Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Decaderea litoralului romanesc - statiunea Mamaia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#37
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
https://www.roxy-wor...aia-hotel-savoy

cam pustiu la 10

https://www.roxy-wor...-hotel-victoria

#38
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postkopac, on 15 iulie 2022 - 08:26, said:

asa si...si daca nu iti planifica ce se intampla? vrei sa ne facem o tara de roboti planificati..fiecare merge unde gaseste si asta este. Sau si dvs suntetii unii care are doar pareri proaste despre tara v-a dat scoala de pomana?


Mentalitatea conform careia e mai bine sa lasi totul pe "altadata" e motivul pentru care in Romania e doar haos si nu gasesti nimic organizat. Fiindca nu doar tu, ci si patronul firmei de salubritate, de taxi, al pizzeriei de la colt gandeste tot asa si actioneaza in consecinta.

Ca sa ramanem in tema, daca nu iti planifici concediul din timp platesti mai mult si alegi din ce ramane. Rezervarea unui concediu cu anulare gratuita nu iti ingradeste cu nimic libertatea de a merge altcandva sau altundeva in concediu in cazul in care apare o urgenta si nu poti merge la data stabilita.
E o chestie de educatie financiara atata timp cat o saptamana de concediu poate costa salariul pe o luna sau chiar mai multe luni.

Edited by giuliani, 15 July 2022 - 08:58.


#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
La mine este permis să iau concediu când vreau...

Concediile în afară le planific din timp, să prind oferte.

Astea in țară, de 3-4 zile sau city break-uri le iau când am chef.

#40
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View Postgiuliani, on 15 iulie 2022 - 08:53, said:

E o chestie de educatie financiara atata timp cat o saptamana de concediu poate costa salariul pe o luna sau chiar mai multe luni.

Ma amuz, efectiv fac pe mine de ras cand vad asta cu educatia financiara! Domnu forumist, in general, romanii sunt foarte saraci si fac alegeri proaste cu banii lor taman din cauza asta. Nicio educatie financiara din lume nu va putea sa creasca productivitatea sau lipsa de calificare. Ma bucur ca este totul planificat la dvs. Eu stiu doar cand voi merge in concediu si cate zile anul asta si asta din motive oarecum independente de mine. In rest, zau ca-mi pasa!

#41
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postgiuliani, on 15 iulie 2022 - 08:53, said:


E o chestie de educatie financiara atata timp cat o saptamana de concediu poate costa salariul pe o luna sau chiar mai multe luni.
Dacã o saptamana de concediu costa salariul pe o luna sau chiar pe mai multe luni numai de educatie financiara nu vorbim...

Edited by catalina1, 15 July 2022 - 09:04.


#42
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Sincer - va asteptati ca o tara plina de ghertoi sa aiba Coasta de Azur sau Sardinia ca litoral?!
Avem ce cautam, ce vrem, cu ce ne multumim.

#43
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcatalina1, on 15 iulie 2022 - 09:02, said:

Dacă o saptamana de concediu costa salariul pe o luna sau chiar pe mai multe luni numai de educatie financiara nu vorbim...

Nu cred ca nu cunosti exemple de genul...

#44
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Evident. Dar greseala majora la ei e alta, nu ca nu isi planifica din timp.

#45
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postgeorge_alexandru, on 15 iulie 2022 - 08:43, said:

Cred că bag Neptun câteva zile pe final de august... am stat acum 2 ani la un hotel ok acolo iar în față era un restaurant cu specific tatarasc cu o mâncare senzațională.
Neptunul e mult mai aerisit decat Mamaia si probabil singura statiune relativ verde (copaci, lac ingrijit etc.). Insa restaurantul ala (Antic cred) are niste preturi... Nu gasesti nimic (o placinta, un fistic) sub 35 lei. Da, e plin ochi.

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Posta_user, on 15 iulie 2022 - 09:02, said:

Sincer - va asteptati ca o tara plina de ghertoi sa aiba Coasta de Azur sau Sardinia ca litoral?!
Avem ce cautam, ce vrem, cu ce ne multumim.

adica italienii sunt vreun popor ales sau cum, mai ales in sud ?!
eu stiu unde sa ma duc pe litoralul nostru ca sa ma simt bine, cu bani multi sau putini, dupa cum doresc

#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostFlat, on 15 iulie 2022 - 08:01, said:

Nu calc in mamaia sud, acolo e cancer

Vorbesc de mamaia nord, singura care contează

Este f bine așa exclusivist. Scump sa venim numai cei șmecheri care ne permitem sa dăm 1500 de lei (vouchere) pe noapte

Mod edit:
1p+3z
flame

O mica pauza de Softpedia sa-ti savurezi in weekend voucherele
Hehehe, Flat, iti place Mamaia Nord unde fiecare camera de hotel are centrala pe gaz proprie. Posted Image

On topic: litoralul romanesc sunt satul de el pana in dunga, din 1990 pana in 2002 am fost in fiecare vara cate 10 zile, am mai fost in 2006, apoi prin 2014 si 2020 cand am fost constrans de pandemie si am incercat Mamaia Nord dupa cum spuneam mai sus.

Pe litoralul romanesc clar e mai bine decat era in anii '90 cand serviciile erau un dezastru nuclear, dar prea scump pentru ce ofera.

Am fost in Grecia in 2007, in Spania (Mallorca) in 2013, in rest din 2008 incoace sunt abonat la Antalya, riviera turceasca, pentru gusturile mele ala e cel mai bun litoral, in rest fiecare merge unde ii place.

#48
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

View Post__Dan__, on 15 iulie 2022 - 09:24, said:

Neptunul e mult mai aerisit decat Mamaia si probabil singura statiune relativ verde (copaci, lac ingrijit etc.). Insa restaurantul ala (Antic cred) are niste preturi... Nu gasesti nimic (o placinta, un fistic) sub 35 lei. Da, e plin ochi.

Da, la Antik ma refeream. E intr-adevar scump, insa mancarea e excelenta.

#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JRpDm4Jr1LM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcatalina1, on 15 iulie 2022 - 09:08, said:

Evident. Dar greseala majora la ei e alta, nu ca nu isi planifica din timp.

Evident ca nu-i ok sa merg in Maldive daca am salariu 2000ron, dar poti optimiza ceva costuri daca planifici din timp anumite lucruri.

#51
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostBogotta, on 15 iulie 2022 - 07:08, said:

Eu citesc ca nu sunt turisti si totusi sunt firme mari de constructii care fac apartamente la noi la mare. Stau si ma gandesc. Cine le va cumpara ? Oare directorii acelor companii, nu au in minte si scenariul asta ? Sa ramana cu ele pe cap si cu imprumuturi pe care nu mai pot sa le ramburseze ?  Bezna mintii efectiv .....

O sa se intample si asta, la un moment dat.

#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

View Postkopac, on 15 iulie 2022 - 08:59, said:

Ma amuz, efectiv fac pe mine de ras cand vad asta cu educatia financiara! Domnu forumist, in general, romanii sunt foarte saraci si fac alegeri proaste cu banii lor taman din cauza asta.
Si eu ma amuz. Colegul iti zice de educatie financiara si tu ce scrii: fac alegeri proaste cu banii lor.

Se pare ca daca peste noapte castigi la loto si esti bogat, ai si educatie financiara. Nu e de mirare saracia care zace la unii.

#53
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postremvirg, on 15 iulie 2022 - 06:20, said:

Pai nu te gândi ca e pustiu. Sunt mai putini turiști decât anul trecut și mult mai putini decât sperau samsarii sa fie.
Mai e o chestie, pe 15 iulie în mod normal cresc preturile. Acum băieții au o dilema, dacă nu e full și ei măresc în continuare preturile "pierderea" va fi și mai mare

O sa vezi schimbare de la 15 iulie.
Iti dau 2 argumente : admitere liceu si bacalaureat. O sa isi frece din nou mainile hotelierii si toti cei cu afaceri la mare.
Mi-e tare teama ca nu voi apuca ziua in care chiar sa bata vantul si la propriu si la figurat pe litoralul nostru. Eu imi doresc sa aiba o cadere nasoala si cutremuratoare, altfel, nu se va schimba nimic, nu se va face turism cum trebuie, tot pe jepcareala si samsareala va fi.
Pana la urma, cat timp sunt destui care accepta, asta vom primi. Cred ca oamenii isi merita tara si tara oamenii...

View Postsylvius, on 15 iulie 2022 - 07:52, said:

Yeap.

Mamaia si tata - dă !... Posted Image


On:

- multi s-au dus afara vara asta, cat inca se mai poate. Alte conditii, alt sentiment...
- altii au preferat sa se duca in locuri mai "accesibile" ca pret - sudul litoralului, sau munte;
- iar altii si-au anulat concediul, din cauza scumpirilor din ultimele luni. Prefera sa pastreze banii pentru lunile de toamna si iarna, cand e clar ce va veni.

Bani albi, pentru zile "negre"... Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7iOzV88zl38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
https://adevarul.ro/...13a9/index.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate