Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Decaderea litoralului romanesc - statiunea Mamaia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Flat, on 15 iulie 2022 - 06:38, said:

Este normal că de luni până joi e pustiu, ce sa faci acolo, nu sunt petreceri și cluburi și bubuiala

Inseamna ca nu ai fost inainte de 2019 in timpul sezonului, adica 15 iulie - 25 august Posted Image .. sa vezi ce bubuiala este, si nu zic de nordul Mamaiei unde sunt doar cluburi, zic de mamaia sud.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 07:12.


#20
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 __Dan__, on 15 iulie 2022 - 02:47, said:

pentru ca atunci cand vor putea construi pe ele (peste vreo 3 ani) sa mai toarne 1-2 cordoane de hoteluri.
Deja s-a construit pe plaja ... uite aici sau aici.

Edited by adrian_r5, 15 July 2022 - 07:17.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Imagine 360 din august 2019.. ce santier. Ma indoiesc ca nu se vor apropia si de plaja avand in vedere ca este lata.


https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 07:30.


#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Litoralul romanesc e pentru turismul de weekend. În rest, sunt oferte mult mai bune, precum litoralul bulgăresc sau Grecia, Egipt.

Păi la 750 euro de persoană ai 7 zile în Egipt all inclusive la un hotel bun din zona cu totul inclus și servicii de calitate (ca să nu mai zic de zona). În banii ăștia în Mamaia scoți un hotel decent, o plajă vai de mama ei și servicii acceptabile în cazul fericit.

Edited by george_alexandru, 15 July 2022 - 07:31.


#23
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,239
  • Înscris: 31.08.2006
In puzderia de stiri rele despre litoralul nostru mai apare si cateo stire buna:

  "Primăria Mangalia a eliminat taxa de parcare în oraş şi staţiunile turistice arondate - Saturn, Venus, Cap Aurora, Jupiter şi Neptun-Olimp, până la sfârşitul actualului sezon estival, a informat, joi, administraţia locală."

   "Am luat această decizie, pentru a impulsiona sezonul turistic şi pentru a încuraja cât mai mulţi turişti să petreacă vacanţele în staţiunile Mangaliei, fără a mai avea grija de a plăti locul de parcare, indiferent unde aleg să lase maşina, în parcările publice din oraş şi staţiuni", a declarat primarul municipiului Mangalia."

SURSA

#24
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 MembruAnonim, on 15 iulie 2022 - 00:37, said:

... de banii dati in Mamaia


Yeap.

Mamaia si tata - dă !... Posted Image


On:

- multi s-au dus afara vara asta, cat inca se mai poate. Alte conditii, alt sentiment...
- altii au preferat sa se duca in locuri mai "accesibile" ca pret - sudul litoralului, sau munte;
- iar altii si-au anulat concediul, din cauza scumpirilor din ultimele luni. Prefera sa pastreze banii pentru lunile de toamna si iarna, cand e clar ce va veni.

Bani albi, pentru zile "negre"... Posted Image

Edited by sylvius, 15 July 2022 - 07:53.


#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Chiar nu inteleg de ce are lumea atatea pretentii de la litoralul romanesc. Ai vreo 100-120km unde se poate face baie (din cei 244 totali de litoral) in care iti incap maxim 10 sate. Practic nici daca te apuci sa darami tot si sa construiesti din nou nu prea poti face mai mult. Prin comparatie, in Italia ai vreo 150km doar in Liguria de la Ventimiglia (granita franceza) pana la Genova.

Pentru bucuresteni sau altii din sudul tarii e comod sa mearga acolo fiindca e aproape. Ce nu-i normal insa e lipsa calitatii in special in ceea ce priveste mancarea care poate duce la imbolnaviri si alte probleme, in rest, e doar cerere si oferta.  Nu putem avea pretentia sa incapa jumate de Bucuresti in 10 sate si sa mai ramana si loc.

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Cuvantul potrivit este "Lacomie".
Si motivul pentru care este pustiu pe litoral este ca anul trecut nu s-au dat tichete de vacanta.
Sa nu ne ascundem, doar nu esti nebun sa dai 1000-2000 de euro sa te duci cu sotia la mare. Am scris 1000-2000 de euro la modul intentionat, sa acopar tot ce tine de Mare Romaneasca.
Am o cunostinta care a platit 1000 de euro, el si sotia, cred ca acum 2-3 ani. All Inclusiv, dar all inclusiv era asa mai mult ca de cantina. La discretie aveau bere la pahar si cred ca suc, suc zic eu ca aveau. 1000 de euro.
Si ma gandeam? Cata bere sa beau? Este 8 lei o sticla pet 2 litri, cati litri sa bei pe zi? 4 litri de bere? 16 lei. Ori cate zile stai acolo... Tot nu ai cine stie ce avantaj.
Si la mare este in felul urmator. Cost camera/cazare(plus mic dejun) cost all inclusiv.
Cost camera si mic dejun este la jumate de pret fata de all inclusiv.

Deci nu merita, si mai este si problema ca marea atrage fix persoanele alea dubioase, colcalari, haimanale, drogati.
Inteleg sa te duci o data in viata, la marea romaneasca, dar ce sa vezi? Ca eu o spun sincer? Ce sa vezi?
Am fost la Sinaia si am fost la un restaurant de era un chelner de imi venea sa-i dau ciubuc cateva sute de lei. Toti de la masa am stiut ca o sa ii dam ciubuc frumos ca a fost de nota 10. Mancarea + servirea.
Si am cautat restaurantul pe internet, dupa cativa ani tot stiu pe unde era, ca am fost pe jos ca am fost si noi sa bem, masina a ramas la hotel.
https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Si daca ma uit de afara, pare banal. Restaurant-Pizerie. Asa decorul era superb, plin de flori, iluminat frumos seara, servire impecabila.
https://www.regales.ro/meniu/
Nu stiu ce am mancat la vremea respectiva, ca eram mai multi, cred ca am comandat ciulama de ciuperci cu ceva, am vazut o mancare placuta din copilarie in meniu. Vin + Ciulama + Papanasi.
Preturile imi par putin cam scumpe.

Cand ma duc si eu in vacanta, 1 vacanta pe an, nu ma duc fratele meu sa fac economie ceva la haleala. Ma duc sa ma simt bine, nu imi plac povestile alea copilaresti cu hamsia la cornet. Ok. nu zic nu nici la abordarea economica dar parca mai placut sa ma intorc din vacanta cu o amintire placuta, cum este si restaurantul de mai sus, asta in loc sa ma intorc si sa ma laud ca mancam hamsia la cornet cu ce pret are la mare.

Edited by MindArchitect, 15 July 2022 - 08:00.


#27
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 MembruAnonim, on 15 iulie 2022 - 07:09, said:

Inseamna ca nu ai fost inainte de 2019 in timpul sezonului, adica 15 iulie - 25 august Posted Image .. sa vezi ce bubuiala este, si nu zic de nordul Mamaiei unde sunt doar cluburi, zic de mamaia sud.

Nu calc in mamaia sud, acolo e cancer

Vorbesc de mamaia nord, singura care contează

Este f bine așa exclusivist. Scump sa venim numai cei șmecheri care ne permitem sa dăm 1500 de lei (vouchere) pe noapte

Mod edit:
1p+3z
flame

O mica pauza de Softpedia sa-ti savurezi in weekend voucherele

Edited by iladi, 15 July 2022 - 08:12.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MindArchitect, on 15 iulie 2022 - 07:58, said:

All Inclusiv, dar all inclusiv era asa mai mult ca de cantina. La discretie aveau bere la pahar si cred ca suc, suc zic eu ca aveau. 1000 de euro.
Si ma gandeam? Cata bere sa beau? Este 8 lei o sticla pet 2 litri, cati litri sa bei pe zi? 4 litri de bere? 16 lei. Ori cate zile stai acolo... Tot nu ai cine stie ce avantaj.

Restaurantele/hotelurile au niste discounturi incredibile la comenzile de suvuri/bere, comanda zilnic cantitati importante. Cred ca berea la butoi, costul pe factura pt un litru ajunge sub un leu, poate si 50-60 bani. asta este si cauza pt care nu este limita la bere/suc. Cum ai spus si tu, cata bere poti sa bei..  sa zicem ca sunt nesatui care baga in ei 3 litri. Deci nu este nicio paguba pt restaurant/hotel.

#29
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021

 giuliani, on 15 iulie 2022 - 07:58, said:

Pentru bucuresteni sau altii din sudul tarii e comod sa mearga acolo fiindca e aproape. Ce nu-i normal insa e lipsa calitatii in special in ceea ce priveste mancarea care poate duce la imbolnaviri si alte probleme, in rest, e doar cerere si oferta.  Nu putem avea pretentia sa incapa jumate de Bucuresti in 10 sate si sa mai ramana si loc.

Ma plimbai putin cu street view prin cartierul ala de blocuri.
Incercam sa inteleg logica. Intre a ma duce undeva la o pensiune, aer curat, libertate, eu ma duc la apartament intr-un cartier din care o sa plec cu masina, o sa ma duc la un restaurant in oras sau pe balta.
Si apoi mananc, beau, pardon, de baut nu beau ca sunt cu masina, si ma intorc la apartament?

Pai compari grecia, cazare, peisaj etc...

Mai bine duc la caciulata si beau bere, dau cu undita in olt si ma uit la munti.
La 15% din bugetul pentru mamaia.

#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 george_alexandru, on 15 iulie 2022 - 07:31, said:

Litoralul romanesc e pentru turismul de weekend. În rest, sunt oferte mult mai bune, precum litoralul bulgăresc sau Grecia, Egipt.


Litoralul romanesc se potriveste perfect cu rigurozitatea planificarilor pe care si le fac romanii. Ai chef sa mergi saptamana viitoare la mare, fugi in Mamaia, Eforie, etc., platesti dublu dar esti la mare. Foarte putini angajati din Romania isi fac planurile de concediu cu 4-5 sau 12 luni inainte, asa cum se intampla prin alte tari unde esti obligat de la munca sa iti planifici concediul pe anul viitor. Asadar e construit pe ideea clasica "merge si asa".
Planificand concediu cu luni bune inainte poti gasi variante mult mai bune in alte tari.

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Stiu bine ce zici. Am cunostinte care cumpara in grecia de Black Friday si scot preturi bune.
Cunostintele mele, majoritatea, nu nene, cu 1-2 luni inainte, maxim.
Pai atunci sunt preturile duble.

Problema este ca am fost prins si cu rezervare inainte, am rezervat cu 1 an inainte si nu am putut sa ma duc.
Nu am putut anula rezervarea.
Sa fie lectie pentru toata lumea, nu faceti vreo rezervare fara anulare.
Din fericire mi-am permis financiar sa acopar o asemenea "pierdere", emotional a fost stres, oftica.
Am zis sa comand cu mult inainte si am ales o rezervare pe directbooking de nu puteam sa anulez sau sa reprogramez.

Am zis ca am facut o donatie mica, am ajutat un hotel/restaurant si atat.

#32
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,295
  • Înscris: 31.07.2017
asa si...si daca nu iti planifica ce se intampla? vrei sa ne facem o tara de roboti planificati..fiecare merge unde gaseste si asta este. Sau si dvs suntetii unii care are doar pareri proaste despre tara v-a dat scoala de pomana?

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 15 iulie 2022 - 00:37, said:

edit: anul trecut a fost plin, se laudau cei din turism ca avem turisiti si nu exista spatii de cazare suficiente. Da, foarte adevarat. Insa uite ca ulciurul nu merge de multe ori la apa. Probabil si-au imaginat ca si anul asta va fi la fel.
Asa este, s-a cam spart bula. Hotiile cu parcarile ultra-scumpe, sezlonguri si preturile in general foarte mari pentru ce oferea in raport cu alte tari apropiate completeaza tabloul sinistru al decaderii... din pacate fenomenul va continua daca nu se iau masuri pentru la anul macar.
Ce masuri ? Pai in primul rand repararea deciziilor proaste, a politicii de preturi samd... factorul principal de indepartare, lumea are mai putini bani disponibili ca atare nu are de gand sa plateasca mai mult.

Edited by andreic, 15 July 2022 - 08:34.


#34
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Cred ca principala cauza este plecatul "afara". Si la munte e aceeasi situatie ca la Mamaia: spre gol. Lumea a preferat anul asta sa iasa din tara, cei care si-au permis. Cei care nu, stau acasa si se gandesc la greierele si furnica.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Ala e efectul... cauza e ca isi permit, ca nu platesc asa mult in afara. Pai la noi o dubla cu un copil la 3 stele pentru 5-6 zile te face mai mult decat o centrala termica preformanta practic ajungi usor la peste 6000 lei (vezi plaja.ro sau direct la hoteluri) si cine stie cat iti cer si la parcarea de hotel, ca la aia publica in Mamaia e clar... in afara la aceiasi bani iei peste o saptamana si in conditii mai bune si fara hotii la parcari sau plaja, iei asa zisul "ultra all inclusive".
Practic cu 3000 lei iti asiguri cazare completa, mai dai oleaca pe drum si gata.

Edited by andreic, 15 July 2022 - 08:42.


#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 giuliani, on 15 iulie 2022 - 08:18, said:



. Foarte putini angajati din Romania isi fac planurile de concediu cu 4-5 sau 12 luni inainte, asa cum se intampla prin alte tari unde esti obligat de la munca sa iti planifici concediul pe anul viitor. Asadar e construit pe ideea clasica "merge si asa".
Planificand concediu cu luni bune inainte poti gasi variante mult mai bune in alte tari.

Aici m-ai nimerit, dar tot nu mă duc la noi mai mult de un weekend prelungit (o dată pe sezon să consum bonurile de vacanță). Bulgaria e mai avantajoasă și faci 1-2 ore in plus pe drum.

Cred că bag Neptun câteva zile pe final de august... am stat acum 2 ani la un hotel ok acolo iar în față era un restaurant cu specific tatarasc cu o mâncare senzațională.

Edited by george_alexandru, 15 July 2022 - 08:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate