Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Dilema Slabit.

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Vreau sa mananc 1500 calorii pe zi. (am mai mancat asa prima saptamana a fost mai greu)

1.Care ar fi diferenta daca as manca 1500 calorii pe zi incuzand paine dulciuri cartofi paste conserve.

2.Daca mananc o dieta bazata pe carne,legume,fructe putini carbogidrati.

Sa presupunem ca nu facem sport deloc nici in cazul 1 nici in cazul 2.

NU MA INTERESEAZA CARE ESTE MAI SANATOASA !

Care ai fi diferenta la slabit? Teoretic ai slabi la fel nu? ca mananci acelasi numar de calorii. Ar trebui sa cheltui pe mancare in jur de 500-600 lei /luna.

Mancarea sanatoasa costa mult, de asta as vrea sa stiu daca ar fi o diferenta.Cu care slabesti mai repede?

Ce alimente ati include in buget? Eu o sa ma axez pe oua/cartofi/rosii/castraveti + carne.

Stiu ce ar trebuit sa mananc daca bugetul ar fi mai mare dar e limitat si nu imi piermit sa mananc somon si chestii de genul.

Eu inainte mancam o masa gen Cartofi oua carne pana la 1000-1200 si apoi restul pana la 1500 il completam cu alune/seminte/migdale etc ( am cantar acasa )

Edited by Ravenscar17, 18 July 2022 - 12:28.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai problema nu e ce si cat consumi
Problema e cat arzi
Daca consumi 1500 calorii pe zi si arzi tot 1500 = no difference

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,493
  • Înscris: 30.10.2003

View PostRavenscar17, on 18 iulie 2022 - 12:16, said:

Vreau sa mananc 1500 calorii pe zi. (am mai mancat asa prima saptamana a fost mai greu)

1.Care ar fi diferenta daca as manca 1500 calorii pe zi incuzand paine dulciuri cartofi paste conserve.

Cauta dupa insulin resistance. Sunt sute de filmulete pe tema asta. Uite unul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cUXSPIi5mE0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Asa pe scurt: o sa te chinui cu dieta daca ai si dulciuri.

Edited by Bursul, 18 July 2022 - 12:29.


#4
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
pai ard peste 2000, deci o sa am deficit minim 500.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Da-ne mai multe date ... sex ... inaltime ... greutate ... varsta ... program zilnic ...

#6
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
nu conteaza asta eu mi'am calculat cat trebuie sa mananc eu am intrebat care ar fi diferenta in alimentatie la 1 si la 2. Eu am tinut asa cu 1500 slabeam in jur de 3-4 KG/luna asa,dar mancam sanatos,dar acum bugetul este redus. Sa calculez si eu in functie de varsta inaltime kg sex ,stiu si eu asta.

Edited by Ravenscar17, 18 July 2022 - 12:37.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,493
  • Înscris: 30.10.2003

View PostRavenscar17, on 18 iulie 2022 - 12:29, said:

pai ard peste 2000, deci o sa am deficit minim 500.
Este iarna si ti-e frig. Ai doua feluri de lemne, normale si imbimbate cu benzina - insulina.

Daca bagi in foc lemne imbibate cu benzina, acestea ard repede, pierzi multa caldura degeaba si dupa o ora ai nevoie de inca o tura de lemne. Alegi: ori mai pui lemne, ori induri frigul. Astea e mancarea cu carbohidrati.

Daca bagi lemne normale, dau mai putina caldura, dar tin mult mai mult, Dupa doua ore inca mai ard si inca poti sa te incalzesti. Astea e mancarea normala, fara prea mult carbo.

In principal carbohidratii sunt raspunzatori pentru producerea de insulina. Insulina pur si simplu ia zaharul din sange si il stocheaza imediat. Cu cat mai multa insulina cu atat energia pe care ai mancat-o se transforma in grasime. Tu vrei ca energia aia sa o folosesti pentru altceva Posted Image

Edited by Bursul, 18 July 2022 - 12:37.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
OK - daca nu conteaza, atunci nu conteaza nici diferenta
Poate doar un pic la pretul alimentatiei
Spor la slabit Posted Image

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostRavenscar17, on 18 iulie 2022 - 12:16, said:

Vreau sa mananc 1500 calorii pe zi. (am mai mancat asa prima saptamana a fost mai greu)

1.Care ar fi diferenta daca as manca 1500 calorii pe zi incuzand paine dulciuri cartofi paste conserve.

2.Daca mananc o dieta bazata pe carne,legume,fructe putini carbogidrati.

Sa presupunem ca nu facem sport deloc nici in cazul 1 nici in cazul 2.

NU MA INTERESEAZA CARE ESTE MAI SANATOASA !

Care ai fi diferenta la slabit? Teoretic ai slabi la fel nu? ca mananci acelasi numar de calorii. Ar trebui sa cheltui pe mancare in jur de 500-600 lei /luna.

Mancarea sanatoasa costa mult, de asta as vrea sa stiu daca ar fi o diferenta.Cu care slabesti mai repede?

Ce alimente ati include in buget? Eu o sa ma axez pe oua/cartofi/rosii/castraveti + carne.

Stiu ce ar trebuit sa mananc daca bugetul ar fi mai mare dar e limitat si nu imi piermit sa mananc somon si chestii de genul.

Eu inainte mancam o masa gen Cartofi oua carne pana la 1000-1200 si apoi restul pana la 1500 il completam cu alune/seminte/migdale etc ( am cantar acasa )

In cazul 2 s-ar putea sa nu pierzi asa multa masa musculara.
Zici ca nu te intereseaza sanatatea, pe cei mai multi asta ii intereseaza nu cat pierd din muschi.
Eu as alege mancare cat mai naturala posibil si mai putin procesata, oua, iaurt, ton, piept de pui, cartofi fierti, ovaz, seminte, salate, fructe mai acre. Practicarea unui sport te ajuta sa maresti deficitul caloric si mai mult, adica poti sa mananci daca doresti ceva mai mult

#10
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View PostNaijax, on 18 iulie 2022 - 12:38, said:

OK - daca nu conteaza, atunci nu conteaza nici diferenta
Poate doar un pic la pretul alimentatiei
Spor la slabit Posted Image


Asta e faza,eu nu am inteles niciodata oamenii care raspund la altceva decat ce ii intrebi tu daca iti ziceam 200 kg 1.9m si 50 de ani?  sau iti ziceam 100 kg 1.5m 25 ani? ce imi recomandai tu? 1 sau 2 in functie de ce iti zic eu aici?

#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Slabitul e corelat cu numarul de calorii.Din ce nutrienti provin caloriile e alta socoteala.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Caloriile sunt cheia, restul sunt detalii si fine tuning.
Bine, cata vreme ne referim la alimente si nu la snacks sau junk food.
Poate ceva atentie la timing, vezi cum reusesti sa pastrezi caloriile dar sa nu ai senzatie de flamanzire.

Proteina da satietate, dar nu energie. As include neaparat lactate fermentate (iaurt, kefir), ouale si ceva sanatos cu fibre (salate, fructe nu foarte dulci).

#13
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Da, daca deficitul caloric este de 500 kcal, arzi exact aceasi cantitate de garsime indiferent cum atingi deficitul respectiv. Restul: sanatate, masa musculara, diabet, energie, foame etc sunt alte discutii.

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
probabil ca o sa-ti fie mult mai foame.

#15
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Eu am zis ca nu ma intereseaza care este mai sanatoasa dintre alea doua ca sa nu imi dea lumea recomandarea in functie de sanatate lor. Pur si simplu cu buget redus este greu sa mananci sanatos,din punctul meu de vedere.

Eu ma cunosc pe mine si trebuie sa am pregatit ce mananc cu o zi inainte, devin foarte nervos cand sunt flamant(nu agresiv).Este vorba aia ''nu esti tu cand ti-e foame''.

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View Postborn2lose, on 18 iulie 2022 - 12:50, said:

probabil ca o sa-ti fie mult mai foame.

Si va baga in el/ea si va (de)pune si mai mult Posted Image

Nu exista diete, exista stil de viata !
Ti-l schimbi bine, nu-l schimbi decat pt o perioada vei vedea (posibil) rezultate in acea perioada dupa care esti de unde ai plecat, sau mai rau.

Edited by sirgoofy, 18 July 2022 - 12:57.


#17
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Eu stiu asta ca o sa imi fie foame cu 1500 calorii,dar daca trec de ora 19:00 nu mai am probleme eu nu mai mananc dupa oara aia.Cel mai mult am reusit cand aveam un program mai ciudat.

Gen ma culcam pe la 3-4 dimineata si ma trezeam la 11-12 mancam, ma indopam in 1 ora cu 1500 calorii si faceam fasting 23 de ore.mancam doar o ora pe zi atat.

Slabeam 3-4 kg cu programul ala lucram de la 14-22.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View PostRavenscar17, on 18 iulie 2022 - 12:34, said:

,dar acum bugetul este redus.
salata nu-i scumpă

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate