Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Partaj, sanse ca tutela sa ii fie oferita tatalui ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007

 N62B44, on 18 iulie 2022 - 14:32, said:

P.P.S Daca ea nu munceste s-ar putea sa fie cazul de pensie de intretinere pe langa pensia alimentara si va putea inchiria ceva pe banii tai, in acest caz toata constructia ta cu parintii betivi si casa socrilor darapanata pica.

asa ma gandeam si eu, nu stiu de ce marseaza pe ideea ca n-are unde sa stea si ca vor sta in tzhiganie cu tacsu alcoolic si ma-sa lepra.. pai isi inchiriaza ceva pe treimea lui de salariu fara probleme si tot argumentul lui ca copiii n-au unde locui in conditii decente se prabuseste.
in fine, se vede ca e afectat emotional si se pierde in detalii in care incearca sa o discrediteze pe sotie.

Edited by laffin, 18 July 2022 - 16:08.


#20
RandomBit

RandomBit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.07.2022
Ea muncea pe minimul pe economie, am si scris asta, poate nu sub forma directa. E in cresterea copilului. Ce ia din cresterea copilului + alocatii depaseste suma de 2100-2200 lei. Nu m-a interesat cat ia, cat mai e alocatia, etc, toti banii respectivi, ai ei si ai copiilor s-au dus la ea.

Nu incerc sa o discreditez, doar dau detaliile care ar putea conta in a obtine tutela copilului mai mare. Toti o dati cu pensia alimentara care o sa ma termine etc. Am un salariu de peste 5000 lei , asta inseamna putin peste 800 lei pentru fiecare copil. Am unde sta, am niste zeci de mii de euro in cont obtinuti din vanzarea vechiului apartament. Nu vad ce o dati cu tragetii din astea ca e momentul sa ma arunc de pe un pod, nu e cazul.

Edited by althea, 18 July 2022 - 17:36.
mai bine fără explicatii :)


#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,095
  • Înscris: 17.01.2012
înțelegi greșit!
colegii îți expun partea nasoală a procesului în sine...

vrei să-ți scriem: „nu-ți fă probleme, copii la tine ajung, SIGUR!!!” ? :o

alege cu grijă dintre sfaturile de aici (90% sunt pertinente), combină-le cu cele ale unui avocat, apoi  - DACĂ poți - schimbă-ți atitudinea, cu cea de acum ai pierdut familia și - aproape - copii :(

#22
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
In primul rand asta cu banii din cont de pe apart care sunt 100 % ai tai n as fi așa sigur. Ai platit ratele in timpul căsniciei cu ea, chiar daca nu a avut venituri, se consideră că a avut și ea aport, nu știu dacă chiar 50%. Daca era integral achitat înainte, atunci era altfel situația.
Cu ea n ai ce să discuți, pare o hiena șireată care vrea sa te usuce de bani.
Cum să încerci să o întorci, vrei sa stai cu dușmanul in casa? E război deschis între voi. Știi ce gandeste, dacă își va schimba atitudinea, vei ști că e lup cu păr de oaie, sa te mai fraierească.
Copiii nu prea poți și nici nu e bine sa-i separi. Deci uita de copii o perioada, cel puțin până mai creste cel mic. Apoi, cu dovezi cum ziceau cei de dinainte, poate poți să i recuperezi.
Securizează ți finanțele pe toate planurile, cu scorpia vei avea de lucru.
Nu prea e ortodox ce spun, dar daca te înțelegi bine cu șefii as incerca o reducere a salariului, să primească profitoarea doar vreo 6-700 lei pe luna. Găsiți voi o modalitate "legală", cel puțin temporară.

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sansele sa obtii tutela sunt zero.


#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ale lui sunt mici pentru că fetița e mică, dar și tații care vor domiciliul copiilor după divorț la ei au șanse. Le trebuie avocat bun și dovezi că pot să-i îngrijească cel puțin la fel de bine + că-s copiii atașați de ei.

Ca idee:
https://www.jurispru...speta-13azhu46/

Quote

Prin sentinţa civilă nr. 2854/12.06.2018 Judecătoria Xxxx a admis cererea formulată de reclamantul P.O. în contradictoriu cu pârâta P.A.V.,  având ca obiect divorţ cu minori.
Dispune desfacerea căsătoriei încheiate între părţi si înregistrate sub nr. xxxx în Registrul de Stare civilă al com. Xxxx, prin acordul părţilor.

Dispune ca după desfacerea căsătoriei autoritatea părintească cu privire la minorii P.G.S., născut la data de xxxx şi P.B, născut la data de xxxx să fie exercitată în comun de ambii părinţi până la dobândirea capacităţii depline de exerciţiu de către aceştia.

Stabileşte locuinţa minorului P.G.S., născut la data de xxxx  la domiciliul tatălui.

Stabileşte locuinţa minorului P.B, născut la data de xxxx la domiciliul mamei.

Aici copiii-s mai mari, într-adevăr, dar sunt multe lucruri care se iau în considerare când se decide stabilirea domiciliului unui copil.
Și apropo de despărțitul fraților - tot din sentință:

Quote

Tot raportat la vârsta minorilor de 10 şi 3 ani, instanţa apreciază că legătura dintre copil-părinte este mult mai puternică decât legătura frate-frate.

Nu e doar opinia acestei instanțe.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 RandomBit, on 18 iulie 2022 - 16:56, said:

Nu incerc sa o discreditez, doar dau detaliile care ar putea conta in a obtine tutela copilului mai mare.  
Instanța nu o să-ți dea fetița ca s-o pedepsească pe mama, asta trebuie să înțelegi. O să ți-o dea dacă arăți că ai condiții să o îngrijești cel puțin la fel de bine ca mama și dacă o să vadă atașamentul copilului față de tine. Ar fi bine să te concentrezi pe ce ai tu ÎN PLUS de oferit copilului și să scoți în evidență partea materială a avantajelor tale + iubirea față de copil, nu mizeria ei morală sau cea a familiei ei.
Dacă și cea mică e atașată de tine se va vedea când vine comisia pentru ancheta socială la domiciliul tău (sau unde vei sta cu fata). Ei vor vedea și ce e acolo unde stă mama și dacă e fix cum spui poți spera la un raport favorabil.

Citește atent sentința la care am pus link mai sus. Cred că o să-ți folosească, în mod sigur o să înțelegi niște lucruri.

#26
RandomBit

RandomBit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.07.2022
Va multumesc pentru sfaturi, in special @althea. M-am decis ca voi lupta, voi incerca aceasta cale de a arata ce am in plus fata de mama chiar daca sansele mele sunt slim to none. Fata este atasata de mine, nici nu incape vreun dubiu. Nu pot sa ma resemnez ca fetita va primi o educatie inferioara iar conditiile ele de trai vor fi mai nasoale. O sa lupt in masura in care nu fac avarii si mai mari psihicului copiilor.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Succes, răbdare și înțelepciune îți doresc.

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io nu inteleg de ce iti pasa doar de un copil din doi. Ce sa inteleaga instanta din aceasta cerere "nu vreau ca un copil sa creasca in salbaticie, da pentru celalalt e okidoki"? Daca are peste 2000 venit si mai ia de pe tine vreo 1700, deja are aproape 4000, care io cred ca deja e upper middle class in Fetesti. Plus ca  mai dau bunicii, alcoolici sau nu, intre doua betii tot mai arunca bunicul niste sutare. De fapt, tu o sa ai MAI PUTINI bani decit ea. :lol:

Adevarul este ca ai zero argumente pentru care mama nu ar fi in stare sa se ocupe de copii, in afara ca e "nebuna" pentru ca iti verifica istoricul de la emag si vrea unghii si telefon. N-ai pomenit de faptul ca nu se ocupa de copii, daca gaseai copiii cacati pe ei in loc de socru pisat pe el, era cu totul altceva, socrul este absolut irelevant. Ce face soacra cu Giovanni in Italia, zero relevanta. Ca e bata la condus, who cares? Nu vad nimic de inselat, de plecat de-acasa brambura, de alcool, droguri...

Io zic ca poti linistit sau sa divortezi amiabil sau sa... va impacati. Cumperi aifonu ala in rate si gata. Altfel o sa ii dai copiii, pensia alimentara, platesti avocatul si cheltuieli de judecata.

#29
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004

 Mosotti, on 19 iulie 2022 - 15:13, said:

Io nu inteleg de ce iti pasa doar de un copil din doi. Ce sa inteleaga instanta din aceasta cerere "nu vreau ca un copil sa creasca in salbaticie, da pentru celalalt e okidoki"?

 RandomBit, on 17 iulie 2022 - 13:25, said:

... pe cel mic nu am pretentii momentan sa il iau, este un bebelus si ii este mai bine langa mama cu lapte matern...
Cred ca a explicat destul de clar in primul post si reiese tocmai faptul ca interesul copilului primeaza pentru el. Care in momentul de fata ar fi sa fie cu mama.

#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Fara sa imi dau cu parerea despre ce se intampla in cazul unui eventual proces as mentiona faptul ca in opinia mea nu-i nimic in neregula ca femeia a stat acasa sa creasca copiii si sotul a muncit. E o practica comuna si daca sotul castiga suficient nu vad nicio problema legala in asta.
Pentru tine poate fi frustrant dar legal nu vad cum asta poate fi considerata o problema.

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 aladdin2k, on 19 iulie 2022 - 21:02, said:

Cred ca a explicat destul de clar in primul post si reiese tocmai faptul ca interesul copilului primeaza pentru el. Care in momentul de fata ar fi sa fie cu mama.
Deci laptele matern compenseaza “mama nebuna, socrul alcoolic si soacra usuratica, in conditii mizere”.

Sper sa ne faca un update cu deznodamantul…

#32
RandomBit

RandomBit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.07.2022
Nu este o mama rea dar este o mama puturoasa, desi argumentul meu ar spune ca fiind puturoasa nu e o mama prea buna. Este delasatoare, copii au carenta de fier (dupa cum a reiesit din analizele de sange luate cand au fost bolnavi). Am cumparat spre exemplu, pentru a combate carenta de fier, pe langa suplimente recomandate de medic, de la bebetei numai seminte de chia, quinoa, tarate de ovaz si tot felul de astfel de alimente sanatoase prin care urma sa le gateasca pentru a-i pune pe picioare in urma racelii pe care au avut-o copii. A deschis doar punga de tarate de ovaz, le-a facut ceva de dimineata, mi-a spus ca au mancat tot si asa au ramas pungile de vreo 2 saptamani, sigilate si doar aia cu tarate de ovaz desfacuta pentru a gati o singura data. Prefera sa le faca un fel de "pancakes" de dimineata si cu asta a scapat de cea mare, celui mic ii face mancare de dimineata din an in paste desi mananca de rupe, prefera sa ii bage tata-n gura si a scapat de el. Ce vreau sa zic este ca dimineata pentru ea este o mare problema, daca e trecut de ora 10-11 este ok, este in stare sa faca o ciorba ceva. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun din mini povestioara asta. De cele mai multe ori bunica paterna ii face de mancare fetei, ii cumpara regulat carne de curcan, carne de vita buco oso (sper ca am scris corect) care este de o calitate superioara si foarte sanatoasa mai ales in cazul carentei de fier si le gateste.

Cu fata a scapat usor, cand era mica se trezea tarziu, odata cu mama ei, in jur de ora 10, cu asta micul a cam imbulinat-o deoarece la ora 6:30-7:00 se trezeste si este energic, vrea mancare, vrea sa se joace. Lucrul asta a terminat-o pe nevasta-mea, trezitul la 7 dimineata. Am incercat sa ii explic ca altii nu dorm cu noptile din pricina copiilor iar a mea e obosita ca doarme doar de la 11 la 7.

Eu cand vin acasa dupa 9 ore de la serviciu.  nu pot sa spun ca vreau ceva specific de mancare pentru ca se enerveaza, imi spune ca ea e obosita , ca nu e usor cu 2 copii desi...maica-mea sta si ea cu ei si o lasa sa respire. Imi spune sa mananc ce-a facut ea sau "sa-ti faca ma-ta ce vrei de mancare". Asta e doar unul dintre multe exemple si motive de frustrare pe care le am.

Trageti voi concluziile.

Stiu ca aceasta povestioara nu are legatura cu juridicul dar sunt judecat si , desi ar trebui sa ma doara undeva deoarece sunt "anonim", am simtit nevoia sa explic si unele dintre motivele mele de frustrare.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pana la urma ce a zis avocatul la care ziceai ca mergi?

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 RandomBit, on 20 iulie 2022 - 20:44, said:

Nu este o mama rea
(...)
Trageti voi concluziile.
(...)

Educatie precara. De ambele parti.
Si prin educatie nu ma refer la maniere ci la lipsa completa de viziune asupra vietii.

Cum naiba sa le strici viata copiilor si sa-i bagi intr-un razboi care va dura mult si bine pentru ca nu-ti face nevasta-ta ciorba sau ca nu se trezeste la ora 7?
Cand ai luat-o n-ai vazut ce iei?
Pana sa se nasca copii n-ai vazut ce ai luat?

Carenta de fier si ce mai zici tu vor fi cele mai mici probleme fata de cele ce vor urma daca ii bagati in razboaie stupide.

Nu cumva toate ideile astea vin de la "bunica paterna"?

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Ne-am mutat la maica-mea temporar, timp in care urma sa cautam un apartament. Aici, relatiile dintre noi s-au deteriorat si mai mult."

E clar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate