Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

retea casă

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018
Salutare!

Am internet de 500 mb (cred că e de ajuns momentan) și router-ul este pe scări spre subsol. Parterul este acoperit bine de semnal, însă la mansardă e mai slab. Ce recomandați pentru a îmbunătăți semnalul la mansardă?
Tot aici aș dori să cer un sfat cu privire la 2 switch-uri. Cablajul este îngropat în pereți pentru toată casa și am lăsate prize de internet în 5 camere (3 dormitoare, 1 birou și living). Am 6 cabluri în panoul TV+internet, 1 birou, 3 camere, living și videointerfon. Acum folosesc doar biroul (nu se vor folosi prizele de internet în camere, tv-urile sunt pe wifi, iar calculatorul este doar în birou) și videointerfonul. Cum nu pot băga routerul în panou, mă gândeam să leg la un switch cu 5 porturi biroul și interfonul (eventual și alte 2 prize din camere), iar routerul îl fixez pe perete (astfel am doar cablul de alimentare curent și un cablu de internet). În birou vreau să pun și NVR-ul pentru camerele de supraveghere, deci voi avea nevoie și aici de un switch.
Ce switch-uri recomandați?
În afară de nextflix, youtube pe TV-uri și telefoane nu prea folosim la altceva internetul. Iar PC-ul mai trage de pe torrent sau mai e folosit la dota2 din când în când.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Multi routerul la mansarda, si o sa ai semnal si la parter.

Desi ce o sa spun nu e corect formulat, semnalul are o tendinta sa "curga" de sus in jos(fie el si omni).

#3
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018
Păi și cum îl distribui dacă tabloul cu cabluri TV și internet este lăsat pe scara către subsol? Acolo trebuie să fac toate legăturile, nu?

Edited by Ravy, 19 July 2022 - 10:49.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai din start trebuia gandita instalatia trasa anterior - sa fie si flexibila - sa poti muta anumite echipamente...
Plus tot din start era usor de luat in calcul ca acel router nu va acoperi cu Wi-Fi toata casa, mai ales daca e spre subsol..

Ai alte posibilitati - o retea Mesh daca vrei ceva modern si cu acoperire perfecta in casa - daca routerul nu stie si MESH sa adaugi clienti pur si simplu mai faci o retea cu echipamente MESH - poti opri sau nu Wi-Fi-ul routerului.

Sau - pui un AP pe un cablu la Mansarda si gata - solutia simpla si mai ieftina - cu 2 retele wi-fi.

Ce nu recomand decat ca ulima solutie - Bridge sau Extendere - injumatatesc semnalul wi-Fi.

#5
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018
Sigur că se putea face mai bine, însă asta este situația acum.
Deci AP nu extendere pentru situația aceasta, dar ca switch-uri, unul gigabit cu 5 porturi până în 100 lei funcționează ok?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Orice switch gigabit va merge ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate