Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Partaj, sanse ca tutela sa ii fie oferita tatalui ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
RandomBit

RandomBit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.07.2022
Salut. Am ajuns in situatia ca dupa 4 ani+ de mariaj sa ajung la divort si doresc un sfat pe care il voi cere mai jos dupa ce voi expune situatia.

- In 2016 am cunoscut o fata venita aici dintr-un orasel de unde sunt multi oameni de etnie roma, un oras din care vrei sa pleci, nu sa ai vreo meserie , sa te stabilesti acolo sau sa urmezi vreo scoala (o sa vedeti de ce am pus accent pe asta mai jos);

- In 2017, putin peste 1 an de relatie, si-a scos din poseta un test de sarcina pozitiv, timp in care am crezut ca voi lesina, am luat decizia de a fi tata si de a o lua de sotie pe individa, doar prea ciutan nu eram, aveam peste 30 de ani atunci. Oricum a fost foarte convenabil sa ramana insarcinata la 3 luni dupa ce am achizitionat un apartament.

- Intre timp a mai aparut un bebe care acum are sub 1 an;

- In tot timpul de cand ne-am casatorit, am locuit impreuna, s-au nascut copii, aceasta femeie nu s-a implicat mai deloc in situatia financiara, rata la creditul imobiliar eu am platit-o (era si normal, ap. era doar pe numele meu), nu a platit factura la curentul electric, nu a platit factura la telefon/internet/tv) .In total, pentru ambii copii, nu stiu daca a cumparat 4 pachete de pampers in atatia ani. Toate in casa au fost cumparate de mine, tot pentru copii a fost cumparat de mine, de la olite la scaunele la masute la jucarii,carucioare, trotinete, medicamente, consultatii la doctor, vaccinuri optionale. In proportie de 95% am achitat absolut tot ce insemna cheltuieli. In fiecare saptamana faceam cumparaturile de 250-300 lei de la market pentru casa (asta inainte de scumpiri, acum cred ca duce vreo 400 lei lejer cosul saptamanal).

- Aceasta femeie, de cand am cunoscut-o si pana a ramas insarcinata si nu a mai lucrat cand a avansat prima sarcina, a schimbat 4 joburi (in sub 1 an si jumatate). Niciodata nu s-a acomodat la un serviciu , la fiecare job era nemultumita, era deranjata, cateodata venea plangand ca nu mai poate si este greu.

- Aceasta femeie vine dintr-o familie dezbinata, cu un tata alcoolic dar pentru care am respect, si cu o mama care desi este inca legal casatorita cu tatal ei, si-a facut amant prin italia care intre timp i-a dat si ala papucii. Ca sa fie clar, ea nu s-a dus sa stranga bani/sa lucreze in italia, ea s-a dus la Giovanni sa se iubeasca. Vreau sa subliniez prin afirmatia asta ca nu am avut niciun sprijin financiar extern, tot ce am facut, am facut "pe barba mea".

- Nu va ganditi ca daca aduceam tot cashul in casa, veneam si stateam ca puturosul pe canapea si beam bere. Eu faceam curat, eu aduceam si caram cumparaturile si am cumparat toate acareturile prin casa pentru a-i face viata mai usoara cu copii, atat de multe chestii incat nu mai aveam unde sa le punem. (chiar nu exagerez).

- A dat de vreo 4 sau 5 ori sala pana sa ia permisul auto. Atunci cand intr-un final l-a luat, i-am cumparat o masina pentru a capata experienta pe ea, masina care a stat degeaba cu lunile cand intr-un final m-a decis sa o vand pentru ca mai rau se deteriora stand. Inainte sa se nasca al doilea copil, i-am mai luat o masina, venise pandemia, nu voiam sa ia transportul in comun atunci cand eram la serviciu. Am incercat sa conduc cu ea in dreapta, si-a luat ore suplimentare cu un instructor dar tot nu a condus, ba ca nu poate cu adidasii din picioare, ba ca ii e frica, cu mine ca tip, ba ca ii e frica singura si sa conduc cu ea (se cam bat cap in cap chestiile pe care le spunea) asa ca am decis sa ma resemnez si sa nu o mai presez sa conduca automobilele, riscam sa faca accident cu copilul in masina, era praf rau. Am acceptat si m-am resemnat, unii oameni nu sunt facuti sa conduca.

- Atunci cand s-a nascut primul copil am dat toti banii de pe mine si am vandut obiectul cel mai de pret (motocicleta, probabil motociclistii stiu ce inseamna legatura lor cu utilajul) pentru a face rost de bani sa se nasca, copilul la o clinica privata);

- Bun, pe langa multe altele, ca sa nu fac un post gigantic pe care nu il va citi lumea o sa trec la subiect;

- Atunci cand s-a nascut al doilea copil, am luat decizia ca e momentul sa ne marim baza, sa vand apartamentul cu 2 camere de 48 mp si sa luam ceva mai mare, efectiv, copilul cel mai mare nu mai avea loc in casa, se lovea de mobila, jucarii, carucior din cauza spatiului insuficient.

- Ne-am mutat la maica-mea temporar, timp in care urma sa cautam un apartament. Aici, relatiile dintre noi s-au deteriorat si mai mult. A venit cu niste pretentii ciudate pentru perioada care avea sa urmeze (sa ne luam un apartament, trebuia sa strangem bani pentru notar macar, cam 7000 lei) precum, de ce nu imi cumperi un telefon nou? De ce nu imi cumperi un alt parfum? Da-mi bani sa imi fac unghiile ca inainte sa te cunosc pe tine aveam unghiile facute. (atat timp cat nu mai platesc rata la vechiul apartament inseamna ca am bani sa ii cumpar parfumuri si telefoane). Ca nu le cumperi haine la copii (lucru total neadevarat, avem saci si sertare intregi cu haine pentru copii, haine care nici nu au fost purtate, nu mai avem unde sa bagam hainele pentru copii la cat de multe sunt, am cumparat adidasi si haine si nu a imbracat/incaltat copii niciodata cu ele deoarece nu ii placeau ei acele hainute, incaltaminte scumpe din piele care au ajuns la altcineva...noi, nepurtate). Copii au avut doar pampers premium care si nu Lupilu sau alte branduri care nu erau "de firma".

- Eu nu m-am ascuns niciodata de nevasta-mea cu absolut nimic, nici nu aveam de ce, pana intr-o zi cand am gasit un router wifi care inca era sigilat ambalat in plastic fancourier rupt, desigilat. Mi-a zis ca mi-a desfacut toate lucrurile pentru a vedea pe ce dau banii. Am ajuns la concluzia ca imi urmareste orice link accesat (am google sync activat pe toate dispozitivele, pana si pe pcul de la serviciu am contul meu. Urmarea orice search faceam, orice accesare. In momentul acela am schimbat parola de la pcul de acasa, i-am creat un user fara drept de admin, am delogat si tableta copilului de la contul meu google. Nu am facut decat sa o infurii si mai tare, primeam mailuri de incercari nereusite pe conturile respective.

- Mi-a cerut un "desfasurator" cu TOATE comenzile emag de cand ne-am casatorit pana acum si un desfasurator de la banca , ca sa vada pe ce dau banii (aici mi-am dat seama ca e nebuna la propriu, nu e doar un termen "cute", nebuna cu acte daca am merge la consult).

- Dupa toate aceste certuri si vazand ca nu contribuie cu nimic pe plan financiar la cresterea copiilor dar se plange de bani (alocatii, indemnizatii, etc, tot ce e de la stat ca si ajutor se duc in contul ei, nu am avut nicio pretentie, in total are peste 2200 lei banii ei din care nu cheltuieste pe nimic util sau esential pentru casa/copii) i-am propus ca voi achizitiona un imobil doar dupa ce schimbam regimul matrimonial in regimul separatiei de bunuri, adica orice bun dobandit in timpul casatoriei este 100% al unui sot si nu se imparte 50%-50%.

- Dupa ce i-am spus toate astea, nevasta-mea sau in curand ex nevasta-mea, s-a dus vreo 3 zile la ma-sa ca sa se recreeze si sa isi mai vada si copii cealalta bunica dar se pare ca au pus la cale un plan ca altfel nu imi explic gesturile ei. Dupa ce a venit din "vacanta de la cealalta bunica" am prins-o ca ii spunea fetei (4 ani, intelege destule, le pricepe) ca tati nu vrea sa mai ia casa, ca sa nu mai avem un acoperis deasupra capului, ca tati o sa isi caute o alta mamica in curand, ca tati o sa ne dea afara in curand. Cand am auzit asta am explodat si am luat-o mai tare de mana si am intrebat-o care este scopul acestor afirmatii. A urmat un scandal in care a plecat cu copii, ca mi-a zis ca are unde sa stea. Dupa vreo 4 ore m-am trezit cu ea la usa maica-mii cu inca 6 politisti ca a venit sa isi ia bagajele. I-am explicat ca putea sa si le ia si fara politie dar a zis ca ii era frica pentru siguranta ei, sa nu o bat. (Doamneeeeeeee) Ideea este ca vreo 2 politisti erau de la protectia copilului sau ce institutie se ocupa de lucrurile astea. Doamna mea cred ca s-a dus la vreo casa pentru femei abuzate unde a declarat ca am batut-o si ca am fost violent si ca se teme pentru siguranta ei si a copiilor. Lucru total neadevarat.

Maine ma voi duce la un avocat unde voi cere divortul si custodia fetei mari. Sotia mea la fostul job castiga minimul pe economie, nu are nimic pe numele ei, nu are conditii sa le ofere copiilor, nici la parintii ei, este un ghetto unde locuiesc ai ei, in schimb eu am o suma importanta de bani in cont obtinuta din vanzarea fostului apartament, am masina, unde locuiesc acum cu maica-mea pana cumpar altceva este o zona centrala a orasului, sigura. Fata este inscrisa aici la gradinita si urmeaza sa inceapa din toamna.

De fapt intrebarea mea este, care sunt sansele mele, ale tatalui, de a obtine custodia unui copil daca eu am conditii materiale (pe langa toata dragostea pe care o poate avea un tata pentru copilul sau) in cazul unui proces?

Lucrez de peste 15 ani la acelasi job, trebuie sa conteze si asta la ceva..

Sunt descurajat de ce vad pe internet , majoritatea copiilor sunt plasati la mama pentru ca mama e numai una, desi ea nu are conditii sa ii intretina?

Cand a iesit pe usa a zis ca o sa ma usuce de bani, ca voi plati pensie alimentara pana nu mai pot si ca o sa incerce sa se infiga si in banii obtinuti din vanzarea apartamentului vechi desi ea nu are niciun drept la ei. A plecat pana si cu verighetele noastre obtinute din aurul pe care ni l-a dat maica-mea..

Acest post nu este facut la misto, pur si simplu eram un baiat care nu a ascultat de mama cand a trebuit si sper sa invatati ceva din patania mea. Tot ce vreau acum este sa imi strang copii in brate, pe cel mic nu am pretentii momentan sa il iau, este un bebelus si ii este mai bine langa mama cu lapte matern dar imi vreau fata cea mare langa mine si nu langa o mama de la care nu are ce invata, care nu poate fi un model in viata, o mama care nu o poate sustine material.

Incerc sa stau “strong”, nu pot sa ma exteriorizez, acum as devasta-o si mai tare pe maica-mea care are 70+, daca mi-as lasa toate emotiile la vedere, dupa ce deja a participat la showurile noastre…

Edited by althea, 17 July 2022 - 17:18.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

De fapt intrebarea mea este, care sunt sansele mele, ale tatalui, de a obtine custodia unui copil daca eu am conditii materiale (pe langa toata dragostea pe care o poate avea un tata pentru copilul sau) in cazul unui proces?
Destul de mici, dar există. Îți trebuie un avocat foarte bun pe dreptul familiei, însă doar prin divorț la notar ai putea fii sigur că poți lua fetița la tine.
Aș zice să stai să-ți treacă nervii și să te gândești la asta în primă fază. Un avocat bun negociator ar putea media o înțelegere între voi, un acord parental pe care să-l autentificați odată cu divorțul.

Partaj nu pare că prea aveți pe ce face. Nu are dreptul la jumătate din banii din cont doar pentru că ați fost căsătoriți, trebuie să-și demonstreze aportul și în funcție de asta se stabilește cota care i-ar reveni. În rest ce mai aveți? Bunuri mobile?
Ai putea să-i propui tu o sumă de bani. Ar fi mai util să i-o dai ei, nu s-o pierzi pe onorarii de-a lungul unui proces cu final incert. Oricum ai cheltui destul, nu mai bine încerci să ajungeți la o înțelegere când vă calmați?

Amănuntele despre comportamentul ei și al maică-sii nu au nicio importanță.

#3
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Nu are nimeni timp sa citeasca romanul tau foileton. Nu prea te-ai descurcat cu rezumatele la scoala ?
Dar
1. Fa test ADN la ambii copii ca sa nu ai surprize, sa nu lupti degeaba pentru copilu postasului.
2. 90% din custodie se acorda mamelor (mai ales daca sunt foarte mici) . Spui ca nu are situatie materiala sotia. O sa aiba dupa ce se termina divortul ..... Posted Image

Edited by N62B44, 17 July 2022 - 17:47.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cine n-are răbdare să citească n-ar trebui să posteze. Și cu atât mai puțin să dea sfaturi pe o arie profesională.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 26.06.2009

 RandomBit, on 17 iulie 2022 - 13:25, said:

De fapt intrebarea mea este, care sunt sansele mele, ale tatalui, de a obtine custodia unui copil daca eu am conditii materiale (pe langa toata dragostea pe care o poate avea un tata pentru copilul sau) in cazul unui proces?

Realist ai sanse spre 0%. Mai ales daca ea a fost mai inteligenta decat tine (trebuie sa recunosti) ca sa aduca Politia, sa faca show ca ai batut-o => in cadrul procesului vei pleca deja cu sansa 2.

La banii de pe apartamentul vechi nu are cum sa ajunga, dar o sa trebuiasca sa imparti si setul de cutite in 2 daca isi pune capul cu tine. Plus vei plati pensie alimentara cam 1/3 din venitul oficial.

Toata povestea lunga (si posibil frumoasa, dar greu de citit) pe care ai spus-o ramane exact atat: o poveste frumoasa! Daca nu ai dovezi, martori, inregistrari in care ea sa recunoasca chestii, etc. nu ai cum sa demonstrezi ce ai spus. Ea va sustine ca a avut grija de casa si de copii si tu ai lucrat => totul se imparte 50%-50%. Ea are prima sansa la copii ca e mama, iar tu deja esti in off-side pentru ca a venit cu Politia acasa si apare in documentele oficiale chestia asta.

Ia-ti un avocat bun, inarmeaza-te cu rabdare si pregateste-te psihologic sa platesti pensie alimentara si copiii sa ramana la ea!

Edited by Xman_ghio, 17 July 2022 - 17:57.


#6
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Testul ADN mi se pare o decizie foarte buna, tinand cont de context si de comportamentul ei.

Faptul ca ea nu are mijloace materiale pentru a-si intretine copiii ar putea conta. De asemenea, faptul ca nu a putut mentine un job/nu are un job ar putea conta.

Acum, probabil iti dai si tu seama de asta, esti santajat si manipulat emotional. Din ce povestesti tu pentru ea conteaza cel mai mult partea financiara si ai putea folosi asta in discutiile cu ea, prin intermediul unui avocat as zice eu, nu direct ... pentru ca vei "pierde", cel mai probabil.

In urma divortului, calculul pensiei alimentare se face in functie de venitul celui ce o plateste, respectiv – o patrime din salariul lunar net pentru un copil, o treime din salariul net pentru 2 copii. Parca 1/4 sau 1/3 era o limita maxima.

Vorbeste cu un avocat bun specializat in divorturi. Una e ceea ce ti se pare tie corect si alta e ce decide judecatorul (daca alegi calea asta) in ceea ce priveste custodia. Dovezile, cum zicea si un coleg mai sus, conteaza.

Edited by in_the_soup, 17 July 2022 - 18:48.


#7
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 14.04.2010

 in_the_soup, on 17 iulie 2022 - 18:35, said:

Testul ADN mi se pare o decizie foarte buna, tinand cont de context si de comportamentul ei.


Si crezi ca dupa ce i-a crescut ca pe copiii lui 4-5 ani poate sa le intoarca spatele ca si cum is niste straini... uneori e mai bine sa nu stii...

In privinta custodiei din pacate in societatea noastra mama e cea care pleaca cu prima sansa asta daca nu cumva poti dovedi ca e alcoolica, consuma droguri sau mai stiu eu ce vicii condamnabile.
Daca esti dispus sa cheltui ceva bani pe avocat atunci Poti lupta pt custodie 50/50 pt copii si cu sanse bunicele daca ai apartamentul tau etc
Probleme vor aparea daca ea va vrea sa se mute la ai ei... de aici lucrurile se complica, mai ales ca mai mult ca sigur asta pare sa fie planul... si multi bani cheltuiti pe avocat nu garanteaza un rezultat favorabil...

#8
RandomBit

RandomBit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.07.2022
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Nu e nevoie de test ADN probabil, copii imi seamana 90% la trasaturile faciale si tot, nu am niciun dubiu ca nu sunt ai mei. Ea a chemat politia dar nu stiu cu ce scop, nu i-am facut nimic, nu avea niciun semn, absolut nimic. A fost o sceneta jucata frumos si atat.

Da, clar voi apela la un avocat si voi folosi toate resursele mele pentru a lua copilul mai mare in prima instanta. V-am zis, daca se duce la al ei, tatal e alcoolic, daca se abtine mai mult de 2 zile intra in sevraj, face urat iar mama ei nu are niciun scop sa o tina acolo pe termen lung, altfel ar fi 2 care ar suge la salariul tatalui ei. (da, vor suge probabil si la pensia alimentara de la mine daca nu voi castiga tutela fetei).

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
La naiba, chiar am citit tot. E ok, e aproape 00:00, exercitiu bun pentru dormit.

Povestea in sine sunt amanunte. Sper ca o sa mai intrii sa citesti pe aici.

Amanunte in sensul ca deciziile importante se iau asupra unor fapte.

Fapt: sotia are locul ei, al parintilor. Nu trebuie sa aibe apartament pe numele ei ca sa dovedeasca faptul ca poate sa creasca copiii/copilul.

Fapt: sotia nu are venituri MOMENTAN pentru ca are un bebelus de crescut. Dar poate sa aiba sprijinul parintilor care pot/sau nu sa o intretina pe ea si copiii vostri.

Poti sa castigi custodia in instanta. Sau nu. Nimeni nu-ti va garanta, mai ales aici pe forum. Ai mare grija daca vreodata vreun avocat o sa iti zica "100% castigam". Mai ales ca esti vulnerabil acum, daca auzi fix ce vrei sa auzi, nu o sa mai fii atent la detalii.

Ce poti sa faci este sa fii rational.

Ok, nu mai merge treaba in cuplu. Nu e un capat de drum, 1 din 3 cupluri parca ajung la divort. E ok.

Ce poti sa faci in schimb este sa o inviti inapoi la tine. Ca mama a copiilor tai. Pentru ea strictul necesar, dar o sa ai copiii in preajma mereu. Macar pana creste al mic.
Asa se mai calmeaza un pic apele si ajungeti la o intelegere cu copiii.

De exemplu, daca tu esti aproape de gradi, are sens sa doarma fata la tine macar in timpul saptamanii.

De regula, copiii raman cu mama. Sunt exceptii, evident, dar sunt la limita, cum amintea un coleg mai sus. Cazuri extreme gen abuz de droguri, alcoolica, probleme neurologice, incapabilitate fizica.

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 althea, on 17 iulie 2022 - 17:49, said:

Cine n-are răbdare să citească n-ar trebui să posteze. Și cu atât mai puțin să dea sfaturi pe o arie profesională.


Omul i-a dat cel mai pertinent sfat, avand atatea dubii un test ADN este NECESAR ! dupa ce testul spune ca el este tatal abia atunci incepe lupta, si o sa fie o lupta foarte grea, are nevoie de martori, martori credibili care sa o discrediteze pe sotie, nu este atat de simplu, dar eu as zice ca are si motivatie ca sa lupte, vorba colegului, daca lupta pentru copilul postasului ?

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se vede niciun dubiu legat de paternitate în primul mesaj ca să fie justificat un sfat ca ăsta cu ADN-ul.

 Platon, on 18 iulie 2022 - 00:16, said:

are nevoie de martori, martori credibili care sa o discrediteze pe sotie, nu este atat de simplu, dar eu as zice ca are si motivatie ca sa lupte
Un divorț în care se merge pe direcția asta - discreditarea fostului - aduce stres în plus, nervi, certuri, ranchiună și mai multă și distruge comunicarea dintre părinți. Și concret nu aduce niciun câștig pe termen lung nici dacă îi reușește și se desface căsătoria doar din vina ei. Iar în privința domiciliului copiilor contează doar dacă ea e o mamă bună.  El nu zice că n-ar îngriji copiii, deci la ce i-ar folosi să meargă pe discreditarea ei?
Are ani mulți de-acum înainte în care o să fie obligat să discute cu ea, cum crezi că va fi dacă scoate securea din start?

Edited by althea, 18 July 2022 - 08:28.


#12
RandomBit

RandomBit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.07.2022
Nu ma intereseaza sa o discreditez pe mama, nu ma intereseaza sa fac avarii mai mari decat s-au facut deja, dimpotriva. Vreau sa imi iau copilul cel mare, sa ii ofer o sansa la o viata mult mai buna, nu sa ramana intr-o vagauna in fetesti, intr-un cartier de rromi si nu din aceia civilizati, ci pesti si tot felul de cetateni "eminenti". In familia ei, unde probabil va sta, ca nu isi permite sa stea cu chirie in municipiul unde ne-am casatorit/locuit/lucrat/nascut copii, este o stare continua de scandal, repet, tatal daca nu bea intra in sevraj, l-am gasit de multe ori urinat pe el, cazut in casa. Mama ei, o lepta neproductiva a societatii nu a avut un serviciu de ani buni, este in putere, cheltuie banii socrului si stie doar sa urle si sa dracuie in casa aia. Stiu ca e putin relevant acest fapt dar voiam sa expun atmosfera din acea casa fara sa exagerez nici macar un pic si ca nu vreau sa iau copilul sub aripa mea doar sa demonstrez ceva, pur si simplu acel copil nu va avea o viata ok acolo.

#13
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 14.04.2010

 RandomBit, on 18 iulie 2022 - 08:32, said:

Nu ma intereseaza sa o discreditez pe mama, nu ma intereseaza sa fac avarii mai mari decat s-au facut deja, dimpotriva. Vreau sa imi iau copilul cel mare, sa ii ofer o sansa la o viata mult mai buna, nu sa ramana intr-o vagauna in fetesti, intr-un cartier de rromi si nu din aceia civilizati, ci pesti si tot felul de cetateni "eminenti". In familia ei, unde probabil va sta, ca nu isi permite sa stea cu chirie in municipiul unde ne-am casatorit/locuit/lucrat/nascut copii, este o stare continua de scandal, repet, tatal daca nu bea intra in sevraj, l-am gasit de multe ori urinat pe el, cazut in casa. Mama ei, o lepta neproductiva a societatii nu a avut un serviciu de ani buni, este in putere, cheltuie banii socrului si stie doar sa urle si sa dracuie in casa aia. Stiu ca e putin relevant acest fapt dar voiam sa expun atmosfera din acea casa fara sa exagerez nici macar un pic si ca nu vreau sa iau copilul sub aripa mea doar sa demonstrez ceva, pur si simplu acel copil nu va avea o viata ok acolo.

Desteapta-te! Ea deja ti-a adus politia la usa si iti creeaza o imagine nu prea buna nu numai in fata autoritatilor dar din ce zici deja baga strambe si la copii... daca ai incercat sa vorbesti cu ea sa iti lase copilul macar pe timpul scolii si ea nici nu vrea sa auda atunci fii o secunda mai destept si incepe sa lupti si tu.
Cheia succesului pt tine acum depinde sa dovedesti dezastrul din casa parintilor ei: aduna dovezi ca tacsu e un alcoolic, ca satul cu pricina nu e un mediu bun pt a creste un copil... etc etc
Ar fi ideal sa te poti intelege cu ea inainte de a arunca bani pe fereastra cu avocati, intreab-o cam care ar fi pretentiile ei, cum se poate sa tii copilul macar pe perioada scolii etc... dar in orice caz nu te lasa pe o ureche tu continua sa aduni dovezi chiar daca lucrurile par sa fie ok pt ca daca isi schimba opinia in ultima clipa nu vei avea nici o sansa... macar fii pregatit si fa-ti temele.

#14
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
@RandomBit

1. Atitudinea ta e paguboasa din start.
Casatoria e despre dragoste, divortul despre bani .
Sotia ta a dezgropat securea razboiului deja ( cand a venit politia la usa ) si "Cand a iesit pe usa a zis ca o sa ma usuce de bani, ca voi plati pensie alimentara pana nu mai pot si ca o sa incerce sa se infiga si in banii obtinuti din vanzarea apartamentului". A avut si motiv, sa-si construiasca strategia de divort . Procesul verbal al politiei va aparea la divort 100%.

2. Nu-ti foloseste la nimic comportamentul asta de "White knight", "nu vreau sa o discreditez pe mama", 7 paragrafe despre cum esti tu sotul perfect,  loial care aduce bani in casa etc . Ti-a spus toata lumea ca in majoritatea cazurilor mama ia copii, daca tu vrei tutela atunci singura modalitate e sa dovedesti ca mama nu e in stare sa-i creasca corect => adica sa o discreditezi . In tribunal conteaza doar ce poti sa dovedesti, si sotia ta are deja un as in maneca. Tu cu prostiile alea cu familiile rrome , cel mult o sa te alegi cu o plangere pentru discriminare si daca judecatoarea e mai "woke" o sa pierzi din start.

3. Intr-un divort, interesul copiilor e primordial si e aparat de instanta ,cea mai mare greseala e sa incerci sa desparti 2 frati ca si cum ai imparti mobila. Un copil la mama, unu la tata . Adica exact ce vrei tu.

4. Nu mai pedala atat pe mediul familial al sotiei, tatal alcoolic, etc. Un om nu poate influenta unde se naste, unde creste si in ce familie. Conteaza 0 in tribunal, ba din contra. Daca dovedesti ca sotia e alcoolica, drogata , etc, asta e alta treaba.

Dupa felul in care abordezi problema, sotia iti va lua copii, te va curata la partaj, in locul tau mi-as pune problema unde vei sta dupa divort si daca vei avea deajuns bani sa mananci.

Edited by N62B44, 18 July 2022 - 12:27.


#15
RandomBit

RandomBit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.07.2022
Nu este cazul meu, am unde sta, am un salariu ok incat sa nu ma afecteze in mod tragic plata pensiei alimentara pentru cei 2 copii. Problema am expus-o mai sus dar, dupa cum ati spus mai multi, am sanse minime ..

Edited by althea, 18 July 2022 - 13:21.
editare citat integral al mesajului anterior - nu mai răspunde asa, încarci inutil topicul


#16
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Imi pare rau pentru tine, @RandomBit.  Si daca e adevarat 50% din ce ai scris, imi pare rau ca nu ai realizat ca esti victima perfecta pentru fosta. Foloseste copiii impotriva ta, bunatatea ta impotriva ta, si, dupa cum s-a scris mai sus, orice mentiune la proces a mediului ei familial si de etnie te duce intr-o fundatura de unde nu o sa mai iesi. Stai de vorba cu ea, vezi EXACT ce vrea - mie mi se pare ca ea are in cap o strategie mult mai bine pusa la punct decat tine, care acum actionezi doar emotional - dar copilul nu o sa-l primesti, nici sa fii Elon Musk. Macar limiteaza suma de bani care urmeaza sa o pierzi prin partaj si pensie alimentara, nu te zbate sa nu intri in altele. Pe pricipiul doar un negru poate sa-l faca pe alt negru nigga - cioroi, adica - uita orice mentiune de rromi, betivi, alcolici, profitori, ca te duce pe o cale procesuala civila si platesti si cat nu ai. Ia-o departe pe fosta si spune-i zambind: de acuma adio telefoane scumpe, adio tzoale de firma, adio pofte si concedii, adio stat acasa degeaba, etc. Macar sa priceapa, calea pe care a apucat-o e gresita si ea pierde, chiar daca castiga tutela copiilor foarte usor. Pentru ea copii sunt doar MONEDA DE SCHIMB!!! Stiu, suna goraznic, dar asta e viata, atat o duce capul atit face. Nu o ajuta, nu-i da sansa sa te jupoaie extra, ca va profita de ea imediat. Limiteaza-te la exprimare si insista pe drepturile tale - weekend-uri cu copiii, dreptul sa-i vezi, tot ce decurge din asta. Am avut o colega care a plecat pe panta divortului cu un copil de 3 ani, si, desi amandoi erau din familii fara probleme financiare sau alte balarii, a fost urit de tot. Intareste-te, partea nasoala nici nu a inceput inca...

#17
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
@RandomBit
Ca sa nu zici ca nu tin cu tine .
Cel mai realist scenariu e sa ceri 50%-50% custodie ( o saptamana copii la tine, o saptamana la ea sau echivalent) . Exista o directiva UE din 2013 cu privire la discriminarea/egalitatea tatalui in raport cu drepturile parentale . Romania a adoptat directiva. ( directiva zice ca ambii parinti au aceleasi drepturi parentale si incearca sa combata cutuma cu copii merg la mama si tata e bun de plata)

Mai mult te descurci tu cu un avocat bun care poate sa foloseasca chestia asta, nu cunosc dreptul romanesc.

Asta inseamna ca te duci azi la un avocat, iti tii gura, nu vorbesti decat strictul necesar cu sotia, nu o provoci, nu-i dai motive de chemat politia etc.
Te sfatuieste avocatul ce sa vorbesti , ce sa faci, daca poti sa-ti ascunzi anumite bunuri/conturi ca sa-ti fie mai usor la partaj.
Ideal ar fi sa nu mai locuiesti cu ea. Se da singura cu capul de dulap cheama politia , ajungi la puscarie si pierzi copii si tot ce ai. In 90% din cazurile de divort femeia invoca violente domestice, abuz , etc.

Dupa ce se termina divortul, te duci si-ti faci vasectomie, si de fiecare data cand mai ai intentii maritale vii si citesti ce ai scris singur aici pe forum, ca sa-ti aduci aminte si sa te potolesti. Posted Image

P.S. Vezi ca multi vorbesc dupa ureche si dau sfaturi din filme, rata divortului e de 22-25% in Romania, nu multi sunt trecuti prin chestii din astea legale cu tribunale, avocati, partaje, etc.
P.P.S Daca ea nu munceste s-ar putea sa fie cazul de pensie de intretinere pe langa pensia alimentara si va putea inchiria ceva pe banii tai, in acest caz toata constructia ta cu parintii betivi si casa socrilor darapanata pica.

Fugi la avocat si nu te juca cu viata si viitorul tau.

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 26.06.2009

 RandomBit, on 18 iulie 2022 - 08:32, said:

Nu ma intereseaza sa o discreditez pe mama, nu ma intereseaza sa fac avarii mai mari decat s-au facut deja, dimpotriva. Vreau sa imi iau copilul cel mare, sa ii ofer o sansa la o viata mult mai buna

Ai doar 2 sanse sa faci asta:
1. O dai la pace cu ea si ea renunta la copii (pentru bani, etc)
2. Demonstrezi ca nu e capabila sa aiba grija de copii si atunci ai 50%-50% sanse de castig (experienta recenta a unor cunoscuti :-(

Neaparat mergi la un avocat si nu mai spera ca lucrurile se vor rezolva de la sine... Ea este clar pusa pe scandal, deja are un PV de la Politie si precis aduna "munitie" pentru a obtine cat mai multe de la tine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate