Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

izolare covid?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
renata848

renata848

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2022
se mai sta in izolare daca esti depistat cu covid sau e doar cu recomandare?

#2
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postrenata848, on 19 iulie 2022 - 17:29, said:

se mai sta in izolare daca esti depistat cu covid sau e doar cu recomandare?
Se sta!!! CE recomandare!
5 zile daca esti vaccinat, 7 zile daca nu ai facut vaccin!
Stiu ca tocmai am facut covid

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Te bagi la izolare imediat
Primesti si concediu medical Posted Image

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Nu e obligatoriu prin lege sa stai, doar se recomanda si cel putin daca ai febra si lipsa pofta de mancare, tuse nu stiu daca iti vine sa faci vreo iesire din casa neurgenta.

Edited by LunaCrystal, 19 July 2022 - 18:08.


#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Vrei sa dai covid si la familie si prieteni? Poti sa ramai si fara unii si fara altii.

Daca esti bolnav si primesti concediu medical de ce nu stai linistit acasa?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Creierul tau ce zice?

E ok, sa te plimbi si sa dai si la altii sau nu e ok?

[ https://c.tenor.com/drQCyjJXoRAAAAAC/brain-stupid.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
renata848

renata848

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2022

View PostAdm, on 19 iulie 2022 - 18:38, said:

Creierul tau ce zice?

E ok, sa te plimbi si sa dai si la altii sau nu e ok?

[ https://c.tenor.com/drQCyjJXoRAAAAAC/brain-stupid.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
creierul meu zice ca toti vom face covid mai devreme sau mai tarziu. deci, irelevant.


se mai sta sau nu? ca as vrea sa ma testez ca am niste simptome usoare si mi-ar trebui certificat ca sa plec in Franța.

#8
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008

View PostAdm, on 19 iulie 2022 - 18:38, said:

Creierul tau ce zice?

E ok, sa te plimbi si sa dai si la altii sau nu e ok?

[ https://c.tenor.com/drQCyjJXoRAAAAAC/brain-stupid.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce sa ajutam cand putem sa jignim? Credeam ca s-a mai maturizat lumea pe aici. Dar daca si adminul si moderatorii au atitudinea asta, nu e de mirare ca si majoritatea utilizatorilor sunt la fel.

Probabil omul munceste si il intereseaza dpdv legal! Se da izolare si concediu sau nu?

#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
din ce deduc, persoana e asimptomatica, deci...

#10
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postalexupit, on 19 iulie 2022 - 18:52, said:

Probabil omul munceste si il intereseaza dpdv legal! Se da izolare si concediu sau nu?

LEGAL trebuie sa ia legatura cu medicul de familie. Il lamureste cadrul medical in aceasta situatie. Daca este confirmat cu covid,sta acasa si primeste concediu medical,NU este necesar sa se prezinte la locul de munca.
Initiatorul probabil ca doreste sa umble brambura fiind purtator,si intreba daca pateste ceva legal( este interesat de forma "izolarii")...

Edited by Bebeluka, 19 July 2022 - 19:07.


#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Legal nu este obligat sa stea in izolare, nu se mai emite decizie de izolare de care DSP.Doar medicul de famile poate decide daca da concediu medical si izolare.
Din cate stiu rezultatul pozitiv al testelor nu se raporteaza automat catre DSP si nu are nici un efect legal, adica nu se impune carantina sau izolare obligator.

#12
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Daca nu ai medic de familie unde se mai intampla testarea? Eu chiar nu stiu, la noi la birou a fost cineva care a fost pozitiv zilele trecute si ne-a anuntat pe cei care am fost in ziua aia. Acum daca nu avem simptome si medic de familie ar trebui sa umblam pe la astea private sa dam 300 lei pe un test? Acum 1 an cand a avut prietenul meu covid si am chemat salvarea sa faca testul (a iesit pozitiv) mie nu au vrut sa imi faca pe motiv ca nu am anuntat cand am sunat.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
La spital, la camera de garda - iti fac aia test.

Dar trebuie sa ai simptome.

Altfel iti faci singur - pe banii tai - la farmacie sau la particular.

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cum sa nu ai medic de familie?

#15
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Nu am avut probleme mari sa am nevoie de hartii sa umblu si pe la astia, am mers mereu la privat unde am abonament. Lucrez pe firma mea si medical pe spaga nu imi permit. Nici asta cu izolarea de covid daca ar fi nu mi-as permite, daca declari concediu medical iti dai singur cu sutul in fund.

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postgiuliani, on 19 iulie 2022 - 20:38, said:

Cum sa nu ai medic de familie?
eu am dar teoretic, prcatic nu l-am mai vizitat de vreo 7 ani...
la ce foloseste?

#17
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Daca ai timp sa stai pe la usile lor iti dau retete cu diverse pe care le iei apoi la pret redus cand le gasesti (asta face mama lunar sa economiseasca bani) si apoi se mai duce sa ii scrie diverse note de recomandari sa isi ia bilete pe la bai cu pret redus. In rest daca nu ai copii sau nu ai diverse boli cronice eu nu cred ca te ajuta cu ceva. Eu era cat pe ce sa am nevoie cand mi-am reinnoit permisul dar in fapt am platit la privat consulatia si am rezolvat cu fisa, in capul meu era ca daca tot platim toata viata la astia si nu mergem ar putea sa fie gratis completarea acelei fisei, dar nu, e numa un drum in plus.

#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
eu platesc contributia de sanatate (care se retine din salar) de 15 ani si cand am stat mai demult in spital vreo 3 zile tot m-au pus sa platesc, dar paremi-se numa jumate... deci platesti zeci mii de lei si cand iti dau o factura de cateva sute bune, tot mai platesti jumate si din aia...

basca faptu ca mie acuma mi-e rau, nu peste 5 zile cand ma programeaza asistenta...

bataie de joc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate