu purta nici dracu masca iar mie mi s-a facut rau in ziua calatoriei. Deci eram contagios de cateva zile.

Pai de asta ar trebui sa fie obligatorie masca in spatiile inchise. Mai ales in avion.

Nea Rafila a primit ordin pe linie de partid sa nu bage masca obligatorie, ca le scade popularitatea si pier iar alegerile. Ca pe noi atat ne duce capul, noi de cidem daca sa votam sau nu in functie de cat de "ingaduitori" sunt cu noi. Dar l-ai vazut pe Rafila fara masca in public? El o poarta oare de prost?

Am fost la Regina Maria. M-am simtit bine cand am vazut nota pe site ca trebuie sa porti masca in unitatile lor. Dar la fata locului alta e situatia: pacientii 50% nu poarta masca, iar angajatii nu le cer sa paorte masca, deoarece nici ei nu poarta. Partea buna e ca nu mi-a zis nimeni sa o dau jos. Dar e ceva obijnuit sa sa uite lumea la mine ciudat ca eu inca port masca. SI nu, nu am facut covid inca.

Am facut 3 doze de Pfizer, ultima anul trecut in 30 septembrie, si as vrea sa iasa un vaccin cu tulpinile noi pt a face un rapel. Si daca as face covid m-as izola, daca fiecare bolnav sa la 2-3 persoane, nu mai scapam de virusul asta.

#52
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postccdsah, on 26 iulie 2022 - 14:39, said:

LMFAO, pai tipul de care vorbeam oboseste si tuseste si acum ( la cam 3 saptamani de la debutul bolii), dar na cum e vaccinat, e liber sa se plimbe, fara masca bineinteles, dar na asa avem azi peste 12353 de cazuri ca autoritatilor li se falfaie si lumea s-a saturat sa auda de Covid. Sper ca la toamna cand incep scolile si sezonul rece sa nu vina si la noi tulpina Centaur (B2.75) si sa patim ca in valul cu delta cand am fost campioni la decese ca mno noi nu avem nici Paxlovid nici nspe tipuri de anticopri monoclonali si nici gradul de vaccinare nu ne face cinste. Eu unul cred ca daca nu eram vaccinat si cu boosterul sigur ajungeam in spital si afara de obezitate nu am alti factori de risc (varsta 40 ani)


Cam prin orice tara dupa 5 zile esti liber sa te plimbi peste tot fara masca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate