Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Decaderea litoralului romanesc - statiunea Mamaia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#1117
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostLunaCrystal, on 09 august 2022 - 22:38, said:

@dan1980_25  Deci te-ai lamurit ca s-a cam nasolit treaba in Costinesti daca acele locatii nu vor fi (re)deschise anul acesta? Sau poate niciodata? Disparut concurenta (aia ieftina), disparut distractia de la megadiscoteca. Imi pare rau, am facut multe nopti de neuitat acolo si nu am murit, uite acum postez pe softpedia.


Pai da, dar nu as vedea mare problema daca ar fi expirata de putin timp, sa fim seriosi cei care gatesc acasa (majoritatea) nu tin evidenta expirarii, sa nu mai zic de cine are animale de hrana in curte si le taie, nicivorba de ,,vai a expirat de 3 zile” produsul carnea/produsul x de la porcul taiat in urma cu 4-5 luni sau puiul/gainile taiate acum 2 luni, sa nu mai zic de recongelare, numa la mine de cate ori a fost luat curentul/s-au furat sigurantele + vara descongelat de la magazin/alta locatie pana acasa si recongelat acasa in congelator. Sigur insa nu e normal in localuri mai ales fara avertizare la intrare sa fie gatit cu carne expirata si de un an, asta e alta extrema. In fine, uite un motiv serios sa cauti sa mananci pe cat posibil alimente dezhidrate, neperisabile - a evita astfel de probleme.
si de unde stii cit de sanatos esti? iar referitor la cazul discutat, scria ca s-au gasit produse expirate de 2-4 ani, nu gaini moarte de 2 zile cum iti plac tie! si scria cu litere!

#1118
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010

View PostNeaceasca85, on 09 august 2022 - 14:59, said:

In 2009 la Amara Side nu iti dadeau voie in slapi la restaurant, dar nu aveau pretentii asupra pantalonilor precum Cacaciulata din 2013. Totusi sa fiu fair play, la Caciulata daca mananci la restaurant Cozia, nu te intreaba nimeni, la restaurant Caciulata da, se pazeste intrarea pentru asa ceva fiindca mai vine cate o somitate-personalitate acolo, gen primarul din Calimanesti.

Ce tampenie, mă mir că mai au clienți.

#1119
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,877
  • Înscris: 30.07.2006

View Posttytysor, on 09 august 2022 - 23:34, said:


si de unde stii cit de sanatos esti? iar referitor la cazul discutat, scria ca s-au gasit produse expirate de 2-4 ani, nu gaini moarte de 2 zile cum iti plac tie! si scria cu litere!

LunaC aloca 1000 de lei pe concediu,micii expirati de 3 ani sunt pana la urma un compromis rezonabil.
In bugetul asta intra transport,cazare, mancare,cluburi, shopping.

Nu asteapta friptura de cangur in sos de sparanghel, ci sa fie ieftin.

Edited by marius.bunu, 10 August 2022 - 07:08.


#1120
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Mici expirati de 3 ani nu mi se pare chiar rezonabil, mai ales fara sa fiu instiintat dinainte de asta. Insa alte nereguli mai mici da, mi se par rezonabile.

View Postxymzar, on 09 august 2022 - 16:19, said:

Este de minim bun simt sa nu intrii in restaurant in "costum" de baie, indiferent pe ce litoral se afla restaurantul.
Hai ca slapi/papuci nu este asa grav desi daca sunt uzi te pui si pe tine si pe ceilalti in pericol la cum luceste pardoseala, dar sa vii in "chiloti" si "sutien" deja este prea mult.
Sa nu se intre in costum de baie inteleg, dar mai ales vara sa nu se intre in pantaloni scurti/tricou e prea mult nu crezi? Mai ales intr-o locatie de vacanta nu la un restaurant de oficialitati.

View Posttytysor, on 09 august 2022 - 23:34, said:

si de unde stii cit de sanatos esti? iar referitor la cazul discutat, scria ca s-au gasit produse expirate de 2-4 ani, nu gaini moarte de 2 zile cum iti plac tie! si scria cu litere!
Pai nu mi-a fost rau, nu am ajuns la spital nici eu nici nimeni din grupul cu care am fost de fiecare data acolo. Da, am zis ca e mult peste limite cu micii expirati de mai mult de un an, dar daca erau doar cateva zile nu ma deranja cat timp pretul era mic. Uneori se face din tantar armasar, aici nu imi dau seama daca e cazul. Totusi ramane un mister - daca e asa de importanta respectarea termenului de valabilitate la alimente cum se face ca nu au ajuns cu miile in spital consumatori de la acele localuri? Ca vad ca mai multi mor inecati decat intoxicati cu mancare.

Inca o alerta la Costinesti, iar probleme:

Este alertă la Costinești, acolo unde doi tineri ar fi intrat aseară în apa mării și nu au mai ieșit. Salvatorii au căutat în larg cu două ambarcațiuni, însă nu au reușit să îi găsească. Misiunea de căutare a fost întreruptă pe timpul nopții.
Dacă sunteți pe litoral, nu ignorați avertismentele salvamarilor. Steagul roșu rămâne arborat pentru că și astăzi vântul va sufla cu putere iar marea va fi foarte agitată, așa că nu intrați în apă pentru că riscați să vă pierdeți viața!

sursa: https://www.antena3....are-648529.html

Edited by LunaCrystal, 10 August 2022 - 10:50.


#1121
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,146
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil dupa mai multe vizite la acele localuri, in timp devii rezistent la salmonela sau ce alte bacterii mai misuna prin mancarurile alora.

#1122
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,138
  • Înscris: 05.08.2015
Sunt unii care culeg mortaciuni de pe marginea drumului si le mananca, asa ca nu-i de mirare ca sunt unii care ar manca mici expirati de un an

Nu-i obligatoriu sa faci toxiinfectie alimentara daca gatesti foarte bine carnea expirata, dar la mici chiar nu e posibil s-o faci, asa ca depinzi de robustetea sistemului imunitar si de hazard [cat de stricata e carnea]

#1123
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,877
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeorge_alexandru, on 10 august 2022 - 10:51, said:

Probabil dupa mai multe vizite la acele localuri, in timp devii rezistent la salmonela sau ce alte bacterii mai misuna prin mancarurile alora.

Uite un slogan bun "Costinesti-pentru cei puternici.Gustul puternic si amarui. Mananci la noi 3 ani la rand, mergi la Cernobyl si nu se prind radiatiile de tine"

#1124
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La modul general, termenul de valabilitate al carnii congelate e sa zicem foarte orientativ.

Dar pentru ca undeva trebuie trasa o linie, se trage si se pune acel termen. Pe zona perfect sigura a termenului sa zicem real de valabilitate. Si, evident, ca trebuie respectata.

View Postxymzar, on 09 august 2022 - 16:19, said:

Este de minim bun simt sa nu intrii in restaurant in "costum" de baie, indiferent pe ce litoral se afla restaurantul.
Hai ca slapi/papuci nu este asa grav desi daca sunt uzi te pui si pe tine si pe ceilalti in pericol la cum luceste pardoseala, dar sa vii in "chiloti" si "sutien" deja este prea mult.

La 10 metri de restaurant mananci porumb fiert si te uiti la sutiene si chiloti iar pe terasa, chiar langa plaja,  brusc te apuca dezgustul. Nici tu nu stii de ce te apuca dar ti-a fost bagat in cap ca asa trebuie si te comporti ca atare.

Cine vrea sa isi puna ceva peste, foarte bine. Poti aprecia. Cine nu, nu. Si aia e. Ca nu e nicio ofensa.

#1125
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,310
  • Înscris: 01.09.2012
La Costinești  e ca la ruleta , dacă ai noroc sa nimerești undeva unde mâncarea e buna scapi fără probleme,  dacă ai ghinion asa cum am avut și eu o sa ai ceva probleme cu stomacul

#1126
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,491
  • Înscris: 09.05.2008

View Postaris86, on 10 august 2022 - 06:59, said:



Ce tampenie, mă mir că mai au clienți.
De ce tampenie?
Tie-ti pare normal sa-i vezi pilozitatea si unghile necrozate ale unui gujbete in momentele in care-ti savurezi ....?


#1127
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Urmeaza week-endul de Sfanta Maria, cel mai aglomerat cica dar eu vad multe locuri libere la cazare pe booking, e clar ca gradul de ocupare e mult mai mic decat in alti ani.

View PostAlex_23, on 11 august 2022 - 15:07, said:

La Costinești  e ca la ruleta , dacă ai noroc sa nimerești undeva unde mâncarea e buna scapi fără probleme,  dacă ai ghinion asa cum am avut și eu o sa ai ceva probleme cu stomacul
Cine stie daca o fi fost de la mancare sau altceva.

View Postgeorge_alexandru, on 10 august 2022 - 10:51, said:

Probabil dupa mai multe vizite la acele localuri, in timp devii rezistent la salmonela sau ce alte bacterii mai misuna prin mancarurile alora.
Eu m-am gandit si la varianta cu alcoolul consumat in cantitati ,,suficiente” cum e deregula la Costinesti. Sau mai e si varianta ca multi intra in apa si daca le e un pic rau probabil cred ca e ori de la bautura ori de la inghitit apa de mare/piscina.

Edited by LunaCrystal, 12 August 2022 - 10:42.


#1128
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,877
  • Înscris: 30.07.2006

View PostLunaCrystal, on 12 august 2022 - 10:36, said:

Urmeaza week-endul de Sfanta Maria, cel mai aglomerat cica dar eu vad multe locuri libere la cazare pe booking, e clar ca gradul de ocupare e mult mai mic decat in alti ani.

Pune filtru : cost pe noapte < 25 lei + mic dejun delicios+ pe plaja+ anulare gratuita
Succes

Edited by marius.bunu, 12 August 2022 - 11:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate