Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Deschidere restaurant - orasul potrivit?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
braven

braven

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2022
Salutare,

Vreau sa deschid un restaurant fast-casual (tip Chipotle, insa nu pe acel menu), insa nu m-am decis inca pe un oras anume si as vrea sa aud parerile voastre pro/contra oraselor pe care le-am selectat:  Brasov, Craiova, Oradea.

Ca si context, am lucrat in domeniul financiar/IT in strainatate in ultimii 3 ani si abia ce m-am intors in tara - inainte am trait in Bucuresti. Nu am vreo conexiune cu unul din cele 3 orase mentionate mai sus, ci doar mi se par 3 orase extrem de frumoase in care mi-ar placea sa traiesc pentru urmatoarea perioada.

Ce parere aveti? Presupun ca toate orasele de mai sus sunt in dezvoltare si ar fi o oportunitate ok, insa sunt curios care sunt parerile oamenilor care traiesc acolo sau au cunostinte despre ele.

Multumesc!

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Lectia numarul 1  - daca deschizi o afacere in domeniul X , atunci trebuie sa stii foarte bine domeniul X de la legislatia si pana la aspectele practice ale acelui domeniu
Lectia numarul 2 - location location location,

#3
braven

braven

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2022
Nu m-am decis sa deschid un local in lipsa cunostintelor :)

Ai o parere despre orasele mentionate?

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Pai si poti obtine locatie la fel de buna indiferent ce alegi dintre cele 3 orase?

#5
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Parerea mea este ca la tipul asta de afacere nu conteaza orasul ci vadul.

#6
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Conteaza si ca esti strain de orasul respectiv, locurile bune sunt pentru oamenii locului, care stiu unde sa dea spaga, au conexiuni.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Parerea unuia care a vazut doar o data orasele respective: consider Brasovul e cel mai potrivit. E mai turistic, cu potential mai mare. Apoi Oradea si pe ultimul loc Craiova.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Indiferent ce deschizi si in ce oras, trebuie sa fie in zona pietelor mari. La 100 m de piata nu mai vine nimeni. Turistii nu sunt interesati de fast food decat pe litoral cand vegeteaza pe plaja.

Edited by Leo2006, 18 July 2022 - 08:11.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Pudu, on 18 iulie 2022 - 07:52, said:

Conteaza si ca esti strain de orasul respectiv, locurile bune sunt pentru oamenii locului, care stiu unde sa dea spaga, au conexiuni.
șpaga s-a dat demult.acum se numește CHIRIE

#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 braven, on 18 iulie 2022 - 07:45, said:

Nu m-am decis sa deschid un local in lipsa cunostintelor :)

Ai o parere despre orasele mentionate?
In oricare dintre ele poți sa ai succes sau poți sa o dai în bara.
Dacă vrei sa deschizi o afacere care depinde de un aflux constant de clienți, te duci în fiecare dintre ele cu harta și pixul în mana și vezi cum merge lumea pe acolo și ce concurenta ai. Centrul  vechi din București este un bun exemplu în acest sens, unele străzi sunt pline altele goale deși distanta între ele este de câțiva zeci de metri.
Asa ca idee dacă tot ai bani de dat mai bine baga-te în franciza Luca.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce nu deschizi în București ?

#12
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Te mananca smecherii in orice oras te-ai duce. Va amintiti cazul Doroftei? avea un pub in Ploiesti, a mers bine cat a cotizat, cand n-au mai fost aia multumiti l-au sicanat si i-au facut mizerii pana au scapat de el. Trebuie sa fii pregatit sa dai bani multi la inceput ca sa-ti dea autorizatii, aprobari, ce mai e nevoie, apoi sa ai buget pentru "atentii" constante.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 M0D3, on 18 iulie 2022 - 08:38, said:

Te mananca smecherii in orice oras te-ai duce. Va amintiti cazul Doroftei? avea un pub in Ploiesti, a mers bine cat a cotizat, cand n-au mai fost aia multumiti l-au sicanat si i-au facut mizerii pana au scapat de el. Trebuie sa fii pregatit sa dai bani multi la inceput ca sa-ti dea autorizatii, aprobari, ce mai e nevoie, apoi sa ai buget pentru "atentii" constante.

N-are nicio legatura.
Doro a primit moka spatiul (si cu toate astea abia se tara) si l-a luat panica cand s-a adus vorba de chirie.

Ontopic, NU Craiova. Majoritatea clientilor tai vor fi minoritari. Si nu ma refer neaparat la etnie cat la tipologia umana.

Sau va fi ceva potrivit, cu manele si tot ce trebuie?

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 M0D3, on 18 iulie 2022 - 08:38, said:

Te mananca smecherii in orice oras te-ai duce. Va amintiti cazul Doroftei? avea un pub in Ploiesti, a mers bine cat a cotizat, cand n-au mai fost aia multumiti l-au sicanat si i-au facut mizerii pana au scapat de el. Trebuie sa fii pregatit sa dai bani multi la inceput ca sa-ti dea autorizatii, aprobari, ce mai e nevoie, apoi sa ai buget pentru "atentii" constante.
da, ne amintim :)
a deschis un pub intr-o cladire cu risc seismic ridicat si la un moment dat, sa vezi surpriza, n-a mai primit autorizatie de functionare. ghici pentru ce? fix pentru ca era cladire cu risc seismic ridicat.
partea mai proasta e ca locurile cu vad bun sunt cele centrale, in care cladirile sunt (de obicei) destul de vechi.


@braven : ce clienti tintesti?
daca vrei turisti, atunci in mod clar Brasov.
daca vrei localnici, Oradea si Craiova s-ar putea sa fie mai atractive: chirii mai mici, salarii mai mici etc. dar tot o sa ai nevoie de locatie buna, cat mai aproape de centru.

#15
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
Brasov - sunt turisti tot timpul anului. Undeva unde este trafic pietonal tot timpul. De exemplu undeva langa gara probabil. Sa iti faci si site de unde se poate comanda online si sa il bagi pe aplicatiile de comandat mancare.

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 braven, on 18 iulie 2022 - 06:09, said:

...Vreau sa deschid un restaurant fast-casual (tip Chipotle, insa nu pe acel menu), insa nu m-am decis inca pe un oras anume si as vrea sa aud parerile voastre pro/contra oraselor pe care le-am selectat:  Brasov, Craiova, Oradea.
Nu stiu ce sa-ti spun despre Brasov, sau mai ales Craiova, insa Oradea e un oras in plina ascensiune. Se fac investitii masive acolo, si orasul cam tot timpul freamata de oameni.
Numai pe partea de centru istoric lunar se prezinta la Directia de Monumente intre 40-60 de proiecte (care au nevoie de aviz de la Dir. de Monumente pentru obtinerea autorizatiei de construire).
Esentialul e doar sa prinzi o locatie circulata, sa nu fie in vreun cartier marginas. De exemplu in pasajul Vulturul Negru sau in apropiere ar fi mana cereasca, acolo se invart cei mai multi, atat localnici cat si turisti romani sau straini.

Edited by Hider141, 18 July 2022 - 09:27.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
initiator
Cu tot respectul, daca ajungi sa te iei dupa parerea unui forum in acest gen de afacere, situatia este mai mult decat clara in ceea ce te priveste.

Doar un exemplu iti dau in acest sens. Poate ca Craiova se preteaza cel mai bine pentru ce vrei tu, dar majoritatea forumistica nu agreaza Craiova.
Ce ar fi daca ai bate personal cu pasul orasele respective si sa iei pulsul la fata locului.

ps.
Are vreo relevanta ca ai lucrat 3 ani in IT si inca in strainatate? Nu cred.

#18
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
In Craiova nu prea are rost, este imposibil sa mergi 200m sa nu dai de un local.

Apoi, daca mergi in mall, mai sunt 30 de restaurante deschise. Ieri am vazut ca au deschis si terasa sa mananci afara, la etaj.

Ai putea la medicina, dar competite mare cu omar, e un soi de autoservire.

Centru vechi la fel, prefectura la fel. Din 10 gherete, 9 sunt cu mancare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate