Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Decaderea litoralului romanesc - statiunea Mamaia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#1099
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

View Postslai, on 09 august 2022 - 09:22, said:

La noi se și pune prea ușor steag rosu. E și asta un motiv, pe lângă idioțenia tipic românească, pentru care nu e băgat în seama. Când strigi lupul toată ziua, nu te baga nimeni în seama când vine lupul.
Pe la alții am rămas surprins ce valuri mari sunt și steagul nu e rosu.
pentru ca acolo probabil se practica diverse sporturi acvatice, care au nevoie de valuri mari! de. ex. surfingul.

View Postdjl, on 09 august 2022 - 11:23, said:

La mine la şcoală a existat bazin de înot. Nefuncţional din anul în care m-am născut (1982). Terenul a fost retrocedat şi şi-a făcut Pro Tv studiouri acolo. Visul meu e să-i expropriez pe cei de la Pro Tv şi să refac bazinul. În Bucureşti mai sunt doar 2-3 şcoli cu bazin de înot.
Tinind cont de functia pe care o ocupi in guvern, probabil ca vei reusi in aceasta toamna! sa nu uiti sa ne tii la curent!

View PostNeaceasca85, on 09 august 2022 - 11:37, said:

..................

E o tragedie daca nu ma lasi la pantaloni scurti intre mai si octombrie.

Nu inteleg pensionarii in loc sa se bucure ca nu mai au dress code-ul de la serviciu, ii vezi numai la cravata pe strada.

Si avem oricum decadere si la statiunile montane, poftim Calimanesti Caciulata, incepand cu 2013 nu ai voie vara la pantaloni scurti in restaurant, patronii aia merita sa ramana fara clienti.

Nici nu au aer conditionat tampitii aia.

Pai vezi la turci vreodata dress code la restaurant? No way, m-am dus numai in papuci, facand dusuri lungi si intarziind la masa, numai de incaltat mai aveam eu timp.

Caciulata e capitala bataii de joc, urmata de litoral unde macar poti manca si in slip.
chestie de educatie si de bun simt! nu e normal sa fii imbracat decent intr-un restaurant? daca vei mai ajunge si prin alte tari in afara turciei, vei afla ca normalitatea este aceea de la Calimanesti nu cea din Turcia.
Probabil ca ai burta maricica si te incalti greu!

#1100
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Este de minim bun simt sa nu intrii in restaurant in "costum" de baie, indiferent pe ce litoral se afla restaurantul.
Hai ca slapi/papuci nu este asa grav desi daca sunt uzi te pui si pe tine si pe ceilalti in pericol la cum luceste pardoseala, dar sa vii in "chiloti" si "sutien" deja este prea mult.

#1101
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View PostLunaCrystal, on 09 august 2022 - 11:26, said:

Mai bine asa, tu iti imaginezi ce ar fi fost la sport sa primesti nota pentru inot aaa inec? Cati ati fi trecut anul? Si cati s-ar fi inecat? Cine stie si daca nu s-ar fi ajuns imbracat in piscina daca era in scoli. Defapt aproape sigur asta.

In Italia in scoala medie "clasele 5-8" cum ar veni in Romania ne duceau la innot cam jumatate din orele de sport primava-vara cu lectii de innot si evident note la sport.   Nu am auzit sa se fi innevata nimeni niciodata riscul cred ca e la fel ca la alte activitati sportive scolare.

Din ce ne spui e clar ca ai fobie de apa, e ok, poti sa nu faci nimic sau sa lucrezi constructiv sa treci peste, alegerea ta:)

#1102
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View PostLunaCrystal, on 09 august 2022 - 11:14, said:



Da si expirate, cu afis/semnaturi de luare la cunostinta ca cine mananca isi asume riscurile si asta e. Sunt tari unde e permisa vanzarea de alimente expirate, nu peste tot e interzisa ca la noi:

Grecia: https://www.ziarulde...cia--21333.html
Germania: https://bzb.ro/stire...xpirate-a133495
https://www.canal3.m...rate_42326.html

De observat ca afacerea din Germania are succes, nicivorba sa fuga lumea de alimente expirate. Si la noi ar fi la fel probabil daca nu ar fi interzis prin lege.

Anumite alimente si in anumite conditii. Nici vorba de carne expirata in restaurante. Asa ceva nu poate exista.

#1103
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postxymzar, on 09 august 2022 - 16:19, said:

Este de minim bun simt sa nu intrii in restaurant in "costum" de baie, indiferent pe ce litoral se afla restaurantul.

Io nu-i înțeleg că pe ăia . Merge la beach bar deschis, aproape de nisip, dar în restaurante m-aș simți în curu' gol.

#1104
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 11.07.2016

View PostMalus_Dacus, on 16 iulie 2022 - 18:05, said:

In 19 august am si eu "belet" la Malibu din Mamaia.
Stau 4 nopti intr-un apartament cu demipensiune.
Seara halesc in oras....
O sa va spun apoi cat de aglomerat e si cat de scump a fost.
PS: fiind din Brasov, chiar nu ma intereseaza daca sprotul e hamsie sau invers...cu 2 halbe reci, nici nu mai conteaza.
PS2: am un coleg din Mangalia, care mi-a adus suberek facut de ma-sa (tataroaica).... cu carne de oaie si cu branza de oaie...
Ambele foarte bune.

Din cauza unor probleme grave de sanatate ale sotiei, am renuntat cu parere de rau la mersul la mare anul asta...
Bine, nici doctorii nu au permis.
Ca idee, 4 nopti la Hotel Malibu, cu demipensiune (mic dejun+pranz) in apartament cu vedere la mare = 6530 lei, rezervat si platit din luna mai. (2 adulti si 2 copii)
Acum mi-am recuperat banii, care se vor duce prin sistemul medical romanesc.

Edited by Malus_Dacus, 09 August 2022 - 18:41.


#1105
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Mey.. au strans aia acele de siringi aruncate in nisip pe plaja?  Ca ultima data cand am vazut asa ceva, mi-am jurat ca nu mai calc pe plaja Marii Negre.

#1106
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ce mai ofera acel hotel de 4 stele, Malibu, inclus in pretul sejurului im afara de demispensiune si acel apartament? Chiar sunt curios.

Edited by qew, 09 August 2022 - 18:49.


#1107
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
Piscina, hotel pe plaja, restul e circ mioritic.

#1108
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Am luat eu 4 nopti, doar cazare la final de august, inceput de septembrie, hotel 2** in Venus 685 lei, de restul pana la cei 6530 lei, imi fac un Ultra All inclusive de 7******* cu ce vrea muschiul meu.Posted Image  De banii aia ajung in tarii exotiice, nu la Marea Neagra.

#1109
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLunaCrystal, on 09 august 2022 - 09:43, said:

Nu e doar un local afectat cel vreo 12, printre care si MegaDiscoteca - acolo erau artistii, acolo era distractia, show din Ibiza, etc. fanii Costinestiului stiu despre ce vorbesc. Chiar daca restul or fi deschise e clar ca pierzand principalul concurent nu mai e asa fain.
Apropo, care sunt "inculpatii"?
Megadiscoteca comercializa si mancare?
Eu am inteles ca doar un operator a fost prins, nu 12.

Edited by dan1980_25, 09 August 2022 - 20:24.


#1110
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Jurnaliștii lui peste nu au scris și numele localului. Ar fi o firma care deține mai multe localuri in Costinești. Poate vine cineva cu informația completa.

#1111
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postbaribalu, on 09 august 2022 - 20:06, said:

Am luat eu 4 nopti, doar cazare la final de august, inceput de septembrie, hotel 2** in Venus 685 lei, de restul pana la cei 6530 lei, imi fac un Ultra All inclusive de 7******* cu ce vrea muschiul meu.Posted Image  De banii aia ajung in tarii exotiice, nu la Marea Neagra.

Ajungi pe naiba, 2 adulti si 2 copii.

#1112
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNeaceasca85, on 09 august 2022 - 11:37, said:

...

Pai vezi la turci vreodata dress code la restaurant? No way, m-am dus numai in papuci, facand dusuri lungi si intarziind la masa, numai de incaltat mai aveam eu timp.
....
Tu de fapt nu stii nimic despre cum e "la turci". Mergi numai intr-un resort si ti-e frica de moarte sa descoperi (mai ales singur) ce e dincolo de gard. Pacat, Turcia este un loc absolut unic in ceea ce privește adevarata ospitalitate nu prefacatoria automata din turism. Dar pentru asta trebuie sa inveti si tu ceva din particularitatile locului.

#1113
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdan1980_25, on 09 august 2022 - 20:23, said:

Apropo, care sunt "inculpatii"?
Megadiscoteca comercializa si mancare?
Eu am inteles ca doar un operator a fost prins, nu 12.
Da, comercializeaza mancare la greu chiar, gratare, pizza, mancare gatita, tot ce vrei. Uite aici un articol/detalii, mai sunt si altele pe net dar nu vreau nici sa provoc cuiva /de aici greata cand se uita si nici sa afectez si mai mult decat e deja imaginea locatiilor, imi pare rau ca imi placea acolo, as vrea sa merg iar in vacante acolo in conditii de siguranta: https://www.fanatik....-video-20108237

#1114
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpersona695, on 09 august 2022 - 21:04, said:

Jurnaliștii lui peste nu au scris și numele localului. Ar fi o firma care deține mai multe localuri in Costinești. Poate vine cineva cu informația completa.
Am gasit eu, partial.
Este vorba de Sc Complex Tineretului srl care detine mai multe localuri printre care: megadiscoteca, terasa Albert cu pizzerie, terasa Sabina, tersa Leonida, vreo 2 autoserviri(closca cu puii de aur si punguta cu 2 bani)...
Patronul e un anume Mihailescu care impreuna cu nevasta-sa si fratii lui, detin cam un sfert din localurile din Costinesti prin tot felul de firme paravan. O adevarata gasca de interlopi locali, care au devalizat statiunea in ultimii 25 de ani.
Sunt convins ca ce a gasit Anpc-ul e doar marfa pentru o saptamana. Treaba asta se intampla de ani de zile prin mai toate autoservirile de pe litoral.
Astia de la Anpc au zgariat doar suprafata.

#1115
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
@dan1980_25  Deci te-ai lamurit ca s-a cam nasolit treaba in Costinesti daca acele locatii nu vor fi (re)deschise anul acesta? Sau poate niciodata? Disparut concurenta (aia ieftina), disparut distractia de la megadiscoteca. Imi pare rau, am facut multe nopti de neuitat acolo si nu am murit, uite acum postez pe softpedia.

View Postionutzitaly, on 09 august 2022 - 17:56, said:

Anumite alimente si in anumite conditii. Nici vorba de carne expirata in restaurante. Asa ceva nu poate exista.
Pai da, dar nu as vedea mare problema daca ar fi expirata de putin timp, sa fim seriosi cei care gatesc acasa (majoritatea) nu tin evidenta expirarii, sa nu mai zic de cine are animale de hrana in curte si le taie, nicivorba de ,,vai a expirat de 3 zile” produsul carnea/produsul x de la porcul taiat in urma cu 4-5 luni sau puiul/gainile taiate acum 2 luni, sa nu mai zic de recongelare, numa la mine de cate ori a fost luat curentul/s-au furat sigurantele + vara descongelat de la magazin/alta locatie pana acasa si recongelat acasa in congelator. Sigur insa nu e normal in localuri mai ales fara avertizare la intrare sa fie gatit cu carne expirata si de un an, asta e alta extrema. In fine, uite un motiv serios sa cauti sa mananci pe cat posibil alimente dezhidrate, neperisabile - a evita astfel de probleme.

Edited by LunaCrystal, 09 August 2022 - 22:43.


#1116
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009
Dupa parerea mea sa mananci pe litoralul romanesc e russian rullete.
Eu vin doar in iunie la Dana care are un restaurant decent da tot pizza si salate mancam.
A 4-tra zi am comandat din mangalia ca au vrut fetele o shaorma,si am luat  de unde mananca localnicii tot anu.
decent, dristor style.
io am mancat rosie cu feta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate